Dünya 'dan Haberler 38

~ 21.01.2013, Ali ER ~
Obama ikinci döneme resmen başladı
ABD Başkanı Barack Obama, başkanlık yemini etti. Obama, Beyaz Saray'da yemin ederek, başkanlığının ikinci dönemine resmen başlamış oldu. Sadece Obama ailesinin bulunduğu yemin töreninde, Obama, eşi Michelle Obama'nın ailesinden kalan Robinson Ailesi İncil'i üzerine yemin etti. İncil'i, Michelle Obama tuttu. Obama, 2008 yılındaki yemin töreninde, yemin sözlerini söylerken şaşırmıştı. Bu kez hiç şaşırmadan yemini okuyan Obama, sonrasında kızına dönerek "Başardım" diye espri yaptı. ABD Başkanı Yardımcısı Joe Biden de sabah saatlerinde yemin ederek, görevinin ikinci dönemine resmen başladı. 
Obama 'ateş'le oynadı
Barack Obama, şu ana kadar hiçbir Amerikan Başkanı'nın gücünün yetmediği silah kullanımını kontrol altına alacak düzenlemeyi açıkladı. Silah lobisinin Obama'ya karşı büyük bir kampanya başlatması bekleniyor. ABD Başkanı Barack Obama 26 kişinin öldürüldüğü okul baskınından 1 ay sonra bireysel silahlanmaya karşı savaş açtı. Kongre'nin onayına gerek olmayan 23 başkanlık emrini onaylayan Obama, silahlanma üzerindeki kontrolü artıracak yasanın içeriğini düzenlenen basın toplantısında anlattı. Newton'daki saldırıdan şu ana kadar, bir ay içinde ABD'de 900 kişinin silahlı şiddet nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkati çeken Obama, bu nedenle şimdi harekete geçme zamanı olduğunu ve bu konuda kendi üzerine düşeni yapacağını söyledi.
İlk patriotlar Türkiye'de
Türkiye'nin, Suriye'den olası saldırılar için NATO'dan talep ettiği patriot sistemlerini taşıyan gemilerden ilki İskenderun Körfezi’ne ulaştı. Hollanda hükümeti ve meclisinin daha önce NATO'nun talebi doğrultusunda gönderilmesine onay verdiği, Türkiye'nin Suriye sınırına konuşlandırılacak patriot hava savunma sistemlerini taşıyan gemi İskenderun Körfezi'ne geldi. Patriot hava savunma sistemlerini taşıyan Cebelitarık bandralı ‘Louise Russ’ adlı 18 bin grostonluk gemi, İskenderun Limanı'na yaklaşık 4 mil uzaklıkta İskenderun Körfezi açıklarına demir attı. ‘
Dev tatbikat başladı!
Suriye’de şiddet her geçen gün artarak devam ederken, Rusya, Akdeniz ve Karadeniz’de yirminin üzerinde savaş gemisi, devriye, destek ve lojistik gemileri ile birlikte Sovyet sonrası dönemin en büyük tatbikatına başladı. Denizaltılara karşı muharebe misyonları, füze ve top fırlatma da dahil 60’tan fazla görevin yapılacağı tatbikat 29 Ocak’a kadar sürecek.

İnterfax’a konuşan bakanlık yetkilisi, tatbikatın Rusya genelkurmay başkanlığının komutanlığında gerçekleştiğini söyledi. Tatbikatın hedefi, askeri birliklerin hazır olduğunu belirlemek ve uzak denizlerde farklı deniz birlikleri arasında koordinasyon yapısını güçlendirmek olarak açıklandı. Rusya, Beşar Esad rejimine destek verdiği gerekçesi ile batılı ülkeler tarafından eleştiriliyor. İddiaları reddeden Moskova, Suriye’ye dış askeri müdahaleye izin vermeyeceğini açıklarken, sorunun Cenevre Mutabakatı temelinde siyasi olarak çözülmesini istiyor. Rusya, Suriye yönetiminde kimin olacağının halk tarafından belirlenmesi gerektiğini savunuyor.
Moskova’dan Suriye’ye hayır, Mali’ye evet
Suriye'de Beşar Esad yönetiminin karşısında duran olan Batılı ülkelere destek vermeye yanaşmayan Rusya, Fransa’nın Mali’deki askeri harekatına tam destek verdiğini açıkladı. Bu beklenilmeyen gelişme Rusya'nın, Esad yönetimine karşı olan sert tutumundan Fransa'yı vazgeçirme çabası olarak yorumlanıyor.
