Dünya 'dan Haberler 36

~ 07.01.2013, Ali ER ~
Newsweek'ten çarpıcı Ortadoğu yorumu ile başlayalım. David Frum imzası ile yayımlanan bu yorum basınımızda Türkiye odaklı bir yorum olarak yer almış olsa da işin aslı farklı. Obama’nın Savunma Bakanlığına önermeye hazırlandığı Cumhuriyetçi Chuck Hagel’in “Foreign Affairs” isimli dergide 2004 yılında yayımlanan “Cumhuriyetçi Dış Politika” başlıklı makalesinden çıkarak hazırlanmış bir makale. “Chuck Hagel’den Akıllı Sözler” başlıklı makalede Obama’nın yeni döneminde ABD’nin Büyük Ortadoğu bölgesindeki güvenlik politikaları üzerine değerlendirmeler yapılmış. Asıl ilginç olan başımıza gelen ve özellikle gelecekler hakkında ışık tutması. Özetle maalesef kan ve ateş en azından çevremizde olacak gibi görünüyor. Bu nedenle bu makaleyi ön plana çıkarıyoruz.
'Büyük Ortadoğu için Türkiye...'
Newsweek tarafından yayımlanan bir yorumda ABD ve müttefiklerinin, “Büyük Ortadoğu” için İsrail, Arap müttefikler, Irak, Türkiye, Pakistan ve İran’ı içeren bir bölgesel güvenlik düzeni oluşturmaları gerektiği savunuldu. ABD ve müttefiklerinin, “Büyük Ortadoğu” için İsrail, Arap müttefikler, Irak, Türkiye, Pakistan ve İran’ı içeren bir bölgesel güvenlik düzeni geliştirmesi öneriliyor. 

Newsweek’te, editör ve yazar David Frum imzası ile yayımlanan bir yorumda ABD ve müttefiklerinin “Büyük Ortadoğu” için bir bölgesel güvenlik düzeni oluşturmaları istendi. Bush Yönetiminin “Büyük Ortadoğu” için geliştirdiği “İleri Özgürlük Stratejisi”nin “bölgede değişim için iddialı ve pragmatik bir program” olarak nitelendiği yorumda Orta Doğu’da sürdürülebilir demokrasinin, eğitim, kadın hakları ve özel sektörün gelişmesini destekleyeceği belirtildi. Yorumda ancak bunun kurumların yanı sıra bölgesel ihtilafların çözümüne de bağlı olduğu savunuldu. Yorumda şöyle denildi: 
“Böylece, ABD ve müttefikleri daha büyük Ortadoğu için, İsrail, Arap müttefiklerimiz, Irak, Türkiye, Pakistan ve İran’ı kapsayan bir bölgesel güvenlik düzeni geliştirmeli. Bölgesel güvenlik, ABD’nin İran ile diyalog için bir köprü ve İran’ın terörizme desteği ve nükleer program sorunlarının çözümlenmesi için diğer bir araç olabilir.”  Yorumda büyük Orta Doğu’da bölgesel güvenlik meselesinin ele alınmasının, ABD’nin, Avrupa ve bölgesel müttefikleri ile yoğun işbirliğini yapmasını gerektireceği de vurgulandı.
http://www.thedailybeast.com/articles/2013/01/04/wise-words-from-chuck-hagel.html
Esad: Yardıma 'evet', emre 'hayır'
Aylar sonra halka seslenen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Batı’nın müdahalesine ihtiyaçlarının olmadığını söyledi. Yabancı ülkeleri uyaran Esad, “Suriye yardım kabul eder ama emiri kabul etmez” dedi. Esad konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
"Suriye topraklarındaki eziyete karşı konulamıyor. Vatan hepimizin, bu yüzden birlikte onu korumalıyız. 'El-Kaide teröristleri'ne karşı muhaliflerle 'ulusal seferberlik' çerçevesinde savaşmak gerekiyor.  "Ülkemizin sokakları güvenlik ve istikrardan yoksunken mutlu olmamız mümkün değildir. Batı'nın yarattığı bir kuklayla diyalog kurmayacağız. Terörizmle savaşmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde yeni açılımlar ortaya koyacağız.
