Dünya 'dan Haberler 44

~ 11.03.2013, Ali ER ~
"MİT, Esad'a suikast düzenlemeye çalıştı"
Lübnan merkezli bir haber sitesi olan Asianews’de Suriyeli Hedar Avarake’ye ait bir belgesel yayınlandı. Belgeselde Suriye güvenlik güçlerinin Türkiye ve Fransa ’nın Esad ile Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim hakkında suikast planları yaptıkları iddia edildi.
İngiltere'den Suriyeli muhaliflere yardım
Habere göre, Hague yardımın silah ve mühimmat dışında öldürücü olmayan silahlardan oluşacağını ancak çatışmanın devam etmesi durumunda bunun değişebileceğini söyledi. Guardian koalisyon yetkililerinin son haftalarda Türkiye'nin tanksavar füze gibi ileri düzey silahların geçirilmesine izin verdiğini söylediklerini de aktarıyor.
Suriye, Avrupa’da Türkiye’ye karşı dava açıyor
Suriye hükümeti yanlısı El Vatan gazetesinin haberine göre, adı belirtilmeyen bir Avrupa ülkesinde Türkiye’ye “Halep’ten mal kaçırmak ve ulusal ekonomiye zarar veren suçlar işleyen silahlı çetelere destek vermek” suçlamasından ötürü dava açılacak. Gazetenin haberinde Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “silahlı güçlere destek verdiğini ispatlamak için yeteri kadar kanıt olduğu” belirtiliyor.
'Türkiye'ye baskı yapılırsa şiddet durur'
Muallim, "Suriye'deki siyasi görüşmelerin başarıya ulaşması için şiddet olaylarının durdurulması şart. Şiddetin durdurulması ise terörizme mali ve silah yardımı yapan Türkiye ve Katar'a baskı yapılması ile mümkün" dedi.
Türkiye’nin Suriye planı destek bulmadı
Türkiye’nin, Suriye’de geçiş sürecini hızlandırmak için teknokrat ağırlıklı bir hükümet önerdiği, ilk başta bu öneriye sıcak bakan İran ve Rusya’nın vazgeçip teklifi Beşar Esad’a iletmediği ortaya çıktı. Türkiye’nin önerdiği formül şöyleydi: “Kurulacak bir ‘Geçiş süreci hükümeti’ Suriye’yi seçime götürecek. Beşar Esad hiçbir şekilde yönetimde yer almayacak. Buna karşılık Esad’ın kendisi ve aile yakınlarının can güvenliği ile bundan sonraki yaşamlarını sürdürebilmeleri için gereken maddi koşullar garanti edilecek.
Suriye’den bir milyon mülteci
Suriye’deki iç savaş nedeniyle komşu ülkelere sığınan mültecilerin sayısı 1 milyonu buldu. Bunların yarısını çocuklar oluşturuyor. Yılbaşından beri 300 binden fazla insan Suriye'deki çatışmalardan kaçarak komşu ülkelere sığındı ve bu sayıyla birlikte Suriyeli mültecilerin sayısı 1 milyonu geçti. Londra merkezli yardım kuruluşu Save the Children tarafından açıklanan verilere göre Lübnan, Türkiye, Ürdün ve Irak'ta bulunan mültecilerin yarısını çocuklar oluşturuyor.
'Esad'a asla git demeyiz'
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'nın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a görevi bırakmasını söylemesinin "asla" mümkün olmadığını söyledi. İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin sorularını yanıtlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın, "rejim değişikliği tertibi"ne katılmadığını ifade etti. Lavrov "Suriye'yi kimin yöneteceğini belirlemek bize düşmez. Buna Suriyeliler karar verir" dedi. Lavrov önümüzdeki hafta Londra'da İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile görüşecek. İngiltere ile Rusya arasında Suriye sorununa ilişkin ortak bir düşüncenin olup olmadığı sorusuna ise Lavrov şöyle yanıt verdi: "Nihai hedef açısından birbirimizden çok da uzak olduğumuzu düşünmüyorum. İki taraf da Suriye'de birlik ve demokrasi istiyor. Ülkelerinin nasıl yönetileceğine Suriye halkının özgür biçimde karar vermesini istiyor... Kriz başladığından beri Rusya'nın tutumu bu olmuştur."