Lavrov: Esad'ın görevi bırakması ön koşul olamaz
Lavrov, Suriye konusunda, “Esed'in görevi bırakmasının Suriye krizinin çözülmesi için ön koşul olamayacağını” iddia etti. Bakan Lavrov, “Ortaklarımız Esed'in görevi bırakmasını hayati bir ön koşul olarak görüyor, ancak böyle bir koşul Cenevre mutabakatında yer almıyor” değerlendirmesinde bulundu.
Suriye muhalifleri 28 Ocak'ta Paris'te
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Suriye'deki muhaliflerin temsilcilerinin 28 Ocak'ta Paris'te toplanacağını söyledi. Europe-1 radyo kanalına konuşan Fabius, Suriye Ulusal Koalisyonu'na destek veren bütün tarafların toplantıda yer alacağını ifade etti. Fabius, “Şam yönetimin, Suriye'de kontrolü sağlamasının artık mümkün olmadığını” ifade etti.
Şam ordusunun, 23 Ocak'ta Humus'ta kimyasal silah kullandığı yolundaki iddialarla ilgili olarak Fabius, “Bu silahların ne Humus'ta ne de diğer bir yerde şu ana kadar kullanıldığını teyit edecek elimizde somut bilgi yok”diye konuştu. Fabius, Suriye'de muhalif güçlerin yanında çatışan “çok fazla radikal dincinin” olmadığını sözlerine ekledi.
Suriyeli Kürtler bayrak savaşında
Suriye’nin en büyük Kürt kentinde bayrak krizi çıktı. Kürt milislerin eğitildiği Newroz Kampı’nı basan PKK’ya yakın PYD militanları, “Barzanici” Kürtlerin bayrağını “riskli” diye indirdi.
Suriye'de tecavüz 'dehşet verici' boyutta
Suriye'de bir yandan çatışmalar devam ederken, savaşın yol açtığı insani kriz de hızla derinleşiyor. Uluslararası Kurtarma Komitesi, Suriye'de tecavüzler ve cinsel tacizlerin "dehşet verici" boyutlara ulaştığını açıkladı.
'Suriyeli Ermeniler Karabağ'a yerleştiriliyor'
Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Suriye'de 22 aydır devam eden şiddet olayları nedeniyle bu ülkeyi terk eden Ermenilerin, işgal altındaki Yukarı Karabağ'a yerleştirildiğini söyledi.
Suriye Başbakanı İran'a gidiyor
İran 'ın resmi haber ajansı IRNA, el-Halaki'nin çeşitli temaslarda bulunmak üzere yarın Tahran'a geleceğini duyurdu. İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi'nin daveti üzerine gerçekleşecek ziyarette ağırlıklı olarak iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi konularının ele alınacağı belirtildi.
Esad'ın adresi Ankara'da
Türk istihbarat birimleri, Suudi Arabistan’da yayımlanan El Vatan gazetesinin ortaya attığı, “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ailesi ile birlikte Doğu Akdeniz’de bir Rus savaş gemisinde kalıyor” iddiasını doğrulamadı.
'Kaybedersem bu iki ülkeyi vurun'
İsrail merkezli internetten yayınlanan Inyan Merkazi sitesinin Suriyeli kaynaklarına dayandırdığı haberde Beşar Esad, generallerine "Eğer beni muhaliflerin bombaları öldürür veya Muammer Kaddafi gibi, bir serseri tarafından öldürülürsem İsrail ve Mısır'ı vurun" dediği öne sürüldü.
Bir Esad daha Şam'ı terk etti
Esad'ın annesi Enise Mahluf başkent Şam'dan ayrıldı, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın annesi Enise Mahluf'un, Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunan kızı Büşra'nın yanına yerleştiği iddia edildi. Birleşik Arap Emirlikleri yöneticileri Enise Mahluf'un 10 gün önce Suriye'yi terk edip, Dubai'ye geldiğini ve artık burada yaşadığını duyurdu. Büşra Esad, Suriye istihbarat örgütünün başkanlığını yürüten kocası Asıf Şevket'in geçen yıl 18 Temmuz'da başkent Şam'daki Ulusal Güvenlik binasına yapılan saldırıda öldürülmesinin ardından çocuklarıyla birlikte Dubai'ye yerleşmişti. "Perde arkasında Beşar Esad'ı yöneten isim" olarak bilinen anne Enise Mahluf'un Suriye'yi terk etmesi muhalifler açısından, "Esad'ın artık ailesinden bile gördüğü desteği kaybettiği" anlamına gelmesi olarak yorumlandı.
