Dünya 'dan Haberler 45

~ 18.03.2013, Ali ER ~
'Esad'a asla git demeyiz'
Lavrov "Suriye'yi kimin yöneteceğini belirlemek bize düşmez. Buna Suriyeliler karar verir" dedi. Lavrov önümüzdeki hafta Londra'da İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile görüşecek.
Bu mesaj Türkiye'ye mi?
Lavrov, Suriye Muhalefeti Ulusal Koordinasyon Komitesi yurtdışı koordinatörü Heysamom Manaa ile yaptığı görüşmede Suriye muhalefetinin “dış sponsorlarını” eleştirdi.
Flaş!.. Flaş!.. Rusya'dan korkutan atak!
Rusya Donanma Komutanı Amiral Viktor Chirkov, ülkesinin bölgedeki çıkarlarını savunmak amacıyla Akdeniz’de sürekli bulundurulacak deniz görev gücünde 5-6 savaş gemisinin yer alacağını açıkladı.

http://haber.gazetevatan.com/flas-flas-rusyadan-korkutan-atak/522650/30/dunya
ABD Suriyeli muhalifleri eğitiyor
Suriye'de Esad rejimi ile muhalifler arasındaki çatışmalar tüm şiddetiyle devam ederken, ABD, İngiltere ve Fransa'nın da Ürdün'de iki kampta Özgür Suriye Ordusu militanlarına eğitim verdiği iddia edildi.
Fransa ve İngiltere Suriyeli muhaliflere silah verecek
Suriye’deki ayaklanmanın ikinci yılında, Fransa ve İngiltere, AB’nin onayı olmaksızın Suriyeli muhaliflere silah vermeyi kararlaştırdı.
Hollande'dan AB liderlerine: Suriye'ye silah ambargosunu kaldıralım
Hollande, AB zirvesi öncesinde yaptığı açıklamada, "Avrupalıların silah ambargosunu kaldırmasını istiyoruz çünkü muhalefeti desteklemeye hazır olduğumuzu göstermeli ve ( Suriye rejimi üzerinde) baskı oluşturmalıyız. Bu kadar ileri gitmek zorundayız. Avrupalı mevkidaşlarıma bunu söyleyeceğim" dedi.
AB zirvesi: Suriye'ye silah ambargosu gündemde
İngiltere'nin ardından Fransa da, Suriyeli muhalifleri silahlandırmaktan yana olduğunu duyurdu. Ancak Almanya, Avusturya ve İsveç, AB'nin silah ambargosunun sürmesinden yana. Konu bugünkü AB zirvesinde tartışılacak.
21 BM askeri serbest
Suriye'de Golan Tepesi'nde muhalif Yermuk Şehitleri Tugayı tarafından rehin tutulan Birleşmiş Milletler (BM) barış gücüne mensup 21 askerin Ürdünlü yetkililere teslim edildiği belirtildi.
'Esad kimyasal silahları çıkardı'
Suriye'de iç savaş 3'üncü yılına girerken İsrail Ordu İstihbarat Şefi Orgeneral Aviv Koçavi'den önemli bir iddia geldi. Koçavi'ye göre, Suriyeli muhaliflere karşı gün geçtikce kan kaybeden Esad yönetimi, halkına karşı kimyasal silah kullanmak için hazırlıklara başladı.
'Gerçek savaşı Türkiye kazandı'
Irak Savaşı'nın 10'uncu yıl dönümünde bir analiz yayımlayan İngiliz Financial Times gazetesi, Irak'ın yeniden yapılanma sürecinde ihale savaşından galip çıkan ülkenin Türkiye olduğunu belirtti.
'Suriye benzeri krizle karşı karşıyayız'
Irak'ta merkezi hükümet ile Bölgesel Kürt yönetimi arasındaki gerilim tırmanıyor. Bölgesel yönetimin Başkanı Mesud Barzani, 1988'de 5 bin Kürt'ün yaşamını yitirdiği Halepçe katliamının 25. yıldönümünde Bağdat'a mesaj gönderdi. Bağdat'ı, Kürtlere karşı ayrımcılık yapmakla suçlayan Barzani, maalesef Irak Suriye'dekine benzer bir krizle karşı karşıya iddiasında bulundu.