http://www.ntvmsnbc.com/id/25427544/
'Ilımlı muhalefeti güçlendireceğiz'
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Riyad’da Suudi mevkidaşı Prens Suud el Faysal’la bir araya gelirken Suriye ve İran konusunda önemli mesajlar verdi. Kerry ‘Katar ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden muhaliflere silah yollandığı’ iddialarına dair “ABD muhalefeti güçlendirmek için müttefikleriyle çalışacak. Umudumuz krize barışcıl çözüm ama bu olmazsa da, Suriye lideri Beşşar Esad üzerindeki baskıyı arttırmak. Ilımlı muhalefet silahların kendilerine ulaştığını ve yanlış ellere düşmediğini garantileme yetisine sahip.
Esad: Zafer elde ettik
Lübnan gazetesi El Ahbar, Esad’la görüşen ancak adı belirtilmeyen siyasetçilere dayandırdığı haberinde, Suriye liderinin 'muhalefete karşı zafer ilan ettiklerini' söylediğini yazdı. Habere göre Esad, “Suriye’ye karşı komplo sona yaklaştı. Muhalefet artık hayatta kalma savaşı veriyor” ifadelerini kullandı. Gazete Suriye lideriyle görüşen politikacıların da, “Esad çok rahattı. Muhalefetin içerisindeki fikir ayrılıklarının, başarısızlıklarının kanıtı olduğuna inanıyor” dediklerini aktardı.
İç savaş ülkesi Suriye'de kaos ekonomisi
Suriye'de Mart 2011'de başlayan iç savaş onbinlerce insanın ölümüne ve ülke altyapısının tahrip olmasına yol açtı. Ülke ekonomisi de bir kaosa ve yıkıma sürüklendi. Suriye'de 'yeni sektör'ler, fidyecilik, spekülasyon ve tayin...
'Batının Suriye'yi işgal niyeti yok'
İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Batılı hiçbir bir ülkenin, Suriye'yi işgal etme gibi bir düşüncesi bulunmadığını belirtti. Hague, uluslararası toplumun Suriye'deki kanı durdurma çabalarında başarısız olduğunu da söyledi.
Muhalifler, BM gözlemcilerini alıkoydu
Suriyeli muhalifler, Golan Tepeleri’nde görev yapan 20 Birleşmiş Milletler gözlemcisini alıkoydu. Muhalifler, İsrail-Suriye sınırındaki Golan Tepeleri yakınlarında alıkoydukları BM gözlemcilerini serbest bırakmak için Esad rejimine bağlı askerlerin, bölgedeki Jamla köyünü terketmelerini şart koştu.
Esad'dan hükümeti kızdıracak sözler!
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'in, CHP milletvekillerini kabul ettiği bildirildi. Esed'in ise ''Türk halkının Suriye'nin istikrarına destek veren tavrı ile Erdoğan Hükümeti'nin teröre destek veren ve bölgeyi istikrarsızlaştıran tavrı arasında bir ayrım yapılması gerektiğini vurguladığı'' bildirildi.
Talabani’nin halefi kim olacak
İngiliz Reuters ajansı Almanya’da tedavi gören 79 yaşındaki Irak Cumhurbaşkanı, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) lideri Celal Talabani’nin yokluğunun, “eski” rakibi Barzani ailesini endişelendirdiğini yazdı.
Irak'tan Türkiye'ye uyarı
Irak eski Başbakanı İbrahim Caferi’nin, Türkiye’den Irak’ın "içişlerine karışmak" yerine Bağdat ile ikili ilişkilerde olumlu rol oynamaya çalışmasını istediği bildirildi.
