Dünya 'dan Haberler 42

~ 25.02.2013, Ali ER ~

BM: Her iki taraf da savaş suçu işliyor

BM , Suriye ’de hem Esad hükümeti hem muhaliflerin savaş suçu işlediğini rapor etti. Bağımsız komisyonun 445 tanıkla yurtdışında yaptığı görüşmelere dayanan raporda, BM Güvenlik Konseyi’ne ‘insani şartların sağlanması için acilen harekete geçmesi’ çağrısı yapıldı.
Kerry, Avrupa ve Ortadoğu'yu ziyaret edecek
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 24 Şubat-6 Mart tarihlerinde Türkiye'nin de dahil olduğu Avrupa ve Ortadoğu turuna çıkacak. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, yaptığı açıklamada, ilk yurtdışı turuna İngiltere'nin başkenti Londra'dan başlayacağını ve sırasıyla Almanya, Fransa, İtalya, Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'a gideceğini belirtti.
K.Kore'den ABD'ye: Tatbikatı iptal et
ABD ve Güney Kore 210 bin askerle dünyanın en büyük askeri tatbikatlarından birine hazırlanıyor. Nükleer denemesiyle dünyayı şoke eden Kuzey Kore ise, Washginton'a seslendi: Ortak tatbikatı iptal et. ABD'nin düşmanca tutumuna karşı "kendini savunmak" amacıyla 12 Şubat'ta nükleer deneme yaptığını açıklayan Kuzey Kore, Washington'u bu kez Güney Kore ile yapacağı ortak tatbikat konusunda uyardı. Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD'ye çağrıda bulunarak, önümüzdeki Mart ayında düzenleyecekleri ortak askeri tatbikatı iptal etmelerini istedi. Kuzey Koreli askeri yetkililer, ABD ve Güney Kore tarafından her yıl Güney Kore'de düzenlenen ve önümüzdeki Mart ayında yapılması planlanan ''Key Resolve'' ve ''Foal Eagle'' tatbikatlarının iptal edilmesi için ABD'li General James Thurman'a uyarıda bulundu.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25424440/
"Dilsiz şeytanın karşısında sessiz kalmayacağız"
Başbakan Erdoğan, ''Kendi topraklarını işgal edenlere karşı on yıllardır sessiz kalan, Suriye'nin zalim diktatörünün, yani dilsiz şeytanın karşısında biz sessiz kalmayacağız'' dedi. Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'ne bağlı (BAE) Eş-Şarika Emirliği'nde düzenlenen 2. Eş-Şarika İletişim Forumu'na katıldı. Forumun onur konuğu olarak konuşma yapan Erdoğan, 2014 Dünya Kültür Başkenti seçilen Eş-Şarika'yı kutlayarak, başarı diledi.
Suriye aptalca düşünmesin NATO’yu karşısına alır
Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, Türkiye’ye yaptığı “Patriot ziyaretinde” Suriye yönetimini uyardı. Der Spiegel’in haberine göre, De Maiziere, Şam rejiminin Türkiye’ye saldırma riskinin küçük de olsa var olduğunu belirttikten sonra, “Suriye’nin elindeki yetenekleri eyleme dönüştürmeyeceğinden emin olmak için buradayız. Günde bazen birkaç kez Suriye içinde roket atışı yapıyorlar. Aptalca düşüncelere kapılmasınlar. Sadece Türkiye, Almanya ve Hollanda’yı değil, tüm NATO’yu karşılarında bulurlar” dedi. Bunun net bir mesaj olduğunu belirten De Maiziere, 300 kadar Alman askerinin gerek duyulduğu müddetçe Türkiye’de kalacağı garantisini verdi.  
Muhalifler "Suriye'nin Dostları"ndan çekiliyor
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu'nun, "Suriye'nin Dostları" toplantısından çekileceği açıklandı. Suriye Muhalefeti ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Sözcüsü Velid el-Bunni,Suriye muhalefetinin çatı kuruluşu SuriyeMuhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu'nun ülke içinde devam eden katliamlara karşı sessiz kalan uluslararası toplumu protesto edeceğini açıkladı. SMDK adına yapılan açıklamada Bunni, Koalisyon'un Roma'da yapılacak ve tarihi gelecek ay netleşecek olan "Suriye'nin Dostları" toplantısından çekileceğini, Rusyave ABD'de yapılacak müzakerelere de gitmeyeceğini ifade etti.