Irak'ta 48 kişinin öldürüldüğü saldırıyı El Kaide üstlendi
Irak’ta geçtiğimiz hafta öldürülen 48 Suriyeli asker ve devlet memurunun sorumluluğunu El Kaide üstlendi. Örgütten yapılan açıklamada, Suriyelilerin Irak’taki varlığının Şii Nuri el Maliki’nin başbakanlığındaki Bağdat hükümetinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la işbirliği yapmasının bir işareti olduğu belirtildi.
Irak Adalet Bakanlığı'na bombalı saldırı: 16 ölü
Bugün saat 13:00 sıralarında silahlı bir grup tarafından Adalet Bakanlığı 'na eş zamanlı saldırı düzenlendi. Bomba yüklü araç ve intihar eylemcileriyle düzenlenen saldırıda en az 16 kişinin öldüğü, 20'den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.
2500 fişekli Barzani
Geçen aralık ayında İpsala Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaparken laptop çantasında yivli setli tüfeklere özel 2 bin 500 fişek bulunan Matin Barzani, 7.5 yıl hapis istemiyle yargılanıyor.
İsrail, Lübnan hava sahasını ihlal etti
İsrail uçaklarının Beyrut semalarında alçaktan uçuş yaptığı ve seslerin Beyrut sokaklarında duyulduğu belirtildi.
İsrail'in artık bir hükümeti var
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın Likud-Beitenu ittifakı, merkez sol Yeş Atid, aşırı sağcı "Yahudi Evi" Partisi ve eski Dışişleri Bakanı Tzip Livni'nin partisiyle 4'lü bir koalisyon konusunda anlaştı.
Filistin'e sert İran'a temkinli
İsrail’de 22 Ocak’ta yapılan seçimlerin ardından üç gün önce kurulan koalisyon hükümetinin bakanları belli olmaya başladı. Yeni dönemde Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Savunma Bakanı eski ordu generali Moşe Yaalon olacak. 'Bogie' lakaplı Yaalon, 1998 yılında Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) kurucularından Ebu Cihad’a düzenlenen suikasta liderlik eden kişi olarak biliniyor.
İsrail'e 'Türkiye'den özür dileme' dediler mi?
İsrail'e Türkiye'den özür dilememeyi tavsiye eden muhalefet yetkilileri kimler? ABD Başkanı Barack Obama önümüzdeki hafta İsrail 'e gidiyor. Obama'nın çantasındaki dosyalar arasında İsrail ile Türkiye arasındaki gerginliğin tamiri de var.
Şi Cinping'in devlet başkanlığı onaylandı
12. Ulusal Halk Kongresi'nde delegelerin Devlet Başkanı olarak belirlediği Şi Cinping, Çin Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı olarak da seçildi. Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Politbüro Üyesi Li Yüençao da Devlet Başkan Yardımcılığına seçildi.
Cumhurbaşkanı adayı açlık grevinde
Ermenistan’da 18 Şubat’ta düzenlenen cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 36,7 oy oranıyla ikinci olan Miras Partisi Genel Başkanı Raffi Hovhannisyan, süresiz açlık grevine başladı.
Sınırda ateşkes ihlali: Bir Azeri asker öldü
Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, cephe hattının Fuzuli bölgesinde, Ermeni ordusunun ateşkes ihlali yapması sonucunda Ali Abilov (19) isimli askerin hayatını kaybettiği bildirildi.
Venezuela seçime gidiyor
Venezuela Ulusal Seçim Konseyi, devlet başkanlığı seçiminin 14 Nisan'da yapılacağını duyurdu. Konsey Başkanı Lucena Tibisay, Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ölümünün ardından tekrarlanacak devlet başkanlığı seçimlerinin 14 Nisan'da yapılacağını açıkladı.