İran'dan ABD'ye zeytin dalı
İran'ın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Muhammed Hazai, Tahran'ın Washington'la doğrudan müzakere için masaya oturmaya hazır olduğunu ifade etti.
İdari mahkeme Mursi'nin seçim kararını iptal etti
Mısır İdari Mahkemesi'nin, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin milletvekili seçimlerinin dört aşamalı olarak 21 Nisan'da gerçekleştirilmesi kararını, anayasaya uygunluğu yönünden incelenmediği gerekçesiyle iptal ettiği bildirildi.
Mısır'dan Akdeniz'de dengeleri değiştiren karar
Mısır, Güney Kıbrıs ile imzaladığı Münhasır Ekonomik Bölge sınırlarını belirleme anlaşmasını iptal etti. Böylece Kıbrıs’ın güneyindeki doğalgaz ve petrol rezervleri bulunan münhasır ekonomik bölgedeki dengeler değişmiş oldu.
Pakistan: Bombalı saldırının ardından Karaçi'de hayat durdu
Pakistan'ın Karaçi kentinde düzenlenen ve en az 45 kişinin hayatını kaybettiği dünkü bombalı saldırıyı protesto amacıyla yapılan grev çağrısı üzerine bugün okul ve işyerleri kapatıldı. Pakistan'ın en büyük kenti ve ticari başkenti olarak kabul edilen Karaçi'de Sünni-Şii bölünmesinin yanı sıra Paştun, Muhacir ve Sindi'ler arasında etnik bölünmeler de söz konusu.
Hugo Chavez hayatını kaybetti
Devlet Başkanı Hugo Chavez'in hayatını kaybettiği bildirildi. 14 yıldır Venezuela'yı yöneten Chavez, ölmeden önce halefi olarak Nicolas Maduro'yu işaret etmişti. Başkan Obama da, açıklamasında, ''Bu zorlu zamanda, ABD, Venezuela halkına desteğini ve Venezuela Hükümeti'yle yapıcı bir ilişkinin geliştirilmesine yönelik ilgisini yeniden teyit eder. Venezuela, tarihinde yeni bir fasıla başlarken, ABD demokratik ilkeleri, hukukun üstünlüğünü ve insan haklarına saygıyı teşvik eden politikalara bağlılığını sürdürmektedir'' ifadesini kullandı.
Rusya “Trajedi”, ABD “Yeni sayfa açılıyor” dedi
Chavez’in ölümüyle ilgili Rusya adına ilk resmi açıklamayı Rusya'nın BM daimi temsilcisi Vitaliy Çurkin yaparken, Venezüella liderinin hayatını kaybetmesine “trajedi” tanımını uygun gördü. Çurkin, “Chavez sadece Venezüella’nın değil, tüm Latin Amerika ülkelerinin sembol şahsiyetiydi. Rusya ile Venezüella arasında ilişkilerin geliştirilmesinde kilit rol oynayan politikacının ölümü bir trajedi olmuştur” dedi.
Güle Güle El Comandante
Dünya en güçlü liderlerinden birini kaybetti. Hugo Rafael Chavez Frias, sadece 29 milyon Venezuelalının değil, hep birleştirmeyi düşlediği 600 milyon Güney Amerikalının da lideriydi. Ardından dökülen gözyaşları, tüm kıtaya yayılan yas, bunun en açık göstergesi.
Latin solu soluksuz kaldı
Yıllarca darbelerin gölgesinde kalmış Venezüella’yı dünya solunun kalelerinden biri haline getiren Hugo Chavez, 14 yıllık iktidarında sadece ABD ’ye meydan okuması ya da ülkesinde öncülük ettiği dönüşümle değil, küfürbazlığı, bazen diplomasi kurallarını yerle bir eden açıklamaları, müziğe ve dansa düşkünlüğüyle ne kadar renkli bir lider olduğunu dosta düşmana gösterdi.
