TÜRKİYE 'DEN HABERLER (Eylül 2012 / 1)

~ 09.09.2012, Av. Muazzez ÇÖRTELEK ~

(01.09.2012 – 09.09.2012)

 
“Türkiye’den Haberler” sayfasına 1 Eylül’den itibaren başlayacak olduğumuz için geçtiğimiz ayın önemli bulduğum bazı haberlerini not etmiş, önce onlara değinerek ardından Eylül ayının ilk haftasına ilişkin haber dökümünü sizlerle paylaşmak istemiştim. Ama ne mümkün? “Haber Fırtınası”, “Haber Tufanı”na dönüşmüş durumda. Geçtiğimiz ayın değil, geçtiğimiz günün haberi sıradanlaşıveriyor, anlamsızlaşıyor, unutulup gidiyor. Öyle ki, akşamdan sabaha, bütün ülkeyi iliklerine kadar donduracak ölümlere uyanıyoruz. “Neden, niçin, nasıl olur?” soruları havalarda uçuşuyor. Ama yanıtların yerine, pek çok yeni soruya neden olan yorumlarla karşılaşıyoruz.
 
Yine de iyi gözlem yapmanın aklımızı ve duygularımızı doğru yönetmede işe yarayacağını düşünerek Ağustos ayından birkaç anımsatma yaparak başlamak istiyorum.
 
Anımsıyor muyuz acaba?
 • Geçen ay,  Sayıştay Yönetmeliği değişti ve bu yönetmeliğe göre artık Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) dahil tüm devlet kurumlarının mal ve harcamaları gizlenebilecek.
 
 • Geçen ay, Yargıtay 14. Ceza Dairesi’nin bir kararı ile Tecavüzden gönüllü vazgeçme' kavramı hukukumuza girdi : Zonguldak’ta 2009 yılında meydana gelen olayda, Erkan ve Murat isimli iki sanık, 18 yaşından küçük bir kıza cinsel saldırıda bulundu. Kızın direnerek kendisini korumaya çalışması üzerine sanıklar, tecavüz gerçekleşmeden olay yerinden kaçtı.
 
18 yaşından küçük kıza tecavüz girişiminde bulunan sanıkları, ”çocuğun nitelikli cinsel istismarına teşebbüs” suçundan mahkum eden yerel mahkeme kararını bozdu. Daire, tecavüz girişimi sonuçlanmayan sanıkların eylemden ”gönüllü vazgeçtiklerine” ve ”çocuğun basit cinsel istismarı” suçundan yargılanmalarına hükmetti.
 
 • Geçen ay, Edirnekapı ve Kadırga karma yurtlarının kadın ve erkek öğrenci yurdu olarak ayrılmaları kararlaştırıldı.
 
 • Bingöl'ün Genç İlçesinde bayramda şeker toplamaya çıkan 2 çocuğa kimliği belirlenemeyen 3 kişi tarafından işkence yapıldı. Çocuklar sürünerek gidebildikleri yol kenarında bir vatandaş tarafından bulundu.
 
 • Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nün Küçükçekmece Göl Havzası’nda yaptığı kazı ve incelemelerde bulunan Yrd. Doç. Dr. Şengül Aydıngün, İstanbul'un yanı başındaki kayıp Bizans kenti Bathonea'nın yok oluşuna 8 büyüklüğünde bir depremin yol açtığı sonucuna ulaştı.
 
Ülkenin yoğun gündemi arasında bunların ne önemi var demek mümkün elbette. Gerçekten de, teröre, bombalara, patlamalara, trafik kazalarına, yangınlara, maden ocaklarındaki kayıplara, kısaca;  ölümlere hiç değinmedim. Ama bu yoğun gündem gerçekte bizim her şeye boş vermişliğimizden, aldırmazlığımızdan, ciddiyetsizliğimizden ve pek çok şeyi unutuvermek istememizden kaynaklanmıyor mu?
 
Gelelim 1 Eylül 2012 tarihinden bugüne yaşananlara: Geçtiğimiz hafta içinde yaşananlardan sonra en çok “Ölüm”ü konuştuk. Çünkü toplumsal yaşamımızı “ölüm, ölümler” belirlemekte neredeyse artık. Yaşamı akıl, bilgi ve duygu ile sarmalamayan toplumların, ölümü kader olarak görmesi boşuna değildir. Akıl duraklarına uğramayınca, ölüm durağında söylenecek söz kalmıyor gerçekten. Hayatlarını kaybeden askerlerimizin ailelerinin, kazazedelerin, ölüm acısı yaşayan herkesin acısını paylaşıyoruz.
 
Haftadan bazı başlıklar;
 
 1. 01.09.2012 / Konya'nın Seydişehir ilçesine bağlı Karacaören Köyü mevkiinde Kına gecesine giderken şarampole yuvarlanan 42 RH 096 plakalı minibüsün yanması sonucu ilk belirlemelere göre 5 kişi yanarak hayatını kaybetti.
 