Türkiye için kritik atama
Rice, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı oluyor. Beyaz Saray kaynakları, hafta sonu Washington Post ve Fox gibi yayın organlarına, çoğu zaman bir diplomat için fazla açıksözlü üslubuyla tanınan Rice’ın pozisyon için birinci sıradaki aday olduğunu doğruladılar. Ancak Başkan Obama’nın bu atama için acele etmeyeceğini çünkü mevcut danışman Tom Donilon için bir büyükelçilik ya da üst düzey bir pozisyon arandığını söylediler.
Savaş başlıyor!
ABD ve Güney Kore’nin bir ortak tatbikat başlatması üzerine Kuzey Kore, 1953 yılında Kore Savaşı’nı sonlandıran ateşkes anlaşmasının yok hükmünde olduğunu duyurdu.
İran'ın atom bombası için tarih
ABD Başkanı Barack Obama, önümüzdeki hafta İsrail'e gerçekleştireceği ziyaret öncesi İran'a gözdağı verdi. İsrail'in Channel 2 televizyonuna özel bir röportaj veren Obama, "İran'ın nükleer programı konusunda hala güç kullanmak yerine diplomasiyi tercih ediyoruz. Ancak nükleer bir İran'ı 'kırmızı hat' olarak görüyoruz ve bunu durdurmak için bütün seçenekler masada" dedi.
Kudüs’e ‘canavar’la gidecek
ABD Başkanı Barack Obama’nın İsrail ziyareti öncesinde olağanüstü güvenlik önlemleri alınıyor. Obama’nın, Kudüs’e ‘canavar’ lakaplı zırhlı bir araçla gideceği ve burada tam 5 bin polis tarafından korunacağı belirtildi. Ynetnews’te yer alan haberde, Obama’nın Kudüs’e gideceği ‘canavar’ lakaplı zırhlı araca dikkat çekildi. ‘Yürüyen kale’ olarak nitelendirilen aracın Obama’yı olası herhangi bir saldırıya karşı koruma kapasitesine sahip olduğu belirtildi.
ABD'den kuzey Kore hazırlığı
ABD yönetimi, kuzey Kore'nin nükleer silahları için ülkenin Batı yakasına 14 enterseptör daha konuşlandırmayı kararlaştırdı. ABD kuzey Kore'nin nükleer silah atabilecek kapasiteye sahip olduğunu düşünmüyor ama tehditlere önceden hazırlanmak istiyor. ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, yeni kararı açıkladı. California ve Alaska'da zaten şu anda füzeleri karaya düşmeden önce yerden vurmaya yarayan 30 enterseptör bulunuyor. Yenileriyle sayı toplamda 44'e çıkacak. http://www.cnnturk.com/2013/dunya/03/16/abdden.kuzey.kore.hazirligi/700434.0/index.html
http://www.hurriyet.com.tr/planet/22826336.asp
Obama: İran bir yıldan önce o silahı yapamaz
ABD Başkanı Barack Obama, İran’ın nükleer silah üretme ihtimaliyle ilgili olarak ilk kez tarih vererek konuştu. 20 Mart’ta başlayacak üç günlük İsrail ziyareti öncesinde bu ülkedeki Arutz 2 televizyonuna 25 dakikalık özel bir röportaj veren Obama, İran’ın tartışmalı nükleer programıyla ilgili olarak diplomasinin başarısız olması durumunda “tüm seçeneklerin masada olduğunu” vurguladı.
http://www.hurriyet.com.tr/planet/22825413.asp
İran'dan gözdağı
İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Mesud Cezayiri, silahlı kuvvetlerin olası düşman saldırılarına anında cevap verebileceğini söyledi. ABD Başkanı Baracak Obama'nın, "İran'a karşı tüm seçenekler masada" açıklamasına cevap veren Cezayiri, "Sayın Obama, hata yapmayın, bizim de tüm seçeneklerimiz masada. Bölgede daha fazla bataklığa saplanmadan kendi topraklarınıza dönün" ifadesini kullandı.
http://www.cnnturk.com/2013/dunya/03/16/irandan.gozdagi/700474.0/index.html
İyi gitmeyen ilişkiler var
Washington’da düzenlenen Türk-Amerikan Kongresi’nde konuşan ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Wilson, “İlişkilerin çok iyi gitmediği konular var, Suriye, Irak, İran ve İsrail gibi. Bunlar 12-15 ay içinde daha sorunlu hale gelebilir” dedi.