Suriye yardım kabul eder ama emir kabul etmez. Barış açılımı Suriye'nin içinden gelmelidir. Suriye barış istiyor, uzlaşma istiyor. Politik çözümün ilk aşaması, bölgesel güçlerin muhaliflere silah vermeyi ve onlara destek olmayı durdurmasını gerektirir. Silahlı güçlerimiz ülkemizi koruyor. Sevdiklerimizi kaybettiğimiz için acı çekiyorum. Suriye halkı ülkeyi güçlendirecek. Düşmana karşı direnmeye devam edeceğiz. Damarlarımızda milliyetçilik akıyor. Suriye halkı ülkeyi güçlendirecek. Düşmana karşı direnmeye devam edeceğiz.Bu bir devrim ve biz bu devrimde savaşıyoruz. Nereye baksam acı görüyorum."
http://www.ntvmsnbc.com/id/25411720
İngiltere'den Esad'ın açıklamalarına sert tepki geldi! 'İkiyüzlüden bile aşağıdasın!'
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, sosyal paylaşım sitesi twitter'dan gönderdiği mesajda Esad'ın konuşmasına büyük tepki gösterdi. Hague, Esad'ın açıklamalarını 'ikiyüzlülüğün de ötesinde' olarak tanımladı. Ülkesindeki şiddetten sadece Esad'ın sorumlu olduğunu belirten Hague, 'boş reform sözleriyle kimseyi kandıramazsın' ifadelerini kullandı.
Avrupa Birliği’nden de tepki geldi
Beşar Esad'ın açıklamalarına AB'den jet yanıt geldi. Avrupa Birliği'nden yapılan açıklamada bir geçiş hükümeti kurulabilmesi için Suriye liderinin görevi bırakması gerektiğinin altı çizildi. 
Esad'ın açıklamalrını değerlendiren Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 'Esad'ın açıklamalarını kapalı bir salonda değil, halkın arasında yapabiliyor olması gerekirdi. Alanda artık yaşananlar dolayısıyla Esad inandırıcılığını kaybetti, şimdi söylediklerinde yeni bir şey yok' dedi.
http://haber.gazetevatan.com/flasflas-ikiyuzluden-bile-asagidasin/504317/30/D%C3%BCnya
'Siyasi çözüm ya da cehennem'
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Esad'ın iktidarda kalmakta kararlı olduğunu ve onu ikna etmek için bir şey yapılamayacağını ileri sürdü. Brahimi de, Suriye'nin "siyasi çözüm" ve "cehennem" seçenekleriyle karşı karşıya olduğunu söyledi. 
 "Patriotlar, İsrail'i İran'dan korumak için kuruluyor"
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, Patriot füze bataryalarının olası savaşta İsrail'i İranfüzelerine karşı koruma amacıyla Türkiye'de konuşlandırılmak istendiğini iddia etti. Lübnan'ın El Manar televizyon kanalına konuşan Mihmanperest, Patriotların, İsrail'inİran'a saldırması halinde İran'ın yapacağı karşı atağa karşın İsrail'i korumak amacıyla Türk topraklarında yerleştirmek istendiğini savundu.
"Suriye bir uçuruma düştü"
Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, Suriye'nin bir uçuruma düştüğünü ve buradan ne zaman çıkacağının bilinmediğini söyledi. 
Nasrallah'tan Türkiye için çağrı
Lübnan’daki Hizbullah hareketinin lideri Hasan Nasrallah, Suriyeli muhaliflere destek verenleri eleştirdiği konuşmasında, Lübnan hükümetine Suriye’deki Lübnanlı tutsakları kaçıranlarla doğrudan müzakerelere başlanması için Türkiye’ye bir heyet göndermesi çağrısında bulundu.
Suriyeli muhaliflerden kimyasal silah itirafı
Suriyeli muhaliflerin kurduğu Özgür Suriye Ordusu'nun siyasi danışmanı Bessam el Dade, kimyasal silah üretebilecek hammadde ve kapasiteye sahip olduklarını açıkladı. AA'ya konuşan El Dade, "Esad bu silahı kullanırsa, biz de karşılık veririz" dedi. 
