Dünya 'dan Haberler 28

~ 22.10.2012, Ali ER ~

Geçen hafta ABD Büyükelçisi Sayın Ricciardone; durdu durdu da Prof. Henri Barkey"in  Radikal gazetesinde çıkan söyleşisinin hemen ertesinde konuştu, gerçekten ilahi bir tesadüf…

Prof. Henri Barkey"in ABD’nin ulusal menfaatleri  ve genel stratejileri ışığında verdiği kusursuz söyleşinin ardından ABD Büyükelçisi de adeta tabutun çivisini çakıyor.

ABD Büyükelçisi Ricciardone, Türkiye'ye Kandil konusunda Bin Ladin için kullandıkları Taktik Teknik Prosedürler'i (TTP) paylaşabileceklerini söylerken, Türkiye’nin kangrene dönen yumuşak karnı üzerinden açtığı tartışma ile öldürücü darbeyi vurmaya çalışıyor.

Ezgi Başaran, “Türkiye analisti” Prof. Henri Barkey ile yaptığı Pazartesi Söyleşisini, “Ankara'nın Suriye'yle arasında uçuşa kapalı alan için Washington'a bastırdığını ancak bunun olamayacağını söylüyor: ABD kesinlikle istemiyor çünkü ne kadar zor olduğunu tecrübesine dayanarak biliyor” diye özetlemiş. Söyleşiden çıkan ana mesaj ise manşette; “Türkiye ordusunun tecrübesi tampon bölge yaratmaya yetmez” Amerikalı Dostumuz(!) Sayın Prof. Henri Barkey’e göre…

Prof. Barkey bu konuda ne kadar samimidir bilemeyiz ama Sayın Ezgi Başaran içtenlikle yazmış; konuğunun söylediklerini. Yine de kayda geçirelim ABD için Suriye’de “Uçuşa kapalı alan” elinin tersi ile itemeyeceği kadar hayati ve bir o kadar da karmaşık stratejik değerdedir.  

Çünkü Türkiye ile İsrail ortak bir noktada buluşmadıkça Akdeniz’de konuşlu 6ncı filo ve İsrail için, Türkiye sınırının güneyinde ve Rus Savunma sistemlerinin fiili olarak kapsama alanı dışına çıkarılmış “Uçuşa kapalı bir alan” (!) İran’a saldırıda sinerjik bir kuvvet çarpanı olabilir. Özellikle ABD ve İsrail’in füze kalkanı sistemlerinin tek komuta merkezinden idare ve kontrolünün yapılmasını test edecekleri askeri tatbikatın İsrail’de başladığı bu günlerde.

Unutmadan hatırlatalım; tatbikatta test edilecek radarlardan birinin İsrail’deki “Keren Dağı” Radarı olacağı aşikâr. Hani bir ikizi de Türkiye’deki anlı şanlı Kürecik radarımız: Geçen Şubat ayında ABD, İsrail ile yaptığı başka bir müşterek tatbikatta söz konusu iki radarın İsrail’in milli füze savunma sistemi radarlarının işbirliği içinde çalışıp çalışamayacağını test etmişti. Acaba bizim Kürecik Radarının bu tatbikatta dahli var mıdır? Yoksa Sayın Büyükelçi  “Kandil” derken Cambaza Bak mı diyor…

Bu nedenle ABD Suriye’de “uçuşa kapalı alan kesinlikle istemiyor “ diyen Prof. Barkley’in Şinasi’nin “Şair Evlenmesi”ndeki  “Gizlice yan cebime ko mu diyorsunuz?” “ Ebüllaklaka: Hayır. Yan canibimde durma git, diyorum” repliklerini hatırlattığını bir not olarak düşelim ve başlayalım geçen haftaki Dünya gündemine…

Tampon bölge kurmak TSK'yı aşar mı?

Lehigh Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Henri Barkey’in Türkiye ’nin savaş tecrübesi olmadığı, Suriye ’ye tek başına giremeyeceği, tampon bölge ya da uçuşa yasak bölgenin de kolay kolay oluşturulamayacağına dair sözleri tartışma yarattı. Bazı uzmanlar Suriye’nin hava savunma sisteminin Türkiye’den üstün olduğunu belirtirken buna karşı çıkınlar Suriye’deki Rusya ’nın kurduğu savunma sisteminin zaaflarına dikkat çekti. Türkiye’nin BM kararı olmadan hareket etmeyeceği ise ortak kanaat…

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1104176&CategoryID=81

ABD'nin yardımına neden hayır dendi?