Kuzey Kore güneyle barış anlaşmalarına son verdi
Kuzey Kore, Güney Kore ile arasındaki barış anlaşmalarını sona erdirdiğini ve iki ülke arasındaki kırmızı hattı ve sınır noktasını kapatacağını açıkladı.
Çin'de yönetim değişiyor
Çin'de ülkenin gelecek 10 yılını etkileyecek yönetim değişikliğiyle ÇKP Genel Sekreteri Şi Cinping'in devlet başkanlığı görevini Hu Cintao'dan devralması, Li Kıçiang'ın da Vın Ciabao'dan ise başbakanlık görevini devralması bekleniyor.
İsrail Mescid-i Aksa'yı bastı
İsrail askerleri, Cuma namazı sonrası Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi. Cemaatin üzerine ateş eden İsrail askerlerinin, 3 kişiyi yaraladığı belirtildi. Anadolu Ajansı, İsrail askerlerinin Cuma namazı sonrası Mescid-i Aksa'nın avlusuna girerek cemaat üzerine ateş açtığını ve saldırı sonrası 3 kişinin yaralandığını duyurdu. Uluslararası haber ajansı Reuters da, Filistinlilerin taş atması sonrasında İsrail askerlerinin İslam'ın kutsal mekanı Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdiğini belirtti. Reuters'a açıklama yapan İsrail polis sözcüsü Micky Rosenfeld, Cuma namazı sonrası taş ve molotof kokteylleri atan Filistinlilere müdahale edildiğini söyledi.
İsrail gizli belgelerindeki Türkiye detayı!
“Bizden daha iyi yapabilecekleri iddiasına dayanan Türk gururu” İsrail Devlet Arşivleri’nin, yayınına izin verdiği, 1968 yılında Akdeniz’de bakan Dakar Denizaltı’na ilişkin 16 gizli belgeye göre, “Türkiye, İsrail’e, kendi sahillerinde arama yapma izni vermeyi reddetti." Ancak Haaretz gazetesi, Türkiye’nin reddinin bir izahı olarak “güvenlik” faktörüne dikkat çektikten sonra “Sonunda Türkiye, İsrail’in kapsamlı arama operasyonunu kolaylaştırmaya yardımcı oldu” diye yazdı.
Peres'ten Erdoğan'a siyonizm tepkisi
Euronews'a röportaj veren Peres, Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları konusunda ne hissettiğinin sorulması üzerine, "Esefle karşılıyorum. Cehaletten kaynaklanıyor. Nefret alevlerini harlayan, tamamen gereksiz ve temelsiz bir açıklama. Bu son günlerdeki en üzücü deneyimlerden biri" diye cevap verdi.
AB'den Erdoğan tepkisi: Kabul edilemez
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “siyonizm” için yaptığı “insanlık suçu” nitelemesini kınamayınca İsrail yetkilileri ve Yahudi örgütlerinin eleştirilerine maruz kalan AB, Erdoğan’ın sözleri için “kabul edilemez” dedi.
Alman Patriotçular rahatsız
Federal Alman Meclisi Silahlı Kuvvetler Raportörü Helmut Könighaus, Türkiye'deki Alman askerlerinin durumuna ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda Kahramanmaraş'taki askerlerin 'olumsuz koşullarda görev yaptığı' iddia edildi.
Almanya 'kötü muamele'yi konuşuyor
Almanya, NATO'nun Patriot füze savunma sistemi kapsamında Kahramanmaraş'ta görevli 300 askerine "kötü muamele"yi konuşuyor. Alman basınında yer alan haberlerde, Patriotlar için gelen askerlere fiili saldırıda bulunulduğu da iddia edildi.
Fransa: Nisan ayında Mali'den çekiliyoruz
Hollande, Varşova'da yaptığı konuşmada, askeri müdahalenin son aşamasının Mart ayı boyunca devam edeceğini ve Nisan'da adım adım sona erdirileceğini söyledi.
