Dünya 'dan Haberler 32

~ 10.12.2012, Ali ER ~
Patriot tamam, tehlike devam
NATO, Türkiye’yi Suriye’nin kimyasal başlıklı füzelerinden korumak için Patriot hava savunma bataryaları gönderiyor. Ancak Almanya gibi bazı müttefik ülkelerin yeterli sayıda batarya göndermekteki isteksizliği nedeniyle Türkiye’de 28 ilde 17.2 milyon vatandaş, ‘SCUD tehdidi’ altında yaşamayı sürdürecek. 1970’lerden beri bir füze programı olan ve kimyasal silahları bırakmayı reddeden Şam, bu alanda en çok endişe yaratan ülkelerden.
ABD Başkanı Barack Obama’nın da Suriye’yi kimyasal silah kullanmaması konusunda “Hata yapmayın” diye uyarmasının ardından dün NATO dışişleri bakanları Brüksel’de bir araya geldi. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, “Eğer birileri kimyasal silah kullanırsa, uluslararası toplumdan anında reaksiyon beklerim” dedi. Rasmussen, bu tepkinin ne olacağı konusunda açıklık getirmezken Amerikalı yetkililerin, Suriye’nin kimyasal silah hazırlığı istihbaratının ardından olasılıkları değerlendirdikleri bildiriliyor.
NATO Dışişleri Bakanları’nın Türkiye sınırına Suriye’den gelebilecek füze saldırılarına karşı Patriot savunma füzesi konuşlandırma kararının ardından gelinen durum özetle şöyle:
Alan değil nokta savunması
Kısa menzilleri nedeniyle Patriotların “alan savunması” değil, “nokta savunması” yapabilmesi ve ağırlıklı olarak NATO tesislerinin bulunduğu yerlere konuşlandırılacak olması nedeniyle Türkiye topraklarının geniş bir kesiminde tehdit sürecek. NATO heyetinin geçen hafta incelemeler yaptığı iller Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Adana, Hatay, Şanlıurfa. Patriotlar ile korunacak birkaç kentte yaşayanlar ve sadece kısmen menzilde olan Ankara ve Antalya gibi 11 ildeki vatandaşlar hariç bile tutulsa, Türkiye'de en az 17.2 milyon insanın, Suriye'nin SCUD füzelerinin menzili içindeki 28 ilde yaşadığı görülüyor.
http://www.hurriyet.com.tr/planet/22078545.asp
Savaş gemileri Suriye açıklarında!
Obama, Esed'i uyardı, birkaç gün sonra ABD savaş gemisi Suriye açıklarında pozisyon aldı. ABD'nin en büyük savaş gemilerinden Eisenhower'ın Suriye açıklarına gitmesi Washington'un askeri müdahaleye hazırlandığı iddialarına neden oldu. Geminin 8 savaş uçağı ve 8 bin askeri personelle Suriye açıklarında bulunduğu belirtildi. Uzmanlara göre ABD, Suriye'ye müdahale etmeye karar verdiği anda 10 bin asker, 17 savaş gemisi, 70 savaş uçağı, 10 küçük savaş gemisi ile operasyona başlayacak düzene sahip. Savaş gemilerinde füze savunma sisteminin de bulunduğu kaydedildi. Adının açıklanmasını istemeyen ABD'li yetkili özel kuvvetlerin pozisyon aldığını açıkladı. ABD Başkanı Barack Obama, geçtiğimiz günlerde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'i doğrudan uyarmış; "Bugün Esed ve onun komutası altındakilere şunu açıkça belirtmek istiyorum ki dünyanın gözü üzerinizde, kimyasal silahların kullanımı tümüyle kabul edilemez" demişti.
Suriye satrancında savaş gemisi hamleleri
ABD Donanması’na bağlı “Dwight Eisenhower” uçak gemisinin üzerinde tam teçhizatlı 70 bombardıman uçağıyla Suriye karasuları yakınına demir atmasını gerekçe gösteren Rusya, karşı hamlede gecikmedi. Rusya ile ABD arasında diplomatik alandaki çetin Suriye pazarlığına Akdeniz sularında savaş gemili gövde gösterisiyle devam ediliyor.