Bin Ladin'i yakalayan ABD, nasıl oluyor da Kuzey Irak'ta Murat Karayılan'ı ya da Fehman Hüseyin'i yakalayamıyor, ya da yakalaması konusunda Türkiye'ye yardım edemiyor? Bu ABD'nin Türkiye'nin terörle mücadelesine yardım konusunda şüphe yaratmıyor mu? Soru buydu… 
Şimdi size Büyükelçi Ricciardone'nin verdiği yanıtı hiç dokunmadan aktaracağım:

Türk hükümetiyle PKK ve Kandil konusundaki tüm istihbarat bilgilerini paylaşıyoruz.. Daha da fazlasını önerdik. Bin Ladin'in yakalanmasında, çoklu disiplinli yaklaşım sergiledik. İleri teknolojiden, özel harekattan, kolluk kuvvetlerinden yararlandık. Türk hükümetine de PKK ile mücadele konusunda önerimiz oldu, kullandığımız TTP yani taktik- teknik- prosedürleri paylaşmayı önerdik. Hükümetinizle yaptığımız gizli çalışmalara girmeyeceğim. Biz onlara bunu sunuyoruz. Ancak Türk yetkilileri mücadelelerini yasalara, deneyimlerine göre yapıyorlar. Biz daha da yakın şekilde çalışmaya hazırız…

http://www.cnnturk.com/Yazarlar/Hande.Firat/ABDnin.yardimina.neden.hayir.dendi/123.6669/index.html

Dünyanın gözü bu tatbikatta

ABD ve İsrail’in füze kalkanı sistemlerini test edecekleri askeri tatbikat  İsrail’de başlıyor. Tatbikatta, İsrail’in hava savunma sistemlerinin tek komuta merkezinden idare ve kontrolünün yapılması test edilecek.
Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre tatbikata 3 bini Amerikan piyadesi olmak üzere, 10 bin asker katılacak. Üç hafta sürecek tatbikatta İsrail’in sahip olduğu Arrow 2 anti balistik füzeleri, Davud Sapanı (Davi Sling) adını verdiği orta menzil füzeleri ile Demir Kubbe (Iron Dome) adını verdiği kısa menzilli füzeleri olası bir saldırıya karşı denenecek. Füze menzilleri 40 ila 400 kilometre arasında değişiyor.

http://dunya.milliyet.com.tr/dunyanin-gozu-bu-tatbikatta/dunya/dunyadetay/21.10.2012/1615184/default.htm

Beyaz Saray'dan İran haberine jet yalanlama

Amerikan New York Times gazetesinde çıkan "nükleer krizin ABD ile İran arasında yüz yüze görüşüleceği" haberine Beyaz Saray'dan hemen yalanlama geldi.

http://dunya.milliyet.com.tr/beyaz-saray-dan-iran-haberine-jet-yalanlama/dunya/dunyadetay/21.10.2012/1615187/default.htm

'Suriye'ye girerseniz 3. Dünya Savaşı çıkabilir'

Suriye’deki gelişmeleri NTV’ye değerlendiren "El Kuds El Arabi" gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdülbari Atwan, ''Türkiye çok dikkatli olmalı ve provokasyonlara aldırış etmemeli. Suriye ile bir savaşa girerse, bu 3. Dünya Savaşı’na dönüşebilir'' dedi.

http://dunya.milliyet.com.tr/-suriye-ye-girerseniz-3-dunya-savasi-cikabilir-/dunya/dunyadetay/14.10.2012/1611670/default.htm

Suriye'ye 3 bin kişilik ordu gidiyor Türk askeri yok!

 Sunday Telegraph'ın haberine göre Lakhdar Brahimi , Suriye 'de Avrupalı birliklerden oluşan barış gücü planları için nabız yokluyor. Türkiye ziyareti esnasında ortaya çıkan plan için Brahimi'nin, İsrail'in Lübnan sınırında güvenliği sağlamakla görevli 15 bin askerlik UNİFİL gücüne destek veren ülkeleri yokladığı söyleniyor. İddiaya göre, Türkiye ve Arap ülkeleri tarafsız kabul edilmedikleri için bu güce alınmayacak.

http://dunya.milliyet.com.tr/suriye-ye-3-bin-kisilik-ordu-gidiyor-turk-askeri-yok-/dunya/dunyadetay/15.10.2012/1611974/default.htm

 'Suriye Türkiye'nin fay hattını ifşa etti'

Financial Times Suriye'deki çatışmaların Türkiye'deki bir fay hattını gözler önüne serdiğini yazıyor. Abigail Fielding-Smith ve Daniel Dombey imzalı yazı, Antakya'da kiliselerin, camilerin Suriye'nin hemen kuzeyinde yanyana durduğu belirtilerek başlıyor. Esnaftan Naim, arada birilerinin gelip kendisine "Alevi mi, Sünni mi olduğunu" sorduklarını söylüyor. Habere göre, esnaf Naim devamla şöyle diyor: "Suriyeliler buraya gelmeden önce kimse Alevi misin, Sünni mi sorusu sormazdı".

http://www.ntvmsnbc.com/id/25141088?newsId=20528938

'Silah ihracatımıza hiçbir ülke karışamaz'

Putin, ülkesinin askeri ihracatını sadece Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) sınırlandırabileceğini açıkladı. Rusya'nın askeri ihracatını sadece BMGK'nın sınırlandırabileceğini belirten Putin, ''BMGK dışında hiçbir ülke, herhangi bir nedenle Rusya'ya kiminle ve nasıl ticaret yapması gerektiğini dikte edemez'' değerlendirmesinde bulundu.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25390973/               