'Muhalifler sivil uçakları vurmaya çalışıyor'
Suriye’de Beşşar Esad rejimine bağlı güçlerle muhalifler arasında yaşanan çatışmalar, 2013’ün ilk gününde kaldığı yerden devam ediyor. Suriyeli yetkililer, muhaliflerin saldırıları nedeniyle Halep’teki uluslararası havaalanının geçici olarak kapatıldığını açıkladı. 
'Türk pilotlar yakalandı' iddiasına yalanlama
Genelkurmay, Halep yakınlarındaki bir askeri hava üssüne sızmaya çalışan 4 Türk savaş pilotunun yakalandığı iddialarının gerçek dışı olduğunu açıkladı. 
Suriye’de bir gazeteci daha kayıp
İç savaşın sürdüğü Suriye’de bir gazeteci daha kayıplara karıştı. Suriye’den AFP ajansına görüntü aktaran Amerikalı serbest gazetecisi James Foley’in (39) ailesi, oğullarından 41 gündür haber alamadıklarını bildirdi.
Esad muhaliflerin kalesini geri aldı
Suriye'de 21 aydır çatışmaların en yoğun yaşandığı ve muhaliflerin kalesi olarak bilinen Humus kenti yeniden Esad güçlerinin kontrolünde. Günler süren şiddetli çatışmaların ardından Suriye ordusu, muhalifleri Humus şehrinin Deir Baalba semtinden sürdü. 
Irak'ta kriz derinleşiyor
Eski Irak Başbakanı Iyad Allavi, Maliki hükümetinin feshedilmesi gerektiğini söyledi. Şii lider Sadr da hükümete karşı gösteri yapanlara hak verdi.  Irak'ta siyasi kriz giderek tırmanırken, Maliki hükümetine yönelik sert açıklamalar gelmeye devam ediyor. Eski Irak Başbakanı Iyad Allavi, çözüm için Maliki hükümetinin feshedilmesi gerektiğini söyledi. Şii lider Sadr da "Baas'la mücadele kanunu dışında göstericilerin tüm talepleri haklı" dedi.  Ülkedeki hükümet karşıtı gösterilere destek veren Allavi, Maliki hükümetinin başarısızlığını her yönden kanıtladığını ileri sürdü. 
Maliki'den Erdoğan'a sert eleştiri
Irak'ta Sumayra haber kanalına konuşan Irak Başbakan Nuri el Maliki, "Erdoğan'ın söyledikleri hep devletlerarası ilişkilere ters" dedi. Erdoğan'ın Irak'ın da Suriye gibi olmasını istediğini belirten Irak Başbakanı Maliki, bölgedeki pek çok ülkenin Erdoğan'ın politikaları nedeniyle rahatsız olduğunu savundu. 
'Çin Irak'a 50 milyar dolarla geliyor'
Enerji ihtiyacı her geçen gün daha fazla artan Çin, Irak'taki petrol yataklarına göz dikti. Çin petrol devi PetroChina'nın ExxonMobil'in Irak'taki petrol sahasını 50 milyar dolara satın alacağı iddia edildi. 
İran'dan sonra şimdi de Irak medyasından Türkiye'ye şok suçlama!
Irak’ta yayınlanan El Nakil gazetesi, hükümet kaynaklarına dayanarak, Türkiye’nin idama mahkum edildikten sonra ülkeden ayrılan eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi’ye yıllık 4 milyon dolar ödenek ayırdığını öne sürdü.
İran: İki ABD İHA'sını ele geçirdik
İran Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı, ABD'ye ait iki casus uçağı ele geçirdiklerini söyledi. Açıklamaya göre ele geçirilen uçaklardaki bilgiler de deşifre edildi.
'Mailiki anayasayı ihlal ediyor'
Parlamento Başkanı Usame El Nuceyfi Başbakan Nuri El Maliki ’yi anayasayı ihlal etmek ve yargının bağımsızlığına karışmakla suçladı. Maliki’yi halk ve milletvekillerinin görüş bildirme haklarına karşı çıkmakla da suçlayan Nuceyfi, başbakanın parlamento başkanlığı meşruiyetini kaybettiği yönündeki açıklamasına da gönderme yaptı.
Irak basınından Türkiye'ye suçlama!