http://haber.gazetevatan.com/esadin-annesi-kacti-mi/507563/30/D%C3%BCnya
El-Cezire muhabiri öldürüldü
Suriye'nin Dera ilinde, El-Cezire televizyonu muhabiri Muhammed el-Müsaleme'nin silahla öldürüldüğü bildirildi. Ürdün sınırı yakınındaki Dera ilinin Busra el-Harir ilçesinde olayları görüntüleyen Müsaleme'nin, rejime bağlı birlikler tarafından açılan ateş sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi. 
El-Cezire'den yapılan açıklamada, yaklaşık 1 yıldır Cezire ile çalışan Müsaleme'nin ailesinin Ürdün'e sığındığı, Müsaleme'nin daha önce istihbarat birimince tutuklandığı ifade edildi. Fransız gazeteci Yves Debay (56), dün Halep kentindeki çatışmaları görüntülemeye çalışırken açılan ateş sonucu yaralanmış, muhaliflerin yardımıyla getirildiği Kilis'te hayatını kaybetmişti.
İstanbul'dan ABD'ye çok gizli 'kimyasal mesaj'
Amerikan Foreign Policy dergisinin internet sayfasında yer alan haberde, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın, 23 Aralık'ta muhaliflerin kalesi olarak bilinen Humus kentinde kimyasal silah kullandığı ileri sürüldü.
Halep üniversitesi kan gölü
Suriye'deki Halep Üniversitesi'nde meydana gelen patlamalarda 82 kişi hayatını kaybetti.
Irak'tan Erdoğan'a sert tepki
Irak Başbakanı El Maliki’nin kıdemli danışmalarından Ali El Musavi, Başbakan Erdoğan ve Türk hükümetinin bölge ülkelerinin içişlerine karıştığını öne sürerken Türkiye’yi bölgedeki “karışıklıklar”dan sorumlu tuttu. Başbakan Nuri El Maliki’nin kıdemli danışmanlarından Ali El Musavi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türk hükümetinin bölge ülkelerinin içişlerine karıştığını iddia etti. Ali El Musavi, İran'ın Fars haber ajansına yaptığı açıklamada bölgede artan “karışıklıklar”dan Türkiye’yi sorumlu tuttu ve “Erdoğan hükümeti ve ülkenin Dışişleri Bakanı’nın yanlış politikaları, bölgedeki karışıklıkların başlıca nedenidir” iddiasında bulundu.
Sünniler Maliki'yi dize getirdi
Irak'ta Başbakan Nuri el Maliki hükümeti, Sünnilerin haftalardır sürdürdüğü yönetim karşıtı gösteriler karşısında geri adım attı. Maliki, terörle mücadele yasası kapsamında tutuklanan 300'den fazla Sünni'yi serbest bıraktı.
'Esad Rus savaş gemisinde kalıyor'
Suudi Arabistan gazetesi "El Vatan", Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve ailesinin, Suriye açıklarındaki Rus savaş gemilerinden birinde kaldığını ileri sürdü. Gazeteye göre, Esad Rus savaş gemisinde kendini daha fazla güvende hissediyor.
Sadr: Irak yetim kaldı
Irak'ın Şii liderlerinden Mukteda el Sadr, “Irak şu an babasız bir evlat gibi, çünkü sorunları dinleyen ve arabuluculuk yapan cumhurbaşkanı başında değil” açıklamasında bulundu.
Mübarek yeniden yargılanacak
'Arap Baharı' sonrasında Mısır'da 30 yıllık iktidarını kaybeden ve müebbet hapse mahkum olan devrik lider Hüsnü Mübarek'in mahkeme kararına itirazı kabul edildi. İtirazı kabul eden Mısır'daki mahkeme, Mübarek'in yeniden yargılanmasını istedi.