Rusya: Türkiye'nin uçağı indirme hakkı var

Dışişleri Bakanı Lavrov, Ankara'ya indirilen Suriye'ye ait uçakla ilgili konuştu. 'Anladığımız kadarıyla Türkiye, bu olayda Chicago Sözleşmesi'ne dayanarak hareket etti, buna hakkı var'' değerlendirmesini yapan Lavrov, Türkiye'den mümkün olan en kısa sürede olayın sebepleriyle ilgili açıklama istediklerini belirtti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25390386/ 

Uçak olayı ilişkileri etkilemeyecek

Lüksemburg’da Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ile bir araya gelen Lavrov, görüşme sonrasında Ankara Esenboğa Havaalanı’nda durdurulan Suriye uçağı konusuna değindi ve şunları söyledi: “Hiç kimsenin Türk-Rus ilişkileri üzerine endişelenmemesi gerekiyor. İki ülke ilişkileri istikrarlı ve sağlam bir şekilde gelişiyor. Uçak olayı, ilişkilerimizi etkilemeyecek.”

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21696732.asp

Kargo için iki ayrı bilgi

Moskova ’dan Şam’a giderken geçen hafta Ankara’ya indirilen Suriye uçağının kargosu ile ilgili gerçekler aydınlanıyor. Yetkili kurumlar hükümete “Uçaktaki kolilerde füze fırlatma rampalarında kullanılan elektronik malzeme vardı” denirken, Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘müttefik ülkelere’ şu açıklama yapıldı: “Kolilerde bulunanlarla ilgili incelemelerimiz sürüyor. Ancak savaş malzemesi olduğu kesin.”

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1104477&CategoryID=81

Rusya: Türkiye kargonun silah olmadığını kabul etti

Hürriyet'in, “Ankara size son olarak nasıl bir yanıt verdi?” sorusunu cevaplayan Lukaşeviç, “Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un bu konuda yaptığı açıklamadan sonra bizim Ankara’daki büyükelçimizin Türk Dışişleri Bakanlığı’yla iki yeni görüşmesi oldu. Bu görüşmeler neticesinde Türk tarafı yükün mühimmat olduğu iddialarından vazgeçmiş oldu. Türk tarafının şu an tek itirazı yükün gerektiği biçimde beyan edilmeden taşınmış olmasıyla ilgili. Dolayısıyla yükün sahibi Rus şirketinin malzemelerin iadesini istemesi beklenebilir” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21726615.asp

Suriye'den Türk uçaklarına yasak

Suriye Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağının Ankara'ya indirilmesine Şam yönetiminden, karşılık geldi. Yapılan açıklamada hava sahasının Türk uçaklarına kapatıldığı duyuruldu.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25389959/

Suriye'nin elektriği İran'dan

Türkiye’den yaptığı elektrik alımını durduran Esad Yönetimi’nin İran’dan elektrik almaya başladığı bildirildi.

http://dunya.milliyet.com.tr/suriye-nin-elektrigi-iran-dan/dunya/dunyadetay/21.10.2012/1615193/default.htm

AB Suriye'ye havalimanlarını kapattı

AB dışişleri bakanları Suriye'ye ilave yaptırımlar kapsamında, daha önce mal varlıkları dondurulan Suriye Arap Havayolları'na ait uçakların AB havalimanlarını kullanmasını yasakladı. Lüksemburg'da toplanan AB dışişleri bakanlarının onayladığı yeni yaptırımlarla, halka şiddet politikasında rol alan 28 Suriyeli yetkilinin mal varlıkları dondurularak AB'ye seyahatleri yasaklandı. İlave yaptırımlarla Suriye rejimine silah ve finansman sağlayan iki şirketin AB'deki mal varlıkları donduruldu.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25390364/

Arama yapılan Ermeni uçağına izin verildi

Ermenistan'dan Halep'e giden Ermeni kargo uçağı Erzurum'a indirildi. Arama yapılan uçak tam 6 saat sonra yoluna devam etti. Başbakan yardımcısı Bülent Arınç, "Uçakta insani yardım var. Yoluna devam etmesine izin verildi" demişti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25390201/

ABD: Türkiye'nin acil yardıma ihtiyacı var

Türkiye'de, dünün gündem maddelerinden biri, Suriye'den gelen sığınmacı sayısının 100 bin sınırını aşmasıydı. Psikolojik ve kritik sınır olarak ifade edilen bu duruma ilişkin ABD'den bir değerlendirme geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, sığınmacılara insani yardımlarla ilgili olarak, özellikle Türkiye ve Ürdün'deki ihtiyacın şu anda acil olduğunu söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25390391/

Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye destek

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Ashton: "Türkiye, mültecilere yüksek kalitede destek için, çocukların ihtiyaç duyduğu okul binalarını kullanmak dâhil elinden gelen her şeyi yapıyor"