Irak'ın El-Mustakbil gazetesi, Anbar eyaletinde baş gösteren sorunların arkasında Türkiye'nin bulunduğunu iddia ederken Iraklı “güvenilir” bir kaynağa dayanarak Anbar eyeletindeki “sivil itaatsizliğin ve protesto gösterilerinin Bağdatyönetimine baskı uygulamak amacı ile Türkiye'nin kışkırtmaları sonucu düzenlendiğini” öne sürdü.?
Bağdat'ın yeni sistemi Kürt heyetine sunuldu
Bağdat heyetinin sorunlu bölgeler için hazırladığı yeni bir çalışma mekanizmasını Peşmerge heyetine sunduğu kaydedildi. ??Kürt heyetinin sunulan çalışma mekanizmasına yönelik yanıtını, 13 Ocak'ta yapılması kararlaştırılan ikinci toplantıda Bağdat heyetine sunacağı ifade edildi. ??Çalışma mekanizmasının ne olduğu, neleri kapsadığı konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmadı. Basına kapalı yapılan toplantıya, Peşmerge Bakanlığı adına, komutanlar Şirvan Abdülkadir, Cebbar Yaver, İsmail Serhan ve Cemil Ali, Irak Savunma Bakanlığı'nı temsilen ise komutanlar Abud Kamber, Ali Geydan, Güzeyin Avadi ve Riyaz Muhsin katıldı.
"Türkiye'nin tuzağına düşmeyelim"
Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Adil Murad, Erbil- Bağdat arasında yaşanan krizde Türkiye'nin sergilediği tutumun İran Şahı'nın politikalarına benzediğini ileri sürerek, "Kürtler, Irak merkezi hükümetiyle sorunlarını Şiilerle ve Maliki ile diyalog yoluyla çözmelidir. Çünkü savaşın onlara hiçbir faydası olmayacaktır. Yeniden bölgesel güçlerin, özellikle de Türkiye'nin tuzağına düşmemek için uyanık olmamız gerekiyor" dedi.
"Türkiye Şii bir Irak yerine parçalanmış Irak'ı tercih ediyor"
Rudaw gazetesi, Celal Talabani’nin muhtemelen Irak’ın son Kürt cumhurbaşkanı olacağını öne sürerken Türkiye’nin de artık “birleşik Irak'a" inanmadığı, "Şii bir Irak yerine parçalanmış bir Irak’ı tercih ettiği” iddiasında bulundu.
Celal Talabani’nin muhtemelen Irak’ın son Kürt cumhurbaşkanı olacağı, ondan sonra Kürtlerin Bağdat ile bağının kaybolacağı öne sürülürken Türkiye’nin de artık “birleşik Irak”a inanmadığı, "Şii bir Irak’ın yerine parçalanmış bir Irak’ı tercih ettiği" iddia ediliyor. Erbil’de yayımlanan Rudaw gazetesinde yer verilen bir yorumda Celal Talabani’nin ardından Irak’ın cumhurbaşkanlığının “muhtemelen başka bir Kürde verilmeyeceği” görüşü dile getirildi. Bölgedeki durumun Talabani’nin cumhurbaşkanı seçildiği döneme göre çok farklı olduğu, Irak'ın kuzeyindeki Kürt bölgesi açısından da görevin stratejik önemini yitirdiği öne sürülürken “Barzani, görevin bir Kürde verilmesinde ısrar ederse bile Irak ve bölgedeki durumum buna izin vermesi beklenemez. Irak, şimdiye kadar en ciddi kriz yaşıyor” denildi.
Yorumda Irak’ın ancak Talabani’nin yoğun çabaları sayesinde birleşik kaldığı, ondan sonra Kürtlerin Bağdat ile bağının yok olmaya başlayacağı savı da öne sürüldü ve şöyle devam edildi: “Buna ek olarak da Türkiye, birleşik Irak fikrine artık inanmıyor. Şii bir Irak’a, parçalanmış bir Irak’ı tercih ediyor. Ankara aynı zamanda, Irak’ta Sünnilerin yeniden iktidara gelmelerinin imkansız olduğunun farkında, askeri darbe olmadığı sürece ve bu koşullarda bir askeri darbe olasılığı çok küçük.”
http://dunya.milliyet.com.tr/-turkiye-sii-bir-irak-yerine-parcalanmis-irak-i-tercih-ediyor-/dunya/dunyadetay/06.01.2013/1651939/default.htm
Maliki’den gözdağı
Irak Başbakanı Nuri el Maliki’nin Sünnilere yönelik politikaları ve terörle mücadele yasalarını gerekçe göstererek hukuka aykırı tutuklamaları nedeniyle başgösteren protesto gösterilerinin alanı giderek genişliyor. Irak Başbakanı Nuri el Maliki bir çok şehirde devam eden protesto gösterilerinin mezhepsel tutum sergilediğini belirterek, sona ermesi için gerekirse güç kullanımına gidileceğini söyledi.