Suriye karasuları yakınında bulunan 16 Amerikan savaş gemisine dört gün önce uçak gemisi “Dwight Eisenhower”ın da güvertesinde 70 bombardıman uçağıyla katılmış olmasını ciddi bir gelişme olarak değerlendiren Rusya, Akdeniz seferinden Karadeniz’deki Sivastopol Üssü’ne geri dönmekte olan altı savaş gemisini Saros Körfezi açıklarında durdurduğunu duyurdu. Gemiler ikinci bir emre kadar Ege Denizi’nde kalacak. Akdeniz’de yaşanacak gelişmelere bağlı olarak gemiler bu bölgeye geri gönderilebilecek.
http://www.hurriyet.com.tr/planet/22107525.asp
The Times'tan müthiş iddia
Kıbrıs Rum Kesimi’nin en çok satan gazetesi olan Fileleftheros, “Üslerin Kullanılması Perde Önünde. Ağrotur Üzerinden Suriye’ye İlişkin Senaryo ve Plan Tatbikatları” başlıklı haberinde Times gazetesinin varlığından söz ettiği İngiliz-Amerikan acil planının özel ve diğer kara kuvvetlerinin müdahalesine eşlik edecek, kısıtlı bir uçuşa yasak bölge dayatılmasını öngördüğünü yazdı. Gazete, Times’ın uçuşa yasak bölge ayağında Türkiye’deki NATO üsleriyle birlikte Ağrotur Üssü’nün de etkin şekilde kullanılabileceğine işaret ettiğini belirterek, şunları yazdı:
“Times, bu ifadeyi hangi kaynaklara dayandırdığını net biçimde ifade etmiyor. Planla ilgili bilgiyi adını açıklamadığı belirtilen Amerikalı yetkililere dayandıran İngiliz gazetesi, uçuşların yasaklanma hedefinin Suriye’deki rejim karşıtı güçlere karşı kimyasal başlıklı bombaların kullanılacağı hava saldırısı yapılmasını engellemek olduğu izahında bulundu. Suriye’nin güçlü hava savunma gücü dolayısıyla küçük olsa da bir operasyonun etkisi Libya’daki operasyondan çok daha büyük olur.
Esad’ı Rusya mı indirecek?
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Esad’ın kendi istediğiyle ayrılmaya niyetinin olmadığını gördüğünü” söyleyen Türk diplomat, Rusya’nın bundan böyle Esad’ı görevini bırakmaya ikna etmeye çalışacağını ileri sürdü. Türk diplomat, “Rusya (Suriye konusundaki) sert tavrını kesinlikle yumuşatıyor” diye konuştu. Rus Dışişleri Bakan yardımcılarından Mikhail Bogdanov da, bu çerçevede Rus yetkililerin ülkedeki Suriyeli muhaliflerle bir araya geleceğini söyledi.,
ABD Rusya ile 'Suriye'yi konuşacak
Uluslararası haber ajansı Reuters'ın haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Suriye"yi konuşmak için ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve BM'nin Suriye özel temsilcisi Lakhdar Brahimi'yle İrlanda'nın başkenti Dublin'de bir araya gelecek.
'NATO üyesini tehdit etmeyiz'
Suriye'den, Patriot füzeleriyle ilgili bir açıklama daha geldi. Türkiye'ye füze yerleştirilmesi kararını 'provokasyon' olarak niteleyen Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, "NATO üyesi bir ülkeyi tehdit etmeyiz" dedi.
Patriot formülleri
Patriotların yerleştirileceği yerler ve batarya sayısıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere bir hafta Güneydoğu’da kalan NATO uzmanlar heyeti, Brüksel’e geri döndü. Kulislerde, NATO heyetinin Suriye sınırının uzunluğunu dikkate alarak Türkiye’ye 4 ile 6 arasında Patriot bataryası yerleştirilmesi yönünde rapor hazırladığı belirtiliyor. Ankara, Patriotlar için ABD’nin de devreye girmesini isterken, Washington yönetiminin, “Suriye’den Türkiye’ye ciddi boyutta füze tehditi yok” gerekçesiyle buna sıcak bakmadığı öne sürülüyor.
Esas gündem maddesi Suriye ve Patriot füzesi
Putin’in ziyaretine Esad rejiminin geleceği konusunda Türkiye ve Rusya arasındaki görüş ayrılığı damga vuracak. Türkiye’nin NATO’dan Patriot füzesi talebine de Rusya tepki gösteriyor.