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1104145&CategoryID=81

Kirli savaş

Suriye'de iç savaş 19'uncu ayına girerken iki taraftan da infaz haberleri geliyor. Suriye'de Beşar Esad rejimine bağlı askerlerin muhalifler tarafından infaz edildiği görüntüler yayınlandı. Sunday Times gazetesinde yayınlanan bir fotoğrafta, Suriyeli bir muhalifin diz çöktürdüğü Esad askerlerinin arkasında elinde tabancayla görülüyor.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/785355-kirli-savas 

Davutoğlu: 'İhlal olursa gereğini yaparız'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün İstanbul’a gelen BM temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi ve Alman mevkidaşı Guido Westerwelle ile Suriye krizini ele alırken, Şam’ın ‘ Ankara ile doğrudan diyaloğa hazırız’ açıklamasından saatler sonra Şam’a, “Sınırımız bir daha ihlal edilirse gereğini yaparız” mesajını gönderdi.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1103975&CategoryID=81

Suriye'den Türkiye'ye diyalog teklifi

Suriye’deki yerel basın organlarında bugün yer alan haberlere göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı Türkiye ile yaşanan gerginliği sona erdirmek için diyalog kurmaya hazır olduğunu belirtti. Rusya'nın Ria Novosti sitesi, Suriye'nin sınırda güvenliğin denetlenmesi için ortak kurul oluşturulması üzerinde durduğunu öne sürdü.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25389904/ 

Suriye çıkmazı 

Türkiye ile Suriye arasında gerilim giderek tırmanıyor, sınıra askerî teçhizat sevkiyatı sürüyor. Batı’dan ise Türkiye’ye destek ve itidal mesajları geliyor. Ankara’nın Esad rejimine reform çağrılarıyla başlayan süreçte nasıl bu noktaya gelindi? Berlin merkezli düşünce kuruluşu Bilim ve Politika Vakfı’ndan Türkiye uzmanı Günter Seufert’in yanıtı şöyle: “Tunus, Libya ve Mısır’daki rejim değişikliklerinin ardından Türkiye Esad rejiminin devrilmesinin belki 2-3 ay süreceğinden yola çıktı. Ancak ABD’deki başkanlık seçimleri ve genel savaş yorgunluğu, AB’nin de dış politikada ortak bir konseptinin olmaması nedeniyle Batı’dan güçlü bir destek gelmeyeceği belli olunca, ne kadar ileri gittiğini, nasıl çıkmaz sokağa girdiğini o zaman anladı.”

http://www.dw.de/dw/article/0,,16305934,00.html?maca=tur-ntv_online_tr-5970-html-cb

'Türkiye için risk alma zamanı değil'

Türkiye uçağı indirerek büyük risk aldı. Eğer silah yoksa bu Türkiye'nin istihbarat kalitesinin sorgulanmasına yol açacağı gibi karar alma sürecinin sağlığının da sorgulanmasına yol açıyor. Her iki durum da böyle hassas bir dönemde güvenilirlik doğurmuyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25390124/

Suriye: Masaya otururuz ama...

Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü   BM Özel Temsilcisi Lahtar Brahimi'nin ortaya attığı ateşkes önerisine sıcak baktıklarını açıkladı. Ateşkes için "karşı tarafın" da masaya oturması gerektiğini ifade etti. AFP'ye açıklamada bulunan Makdissi,  Brahimi'yle bir araya gelip, BM Temsilcisi'nin görüştüğü "diğer etkili ülkelerin" bu konuda ne düşündüğünü anlamak istediklerini sözlerine ekledi. Suriyeli diplomat, "Ağırladıkları ve finanse ettikleri silahlı gruplara, böyle bir ateşkes kararına bağlı kalmaları için baskı yapacaklar mı?" diye sorarak, söz konusu ülkelerin tutumunun önemli olduğuna vurgu yaptı.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1104335&CategoryID=81

Türk jetini vuran general yakalandı mı?

Özgür Suriye Ordusu’na bağlı isyancılar, Halep’te bir askeri uçağı düşürdüklerini ve uçağın pilotunu da sağ olarak yakaladıklarını duyurdu.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21713469.asp

Sınırda muhalif askerlerle el sıkıştı

Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders, Kilis'teki konteynır kentte incelemelerde bulundu. Reynders, Suriye'nin Esselema Sınır Kapısı yakınına giderek, ellerinde uzun namlulu silahlar bulunan muhaliflere bağlı bir grup askerle bir araya gelip el sıkıştı.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/785871-sinirda-muhalif-askerlerle-el-sikisti

"Müdahaleye hayır" dediler

Mursi, Yunanistan Cumhurbaşkanı Papulyas ile Kahire'deki Başkanlık Sarayı'nda gerçekleştirdiği görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, mevkidaşı ile Suriye krizinin çözümü konusunu görüştüklerini belirterek, iki tarafın da Suriye'ye yapılacak askeri bir müdahaleye karşı olduğunu ifade etti.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/786549-mudahalaye-hayir-dediler  

Avrupa Birliği'nden Suriye'ye kınama

Brüksel'de toplanan AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin yarın yayınlanacak sonuç bildirgesinde " Suriye kuvvetlerinin Türkiye topraklarını bombalamasını şiddetle kınıyoruz" ifadesinin yer aldı öğrenildi. Ayrıca bildirgede “Suriye'yi komşularının toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygılı olmaya çağırıyoruz" ifadesi yer aldı.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1104602&CategoryID=81