'ABD Taliban komutanını öldürdü'
Pakistan'ın uzlaşmak için masaya oturduğu Taliban komutanı Molla Nazır'ın ABD insansız hava araçları tarafından öldürüldüğü iddia edildi. Molla Nazır'ın öldürülmesi ABD, Pakistan ilişkilerini yeniden gerebilir.
Hindistan-Pakistan sınırında çatışma
İki taraf, olayın gerçekleşme biçimi ve nedeni hakkında çelişkili açıklamalar yaptı. Hindistan ve Pakistan ordu birlikleri, Keşmir bölgesindeki sınır hattında çatıştı. Pakistan yönetimi, Hindistan birliklerinin bir karakola baskın düzenlediğini, saldırıda bir askerlerinin öldüğünü diğerinin de yaralandığını duyurdu. Hindistan ordusu sözcüsü ise "ateşkes ihlali" olan bir duruma karşılık verdiklerini söyledi ancak sınırı geçmediklerini belirtti. Pakistan, Hindistan birliklerinin saldırı düzenlediğini söylediği karakolun sınırın Hacı Pir kesiminde olduğunu duyurdu. Keşmir, iki ülkenin de üzerinde hak iddia ettiği bir bölge olarak 60 yıldır gerginliğe neden oluyor. Karşılıklı ateş sıklıkla karşılaşılan bir durum olmakla birlikte çoğu zaman ölümcül olmuyor.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25141088?newsId=22168713
Yeni Falkland krizi
Adaların Arjantin'den "zorla koparıldığının" ifade edildiği mektubunda Kirchner, Atlas okyanusundaki savaşın üzerinden 30 yıl geçtikten sonra İngiliz sömürgeciliğinin sona erdirilmesi gerektiğini savundu.
Yemin etmese de başkan kalacak
Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Nicolas Maduro, kanser tedavisi gören Hugo Chavez’in perşembe günü düzenlenmesi planlanan yemin törenine katılamaması durumunda Anayasa Mahkemesi önünde daha sonra yemin edebileceğini öne sürdü.
http://dunya.milliyet.com.tr/yemin-etmese-de-baskan-kalacak/dunya/dunyadetay/06.01.2013/1651790/default.htm
İsrail basınından ilginç Türkiye yorumu
Jerusalem Post, Türkiye’nin, İsrail’in bazı NATO faaliyetlerine izin vermesini “Türkiye, yeniden Batı’nın yörüngesine girdi” sözleriyle yorumlarken gazeteye konuşan İsrailli müzakereci Dan Arbell, Türkiye’nin yönelişini fazla değiştirdiğini hissettiği için bir 'yeniden odaklanma veya ayarlama' gerçekleştirdiğini öne sürdü.
İsrail, sınırına bariyer döşüyor
Başbakan Netanyahu, Mısır sınırına yapılan bariyerlerin Kerem Şalom Sınır Kapısı ile Eliat kenti arasındaki bölümün tamamlanma töreninde yaptığı konuşmada İsrail 'e Mısır sınırından kaçak yollarla giren göçmen sayısının yapılan bariyerler sayesinde durdurulduğunu öne sürdü.
Çin'den İsrail'e çok önemli ziyaret
Çin'in dev şirketlerini yöneten CEO'ların geçen ay İsrail'e kritik bir ziyaret gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Çinli şirketlerin tepe yöneticilerinden oluşan bir heyet, Gazze çatışmalarına rağmen geçen ay İsrail'i ziyaret ederek teknoloji şirketleriyle yatırım görüşmeleri yaptı. İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın himayesindeki üst düzey iş heyetinde bilgisayar üreticisi Lenovo ve hububat devi COFCO'nun CEO'larının yanı sıra, ülkenin en büyük bankaları arasında bulunan Merchants Bank'ın tepe yöneticileri de yer aldı. 