Tanrı Parçacığı'nı keşfettik'
İsviçre’de yer alan CERN fizik araştırma merkezi, Evren’in oluşumu hakkındaki en büyük sırlardan biri olduğu kabul edilen atom altı parçacık ‘Higgs Bozonu’nun, kesin olarak  tespit edildiğini duyurdu. CERN, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda (LHC) yapılan deneylerde ‘Tanrı Parçacığı’ olarak bilinen Higgs Bozonu’nun bulunduğunu açıkladı.
Yeni Papa seçildi
Katoliklerin ruhani lideri seçiminde, ikinci günün öğleden sonraki oturumunda Sistine Şapeli'nin bacasından bir papanın seçildiği anlamına gelen beyaz duman tüttü. Papa 16. Benediktus'un 28 Şubat'ta görevinden ayrılmasının ardından Katolik Kilisesi'nin 266'ıncı Papası'nın belirlendiği, beyaz dumanın
çıkmasıyla anlaşıldı. Beyaz dumanın çıkmasının ardından meydanda toplanan binlerce kişi büyük sevinç yaşadı. Papa 16. Benediktus'un ardından, Katolik dünyasının yeni lideri, Arjantinli Jorge Mario Bergoglio oldu.
Böylece Amerika kıtasından ilk kez bir kardinal, papa seçilmiş oldu.
http://dunya.milliyet.com.tr/yeni-papa-secildi/dunya/dunyadetay/13.03.2013/1679975/default.htm
Yeni Papa: 'Yoksullar için, yoksul kilise'
Dünya çapındaki 1 milyar 200 milyon kişilik katoliğin liderliğine seçilen Papa Francis, "yoksullar için, yoksul bir kilise" istediğini söyledi. Papa Francis, bu ismi 'yoksulluk ve barışı' temsil eden Assisili aziz St.Fracis'den ilham alarak seçtiğini belirtti. Papa Francis ayrıca gazetecilere, Katolik kilisesini 'günah ve sevaplarıyla' tanıma ve kilisenin 'hakikat, iyilik ve güzelliğe' odaklanan tutumunu paylaşmaları çağrısında bulundu.
http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2013/03/130316_yoksul_kilise.shtml
İİT’den tebrik ve diyalog çağrısı
57 ülkeyi temsil eden İslam İşbirliği Teşkilatı yeni Papa’nın seçiminin ardından dün bir açıklama yaparak Müslüman ülkeleriyle Vatikan arasında iyi ilişkilerin umulduğu belirtildi.
AB’de Macaristan korkusu
Macaristan Parlamentosu, tartışmalı anayasa değişikliği paketini kabul etti. Demokratik hakların kısıtlanacağı gerekçesiyle büyük eleştiri alan paket, AB'de de endişelere yol açıyor.
Türkiye ve Yunanistan süreçte yer almalı
Kıbrıs’taki bölünmüşlük 40. yılına doğru ilerlerken yeni Rum yönetimi, “farklı bir profil” çizme niyetinde. Dışişleri Bakanı olarak atandıktan sonra Türk basınında ilk kez Milliyet’e konuşan İoannis Kasulidis, müzakerelerde yöntem değişikliğine gidilmesi gerektiğini söyledi. Önümüzdeki aylarda Türkiye’ye net sinyaller göndereceklerini vurgulayan Rum bakan, bunların karşılıksız kalmamasını umuyor...
Anastasiadis'den Türkiye'ye mesajlar
Ada'nın bölünmesini hiçbir zaman kabul etmeyeceğini söyleyen Anastasiadis, insan haklarına saygılı bir çözüm vurgusu yaptı. Anastasiadis, çözüm için Rusya'dan Türkiye'ye etki yapmasını isteyeceğini belirterek, "Ankara, Avrupa'daki demokratik gelişmelere dürüst ve eşit bir ortak olarak katılmak istiyorsa, bu sürece kesin bir şekilde katkı sağlamalıdır" ifadesini kullandı.