Suriye'de yanan ateş bayram dinlemiyor

Özgür Suriye Ordusu'nun ateşkes önerisini reddetmesinin ardından muhaliflerin çatı örgütü Suriye Ulusal Konseyi'nin Başkanı Abdulbasit Seyda ateşkese 'rejim uyarsa' şartını koştu.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1104478&CategoryID=81

Halep kuşatması uydu fotoğraflarında

ABD’li bir örgüt tarafından elde edilen uydu fotoğrafları, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a bağlı rejim güçlerinin büyük kentlerdeki yerleşim birimleri etrafına ağır silahlar yerleştirdiğini ortaya koydu.

 http://www.ntvmsnbc.com/id/25391317/

Türkiye, Esad sonrası Suriye’de nasıl bir rol üstlenmeli

Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi (EDAM), 1 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında 1500 kişiyle anket yaptı. Ankete katılanlara “Sizce Türkiye, Esad sonrası Suriye’de nasıl bir rol üstlenmeli?” sorusu soruldu.

http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=61569&rid=4369&p=1&hid=21726872 

BM temsilcisi ateşkes için Şam'a gidecek

Lübnan'da temaslarını sürdüren Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi'nin, Kurban Bayramı'nda ateşkes ilan edilmesi konusunu görüşmek üzere Suriye'ye gideceği açıklandı.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21716609.asp

Savaşın seyri değişebilir

Suriyeli muhalifler dün, düşürdükleri rejime ait bir helikopterin görüntülerini yayınladı. Amerikan Wall Street Journal gazetesinde çıkan bir haber ise, bu görüntülerin arkasında çok daha önemli bir gelişmenin yattığını gözler önüne seriyor. Gazetenin haberine göre Suriyeli muhaliflerin elinde artık alçak irtifada uçan uçaklara ve helikopterler karşı omuzdan atılan füzeler var.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/786420-savasin-seyri-degisebilir  

"Akçakale'yi Suudiler vurmuş olabilir"

Eski Pentagon analisti, Suudiler'in, Suriye, Kuzey Lübnan ve Türkiye'de istihbarat görevlilerinin bulunduğunun da rapor edildiğini ifade etti. Maloof, Suriye içinden Türkiye'ye yönelik top ateşlerinin Suudi destekli muhaliflerin işi olabileceğinin gündeme getirildiğini de belirtti. Michael Maloof, ABD ve NATO desteği olmadan Türkiye'nin savaşa girmeyeceğini, ABD ve NATO'nun ise Ankara'yı ihtiyatlı davranmaya davet ettiğini yazdı.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/785688-akcakaleyi-suudiler-vurmus-olabilir

Bayramda ''ateşkes'' umudu

Davutoğlu, İbrahimi'nin Suriye'de Kurban Bayramı'nda geçici ateşkes ilan edilmesi yönündeki teklifine ilişkin soru üzerine, ''Sayın İbrahimi'nin cumartesi günü İstanbul'da benimle yaptığı görüşmede ele aldığımız Kurban Bayramı'nda bir ateşkes yapılması konusundaki teklifine biz destek veriyoruz'' diye konuştu.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/786219-bayramda-ateskes-umudu 

Türkiye'deki mülteci sayısı 270 bini bulabilir

Türkiye ’nin göçmen sayısının 100 bini aştığını açıklaması üzerine BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile Türkiye’ye destek veren müttefik ülkeler, durum değerlendirmesi yaptı. 100 bin kayıtlı Suriyelinin yanı sıra 60 bine yakın kayıtsız Suriyelinin Türkiye’de bulunduğunu belirten BM yetkilileri, yılsonuna dek 270 bin kişinin gelebileceğini bildirdi. Türk Dışişleri tahminlerine göre ise kayıtsız kişilerin 30 bin civarında olduğu vurgulanarak ilgilileri ‘Tahmin yapmak yerine işbirliği yapmaya’ davet etti.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1104480&CategoryID=81 

Suriye'de mezhep savaşına götüren 5 neden

Amerikan düşünce kuruluşu International Crisis Group'un (ICG) Suriye'deki iç savaşla ilgili hazırladığı rapor, ülkenin mezhep savaşına sürüklendiğini gösteriyor. Raporda, Arap Baharı'nın etkisiyle Suriye'de 19 ay önce Esad rejimine karşı başlayan kalkışmada, muhalefetin birlikte hareket edememesi, zaman içinde radikal İslamcı Selefilere yaradı. Birleşmiş Milletlerin atadığı Bağımsız Araştırma Komisyonu da, Suriye'deki yabancı İslamcı militanlara dikkat çekti. Bu durumun endişe verici olduğunu vurgulayan komisyon, yabancı İslamcı militanlar nedeniyle çatışma ortamının radikalleştiğini ve mezhep gerginliğinin tırmandığını vurguladı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25390933/

Suriye ancak böyle kurtulur

Suriye’den kaçan en üst düzey asker olan Tuğgeneral Menaf Tlas, Hürriyet’e konuştu: “Özgür Suriye Ordusu’ndaki radikal unsurlar atılmalı, Aleviler de alınmalı. NATO müdahalesi ve uçuşa yasak bölgeye karşıyım. Bırakın, Suriye halkı devrimini kendisi yapsın. Üçüncü Dünya Savaşı Suriye’de çıkmasın. Suriye topraklarında Türk askeri istemiyoruz. Yol haritama Ankara’dan destek bekliyorum.”