Hamas'ın kalbinde gövde gösterisi
Filistin'deki El Fetih hareketi, Hamas'ın yönetimi ele geçirdiği 2007'den beri ilk defa kuruluş yıl dönümünü Gazze'de kutladı. Kutlama, Filistinli gruplar arasındaki uzlaşmanın önemli bir adımı olarak görülüyor. El Fetih, 48'inci kuruluş yıl dönümünde Batı Şeria'nın ardından Gazze'de de büyük bir etkinlik düzenledi.
Kutlama nedeniyle on binlerce kişi Filistin ve El Fetih bayraklarıyla Gazze'deki Seraya Meydanı'nda toplandı. El Fetih'in iki yöneticisi, Gazze'deki Hamas yönetiminin Başbakanı İsmail Haniye ile de bir araya geldi. Kutlama dolayısıyla açıklama yapan El Fetih liderlerinden Atıf ebu Seyf, "Festival, bölgenin tarihindeki en görkemli kutlama olacak. Hazırlıklar tamamlandı, sadece son rötuşlar kaldı'' dedi.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25411399/
Hristofyas'tan 'KKTC' itirafı
Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, 5 yıllık iktidarı boyunca KKTC’ye yönelik ambargoların yürürlükte kalması için mücadele ettiklerini belirterek bunu başarı olarak niteledi.
Türkiye'nin oyununa gelmemeliyiz' 
Rum lider, “Kıbrıs’ta çözüm konusunda Türkiye’nin savunduğu gevşek federasyon veya konfederasyon girişimlerine boyun eğmemeli ve oyununa gelmemeliyiz” diye konuştu. Birleşmiş Milletler parametreleri üzerine kurulu zeminin değişmesine boyun eğmeleri halinde, ucu açık müzakerelerin takvime bağlanacağını ve uzlaşılamayan konularda BM Genel Sekreteri'nin hakemliğinin gündeme geleceğini belirten Hristofyas, “Boyun eğmedik zira bunlar yeni bir çıkmaza neden olacaktı, bu belki de bizim için son çıkmaz olacaktı” ifadelerini kullandı.
Uluslararası topluluğu uzlaşmaz tarafın Türkiye olduğuna ikna ettiklerini öne süren Hristofyas, “Yaptığımız en önemli iş, soruna yön veren tarafları KKTC’nin siyasi düzeyinin yükseltilmesinin bölünmeye neden olacağına ikna etmemiz ve çözüm umutlarını sürdürmemiz oldu” dedi.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25411346/
Hristofyas'tan AB'ye özelleştirme resti
Güney Kıbrıs Rum Kesimi lideri Hristofyas, AB ile yapılacak kurtarma paketi anlaşmasında özelleştirme ile ilgili şartları kabul etmeyeceğini söyledi. AB Komisyonu ise borcun ödenememesi durumunda özelleştirmenin gerekebileceğini savunuyor.
Yunanistan askerlerini geri çağırdı
Daha önce ekonomik kriz edeniyle Eurovizyon'a katılmayacağını açıklayan Yunanistan şimdi de KFOR’da görev yapan askerlerini çekti. Kosova medyası, Yunan gazetesi Kathimerini’ye dayandırarak verdiği haberde,Yunanistan’ın yaşadığı ekonomik kriz nedeni ile Kosova KFOR’da görev yapan Yunan askerlerini ülkelerine geri çağırdığını yazdı. Haberde KFOR Barış Gücü’nde 13 yıldır görev yapan 200 kadar askerin finansmanın ülke ekonomisine zarar verdiği bu nedenle Yunanistan’ın böyle bir karar aldığı yazıldı. Yunan taburu kritik kent Mitoviça’da da görev yapıyordu. NATO, Yunan askerlerinin yerine hangi ülkeden takviye yapacağını açıklayacak.
http://www.hurriyet.com.tr/planet/22299945.asp
Atina'nın 'B' planı
Yunanistan, Ekonomik Münhasır Bölge’si (EMB) için düğmeye bastı. Tek taraflı EMB ilanına Türkiye’nin asla razı olmayacağını bilen Yunanistan, Libya ve Mısır’dan da aradığını bulamayınca “B planı”nı uygulamaya hazırlanıyor. Haftalık To Vima gazetesine göre, Yunanistan’ın “B planı” Birleşmiş Milletler’e “EMB dış sınırlarının koordinatlarını” içeren bir deklerasyonda bulunmasını öngörüyor. Bir diğer deyişle, Yunanistan “gelecekte ilan edeceğim EMB sınırlarım bunlar olacak” diyecek.