'Patriot'lar Almanya ve Hollanda'dan
NTV'nin NATO kaynaklarından elde ettiği bilgiye göre; Türkiye'ye Almanya'dan 2 adet 'Patriot PAC-3', Hollanda'dan ise 1 adet 'Patriot PAC-2' füzesi gönderilmesi kesinlik kazandı. ABD'nin ise ilk aşamada 'Partiot' desteği sağlayamayacağı öğrenildi. 'Patriot'ların Türkiye'ye konuşlandırılması için Hollanda ve Almanya meclisindeki onay sürecinin de en geç Perşembe günü başlayacağı ve her iki ülkenin meclislerinde alınan kararların ardından sevkıyatların 9 Aralık’tan sonra başlayabileceği belirtiliyor.
"En az 6 Patriot ve 300-400 asker gönderilecek"
Telegraph gazetesi, Suriye’den kaynaklı bir saldırıdan Türkiye’yi korumak amacıyla yerleştirilecek füzelerin hemen konuşlanmasının beklenmediğini belirtti. Gazete şöyle devam etti: “Yeni yılda Suriye sınırında Türkiye’ye destek amacıyla en az altı Patriot bataryası ve onları korumak üzere 300-400 civarında askerin konuşlandırılması bekleniyor.”
'Türkiye'nin savunma hakkına saygılıyız'
NATO-Rusya Konseyi toplantısına katılmak üzere Brüksel'de bulunan Lavrov, Türkiye'nin NATO'dan patriot füzeleri talebini değerlendirirken, ''Türkiye'nin kendini savunma hakkını saygılıyız. Bunu engelleme çabası içinde değiliz. Washington Anlaşması'nın 5. maddesine göre buna hakkı var'' ifadesini kullandı.
Almanya'dan da 'Patriot'lara onay
Alman hükümetine yakın bir kaynağın uluslararası haber ajansı Reuters'a yaptığı açıklamaya göre, Almanya'da Angela Merkel hükümetinin bakanlar kurulu, Türkiye-Suriye sınırına Patriot füzeleri yerleştirilmesine onay verdi.
Davutoğlu üç ülkeye özel olarak teşekkür etti
“NATO Dışişleri Bakanları önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Her şeyden önce Suriye gündemdeydi. Dün yemekte ve konseyde geniş çaplı istişare yaptık. Patriot kararı alındı. Başta Genel Sekreter olmak üzere, tüm ülkelere, özellikle ABD, Almanya ve Hollanda’ya teşekkür etmek istiyorum. Bu ülkeler (Patriot bataryalarının sevkiyatı için) kendi ulusal prosedürlerini en kısa zamanda tamamlama sözü verdiler. Konsey’de tüm müttefikler Türkiye’nin savunmasına tam destek verdi. ABD ve Hollanda dışişleri bakanlarıyla görüştüm. Suriye’nin yanı sıra Gazze, Irak, Filistin gibi bütün bölgesel konuları ele aldık. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westervelle ile de Brüksel’den ayrılmadan önce görüşeceğim."
Clinton'dan çok önemli açıklama
NATO Dışişleri Bakanları toplantısı için Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Clinton, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin hava savunmasına katkıda bulunma kararı aldıklarını belirtti ancak ABD'nin yapacağı katkının füze bataryası göndermek mi yoksa sadece uzman asker göndermek mi olduğunu söylemedi.
Amacımız(uçak değil) tansiyon düşürmek
Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO), bugün ve yarın Brüksel’de yapılacak NATO Dışişleri Bakanları toplantısında, Türkiye’nin Suriye tehdidine karşı 21 Kasım’da İttifak’tan talep ettiği Patriot hava savunma sistemi konusunda onay vermesine kesin gözüyle bakılıyor. “Türk halkını temin ederim ki, Türk nüfusunu ve toprağını savunmak için her şeyi yaparız. Patriotları caydırıcı unsur olarak görüyoruz. Muhtemel saldırganlar artık iki kez düşünmek zorunda. Bu kararın, NATO’nun güneydoğu sınırında tansiyonu düşüreceğini düşünüyoruz.”
Suriye yine Türk sınırını bombaladı
Suriye'de Esad birliklerine bağlı savaş uçakları, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Telebyad ilçesini bombaladı. Saldırı sonrası can kaybı olup olmadığı bilinmiyor.