'Gerçek müzakere masasında anlaşılır'
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yeni seçilen Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin olumlu mesajlar verdiğini ancak gerçek politikasının müzakere masasında anlaşılacağını söyledi.
Garantörlük sistemi çağ dışı’
Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, “geçmiş müzakere sürecinde Rum tarafınca sunulan veya üzerinde uzlaşıya varılan ancak Rum tarafının çıkarlarına ve AB ilkelerine ters düşen önerilerin geri çekileceğini” açıkladı. Anastasiadis, Kıbrıs Türk tarafının “sürece takvim konulsun” önerisine de, “kesin tarihi verilerle belirlenen takvimlere karşıyım” diye cevap verdi.
Nabız yoklamak için Kıbrıs'ta
Kıbrıs’taki Rum başkanlık seçiminin hemen ardından adaya gelen Birleşmiş Milletler arabulucusu Alexander Downer, müzakerelerin yeniden başlatılması konusunda taraflar arasında nabız yokladı. Rum kesimindeki ekonomik krize dikkat çeken BM Kıbrıs özel temsilcisi Alexander Downer, çözüm müzakerelerine ancak kriz dindikten sonra başlanabileceğini açıkladı, ancak tarih vermekten kaçındı.
"Maraş'ı iade edin başlıklar açılsın"
Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerde “temel haklar” ve “adalet” konulu başlıkların açılmasının, “Ankara’nın BM Güvenlik Konseyi’nin 550 sayılı kararının hayata geçirilerek Maraş’ın Rum tarafına iade edilmesine onay vermesine" bağlı olduğunu iddia etti.
Türk-Yunan hattında açık diyalog
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos, Kathimerini gazetesine verdikleri demeçlerle “açık diyaloğa” girdi.
Birinci lige çıkmak için yeni anayasa şart
‘Türkiye Nereye Gidiyor’ adlı kitabını yayımlayan Avrupa Birliği’nin eski Türkiye Büyükelçisi Marc Pierini, Milliyet’e konuştu. Pierini, Türkiye’den yeni bir anayasa hazırlayarak ‘demokrasilerin 1. ligi’ne çıkmasının beklendiğini söyledi.
AİHM’den Türkiye’ye: Vatandaşınızı koruyamadınız
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 6 Eylül 2005’te bir jandarma kurşunuyla hayatını kaybeden Abdullah Aydan’ın ölümünü, ‘insan hakkı ihlali’ olarak değerlendirdi ve Türkiye’yi toplam 85 bin Euro tazminata mahkum etti.
Almanya ve Türkiye’den terörle mücadele anlaşması
Türkiye ile Almanya arasında, terörün mali kaynakları ve kara para ile mücadelede yakın işbirliği öngören anlaşma Ankara’da imzalandı.
Tuğgeneral'e küfür ve darp iddiası
Kahramanmaraş'a konuşlandırılan patriotlarda görev yapan Alman askerlerle Türk yetkililer arasında yaşanan sorunları ele alan Alman Ordusu'nun iç yazışmalarına Bild gazetesi ulaştı. Raporda özellikle Alman askerleriyle bir Türk komutan arasında yaşananlar yer alıyor. Rapora göre bu olay 23 Şubatta Alman Savunma Bakanı Thomas de Maiziére'nin Kahramanmaraş'taki kışlayı ziyareti sırasında yaşandı. Alman Askerlerine de Maiziére'nin geçişi sırasında güzergahı açık tutma emri verildi. Bu nedenle Alman askerleri de bazı trafiğe kapattı. Kışlanın içerisinde geçişe kapattıkları bir yolda Türk askeri araçları geçmek istedi. Konvoya Alman askerleri izin vermeyince de Türk  generalin araçtan inerek önce askerlere küfrettiği sonra da saldırdığı öne sürüldü.
http://www.cnnturk.com/2013/guncel/03/17/tuggenerale.kufur.ve.darp.iddiasi/700546.0/index.html
Hapisteki gazetecileri hatırlattı
İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeld, Türkiye’nin reform süreci içinde bulunduğunu belirterek, “Reform süreci içerisinde biz de Türkiye’yi güçlü bir şekilde destekliyoruz” dedi. Reinfeldt, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmelerde Türkiye’de terör suçlamasıyla hapiste yatan gazetecilerin de gündeme geldiğini söyledi.