Rehine krizi sona erdi
Cezayir İçişleri Bakanlığı, Ayn Emnas bölgesindeki doğalgaz tesisinde silahlı grupların elinde bulunan rehinelerin kurtarılması amacıyla düzenlenen operasyonlarda, kesin olmayan sonuçlara göre 32 teröristin öldürüldüğünü, çoğu Batılı 23 rehinenin ise hayatını kaybettiğini bildirdi. Cezayir İletişim Bakanı Mohamed Said ise yaptığı açıklama tam ölü sayısının belli olmadığını ve artabileceğini açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, operasyonlarda 685 Cezayirli işçi ve 107 yabancı rehinenin kurtarıldığı da belirtildi.
Teröristler altı farklı ülkeden
İngiltere Başbakanı David Cameron yaptığı açıklamada kurtarma operasyonu sırasında üç İngiliz’in öldürüldüğünü bildirdi. Cameron ayrıca ölen İngilizlerle beraber üç İngiliz’in daha doğalgaz tesisinde bulunduğu ve onların da ölmüş olma ihtimallerinin yüksek olduğunu açıkladı. Cezayirli yetkililerden gelen açıklamada ise öldürülen 32 teröristin altı farklı ülke vatandaşı olduğu bildirildi.
http://www.hurriyet.com.tr/planet/22400729.asp
Cezayir'in rehine fiyaskosuna tepki
İngiltere, Cezayir'de rehine operasyonunun sona erdiği bilgisinin kendilerine ulaşmadığını açıkladı. Fiyaskoyla sonuçlanan kurtarma operasyonunda 7'si yabancı 30 rehine öldü. Japonya ve Norveç "askeri operasyon yapmayın" uyarılarının Cezayir tarafından dikkate alınmadığını belirtti. Cezayir ordusunun helikopter ve tank destekli 'rehine kurtarma" operasyonu kanlı bitti. Dün başlayan operasyon hala devam ederken şu ana kadar El Kaide bağlantılı radikal İslamcı grupla, Cezayir ordusu arasındaki çatışmalarda 7'si yabancı 30 rehine hayatını kaybetti. Olayda 11 İslamcı militan da öldürüldü. Cezayir'de vatandaşları rehin tutulan Japonya, İngiltere, ABD ve Norveç, Cezayir'in fiyaskoyla sonuçlanan operasyonuna tepki gösterdi.
Fransa'dan Mali'ye askeri müdahale
Fransa, Mali'de İslamcı militanların ülkeyi ele geçirmesini önlemek için askeri müdahalede bulundu. Aşırı dinci gruplara karşı Mali ordusuyla birlikte düzenlenen operasyonda bir Fransız helikopteri düştü, pilotu hayatını kaybetti. Hollande, "Operasyon gerektiği kadar sürecek" dedi.
'Fransız askerleri Mali'de çatışmaya girdi'
Mali'deki askeri yetkililer, Fransız askerlerinin İslamcı militanlar ile çatışmaya girdiğini belirtiyor. Fransa Mali'deki hava saldırılarına Cuma günü başladı. Çatışma haberi doğrulanırsa bu bir ilk olacak.
Fransa'ya rağmen hızla ilerliyorlar
Fransa'nın 5 gündür süren hava saldırısı Mali'deki radikal İslamcıları durduramadı. Radikal İslamcılar dün başkent Bamako'ya 400 kilometre uzaklıktaki Diabali kentini ele geçirerek, başkente doğru ilerlemeyi başardı.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25414178/            
'Türklerden rüşvet alınca tutuklandı' iddiası
Pakistan'da Anayasa Mahkemesi'nin yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı verdiği Başbakan Raja Pervez Eşref'in su ve enerji bakanı olduğu dönemde Türk şirketinden rüşvet aldığı iddia edildi.
'Filistin'i bırak İran'a bak!'
2013 karar senesi olacak...
İsrail'de genel seçime 2 gün kala Benjamin Netanyahu İsrail Meclisi'nde vekillere seslendi. Yerleşim politikasını eleştirenlere sert çıkan İsrail Başbakanı asıl sorunun İran ve nükleer silah üretimi olduğunu belirtti. 'Bu sadece benim değil tüm dünyanın bir numaralı problemidir' diye konuşan Netanyahu'nun partisinin seçimden galip çıkacağı tahmin ediliyor. 2013 yılının kritik önem arz ettiğini de ekleyen İsrail Başbakanı İran hakkında nihai kararın verileceğini açıkladı.
http://haber.gazetevatan.com/filistini-birak-irana-bak/507555/30/D%C3%BCnya
'Kan emici' sözü ABD ve İsrail'i ayaklandırdı
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, cumhurbaşkanı seçilmeden önce 2010 yılında verdiği bir demeç basına sızdı. Mursi'nin açıklamasında hedef aldığı İsrail için "kan emici" ve "savaş taciri" ifadelerini kullanması tepkiyle karşılandı.