Kimyasal silahlar kırmızı çizgimiz
Prag’da Çek Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg’le görüşmesinden sonra konuşan Hillary Clinton, “Bu ABD için kırmızı çizgidir. Bir kez daha Esad rejimini sert bir şekilde uyarıyoruz, bu tekdiri hak eden bir davranıştır. Kendi halklarına yönelik eylemleri trajik” dedi.
Suriye'den 'kimyasal' cevap
Halkına karşı kimyasal silah kullanmaması için Esad yönetimini uyaran ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a Şam'ın cevabı gecikmedi. Suriye, halkına karşı asla kimyasal silah kullanmayacağını yineledi.
'Suriye'deki çatışmalar Türkiye'den yönetiliyor'
30 Kasım'da yayınlanan habere göre, ülkenin önde gelen Sünni partisi Gelecek Hareketi milletvekili Okab Sakr, hareketin lideri, eski başbakan Saad Hariri adına, Suriye'deki çatışmaları Türkiye ve Lübnan'daki 'operasyon odaları'ndan bizzat yönetiyor. Lübnan'da yayın yapan New TV'ye konuşan Özgür Suriye Ordusu sözcüsü Luay Mikdat da, kendisinin Gelecek Hareketi ile adı geçen operasyon odalarında çalıştığını söyledi. Mikdat, operasyon odalarının sadece askeri amaçlarla kullanılmadığının altını çizerek "her çeşit aktivite'nin buralarda gerçekleştiğini belirtti.
Sınırda Türk jetlerine ‘vur emri’
SURİYE uçaklarının Resulayn kasabasını bombalaması üzerine, bölgeye gönderilen Türk savaş jetleri ilk kez sınırın sıfır noktasında devriye uçuşu yaptı. Pilotlara, en küçük ihlal durumunda Suriye uçaklarının vurulması talimatı verildi. Suriye’de yaşanan olaylar nedeniyle Diyarbakır’da bulunan 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’nda dün yoğun bir hareketlilik yaşandı.
Suriye'de çatışmalar sürüyor: 131 ölü
Suriye'de Beşşar Esad'a bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde yönetim karşıtlarının yoğun olduğu bölgelere hava destekli olarak düzenledikleri operasyonlar sonucu ölü sayısı 131'e yükseldi.
Esad’ın ilticası İstanbul’da konuşulmuş
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un İstanbul’da Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmeleri sırasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a, bölgeden uzak bir coğrafyaya aile yakınlarıyla birlikte iltica etmesi seçeneğinin de konuşulduğu ortaya çıktı.
Beşşar Esad, Latin Amerika'yı yokladı
Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad’ın Latin Amerika ülkelerine düzenlediği ziyaret Devlet Başkanı Beşşar Esad ’ın sığınacak ülke aradığı spekülasyonlarına yol açtı. http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1110802&CategoryID=100
'Makdissi ABD’ye kaçıyor'
Makdissi’nin kaçtığına dair söylentiler üzerine Londra’ya gitmiş olabileceği ihtimali dile getirilmiş, İngiliz yetkililer bu iddiayı reddetmişti. Ancak, güvenilir diplomatik kaynakların bildirdiğine göre Makdissi Şam’dan Beyrut’a geçti. Şu anda ise ya ABD’ye varmak üzere yolda ya da çoktan oraya ulaştı.
'Esad'ın sözcüsü kaçtı, evi ateşe verildi'
Bilgisi, ikna gücü, davranışları ve giyimiyle 'efsane' olarak anılan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Makdisi'nin Londra'ya kaçtığı iddia edilirken, sözcünün Şam'daki evinin yakıldığı gelen bilgiler arasında.
Lübnan'da mezhep çatışması: 11 Ölü Suriye'deki iç savaştan etkilenen komşu Lübnan'da mezhep çatışmasıyaşanıyor. Lübnan'ın Trablus kentinde Sünnilerin bulunduğu Bab el-Tıbbane ile Nusayrilerin yaşadığı Cevel Muhsin mahalleleri arasında çatışma yaşandı. Çatışmalarda şimdiye kadar 11 kişi öldü, 80 kişi de yaralandı. Suriye'deki muhalif güçlere destek olmak için Lübnan'dan yola çıkan bir grup Sünni'nin, Suriye ordusuna bağlı birliklerce Tel Kelah kasabası yakınlarında öldürülmesinin ardından patlak veren çatışmalar, aralıklarla devam ediyor.