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21721640.asp

Papa Şam'a heyet gönderiyor

Hristiyan aleminin ruhani lideri Papa 16.Benedikt, Suriye'deki iç savaşta Suriye halkının yanında olduğunu göstermek için Şam'a bir heyet gönderme kararı aldı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25390764/

Türkiye'nin PKK mücadelesinde yeni aktör

Economist dergisi, “Türkiye, Suriye ve Kürtler” başlıklı makalesinde Türkiye, Suriye arasında gerginlik devam ederken Suriye’de özerk bir Kürt bölgesinin, PKK ile mücadelede dengeleri değiştirebileceğini tartışıyor. Makaleye göre PKK’nın Suriye şubesi Demokratik Birlik Partisi, PYD tarafından yönetilen bölgelerde sadece Kürtçe eğitim verecek okullar ve Kürtçe tabelalarla sınırlı değil hazırlıklar: “PYD yoğun biçimde silahlanıyor, şu ana kadar üç silahlı tabur kurdular.”

http://proje.hurriyet.com.tr/bbcnews/bbcviewEkonet.aspx?HaberID=20596065&habertip=planet

Lübnan istihbarat şefi öldürüldü

Komşusu Suriye’de bir yılı deviren isyan sürecinden iç siyaseti ağır şekilde etkilenen Lübnan dün bir suikastla sarsıldı.

http://dunya.milliyet.com.tr/lubnan-istihbarat-sefi-olduruldu/dunya/dunyadetay/20.10.2012/1614637/default.htm

‘Lübnan’ı Esad’a teslim etmeyiz’

Esad yönetimi karşıtı istihbarat şefi Wissam Hassan’ın öldürülmesi Lübnan’ı sarstı. Başbakan Necib Mikati istifasını askıya alırken Mezhepsel ve etnik gerilimlerin bedelini 15 yıllık bir iç savaşla çok ağır ödeyen Lübnan’ın kırılgan siyaset yapısı Suriye’deki krizin yansımalarıyla derin bir bunalımın içine giriyor. Önceki gün, başkent Beyrut’un Hıristiyan mahallesi Eşrefiye’de bomba yüklü bir aracın havaya uçması sonucu ölen istihbarat şefi Wissam Hasan’ın ardından olağanüstü gündemle toplanan bakanlar kurulunda Başbakan Necib Mikati istifa kararı aldı. Fakat Mikati, Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’ın ‘belli bir süre’ görevde kalmasını rica ettiğini belirtti. Saldırıdan Suriye’yi suçladı.

http://dunya.milliyet.com.tr/-lubnan-i-esad-a-teslim-etmeyiz-/dunya/dunyadetay/21.10.2012/1614982/default.htm

Erdoğan'ın BM çıkışı İngiliz basınında

Başbakan Erdoğan'ın İstanbul'da gerçekleşen Uluslararası Dünya Forum toplantısında yaptığı konuşmayı sayfalarına taşıyan İngiliz Guardian gazetesi, 'Türkiye Başbakan'ı Suriye'deki kanlı çatışmaya son verme konusunda başarısız oldukları için BM Güvenlik Konseyi'ni eleştirdi’ ifadelerini kullandı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25389987/

BM'den gıda krizi uyarısı

Birleşmiş Milletler, 2013 yılında gıda krizi yaşanabileceği konusunda uyarı yaptı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO, dünya tahıl rezervlerinin tehlikeli ölçüde düşük olduğuna dikkat çekti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25390224/

''Hiçbir üyelik AB'nin alternatifi değildir''

Katılımcılardan birinin Akdeniz Birliği fikri hakkında ne düşündüğünü sorması üzerine AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, şunları söyledi: ''Akdeniz Birliği ile bir sorunumuz yok. Biz, OECD'sinden NATO'ya ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'ne kadar birçok örgüte üyeyiz. Türk diplomasisi oldukça yaratıcı, her yerdeyiz ancak hiçbir üyelik AB'nin alternatifi sayılamaz. Biz 1959'dan beri kararlılıkla bir barış projesi olan AB yolundayız. Türkiye, AB'ye girerse bu kıtasal barış süreci küresel hale gelir.''

http://www.haberturk.com/dunya/haber/786553-hicbir-uyelik-abnin-alternatifi-degildir