Fransa'da Başbakanlıktan tasarruf genelgesi
Fransa'da bütçe açıklarını düşürmeyen çalışan hükümet, bakanlıklara tasarruf genelgesi gönderdi. Başbakan Jean-Marc Ayrault imzasıyla gönderilen genelgede, 2014 yılı bütçesi için bakanlıkların en az 5 milyar avro tasarruf yapmaları istendi. Genelgede, ''bütçe açıklarını kapatmak için bakanlıkların tasarrufunun şart olduğu'' vurgulandı. AB, avro kriteri olan bütçe açıklarının, gayri safi milli hasılaya oranının yüzde 3'ü geçmemesini öngören kriteri tutturamadığı için Fransa'yısürekli uyarıyor. Fransa'da bu oran, tüm çabalara rağmen 2012'de yüzde 4,2'nin altına indirilememişti. Küresel mali krizden payını alan Fransa'da geçen yıl ekonomik büyüme olmazken, işsizlik oranı yüzde 10,6'ya çıkmıştı.
Fransa’da ‘AB’den çıkalım’ sesleri
İngiltere Başbakanı David Cameron tarafından AB üyeliği konusunda gündeme getirilen referandum teması, Fransa'da yükselişte olan aşırı sağcı ve popülist Milli Cephe (FN) partisi tarafından da kullanılmaya başlandı. FN lideri Marine Le Pen, Cumhurbaşkanı François Hollande’ı Fransa’nın AB üyeliği konusunu Ocak 2014’te halk oylamasına sunmaya çağırdı. FN liderinin AB’den çıkma önerisinin ülkenin merkez sol ve merkez sağ partileri tarafından desteklenmesi beklenmiyor. Ancak ekonomik kriz ve bu krize paralel olarak giderek artan işsizlik oranı Fransız toplumunda AB’nin imajını her geçen gün zedelemekte.
İspanya'da binlerce kişi işsizliği protesto etti
İspanya'nın 64 kentinde binlerce kişi, sokaklara çıkarak, işsizliğe karşı gösteri yaptı. Avrupa Birliği ülkeleri arasında, yüzde 26 ile işsizlik oranının en yüksek olduğu ülke olan İspanya'da sayıları 6 milyonu bulan işsizler, hükümete seslerini duyurabilmek için bir kez daha sokaklara döküldü.
Türk-Yunan hattında tespih diplomasisi
Türk-Yunan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin (YDİK) İstanbul’da önceki gün düzenlenen toplantısında liderler çeşitli 25 anlaşma imzalamıştı. Yunan kaynaklardan edinilen bilgilere göre Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, mevkidaşı Antonis Samaras’a verdiği hediyeler arasında bir tespih de bulunuyordu. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos bunu öğrenince sitem etti. Bunun üzerine Erdoğan kendi tespihini çıkarıp Avramopulos’a verdi. Yunan basını, Erdoğan-Samaras görüşmesindeki “sıcak atmosferi” ön plana çıkardı. Ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi Ta Nea, ziyaretin iki ülke için de başarılı geçtiğini anlatmak için Erdoğan’ın “kazan-kazan” sözünü, Yunan alfabesiyle Türkçe yazarak manşetine çıkardı. Elefteros Tipos gazetesi ise “Türkiye ve Yunanistan için iyi bir gün” başlığını kullandı.
Eroğlu'ndan 'müzakere' mektubu
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yeni seçilen Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’e bir mektup göndererek, 1 yıldır ara verilen Kıbrıs çözüm müzakerelerinin yeniden başlaması için teklifte bulundu.