Mursi'yi tanklar koruyor
Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yetkilerini artıran kararnameyi yayınlamasıyla başlayan siyasi kriz çatışmaya dönüştü. Mursi yandaşlarıyla, muhalifler arasında çıkan çatışmalarda 5 kişi öldürüldü, 446 kişi yaralandı. Muhaliflerin Cumhurbaşkanı Mursi'nin çalışma ofisinin bulunduğu El İttihadiye Sarayı önünde toplanması sonrasında geniş güvenlik önlemleri alındı. Sarayın çevresine tanklar yerleştirildi. Güvenlik güçleri, çatışmaların yaşandığı El İttihadiye Sarayı'nın çevresinde bulunan göstericilere "buradan ayrılın'' uyarısı yaptı.
Mursi referandum için tarih Verdi
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, yeni anayasa taslağı için 15 Aralık'ta referanduma gidileceğini açıkladı. Sayılarının 1 milyonun üzerinde olduğu tahmin edilen destekçiler, Kahire Üniversitesi önündeki Nahda Meydanı’nında bir araya gelerek Mursi’ye destek mesajı gönderdi.
Mursi ülkeyi böldü
Göstericileri bu kadar öfkelendiren, Mursi’nin 22 Kasım’da yayımladığı kararname ve yeni anayasa girişimi. Kararnameyle Mursi, yetkilerini artırıp, yargının kararlarına müdahale etme yolunu kapamıştı. Kurucu Meclis’te jet hızıyla onaylanan anayasa ise 15 Aralık’ta referanduma sunulacak. Liberal, sol ve Hıristiyan grupların şiddetle karşı çıktığı anaya taslağındaki maddeler: “Şeriat kurallarının hukukun temeli” ibaresi. “İslam hukuku ile ilgili konularda Sünni İslam’da yetkin otorite olarak görülen El Ezher Üniversitesi’ne danışılacak.” (Bu madde ile din adamlarına fazla yetki tanınmasına yol açmasından korkuluyor.)  “Mısır ailesinin özünü koruması ve ahlaki değerlerini geliştirmesi” maddesi. (Muhafazakârların kendi görüşlerini dayatmasından endişe duyuluyor.) Kadın ile erkek arasında eşitlik konusunda bir madde bulunmuyor. Ancak kadının ailesine karşı sorumlulukları ve dışarıdaki işi arasında denge kurmasından bahsediliyor.  “Basın özgürlüğü güvence altında olacaktır. Basına sansür yasaktır, ama, savaş ve seferberlik zamanları hariç...”
Talabani: Haşimi'nin görevi düşmüştür
Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Tarık el Haşimi'nin, hakkında verilen idam kararından ötürü Irak Ceza Kanunu'nun 90. maddesi gereği cumhurbaşkanı yardımcılığı görevinin düştüğünü söyledi. Nisan 2012'de Türkiye'ye gelen Haşimi, hakkındaki suçlamaları reddedediyor. Ankara, Interpol tarafından yakalanma emri çıkartılan Haşimi'nin, arzu ettiği sürece Türkiye'de kalabileceğini açıklamıştı.
Irak'la yeni kriz
Reuters'ın haberine göre, Bağdat yönetimi, Erbil'deki Petrol ve Gaz Konferansı'na katılacak olan Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ı taşıyan uçağın inişine izin vermedi. Uçak, Erbil yerine Kayseri'ye indi.
Irak'la 'uçak krizi'nin başrolünde Maliki var
Iraklı bir yetkili, Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın Erbil'e yapacağı uçuşun, Irak Dışişleri'nin iznine rağmen Başbakan Maliki'nin son Dakka müdahalesiyle engellendiğini açıkladı.
Kuzey Irak’tan Yıldız açıklaması
Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin sözcüsü, Bağdat Yönetimi’nin Türkiye Enerji Bakanı Taner Yıldız’a uçuş izni vermemesinin ardında “teknik bir mesele”nin olduğunu umduğunu söyledi.