AB’den Erivan’a vize müjdesi

Son dönemde doğusundaki çevre ülkeleriyle ilişkilerini geliştirme amaçlı özel bir stratejiyi devreye sokan Avrupa Birliği, vize liberalizasyonu sürecini önemli bir unsur olarak kullanıyor. Bu çerçevede Ermenistan’la da nihai hedefi vize muafiyeti olan sürece start verildi. Brüksel ile Erivan, vize kolaylığı ve geri kabul anlaşmasını parafe etti. Uygulamanın, gelecek yıl tamamlanması öngörülen onay sürecinin ardından yürürlüğe sokulması hedefleniyor.

http://dunya.milliyet.com.tr/ab-den-erivan-a-vize-mujdesi/dunya/dunyadetay/19.10.2012/1613979/default.htm

NATO think tank’inde Türkiye kapışması

Aralarında ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ve eski Pentagon yetkilisi Jorge Benitez’in de bulunduğu kuruluşun önde gelen uzmanları NATO’yu Türkiye’ye yeterince destek olmamakla eleştirirken, bir sonraki NATO Genel Sekreteri’nin bir Türk olması gerektiğini savunan Sarwar Kashmeri gibi isimler ise NATO’nun bu konuda yapacağı fazla bir şey bulunmadığını ve Türkiye’nin krizi iyi idare ettiğini savundu.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21711087.asp

Oslo'da yoktuk

Ankara Büyükelçisi David Reddaway ile konuştuk. Kuzey İrlanda barışının nihai aşamasında silahlar gömülürken İngiltere’nin Dublin Büyükelçisi olarak sürecin kalbinde yer alan Reddaway, Kürt sorunun çözümü için önümüzdeki dönemde olabilecekler konusunda önemli ipuçları verdi. Suriye konusunda ise olmayacakları anlattı; “tampon bölge de olmaz, Türkiye tek başına savaşa da girmez...”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç bir kaç hafta önce Oslo belgelerini hakem devlet olarak İngiltere’nin iki taraf adına imzalayıp sakladığını iddia eden bir açıklama yaptı. Ülkeniz Oslo görüşmelerinde hakemlik yaptı mı? ?Buna çok net bir yanıt verebilirim. Oslo görüşmeleri diye bilinen süreçte hiçbir İngiliz hükümet kurumu yer almamıştır. İngiltere’nin hakem devlet olduğu iddiası yanlıştır.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21696676.asp

Türkiye’de El Kaide trafiğini o yönetiyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, iki El Kaide üyesinin Türkiye üzerinden Suriye’ye fon ve savaşçı sağladığını öne sürerek başlarına 12 milyon dolar ödül koydu.

http://dunya.milliyet.com.tr/turkiye-de-el-kaide-trafigini-o-yonetiyor/dunya/dunyadetay/21.10.2012/1614987/default.htm

Estelle ablukayı delemedi

Gazze’ye İsrail’in uyguladığı ablukayı delmek isteyen Filistin yanlısı Batılı milletvekilleri ve aktivistleri taşıyan Estelle gemisi İsrail ordusu tarafından Aşdod limanına yanaştırıldı.

http://dunya.milliyet.com.tr/estelle-ablukayi-delemedi/dunya/dunyadetay/21.10.2012/1614993/default.htm

Barzani: Türkiye PKK'yla diyalog başlatmalı

BBC'nin sorularını yanıtlayan Necirvan Barzani, PKK ve Kürt sorununun çözümü için öncelikli adımları , 'ateşkes', 'Öcalan'ın cezaevi koşullarının iyileştirilmesi' ve 'PKK'yla silahların bırakılması için diyalog' olarak sıraladı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25390636/

Bağdat-Prag arasında 1 milyar dolarlık imza

Irak’ın 28 adet Çek yapımı eğitim uçağı L-159 alacağı açıklandı. Anlaşma, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’nin Prag’a yaptığı iki günlük ziyaretin sonucunda tamamlandı. Maliki ile birlikte Prag’da olan Irak Savunma Bakanı Saadun el-Dulaimi, “Uçakların 24’ü yeni olacak, geri kalan dördü ise Çek ordusunun ihtiyaç fazlası stoğundan gelecek” dedi. Stoktaki uçaklar 7 ay içerisinde Irak’a teslim edilecek. Yeni üretilecek uçakların ilki ise 26 ay sonra teslim edilecek.

http://dunya.milliyet.com.tr/bagdat-prag-arasinda-1-milyar-dolarlik-imza/dunya/dunyadetay/14.10.2012/1611474/default.htm

Nobel Barış Ödülü Avrupa Birliği'ne

Komite adına açıklama yapan Norveç eski Başbakanı Thorbjoern Jagland, 2012 Nobel Barış Ödülü'nün Avrupa Birliği'ne (AB) verildiğini söyledi. Nobel Komitesi Başkanı Thorbjoern Jagland, AB'nin 60 yılı aşkın süredir Avrupa'da insan haklarına, demokrasiye ve barışa olan katkılarından dolayı ödüle layık görüldüğünü belirtti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25389652/ 