Hizbullah ve İsrail, Suriye, İran bağlantısı
Kargaşanın ve hızlı değişimin hakim olduğu Ortadoğu'da kendisini görülmemiş tehdit ve sorunlarla karşı karşıya bulan Hizbullah, stratejik müttefiki Suriye'nin çökmesi ile bitişe mi gider?
'Hizbullah 1000 militanla Suriye'de'
Suriye'de Esad rejimine destek veren Hizbullah militanları, Lübnan-Suriye sınırındaki bazı köylerin kontrolünü ele geçirmek için Suriyeli muhaliflerle çatışıyor. Hizbullah'ın 1000 militanı Suriye'ye gönderdiği iddia edildi.
'Karanlık tünelden' çıkmak için yeni teklif
Birleşmiş Milletler (BM) Suriye özel temsilcisi El Ahdar El İbrahimi, muhalifler ile Beşşar Esad rejimini temsil eden ‘kabul edilebilir’ bir heyetin arasında diyalog kurulması çağrısı yaptı. El İbrahimi, BM’nin belirleyeceği şartlar altına yapılacak görüşmenin ‘karanlık tünelden çıkmayı sağlayacağını’ belirtti.
Washington'dan muhalif lider Hatib'e davet
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz el-Hatib'in, Amerika'nın başkenti Washington'u ziyaret için resmi davet aldığı bildirildi.
Suriyeli muhaliflere temkinli destek
AB dışişleri bakanları Suriye'de çarpışan taraflara yönelik silah ambargosunu uzatma kararı aldı. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, 1 Mart’ta süresi dolacak silah ambargosunun üç ay daha uzatıldığını kaydetti. Böylece muhaliflere silah sevkiyatı ile ilgili tartışmalara şimdilik nokta koyulmuş oldu.
Şam'da Baas Partisi hedef alındı
Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden yapılan açıklamada, Suriye'nin başkenti Şam'da Mazra bölgesinde Rus Büyükelçiliği ile Baas Partisi Genel Merkezi arasındaki güvenlik noktasında bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendiği belirtildi. Saldırıda çoğu sivil en az 53 kişinin hayatını kaybettiği, 200'den fazla kişinin de yaralandığı ifade edildi.
ÖSO: Hizbullah bölgelerini bombalıyoruz
Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Özgür Subaylar Topluluğu Komutan Yardımcısı Albay Hisam el-Avvak, ÖSO'nun Hizbullah 'ın, Suriye ve Lübnan 'da bulunan bölgelerini bombaladığını öne sürdü. El-Avvak, “Hizbullah'ın, Suriye ve Lübnan'da bulunduğu bölgeleri bombaladık. ÖSO, Hizbullah'ın Lübnan ve Suriye sınırında bulunan bölgelerini bombalamaya devam edecek” dedi. Hizbullah'ın Suriye rejimiyle birlikte Suriye'de askeri operasyonlar gerçekleştirdiğini öne süren El-Avvak, bundan vazgeçmemesi halinde, Beyrut'un güneyinde kontrolü elinde bulundurduğu yerlere de operasyonlar düzenleyecekleri tehdidinde bulundu.
Irak'ta 9 araçla intihar saldırısı: 35 ölü
Irak’ın başkenti Bağdat’ta, Şii nüfusun yoğun olduğu mahalleler bu sabah bombalarla sarsıldı. Bomba yüklü 9 araçla gerçekeştirildiği belirtilen saldırılarda, ilk belirlemelere göre en az 35 kişi öldü.
Tunus Başbakanı istifa etti
Tunus Başbakanı Hammadi el-Cibali istifa ettiğini açıkladı. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Cibali, kararını, teknokrat hükümeti kurma girişiminin başarısızlığa uğraması durumunda verdiği 'istifa sözü' doğrultusunda aldığını söyledi.
Filistin kamplarının Melek’i
Filistin Kurtuluş Örgütü kurucularından olan kayınpederinin desteğiyle Lübnan’daki Filistin kamplarında çalışmaya başlayan Melek El Nimer, “Unite Lebanon Youth Project” girişimiyle gençlere burs buluyor. Türkiye’de sadece 8 öğrencileri bulunduğunu belirten İstanbullu Melek Hanım, “Türkiye’de 160 üniversite var. Hepsi bir burs verse 160 öğrenci eder” diyor.