Maliki'den Ankara'ya şartlı zeytin dalı
Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Türkiye ile iyi ilişkiler istediğini ancak bunun şartının "Türkiye’nin Irak’ın içişlerine karışmaması" olduğunu söyledi. İkili ilişkilerde gelinen noktanın ne Iraklıları ne de Türkleri mutlu ettiğine dikkat çeken Maliki, "Bizim de Türkiye'nin içişlerine karışma şansımız var ama yapmıyoruz. Siz de yapmayın. Her şeye yeniden başlayabiliriz" dedi.
Vatanımızı savunuruz
Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin “Arap-Kürt savaşı olur” demecine karşılık, Mesud Barzani, Irak halkına oyuna gelmeme çağrısında bulunarak, “Biz savaş istemiyoruz, ancak halkımızı ve vatanımızı da korumaya hazırız” dedi.
'Peşmerge Irak helikopterine ateş açtı'
Kuzey Irak'ta Bölgesel Kürt yönetimine bağlı peşmergelerin, Kerkük yakınlarında hareketliliklerini izleyen bir Irak helikopterine ateş açtıkları iddia edildi. Peşmerge Bakanlığı Danışmanı Enver Haci Osman, Irak helikopterine ateş açıldığını doğrulayarak, amaçlarının korkutmak olduğunu ve durumun böyle devam etmesi halinde helikopterleri düşüreceklerini söyledi.
Peşmergelerin 'Kerkük' sevkiyatı sürüyor
Merkezi Irak yönetimi ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi arasında Bağdat'ın Kerkük'e yerleştirmek istediği 'Dicle Operasyon Birliği' ile ilgili kriz devam ediyor. Bölgesel Kürt yönetimi askeri yığınağını, Kerkük'e 10 kilometre uzaklıktaki peşmerge karargahına yapılıyor. Askeri seviyatın takviye amaçlı olduğu belirtildi.
Erbil ve Bağdat anlaştı
Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin lideri olduğu Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter Yardımcısı Berham Salih’e ait olduğu belirtilen Xendan adlı internet sitesinde yer alan habere göre, Kürt Bölgesel Yönetimi ve Irak merkezi yönetimi Bağdat’ta yeniden görümelere başlayarak, peşmerge ve ordu güçlerinin hassas noktalardan geri çekilmesi ve yerlerinin yerel polis güçleri tarafından doldurulması konusunda prensip anlaşmasına vardı.
Erdoğan ve Putin ayrılıkları bir yana koydu
Erdoğan ile Putin en son Haziran ayındaki G20 zirvesinde biraraya gelmişlerdi. Başta Suriye olmak üzere önemli bölgesel konularda derin görüş ayrılıkları yaşayan Türkiye ve Rusya, 35 milyar dolara varan ticaret hacmi ve giderek gelişen ekonomik, enerji ve nükleer işbirliğinin olumsuz etkilenmemesi için "Siyasi sorunları bir yana koyalım, biz işimize bakalım" olarak özetlenebilecek bir anlayışta buluştular. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda 11 yeni anlaşmaya imza atan Türk ve Rus yetkililer, ticaret hacmini ileriki dönemde 100 milyar dolara çıkararak birbirlerinin en önemli ticaret ortağı olmayı da hedeflediler.
'İran, ABD ile Türkiye'yi karşı karşıya getirdi'
ABD Senatosu’nun geçen Cuma günü onayladığı, İran’a altın dahil kıymetli taşlar ihracatını da yasaklayan daha sıkı yaptırımların Temsilciler Meclisi’nce hızlı biçimde benimsenmesi beklendiğine dikkat çekilirken bu önlemlerin, ABD ve Türkiye’yi karşı karşıya getireceği yorumları yapılıyor. Türkiye’nin Mart ayından itibaren büyük miktarlarda altın ihraç etmeye başladığının, bu ihracatın geçen yıla göre 10 kat artarak rekor düzeyine ulaştığının belirtildiği haberde, altın ihracatının Türkiye’nin cari işlemler dengesindeki açığı azaltmaya katkıda bulunduğuna dikkat çekildi ve bir analistin şu görüşü aktarıldı: “Türkiye, yumuşak inişi başarılı bir biçimde yürüttü ancak piyasa algıları, altın ticaretinden olumlu biçimde etkilendi. Eğer altın ticareti birdenbire durursa veya azalırsa, mevcut cari açığının bu yılın sonuna doğru artmasını beklenebilir.”