Rumlar iş için Arabistan'da
Güney Kıbrıs'ta ekonomik kriz yüzünden işlerini kaybeden Rumlar, çalışmak için Arabistan’a gitmeye başladı. Rum basını, işsizlerin göçünü 1974'teki savaş ortamına benzetti ve "Durum 1974 sonrasını anımsatıyor" ifadesine yer verdi.
Ege’de it dalaşı bitti
Savunma içerikli “Onalert” haber sitesine konuşan Yunan Hava Kuvvetleri yetkilileri “Ekonomik krizden önce radarlarımızda sözgelimi 8 Türk uçağı görünüyorsa, en az aynı sayıda Yunan savaş uçağı gönderirdik. Şimdi ise daha az uçağımız havalanıyor” dedi. Aynı yetkililer, Türk pilotların artık Yunan savaş uçağı gördüklerinde tepki göstermediklerini de savundu. Haberde, “IMF, Ege’de it dalaşlarını kesti” başlığı kullanıldı.
Atina 'Ege petrolünde' temkinli
Atina-Ankara arasında gerginlik kaynağı olabilecek gelişme, Yunanistan’ın tek taraflı münhasır ekonomik bölge ilan etme yönünde adım atacağı haberiydi. Konu başbakan Samaras’a soruldu. Habere göre Samaras, "Gereken, namuslu ve işbirliği ruhu içinde yapılacaktır" dedi. Bu açıklama, Samaras’ın konuya temkinli yaklaştığı şeklinde yorumlandı.
‘Türkiye’nin tehdidini bertaraf ederiz'
Ege ve Akdeniz’de petrol aramak için tek taraflı kıta sahanlığı ilan etmeye hazırlanan Yunanistan Başbakanı Samaras, Türkiye’nin tepkisinin sorulması üzerine, “Ne zaman ve kimden tehdit gelirse bertaraf ederiz” dedi.
Komşuyu korkutan saldırı
Atina’nın Marousi semtinde bulunan bir alışveriş merkezinde sabah saatlerinde meydana gelen patlamada 3 güvenlik görevlisi yaralandı. Sabah saatlerinde kimliği belirsiz kişilerin ’Eleftherotupia’ gazetesini arayarak yaptıkları bomba ihbarının üzerine binanın boşaltılmasının hemen ardından patlamanın meydana geldiği belirtildi. Saldırıda hafif yaralanan 2 güvenlik görevlisinin hastanede tedavi altına alındığı, alışverişmerkezinde büyük haddi hasarın meydana geldiği öğrenildi. Bombalı saldırıyı henüz üstlenen olmazken, polis geniş çaplı soruşturma başlattı.
http://dunya.milliyet.com.tr/komsuyu-korkutan-saldiri/dunya/dunyadetay/24.01.2013/1657973/default.htm
Samaras'ın bürosuna Kalaşnikoflu saldırı
Silahı bir kişinin parti binasına ateş açtığı, mermi kovanlarından birinin de Başbakan Antonis Samaras'ın odasında bulunduğu belirtildi. Yunanistan Başbakanı Samaras'ın odayı çok sık kullanmadığı açıklandı.
'Türkiye'ye vetomuz devam edecek'
Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Türkiye’nin Avrupa Birliği müzakerelerini engellemeye yönelik tavırda değişikliğin söz konusu olmayacağını belirterek “Veto ettiğimiz enerji de dahil 6 başlıkta tavır değişikliği ihtimal dışıdır” dedi.
Sarkisyan, Ankara’ya “Sıfır problemle” yüklendi
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, önceki gün ani bir Türkiye çıkışı yaparak, Türkiye’nin kendi hataları yüzünden komşularıyla “Sıfır problem” politikasını başarılı bir şekilde hayata geçiremediği iddiasını ortaya attı.
KKTC'nin gizli fuhuş dosyası
Moldovalı bir kızın öldüğü KKTC fuhuşun yeni merkezi mi oldu? KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Gazimağusa bölgesinde faaliyet gösteren bir gece kulübünün yatakhanesinde kalan Moldovalı 20 yaşındaki M.C., 20 gün önce kız kardeşi V.C. tarafından yatağında ölü olarak bulundu.