'ABD özel kuvvetleri Afgan vilayetini terk edecek'
Afganistan cumhurbaşkanı, işkence ve kayıp iddiaları nedeniyle Amerikan özel kuvvetlerinin iki hafta içinde Vardak vilayetini terk etmeleri emrini verdi. Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin bir sözcüsü, önlemlerin, Amerikan özel kuvvetleri için çalışan bazı Afganların işkence ve kayıp olaylarına karışmaları nedeniyle alındığını belirtti. Ülkenin orta kesimlerinde bulunan ve stratejik öneme sahip Vardak vilayeti, son dönemlerde Taliban karşıtı operasyonların odaklarından biri haline gelmişti. Amerikalı bir sözcü, tüm suiistimal iddialarını ciddiye aldıklarını söyledi ancak, son gelişmelerle ilgili bir yorumda bulunamayacağını belirtti.
ABD'den Pakistan'a hava saldırısı: 8 ölü
ABD'nin Pakistan'ın Afganistan sınırındaki Hayber bölgesine düzenlediği hava saldırısında en az 8 kişi öldü. Güvenlik yetkilileri, Hayber'in Taliban ve El Kaide militanlarının kalesi olarak bilinen Tirah bölgesinde düzenlenen hava saldırısında 8 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin yaralandığını bildirdi.
ABD'ye ait İHA'ların Pakistan'da düzenlediği saldırılar, Pakistan kamuoyunda şiddetli tepkilere ve Taliban ile El Kaide militanlarına sempatinin artmasına neden oluyor.
Pakistan'da hedef Şiiler: 80 ölü
Pakistan'ın Kuetta kentinde Şiilerin hedef alındığı bombalı saldırıda 80 kişi hayatını kaybetti. Pakistan'ın doğal kaynakları bakımından en zengin eyaleti olan Kuetta'da Sünniler ile Şiiler arasında sık sık gerginlik yaşanıyor. Kuetta'da Şiilere yönelik geçen ay düzenlenen bombalı saldırıda 100 kişi ölmüştü. Saldırıyı Sunni Leşker-i Cengavi örgütü üstlenmişti.
Sarkisyan’ın zaferine mürekkep lekesi
Ermenistan’da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Serj Sarkisyan koltuğunu korudu. Ancak pasaportlara vurulan “Oyunu kullanmıştır” yazılı mühürlerin mürekkeplerinin ıslak mendille dahi çıktığı ortaya çıktı. Muhalefetin isyanı akıllara yine hile ihtimalini getirdi.
Ermenistan'da 'seçim' krizi
Ermenistan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hatalı olduğunu iddia eden Raffi Hovhannisyan, seçimlerin galibi Serj Sarkisyan'a seslendi: "İktidarı gerçek sahibine teslim etmek için yarın akşama kadar süren var."
Chavez karşıtı muhalifler gösteri düzenledi
Venezuela'da, Devlet Başkanı Chavez'in sağlık durumuna ilişkin hükümetten bilgi talep eden yüzlerce kişi gösteri düzenledi. Küba'da gördüğü kanser tedavisinin ardından ülkesine dönen ve halkın karşısına henüz çıkmayan Chavez'in sağlık durumuyla ilgili hükümetin bilgi vermesini talep eden yüzlerce muhalifin gösteri düzenlediği bildirildi. Muhalefet liderleri, Chavez'e uygulanan tanı ve tedavinin gizli bir şekilde yürütülmesini eleştirerek, birçok Venezuelalının, hükümetten devlet başkanının sağlık durumuyla ilgili tüm gerçekleri açıklamasını talep ettiğini dile getirdiler.
Sibirya’nın erimesine 1,5 derece kaldı
Rusya’nın Sibirya bölgesinde büyük felaketin tetiklenmesine ramak kaldı. Küresel ısınmanın etkisiyle yıllık ortalama sıcaklığın bir buçuk derece artması halinde, bölgedeki ivedi donmuş toprakların çözülmeye başlayacağı hesaplandı.
"Türkiye-İsrail görüşmesi başarısız oldu"
İsrailli kanal Channel 2 News, üç hafta önce İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Amidror ile Dışişleri Müsteşarı Sinirlioğu arasında Roma’da bir görüşme gerçekleştiği ancak İsrail Başbakanlık Bürosunun inisiyatifi ile yapılan bu görüşmenin başarısızlıkla sonuçlandığını öne sürdü.
http://dunya.milliyet.com.tr/-turkiye-israil-gorusmesi-basarisiz-oldu-/dunya/dunyadetay/24.02.2013/1672871/default.htm
"Türkiye'den özür dilemek istedi ama..."