To Vima, deklerasyonda Ege ve Doğu Akdeniz’in de dahil edilmesi durumunda, Türkiye’nin kendi deklerasyonu ile cevap vereceğini, Ege anlaşmazlıkları için sürdürülen ve önemli ilerleme sağlanan iki ülke dışişleri heyetleri arasındaki istikşafi görüşmelerin kesilebileceğini, hatta gerginlik bile yaşanabileceğini yazdı.
http://dunya.milliyet.com.tr/yunanistan-ege-de-petrol ariyor/dunya/dunyadetay/06.01.2013/1651887/default.htm
http://www.ntvmsnbc.com/id/25411652
KKTC Başbakanı haksız bulundu
KKTC’de yerel mahkeme, Başbakan İrsen Küçük’ün 21 Ekim’de burun farkıyla önde bitirdiği iktidardaki Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) genel başkanlık seçimlerini iptal etti ve parti kurultayının 10 gün içinde tekrarlanması kararını verdi.
Fasılların açıldığı hatta kapandığı bir süreç bekliyoruz
Türkiye’nin büyük umut bağladığı İrlanda, AB dönem başkanlığını devraldı. AB Bakanı Bağış, Türkiye’nin beklentilerini anlattı. “Şimdi artık İrlanda’nın yani tanıdığımız, bildiğimiz, güvendiğimiz bir ülkenin dönem başkanlığına geçilirken bizim AB’den beklentimiz yeniden fasılların açıldığı, hatta kapandığı süreci yaşatmak. Kıbrıs meselesi, Güney Kıbrıs’ın üyeliğine engel teşkil etmezken, Türkiye’nin üyeliğinin önünde sanki bir engelmiş gibi gösterilmeye çalışılırken bu engeli ortadan kaldırmak. Terörle mücadelede daha fazla işbirliğinin sağlanması. 
ABD'den fırkateyn hibesine rötar
ABD'den Türkiye'ye iki fırkateyn hibesini öngören tasarı, Senato gündemine gelmemesi ve Kongre yasama döneminin sona ermesi dolayısıyla kadük oldu. Bir yasama döneminde onaylanmayan bir tasarının, bir sonraki yasama dönemine sarkması mümkün olmadığından, Türkiye'ye, ''Oliver Hazard Perry'' sınıfına ait, ''USS Halyburton'' ve ''USS Thach'' adlı iki fırkateynin hibe edilmesi teklifi rafa kalkmış oldu.
İngiliz gazetesinden 'İmralı' analizi
İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian, İmralı görüşmeleriyle ilgili yayımladığı bir analizde PKK lideri Abdullah Öcalan'ın örgüt üzerindeki etkisini koruyup korumadığını sorguladı.
ABD askerleri Patriot için geldi
NATO’dan Suriye sınırının güvenliği için Ankara’nın talep ettiği Patriot füzeleri bağlamında görev yapacak Amerikan askerlerinin Türkiye’ye sevkiyatı sürüyor. ABD’in Oklahoma eyaletindeki Fort Still bünyesindeki 3. Tabur 2. Hava Savunma Birliği’ne bağlı 400 asker önümüzdeki birkaç gün içinde İncirlik üssüne gelip görev yerleri olacak Gaziantep’e geçecek. Öte yandan, ABD’den gelen 27 kişilik Patriot uzmanı 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile Gaziantep Havaalanı’nda incelemelerde bulundu. Almanya, Hollanda ve ABD’nin göndereceği füze bataryaları önümüzdeki haftalarda Türkiye’de olacak. Her ülke ikişer batarya konuşlandırırken görevli asker sayısı bini geçecek.
http://dunya.milliyet.com.tr/abd-askerleri-patriot-icin-geldi/dunya/dunyadetay/06.01.2013/1651795/default.htm
"Türkiye baş düşmanına başvuruyor"
New York Times, Türk istihbarat ajanlarının, “bir zamanlar Türkiye’nin en çok aranan kişisi” Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere İmralı’ya gittiklerine dikkat çektiği haberinde Öcalan için “esaslı bir unsur olabilir ama sihirli anahtar değil” görüşüne de yer verdi.