Papa seçim süreci 12 Mart'ta başlayacak
28 Şubat'ta Papa 16. Benedict'in görevini bırakmasının ardından yeni Papa'nın seçimi için Kardinaller toplantısı 12 Mart Salı günü yapılacak. Hıristiyan aleminin günlerdir beklediği tarih sonunda açıklandı.  Hafta başında başlayan Kardinaller Meclisi Genel Kurulu, yeni Papa'nın belirleneceği sürecin başlama tarihine karar verdi. Tarihin açıklanmasının gecikmesinde, kardinallerin yakın zamanda kilisenin başını ağrıtan emerit Papa 16. Benedict'in ofisinden bazı belgelerin basına sızması ve çocuk istismarı skandalı olarak bilinen konu üzerinde tartışmalarının etkili olduğu belirtildi. 115 kardinal, 12 Mart Salı günü sabah saatlerinde papalık seçimi ayinini yaptıktan sonra, öğleden sonra papalık seçiminin yapıldığı Sistin Şapeli'ne kapanarak, ilk oturumu gerçekleştirerek, 266. Papa'yı seçmeye çalışacak. Kardinaller, yeni Papa'yı seçene kadar, 12 Mart'tan sonraki günlerde sabah 2 ve öğleden sonra 2 oturum olmak üzere, günde 4 oturum gerçekleştirecek. Yapılan oylamalardan sonra yakılacak oy pusulaları siyah duman çıkarırsa yeni papanın seçilemediği, beyaz duman çıkarırsa yeni papanın seçildiği anlamına gelecek.
http://www.cnnturk.com/2013/dunya/03/09/papa.secim.sureci.12.martta.baslayacak/699442.0/index.html
Etnik devlet 'Avrupa'ya aykırı
Papandreu, Sosyal Demokrasi Vakfı ve Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasi Araştırma Vakfının davetlisi olarak dün İstanbul’a geldi. Papandreu, salondan yöneltilen “Kürt sorununa nasıl bakıyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi: “PKK’nın geçmişinde Türkiye’de pek çok şiddet eylemi görüldü. Bu konunun detaylarına girmek istemiyorum. Avrupa değerleri Avrupa çerçevesi bu tür problemlere çözüm bulmak için kullanılır. Türkiye’de azınlıklar da var her yerde olduğu gibi. Bunlar sorunlara neden olabiliyor. Birkaç yıl önce her şey çok daha zordu. Bugün Türkiye’de insanlar ikinci kimliğini de söyleyebiliyor. Bu tür insanlar sadece Türkiye’de değil Balkanlar’da da böyle insanlar var. Müslüman azınlıklar var. Her azınlık grubunun etrafına bir sınır çizerek onları ayrıştırırsak, etnik olarak arındırılmış devletler kurmaya çalışırsak, Avrupa düşüncesine aykırı olur.” yönelimi çok önemli. Ama özelikle Kürt sorunu açısından da çok önemli.” 
Erdoğan: Ön yargı ile sorunlar çözülmez
Yunan Devlet Televizyonu’na (NET) konuşan Başbakan Erdoğan, Türk-Yunan ilişkilerini dezenformasyonlara dayalı bir siyasetten enformasyonlara dayalı bir siyasete çevirmek istediklerini belirterek, ilişkilerde “ben dedim, sen dedin” zihniyeti olmaması gerektiğini söyledi.
AİHM Kuddusi Okkır dosyasını açıyor
Ergenekon davası (Ümraniye soruşturması) kapsamında 2007 yılında gözaltına alınıp tutuklanan ve 2008 yılında ağır hastalığı nedeniyle serbest bırakıldıktan 8 gün sonra yaşamını yitiren işadamı Kuddusi Okkır'ın ailesi Türk hükümetini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne şikâyet etti.
Bir kadın bile çok önemli
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, New York’ta Türkiye’nin kadına şiddeti önleme yönündeki mücadeleyi sürdürme kararlılığı bir kez daha yineledi. Birleşmiş Milletler (BM) Kadının Statüsü Komisyonu’nun Türkiye’nin sponsorluğunda düzenlenen 57’nci oturumuna katılan Şahin, alınan önlemlerle yılda 177’ye ulaşan kadın ölümlerinin 155’e çekildiğini söyledi ve “Bizim için bir kadıncağız bile çok önemli. Mücadeleye devam edeceğiz’’ diye konuştu. Fatma Şahin’in konuşmasının ana hatları şöyleydi…
Kadına şiddete tüm dünya karşı
Sözlerine, “Başbakan, grup toplantısında kadına şiddeti lanetledi. Bizim dinimizde kadına şiddete yer yok. 2011 Kasımında İstanbul Sözleşmesi’ne ilk imzayı atan ülkeden gelmiş olmanın onurunu ve şerefini yaşıyorum” diyerek başlayan Fatma Şahin, 6284 Sayılı Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un kadına şiddetle mücadeleyi bir üst seviyeye taşıdığını, emsal niteliğinde olduğunu söyledi. Şahin, hızlı ve etkin müdahalenin sağlandığını, güvenlik butonu uygulamasına başlandığını da anlattı.