'İran ABD'yi şikayet edecek'
İran Körfezi'nde hava sahasını ihlal eden "ScanEagle" adlı ABD insansız hava aracını yakaladığını iddia eden Tahran, ABD'yi köşeye sıkıştırmak için harekete geçti. İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, dün İran Körfezi'nden hava sahalarını ihlal eden ABD'ye ait bir insansız hava aracı ele geçirdiklerini söyledi. Salihi, ABD'yi hava sahalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle ilgili uluslararası kurumlara şikayet edeceklerini belirtti.
İsrail'den BM kararına ret
Netanyahu, "Filistin otoritesi tek taraflı olarak Birleşmiş Milletler'de attığı adımla, İsrail ile yaptığı anlaşmaları ihlal etmiştir, buna göre de İsrail, Birleşmiş Milletler kararını reddetmektedir" şeklinde sözlerini sürdürdü. İsrail Hükümeti, BM'de Filistin'in Cuma günü kazandığı 'gözlemci devlet' statüsünün hemen ardından Filistinlilere ait Batı Şeria bölgesi sınırlarında bulunan Doğu Kudüs'te 3 bin konutluk yeni Yahudi yerleşim yerlerinin kurulması kararını onayladı.
İsrail'den ikinci adım: Filistin'e para yok
Toplantının açılışında konuşan Maliye Bakanı Yuval Steinitz, Filistin'in BM'ye yaptığı başvuruyu tek taraflı atılmış bir adım olarak niteledi. Buna karşılık olarak Ramallah yönetimine transfer edilecek vergi gelirlerinin dondurulduğunu açıklayan Steinitz, alıkonulan gelirlerin Filistin Yönetimi'nin borçlarına mahsup edileceğini de söyledi.
Abbas'ın ilk ziyareti Türkiye'ye
Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Abbas'ın Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaretin, Filistin'in BM'de “üye olmayan gözlemci devlet statüsü” kazanmasının ardından gerçekleştireceği ilk ziyaret olduğunu belirtti.
"Türkiye Hamas'ı ikna etmeli"
Öte yandan, Mısır'ın, Gazze'ye kaçak silahların girmesini önlemesi gerektiğini söyleyen Clinton, ayrıca, ''Türkiye ve Katar gibi Hamas'a yakınlığı olan ülkelerin de çatışmanın kimsenin yararına olmadığını Hamas'a net biçimde belirtebileceğini ve belirtmesi gerektiğini'' kaydetti.
Meşal, ilk kez Gazze'ye gidiyor
Hamas'ın sürgündeki siyasi lideri Halid Meşal, hareketin 25'inci kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılmak için ilk kez Gazze'ye gidecek. 1956'da Batı Şeria'da doğan, 1967 savaşının ardından Kuveyt'e, oradan da Ürdün'e giden Meşal, 45 yıl sonra ilk kez Filistin topraklarını ziyaret edecek.
Türkiye’de solcular Hegelci sağcılar ise Marksist’tir
Ömer Çelik, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşunu “sosyal demokrat solcu süreç” olarak nitelendirerek bu “solcu geleneğin her şeyi devlet üzerinden başarmayı amaçladığını” belirtti. Bu geleneğin “Hegelci ideoloji”yi takip ettiğini ifade eden Çelik, Türkiye’de 1960 darbesinden sonra tesis edilen çok partili sisteme de gönderme yaparak, “Türkiye’deki merkez sağ gelenek Marksist’tir çünkü devletin sorunlarını ekonomik bir bakış açısıyla çözmeye çalışmışlardır. Dolayısıyla Avrupa’daki sağ ve sol Türkiye’de rolleri değişmiştir” dedi.
Cem Özdemir Yeşiller’in liste başı
Almanya’da yabancı kökenli ilk parti başkanı olan Cem Özdemir, Yeşiller Partisi’nin genel kurulunda yeniden eş başkanlığa seçilmesinin ardından şimdi de partisinin 2013 seçimlerindeki liste başı oldu. Yeşiller’in eşbaşkanı, böylece federal milletvekili olmayı garantiledi.