Bulgaristan'da Türk lidere suikast girişimi
Bulgaristan'da, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) lideri Ahmet Doğan'a karşı silahlı saldırı girişiminde bulunuldu. Kürsüde konuşma yaptığı sırada Doğan'a silah doğrultan saldırganın tabancası tutukluk yaptı. Türk olduğu ortaya çıkan Oktay Hasanov Yenimehmedov isimli saldırgan, yakalandıktan sonra "Bırakın beni" diye bağırdı. Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da, HÖH'ün sekizinci olağan kurultayında parti lideri Ahmet Doğan'a karşı silahlı bir kişi saldırıya teşebbüs etti. Doğan'ın, kongrede konuşmasını yaptığı esnada saldırgan, elindeki tabanca ile hızla kürsüye doğru koşarak, ateş etmeye çalıştı.
Öldürülen 3 PKK'lı Türkiye yolunda
Fransa’nın başkentinde suikast sonucu öldürülen PKK kurucularından Sakine Cansız, Kürdistan Ulusal Konseyi'nin Paris temsilcisi Fidan Doğan ve Kürt gençlik hareketi üyesi Leyla Söylemez’in cenazeleri Türkiye yolunda.
Erdoğan'ın çıkışı Fransız basınında
Fransa'nın başkenti Paris'te 3 PKK'lı kadının infazı gündemdeki yerini koruyor. Fransız basını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a yaptığı "Paris'te öldürülen PKK'lı ile ne görüştüğünü açıkla" çağrısına geniş yer verdi.
Zübeyir Aydar: Suikast görüşmeleri istemeyenlerin işi
PKK'nın Avrupa sorumlusu Zübeyir Aydar, Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadın konusunda 'Suikast görüşmeleri istemeyenlerin işi' derken, tetiği çekenlerle ilgili 'derin devleti' işaret etti.
'Dede Hasan'a Moskova'da infaz
Rusya'nın en ünlü suç örgütü lideri olarak kabul edilen "Ded Hasan" (Dede Hasan) lakaplı Aslan Usoyan, uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti.
ABD'de 'Türkiye neden yükseldi?' tartışması
Washington’da Türkiye’nin yükselişini ele alan geniş katılımlı bir panel düzenlendi. Amerika’nın Frank Ricciardone’den önceki, birbirlerine zıt fikirleriyle bilinen iki Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ve Jim Jeffrey, yükselişin sadece AK Parti’den kaynaklanmadığını, Turgut Özal döneminden beri 25-30 yıldır süren bir süreç olduğu konusunda anlaştı.
Obama'ya Türkiye'yi şikayet mektubu
Özgürlük Evi adlı düşünce kuruluşuyla birlikte Sınır Tanımayan Gazeteciler, Ortadoğu Demokrasi Projesi ve Dış Politika Girişimi adlı insan hakları ve demokrasi örgütleri, ABD Başkanı Barack Obama'ya Türkiye'deki ifade özgürlüğünü eleştiren bir şikayet mektubu gönderdi.
'Kürt sorunu Erdoğan'ın bölgesel liderlik sınavı'
İngiliz Financial Times yazarı David Gardner, Türkiye'de Kürt sorununa çözüm arayışının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "bölgesel liderlik" iddiası için bir sınav olduğunu savundu.
Türkiye yine Afrika ülkeleriyle aynı sınıfta
Dünyada siyasi haklar ve bireysel özgürlükler ile ilgili yıllık raporunu açıklayan Freedom House, Türkiye'nin bireysel özgürlükler notunu düşürdü. En iyi puanın 1, en kötü puanın ise 7 olduğu derecelendirmede Türkiye'ye 4 puan veren Freedom House, Türkiye'nin siyasi haklar kategorisindeki puanını bu yıl da 3 olarak belirledi.
Hukukun mumla arandığı 2012’de "4+4+4" yetmiyormuş gibi, bir de "Başkanlık" sisteminin dayatıldığı 2013’de özellikle gençlerimiz için barış içinde gönençli gelecek umutlarının İmralı’dan değil Halkın iradesinden yeşerdiği bir Türkiye’de daha iç açıcı bir Dünya gündeminde görüşmek umuduyla saygılarımızı sunarız.
Hits: 12288