Türkiye'ye turizmde kırık not
Dünyada en fazla yabancı turist çeken 10 ülkeden biri olan Türkiye, turizm sektöründe rekabet gücü sıralamasında 140 ülke arasında 46'ıncı oldu. Türkiye, her iki yılda bir hazırlanan araştırmada en iyi notu "kültürel kaynaklar" kriterinde aldı. Bu alanda dünya genelinde 19'uncu sırada gösterilen Türkiye, "hava taşımacılığı altyapısı" alanında ise 29'uncu oldu. "Akaryakıt fiyatları" endeksinde dünya sonuncusu gösterilen Türkiye," turizmde çevre korumacılığı", "güvenlik", "sağlık ve hijyen", "kara taşımacılığı altyapısı", "enformasyon ve iletişim teknolojileri alt yapsı", "insan kaynakları" ve "doğal kaynaklar" alanlarında ortalama notunun altında not aldı.
Türkiye sınıfta kaldı!
Inter Parlamentary Union’un araştırması, Türkiye’nin kadın temsil oranında dünyada 92. sırada yer aldığını ortaya koydu. Türkiye, kadınların Meclis’teki temsili konusunda yine sınıfta kaldı. Inter Parlamentary Union adlı kuruluş tarafından dünya çapında yapılan araştırmanın Türkiye ile ilgili tespitleri hiç de iç açıcı değil. 500 sandalyeli Türk parlamentosunda sadece 78 kadın vekil bulunduğuna işaret eden Inter Parlamentary Union bunun yüzde 14.2’lik bir kadın temsili anlamına geldiğine dikkat çekti. Kurum, Türkiye’nin bu temsil oranıyla dünyada 92’nci sırada yer aldığını belirledi.
Bir kötü haber daha
Bu arada Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’ne (OECD) üye ülkeler arasında yapılan karşılaştırmada da Türkiye kırık not aldı. OECD ülkeleri arasında maaşsız işlerde çalışan kadınların oranının en yüksek olduğu ülke Türkiye çıktı. OECD özellikle kırsal kesimdeki kadınların durumuna dikkat çekti.

http://haber.gazetevatan.com/turkiye-sinifta-kaldi/520737/30/dunya
Almanya'da yangın faciası
Almanya'nın Stuttgart şehri yakınlarındaki Backnang kasabasında Türkiye kökenli bir ailenin yaşadığı apartmanda dün gece çıkan yangında 7 çocuk ile anneleri öldü. Baden-Württemberg eyaletine bağlı Stuttgart yakınlarındaki Backnang’da çıkan yangın, eski bir deri fabrikası olan, daha sonra konut ve işyerine dönüştürülen binanın ilk katında yaşayan Türkiye kökenli ailenin evinde çıktı. Almanya’da doğup büyüyen, aslen Afyonkarahisarlı olduğu belirtilen Nazlı Özkan (40), çocukları, annesi ve kardeşi yangına uykuda yakalandı.
Hukukun mumla arandığı 2012’de "4+4+4" yetmiyormuş gibi, bir de "Başkanlık" sisteminin dayatıldığı 2013’de özellikle gençlerimiz için barış içinde gönençli gelecek umutlarının İmralı’dan değil Halkın iradesinden yeşerdiği bir Türkiye’de daha iç açıcı bir Dünya gündeminde görüşmek umuduyla saygılarımızı sunarız.
Hits: 12292