Haaretz gazetesi, kısa bir süre önce İsrail Savunma Bakanı Barak’ın Mavi Marmara baskınına ilişkin bizzat Türk mevkidaşı Yılmaz’a bir mektup yazarak özür dilemeyi önerdiğini ancak Başbakan Netanyahu’nun böyle bir adımın atılmasına karşı çıktığını yazdı. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın, kısa bir süre önce “bir iyi niyet jesti” olarak Türk mevkidaşı İsmet Yılmaz’a mektup yazarak Mavi Marmara baskını konusunda yapılan “operasyonel hatalar” nedeniyle bizzat özür dilemeyi önerdiği, ancak bu önerinin Başbakan Binyamin Netanyahu tarafından reddedildiği bildirildi.
http://dunya.milliyet.com.tr/-turkiye-den-ozur-dilemek-istedi-ama-/dunya/dunyadetay/24.02.2013/1672873/default.htm
Timoşenko’yu hapse atan hakim terfi etti
Ukrayna'nın eski Başbakanı Yuliya Timoşenko’yu Rusya ile imzaladığı doğalgaz anlaşmasında ülkeyi zarara soktuğu gerekçesiyle 7 yıl hapis cezasına çarptıran hâkim Rodion Kireyev terfi etti.
Avrupa’nın gözü bu seçimlerde
Kıtanın üçüncü büyük ekonomisinde seçmenin oyu sadece İtalyan meclisini değil Avrupa Birliği’nin geleceğini de şekillendidecek. Eski Başbakan Berlusconi’nin sandıktan ikinci çıkması bekleniyor.
İtalya genel seçim için sandık başında
İtalya'da, iki gün sürecek genel seçimlerin ilk gününde sandık başına gitti. Yaklaşık 50,5 milyon seçmenin oy kullanma hakkının bulunduğu ülkede, sandıklar bugün yerel saatle 08.00 ile 22.00 (TSİ 23.00) arasında açık kalacak. Oy verme işleminin 2 gün sürdüğü İtalya'da sandıklar yarın sabah 07.00'de tekrar açılacak ve yerel saatle 15.00'te kapanacak.
Kadınların hışmına uğradı: YETER
Genel seçimler için sandıkların açıldığı İtalya’da, oy kullanmak için sandığa giden Silvio Berlusconi, yarı çıplak eylemleriyle dikkat çeken FEMEN grubunun protestosuyla karşılaştı.
Papa: Tanrı inzivaya çekilip kendimi meditasyona adamamı istedi
Papa 16. Benediktus, görevinden ayrılmadan önceki son Angelus Duası'nda, Tanrı'nın kendisini daha fazla duaya ve meditasyona adamaya çağırdığını söyledi. Papa 16. Benediktus, Vatikan'ın ünlü Aziz Pietro Meydanı'na bakan çalışma ofisinin penceresinden, meydanda toplanan on binlerce kişiyle, her pazarları icra ettiği Angelus Duası'nı son kez gerçekleştirdi. "Tanrı, beni inzivaya çekilip kendimi daha fazla duaya ve meditasyona adamamı istedi" diyen Papa, bunun kiliseyi terk ettiği anlamına gelmediğini, bugüne kadar gösterdiği aynı özveri ve sevgiyle hizmet etmeye devam edebileceğini ifade etti. Konuşması zaman zaman alkışlarla kesilen 85 yaşındaki Papa 16. Benediktus, kendisine sevgi gösterisinde bulunan binlerce inanana teşekkür etti. 
Kemer sıkma Bulgaristan hükümetini düşürdü
Başbakan Borisov, hükümetin istifasını parlamentoya açıklarken 'Polisin insanları dövdüğü bir hükümetin parçası olamam' dedi. Elektriğe yapılan zamlara tepki çığ gibi büyümüş, çıkan olaylarda dün 25 kişi hastaneye kaldırılmıştı.
Hükümetin istifası halkın öfkesini dindirmedi
Bulgaristan'da iki haftadır düzenlenen yüksek enerji fiyatlarına karşı protestolar bugün on binlerce kişinin katılımıyla devam etti. Elektrik dağıtım şirketlerine ve devletin enerji politikasına tepki olarak bugün halk ülke genelinde sokaklara döküldü.