'Barzani İmralı görüşmelerinden umutlu'
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, İmralı ile yapılan görüşmeleri değerlendirdi. İmralı ile yapılan görüşmeler Türkiye dışında da yankı buldu.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin, ''Öcalan'la yapılan görüşmelerin Kürt meselesinin barışçıl çözümünde etkili bir başlangıç'' olmasını umduğu bildirildi.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25411675/
Mühim olan küresel güç olmak değil...
Dünyanın en köklü ve en önemli dış politika ve siyaset dergilerinden Foreign Affairs, Ocak/Şubat 2013 sayısında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le yapılmış kapsamlı bir röportaj yayınladı.
http://www.foreignaffairs.com/discussions/interviews/turkeys-moment
Erdoğan: Savaş için her an hazırız
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye konusunda sert mesajlar vererek, ”Barış, savaştan çok daha fazla bedel ister. Savaş, kolay olandır. Zor olan barıştır. Biz kolayın değil, zor olanın tarafındayız. Savaşın değil, barışın tarafındayız. Barış için ne bedel ödenmesi gerekiyorsa biz bunu ödedik. Her an, her imkânımızla savaş için hazırız” dedi.
Hakkında tutuklama kararı olan kadına Ankara'da hediye verildi
Tunus'la Türkiye arasında, devrik diktatör Zeynel Abidin Bin Ali döneminin etkin isimlerinden biri olan, Saida Agrebi nedeniyle diplomatik kriz çıktı. Agrebi'nin Türkiye'de ödül alması, üstelik Başbakan Erdoğan'la aynı karede yer alması üzerine Tunus hükümeti sert tepki gösterdi.
Pakistanlı 'Kardelen' taburcu edildi
Pakistan'da çocuk ve kadın haklarını savunduğu kampanya sırasında Taliban kurşunlarına hedef olan Pakistanlı "Kardelen" Malala Yusufzay tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25411433/
Bir balığa 3,2 milyon TL; Japonya'da rekor satış
Japonya'da 222 kilogram gelen mavi kanat orkinos balığı 155.4 milyon Yen'e (3,2 milyon TL) satıldı. Balığa ödenen parayla yaklaşık 1,5 milyon TL değerinde iki tane Ferrari F12 Barlinatta satın alınabiliyor.   Başkent Tokyo'daki dünyanın en büyük balık pazarında düzenlenen yılın ilk açık artırmasında, ülkenin kuzeyindeki Oma açıklarında tutulan balığın ünlü suşi lokantası zinciri Kiyomura Co'nun sahibi tarafından satın alındı. 
http://www.haberturk.com/dunya/haber/809068-bir-baliga-3-2-milyon-tl
Ricciardone: Yeni anayasa ile Türkiye roket gibi fırlar
ABD’nin Ankara Büyükelçisi Frank Ricciardone, bundan birkaç ay önce bir toplantı için geldiği Washington’da Hürriyet’e konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Özgürlükleri koruyan yeni bir Anayasa hazırlanması halinde, "Türkiye roket gibi fırlar" diyen Ricciardone, aksi yönde bir anayasa yüzünden de Türkiye'nin geri kalacağını söyledi.
Türkiye AİHM'in 'en iyi ikinci müşterisi'
Türkiye hakkındaki başvurular mahkemenin iş yükünün yüzde 13'ünden fazlasını oluşturuyor. 2012 sonunda dava başvurusu sayısında Rusya ve Türkiye'yi sırasıyla İtalya, Ukrayna, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Moldova, Polonya ve İngiltere izledi.
Hukukun mumla arandığı 2012’de "4+4+4" yetmiyormuş gibi, bir de "Başkanlık" sisteminin dayatıldığı 2013’de özellikle gençlerimiz için barış içinde gönençli gelecek umutlarının İmralı’dan değil Halkın iradesinden yeşerdiği bir Türkiye’de daha iç açıcı bir Dünya gündeminde görüşmek umuduyla saygılarımızı sunarız.
 
Hits: 12145