'Kıbrıs Barış Harekatı kadar kötü'
Rum ekonomisinin bankacılık sektörü nedeniyle yıkıma uğradığını ve iflas noktasına geldiğini belirten Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Hristofyas, IMF, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği tarafından hazırlanan kredi paketini imzalamaktan başka çare kalmadığını açıkladı. Medya aracılığıyla halka seslenen Hristofyas, Yunanistan’daki kriz sırasında verdikleri desteğin ekonomide yıkıma neden olduğunu belirterek bugünkü koşulların 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrasındaki dönem kadar kötü olduğunu söyledi. ,
Avrupa'da 'Selek' seferberliği
Strasbourg Üniversitesi "insan hakları" adına Selek'i desteklediğini açıkladı. Uluslararası İnsan Hakları Dernekleri Federasyonu ile İşkenceye Karşı Dünya Örgütü ortak bir açıklama yayımlayarak, Pınar Selek'le dayanışma içinde olduklarını duyurdular. Fransız Dışişleri Bakanlığı, Pınar Selek'in durumunu yakından takip ettiğini bildirdi. Avrupa Parlamentosu üyesi bazı parlamenterler de, Pınar Selek hakkında Başbakan Erdoğan'a doğrudan başvurmaya başladı.
Füle’den Fransa’ya: Başlıklar açılmalı
AB Komisyonu genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, Fransa’dan Türkiye’nin üyelik müzakerelerinde 5 başlık için uygulanan ‘keyfi blokajı’ kaldırmasını istedi.
Türkiye 'şeffaflık'ta 2 basamak yükseldi
Uluslararası Şeffaflık Örgütü 2012 yılı yolsuzluk raporunu açıkladı. 176 ülkenin değerlendirildiği raporda, Türkiye geçtiğimiz yıla göre 2 sıra yükselerek 54'üncü oldu.
'Ankara, Şam ile Atina arasında sıkıştı'
Financial Times'ta yer alan bir yazıda, Türkiye'nin Euro bölgesindeki ekonomik krizle Orta Doğu'daki siyasi kriz arasında sıkışıp kaldığı belirtilerek bölgedeki siyasi ve ekonomik ilişkilerinin risklerle dolu olduğu kaydediliyor.
"Türkiye B Planını uygulamaya çoktan koydu"
Alman ekonomi gazetesi Wirtschaftsblatt, AB’deki ekonomik krizin, Türkiye’nin yalnızca siyasi değil, aynı zamanda ekonomik nedenlerden dolayı da Avrupa’dan uzaklaşmasına neden olduğu yorumunu yaptığı analizinde, “Ankara’daki hükümet temsilcilerine AB katılımıyla ilgili nasıl bir B planlarının olduğu sorulduğunda, cevap olarak zayıf bir gülücük ve B planının çoktan uygulamaya konduğuna dair bir işaret alınıyor” dedi.  Gazete, Türkiye'nin artık Avrupa’ya doğru değil, Asya, Orta Doğu ve Afrika’ya doğru baktığını belirttiği analizde, "Yani tarihi açıdan önemi olan bir kapı artık AB için kapanmış olabilir" değerlendirmesinde bulundu.
http://dunya.milliyet.com.tr/-turkiye-b-planini-uygulamaya-coktan-koydu-/dunya/dunyadetay/09.12.2012/1639341/default.htm
'AİHM'nin Dink kararı uygulanmıyor'
Ankara, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Hrant Dink davası kararını gerektiği gibi yerine getiriyor mu? Davacı Dink ailesi söz konusu kararın hükümlerinin yerine getirilmediği düşüncesinde. Aile, kararın yerine getirilmediği ve gerçek suçluların adelet önüne çıkarılmadığı gerekçesiyle AİHM kararlarının uygulanışının denetçisi olan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'ne başvurdu.
Pekin'den Türkiye'ye 'vize' yok
Çin'in başkenti Pekin'de, 45 ülkenin vatandaşları vizesiz olarak 72 saat kalabilecek. Pekin yerel yönetimi tarafından yapılan açıklamada, üçüncü bir ülkenin vizesine sahip söz konusu 45 ülkenin transit yolcuları, Başkent Uluslararası Havalimanında bu uygulamadan faydalanabilecek. Uygulamadan faydalanacak 45 ülkenin arasında Türkiye bulunmuyor.
Ülkemiz ve özellikle gençlerimiz için barış içinde gönençli gelecek umutlarının yeşerdiği daha iç açıcı bir Dünya gündeminde görüşmek umuduyla saygılarımızı sunarız.
Hits: 12071