Türk lider beni öldürmeye çalıştı’
Enerji sektörünün özelleştirilmesi sonucu elektriğe zam gelmesi nedeniyle başlayan gösterilere şiddet karışması üzerine istifa eden Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, dün parlamentoda şok bir iddiada bulundu. Parlamentonun istifasını onaylamasının öncesinde konuşma yapan Borislov, ülkedeki Türklerin partisi Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) onursal başkanı Ahmet Doğan’ı kendisini öldürmek için suikast planlamakla suçladı.
Samaras’tan Türkiye’ye mesaj: İstediğimiz zaman MEB ilan ederiz
Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras, 5 Mart’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte İstanbul’da başkanlık edeceği Yüksek İşbirliği Konseyi toplantısı öncesi Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilanı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Samaras, MEB ilanının Deniz Hukuku’ndan kaynaklanan bir hakları olduğunu belirterek, ülkesinin ne zaman isterse bu hakkı kullanabileceğini söyledi.
Rumlara 'evet'çi başkan
Kıbrıs Rumlarının yeni lideri Nikos Anastasiadis oldu. Yeni yönetimle Kıbrıs sorunun çözümünde ilerleme, Türkiye ile ilişkilerde de düzelme beklentisi hakim. Güney Kıbrıs'ta başkanlık seçiminin ikinci turu bugün yapıldı ve beklendiği gibi muhafazakarların-liberallerin oluşturduğu Demokratik Seferberlik Partisi adayı Nikos Anastasiadis başkan seçildi. İktidardaki AKEL partisinin adayı Stavros Malas'ı (yüzde 42,52) oyların yüzde 57.48'ini alarak geride bırakan Anastasiadis, 5 yıl süreyle başkanlık koltuğunda oturacak. Annan planına ‘evet’ demesiyle tanınan Anastasiadis'i bekleyen en önemli konu ekonomik kriz olurken, yeni başkanının ilk açıklamalarında bu krizin çözümünde Türkiye’nin önemi de vardı.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25424575
KKTC yarışının galibi belli oldu
KKTC iktidarındaki Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) aylardır süren başkanlık mücadelesi İrsen Küçük'ün çok az oy farkı ile de olsa zaferiyle sonuçlandı.
İrsen Küçük yapılan ikinci tur seçimlerde kesin olmayan sonuçlara göre 708 oy alırken, rakibi Gazimagosa Milletvekili Ahmet Kaşif 701 oy aldı.
http://www.haberturk.com/dunya/haber/822863-kktc-yarisinin-galibi-belli-oldu
KKTC'nin geleceği masaya yatırıldı
Nazilli Belediyesi tarafından Zafer Mahallesi'nde yaptırılan Rauf Denktaş Parkı'nın açılışı için ilçeye gelen Serdar Denktaş, Nazilli Belediyesi Tiyatro Salonu'nda, ''KKTC'nin Geleceği ve Rauf Denktaş'' konulu konferans verdi.
AB’nin Hürrem kriteri
AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, ‘sanatsal ifade özgürlüğü’nün Türkiye’nin yerine getirmesi gereken ‘siyasi kriterler’ arasında olduğunu söyledi. Füle, yayın yasakları ve yayıncılar üzerinde uygulanabilecek yaptırımlar konusundaki endişelere dikkat çekti.
Diplomatik ilişkiler perde arkasında başlayacak
ABD’de Bill Clinton’ın başkanlığı döneminde Beyaz Saray için çalışmış ünlü analist Richard Giragosian, yedi yıl önce Ermenistan’a taşınarak bir araştırma merkezi kurdu. Dedesi 1915 olaylarından kaçarak ABD’ye yerleşen Giragosian, Taşnakların gençlik örgütünde yer alan ateşli bir Türkiye karşıtıydı. Dünya görüşünde ciddi bir değişim yaşayan Giragosian, şimdilerde bölgenin en önemli analistlerinden biri olarak barış üzerine çalışıyor.