'Avrupa'dan Kuzu ve Bağış'a tepki

Avrupa Komisyonu kaynakları, AB Bakanı Egemen Bağış'ın rapora dair tepkisini aşırı ve yersiz olarak nitelendirdi. Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun, AB raporunu canlı yayında çöpe atmasının yersiz olduğu vurgulanırken, bu görevde bulunan birinin yapmaması gereken bu davranışın son derece üzücü olduğu da belirtildi. (Kuzu, katıldığı bir televizyon programında, “Rezil, çöpe atılacak bir rapor. Çöp yok ama aşağıya atıyorum...” demiş ve raporu elinden fırlatmıştı.)

http://www.ntvmsnbc.com/id/25390080/                                            

'AB'nin Türkiye defteri kapandı'

Avrupa Parlamentosu (AP) Bütçe Komisyonu Başkanı Fransız Parlamenter Alain Lamassoure, "Türkler ve Avrupalılar Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini istemedikleri için" AB açısından "Türk sorunu" diye bir meselenin kalmadığını savundu.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25390051/

Türkiye’ye vize AB’yi birleştirdi

Avrupa Adalet Divanı’nın 6 Kasım’da ele alacağı Türklere vize serbestliği davasına ilişkin olarak AB üyesi 27 ülkenin tamamı aleyhte görüş bildirdi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21721871.asp

"Açıklamalarımız Avrupa'da ses getirmeye başladı"

Verdikleri bazı demeçlerin detaylarına kadar Fini tarafından takip ediliyor olmasına çok şaşırdığını dile getiren Bağış, "Örneğin İlerleme Raporu'na Avrupa'nın, Türkiye'yi kırık bir aynayla yansıtması yönündeki değerlendirmemi çok yerinde bulduğunu bizimle paylaşması beni gerçekten çok duygulandırdı. Demek ki bizim yaptığımız açıklamalar, İtalya gibi Avrupa'nın en büyük ülkelerinden birinde, meclis başkanı gibi buradaki en üst düzey devlet yetkilileri nezdinde de artık ses getirmeye, dikkat çekmeye başlamış. Demek ki doğru yoldayız" diye sözlerini sürdürdü.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/786232-aciklamalarimiz-avrupada-ses-getirmeye-basladi

Avrupa'yla BDP'li belediyeci krizi

Ankara tarafından Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (AYBYK) Türk heyetine asil üye olarak aday gösterilen Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, heyette yer almayı reddetti. Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin Şahin, ret yanıtına gerekçe olarak, yerine aday gösterildiği Viranşehir (Şanlıurfa) Belediye Başkanı Leyla Güven'in hapiste olmasını öne sürdü. AYBYK Başkanlık Divanı bu tutum üzerine Türkiye'nin bir koltuğunu boş bırakma kararı aldı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25390426/

Ankara’nın istikrar mesajı Kıbrıs’ı ayağa kaldırdı

Avrupa Birliği Bakanı ve AB Başmüzakerecisi Egemen Bağış, 21 Ekim’de iktidardaki Ulusal Birlik Partisi’nde (UBP) yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde KKTC’yi ziyaret ederek, yeniden başkan olması için Başbakan İrsen Küçük’ü destekleyen nitelikte açıklamalar yapınca ortalık karıştı. Muhalefet ile Küçük’ün rakibi eski sağlık bakanı Ahmet Kaşif, bu açıklamalar üzerine küplere bindi.

http://dunya.milliyet.com.tr/ankara-nin-istikrar-mesaji-kibris-i-ayaga-kaldirdi/dunya/dunyadetay/18.10.2012/1613478/default.htm

Hristofyas Türk suyuyla yıkansın

‘Maraş ve Güzelyurt’un Rumlara verilmesini’ talep eden Dimitris Hritofyas’a, ‘akşam yediği yemeklerden rahatsız olup, sabah kâbusla kalkmış olmasına’ bağladı ve “Çok yakında Türkiye’den adaya bağlanacak su, Sayın Hristofyas’ın sabah yüzünü tertemiz yıkayıp uyanmasına, kendisine gelmesine yardımcı olacak. Biraz beklesin” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21703592.asp

Revaklar ve son bakışlar

Mekke’de Kâbe’yi Yenileme Projesi kapsamında yükselen inşaatlar, hac mevsimine rağmen aralıksız sürüyor. Hacı adayları, geçen yıl Cumhurbaşkanı Gül ve Türk Dışişleri Bakanlığı’nın devreye girmesiyle yıkımı ertelenen revaklara son kez bakıyor. Osmanlı döneminde yapılan ecdat yadigârı revakların Konya’ya taşınması için Kral Abdullah’tan izin bekleniyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21703451.asp

Erbil vizesi Bağdat’tan döndü

IRAK güvenlik güçleri, hac mevsiminde çalışmak üzere Irak üzerinden Suudi Arabistan’a gitmekte olduğu belirtilen yaklaşık bin Türk’ü Babil ve Selahaddin illerinde alıkoydu.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21731219.asp

Bölgemizde savaş bulutlarının toplandığı bu günlerde Ülkemiz ve özellikle gençlerimiz için gönençli gelecek umutlarının yeşerdiği daha iç açıcı bir Dünya gündeminde görüşmek umuduyla saygılarımızı sunarız.

Hits: 12129