Gül: Türkiye'den uzaklaşmanın stratejik sonuçları olur
Cumhurbaşkanı Gül, Avrupa ve dünyayı ilgilendiren önemli konulara ilişkin görüşlerini dost bir ülkenin parlamentosunun kürsüsünden paylaşmaktan mutluluk duyduğuna işaret ederek, “Türkiye ve İsveç olarak el birliği ile ileriye doğru atacağımız her adım, daha güvenli, daha özgür ve daha müreffeh bir dünyayı gelecek nesillerimize bırakmamıza yardımcı olacaktır” dedi.
Türkiye uyuşturucuda 'transit ülke'
ABD Kongresi'ne bu ay başında sunulan 'Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Stratejisi 2013' adlı raporun Türkiye bölümünde, eroin, afyon ve kokain gibi maddelerin Türkiye üzerinden Avrupa pazarlarına, metamfetamin ve amfetamin tipi uyarıcı maddelerin de Ortadoğu ve Asya ülkelerine aktarıldığı iddia edildi.
Erdoğan'a 'siyonizm' mektubu
ABD Kongresi'nin 89 üyesi tarafından imzalanan mektupta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "siyonizm" ile "faşizm"i bir tutan sözlerini geri alması çağrısında bulunuldu.
"İzahat borcumuz yok"
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Başbakan'ın siyonizmi "insanlık suçu" olarak tanımlayan ifadelerini geri almasını isteyen Amerikalı senatörleri eleştirdi. Davutoğlu, "izahat borcumuz yok" dedi. Dışişleri Bakanı Ahmet DavutoğluTürkiye'nin antisemitizme karşı olduğunu belirterek, "Ancakİsrail'in bölgedeki yayılmacı politikalarına ve bu yayılmacı politikalara dayalı saldırgan tutumuna da her zaman en gür sesle karşı çıktık, çıkmaya devam ederiz. Bundan kimsenin tereddüdü olmasın" dedi.
Avrupalı vekillerden Pınar Selek önergesi
CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ayşe Danışoğlu Avrupalı parlamenterlerin Mısır Çarşısı sanığı Pınar Selek için önerge verdiklerini söyledi.
Mekke’de İslam tarihi yok ediliyor
Suudi Arabistan’ın iş makineleriyle giriştiği inşaat çalışmasında Osmanlı ve Abbasi dönemine ait sanat eserleri yıkılıyor. Suudi Arabistan’ın Mekke’deki İslam’ın en kutsal alanlarından olan ve Kabe’yi de içeren Mescid-i Haram camisinde gerçekleştirdiği milyar dolarlık genişleme projesinin bölgedeki tarihi yok ettiği iddia ediliyor. İngiltere merkezli Independent gazetesinin ele geçirdiği fotoğraflara göre, iş makineleri Osmanlı ve Abbasi devletlerine ait önemli tarihi eserlerin bulunduğu alanı tahrip ediyor. Yüzlerce yıl öncesinin ve caminin en eski parçaları olan sütunların yok edildiğini gözler önüne seren bu yeni fotoğraflar, arkeologları telaşlandırıyor. Yok olan sütunların üzerinde Arapça kaligrafi sanatıyla yazılmış, Hz. Muhammed’in hayatına dair dönem noktalarını ve yoldaşlarının isimlerini içeren ifadeler yer alıyor.
http://dunya.milliyet.com.tr/mekke-de-islam-tarihi-yok-ediliyor/dunya/dunyadetay/17.03.2013/1681380/default.htm
Hukukun mumla arandığı 2012’de "4+4+4" yetmiyormuş gibi, bir de "Başkanlık" sisteminin dayatıldığı 2013’de özellikle gençlerimiz için barış içinde gönençli gelecek umutlarının İmralı’dan değil Halkın iradesinden yeşerdiği bir Türkiye’de daha iç açıcı bir Dünya gündeminde görüşmek umuduyla saygılarımızı sunarız.

 

 

 

 

 
Hits: 12014