'Türkiye'nin yolu daha uzun'
Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye ziyareti öncesi açıklama yaptı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ziyareti öncesi yayınlanan haftalık video mesajında, Türkiye'nin AB sürecine değindi. Merkel, Türkiye – AB ilişkilerinin son dönemde tıkandığını ve biraz ilerleme sağlayabilmek için yeni bir başlığın daha açılmasından yana olduğunu dile getirdi. Kuşkuları olmasına rağmen süreci onayladığını belirten Merkel, müzakerelere ucu açık devam edildiğini de sözlerine ekledi. Merkel, 'Önümüzde uzun bir müzakere yolunun bulunduğuna inanıyorum. Kuşkularım olmasına rağmen müzakere sürecinin devam etmesinden yanayım" diye konuştu.
'Türkiye ile AB arasında buzlar eriyor'
İngiliz Economist dergisi, Fransa'nın üyelik müzakerelerinde bir başlığın açılmasına itirazını kaldırmasıyla Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki buzların çözülmeye başladığını yazıyor.
Türkiye desteğine AB'den ilk tepki
"Türkiye'nin AB'ye üye olması için 15-20 yıl sonra Almanya ve Fransa başbakanları sürünerek Ankara'ya gidecekler" açıklamasına AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso mesafeli yaklaştı. Barroso adına yapılan açıklamada, "Avrupa Komisyonu'nun görüşünü yansıtmıyor" denildi.
AB’den İmralı müzakerelerine tam destek
AB Antiterör Koordinatörü Gilles de Kerchove, İmralı müzakerelerini, “Mükemmel bir süreç olduğunu düşünüyoruz. Umarım Oslo süreci gibi başarısız olmaz. Sürece katkı yapabileceğimiz bir şey olursa da yapmaya hazırız” sözleriyle değerlendirdi. Kerchove, barış süreci sağlandıktan sonra PKK’nın dağ kadrosunun Avrupa'ya gitmesinin sorun olmayacağına inandığını söyledi.
Guardian’a yarım sayfa ilan
Merkezi Almanya’nın Köln kentinde bulunan “Öcalan’a Özgürlük-Kürdistan’a Barış Uluslararası İnisiyatifi,” İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian’a verdiği yarım sayfa ilanda Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasını talep etti.
Merkel Kahramanmaraş'ta
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Merkel, kara yolu ile Kahramanmaraş'a ulaştı. Başbakan Merkel, patriot hava savunma sisteminin bulunduğu Gazi Kışlası'nda, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından karşılandı. Merkel ile Yılmaz, daha sonra patriot sisteminin yer aldığı alana geçti.  Patriot Sistemleri Alman Harekat Birliği Komutanı Marcus Ellermann'dan bilgi alan Merkel, patriot rampasını inceledi, Alman askerlere çeşitli sorular yöneltti. Angela Merkel daha sonra Alman askeri birliğini ziyaret etti. Alman askerleri selamlayan Merkel, patriot hava savunma sistemiyle ilgili brifing aldı.
John Kerry 1 Mart’ta Türkiye’de
Kerry, Mısır, İsrail, Türkiye ve İtalya’yı kapsayacak olan bölge turu ziyaretinde 1 Mart’ta Türkiye’de olacak. Kerry’nin Türkiye ziyaretinde ele alınacak en önemli başlık Suriye’de 2 yıldır devam etmekte olan kriz olacak. Kerry’nin Ankara ziyareti sırasında iki ülke arasında işbirliğine konu olan birçok başlık da gündeme gelecek.
Putin’den Erdoğan’a zirve daveti
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dahil G-20 ülke liderlerini St. Petersburg’da yapılacak G-20 zirvesine davet etti. G-20 devlet başkanları zirvesi ilk kez dönem başkanı olan Rusya’nın St. Petersburg kentinde 5-6 Eylül günlerinde gerçekleşecek.
Nur Cemaati operasyonu
Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nde Nur Cemaati ile bağlantılı olduğu öne sürülen bazı kişiler gözaltına alındı. Tataristan İçişleri Bakanlığı, ihbar sonucu cemaate ait olduğu iddia edilen 23 daireye baskın düzenlendiğini duyurdu.

 
Hukukun mumla arandığı 2012’de "4+4+4" yetmiyormuş gibi, bir de "Başkanlık" sisteminin dayatıldığı 2013’de özellikle gençlerimiz için barış içinde gönençli gelecek umutlarının İmralı’dan değil Halkın iradesinden yeşerdiği bir Türkiye’de daha iç açıcı bir Dünya gündeminde görüşmek umuduyla saygılarımızı sunarız.

 
Hits: 12218