 1. CIA Başkanı Türkiye'de: ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA'nın Başkanı Orgeneral David Petraeus İstanbul'a geldi :
 
02. 09.2012
CIA Başkanı Orgeneral David Petraeus'u taşıyan Amerikan Hava Kuvvetleri'ne ait
askeri uçak saat 16.50'de İstanbul Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı. Kargo uçağı Atatürk Havalimanı Kargo Terminali önüne çekildi. Orgeneral David Petraeusve beraberindeki heyet, buradan uçak altına getirilen araçlarla aprondan alınarak kargo terminali yanında bulunan A Kapısı'ndan çıkarıldı.
Üst düzey korunan Petraeus'un programı ve nerede kaldığı konusunda bilgi verilmedi.
 
 1. Eğitimcilerden 'ihanet' yanıtı : Başbakan Erdoğan’ın çocuklarını küçük olduğu için okula göndermek istemeyenlerin doktor raporu almalarına ilişkin sözlerine eğitimcilerden tepki geldi:
 
02 .09.2012
Başbakan Erdoğan’ın 4+4+4 sisteminde çocuklarını küçük olduğu gerekçesiyle birinci sınıfa göndermek istemeyenlerin doktor raporu almalarına ilişkin Rapor alanlar çocuğuna ihanet eder. Çocukların hiçbiri geri zekâlı değil” sözlerine, eğitim sendikalarından “Herkes çocuğu için iyi olanı yapar” ortak yanıtı geldi.
 
 1. Beytüşşebap ilçe merkezindeki güvenlik noktalarına teröristlerce düzenlenen saldırıda 10 asker şehit oldu. AFP'ye konuşan kaynaklar, çatışmada 20 PKK'lının öldürüldüğünü söyledi. İlçeye tek giriş noktası olan köprü teröristler tarafından dinamitle patlatılarak yıkıldı. Saldırı anında ilçede elektrikler kesildi:
 
03.09.2012
Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'ne dün gece kalabalık PKK'lı grubunun uzun namlulu silahlar ve askeri birliklere uzun namlulu silah ve roketatarlarla saldırısında 10 asker şehit oldu, 7 kişi yaralandı. Kaymakamlık, Polis Lojmanları ve Jandarma Taktik Alay Komutanlığı'nın üs bölgelerini hedef seçen çok sayıda PKK'lı etkisiz hale getirildi. Saldırı sırasında çok sayıda işyeri ve binaya roket ve kurşun isabet ettiği ilçe merkezinde, günün ağarmasıyla Polis Lojmanları önünde 3 PKK'lının cesedini almak isteyen grup, polis tarafından havaya ateş açılarak uzaklaştırdı. 
 
 1. Şanlıurfa'da, 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan Suriye sınırındaki ilçelere tank sevkiyatı devam ediyor. Bugün TIR'lara yüklenen 4 tank, güvenlik önlemleri arasında Suriye sınırındaki Suruç'a sevk edildi :
 
04.09.2012
Çatışmaların sürdüğü Suriye ile sınır komşusu olan Şanlıurfa'da güvenlik önlemleri artırılıyor. Daha önce Suriye sınırında bulunan Akçakale, Ceylanpınar ve Suruç'a çok sayıda tank ve zırhlı araç sevk edildi ve tatbikatlar yapıldı. Bugün de kent merkezinde bulunan 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan TIR'lara yüklenerek çıkarılan 4 tank, Suruç'a gönderildi. 
 
 1. Afyonkarahisar'da askeri kışlada bulunan mühimmat deposunda el bombaları tasnif edilirken patlama meydana geldi. Patlamada 2'si astsubay, 2'si uzman, 21'i er 25 asker şehit oldu. 4'ü asker 8 kişi de ağır yaralandı.Türk Silahlı Kuvvetleri yayınladığı açıklamada "Afyonkarahisar'da Mühimmat Depo Komutanlığında, el bombalarının depolandığı bir cephanelikte yapılan çalışma esnasında, henüz bilinmeyen bir nedenle meydana gelen patlama sonucunda 25 askerimiz şehit oldu" dedi :
 
05.09.2012
TSK'DAN AÇIKLAMA :  Genelkurmay Başkanlığı' nın resmi intermet sitesinde yayımlanan açıklamada; "05 Eylül 2012 tarihinde saat 21.15 sıralarında, Afyonkarahisar'da konuşlu Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığına bağlı Mühimmat Depo Komutanlığında, el bombalarının depolandığı bir cephanelikte yapılan çalışma esnasında, henüz bilinmeyen bir nedenle meydana gelen patlama sonucunda, 25 askerî personel şehit olmuş, 4 askerî personel hafif şekilde yaralanmıştır. Olayla ilgili idari ve adli soruşturmaya başlanmıştır.Elim olay sonucu hayatını kaybeden şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve meslektaşlarına sabır, yaralılarımıza acil şifalar dileriz" denildi.
 
 1. Afyon'daki patlamada akıllara gelen korkunç şüphe :
 
06.09.2012
Afyonkarahisar’da meydana gelen ve 25 askerin şehit olduğu patlamayla ilgili açıklama yapan Emekli tuğgeneral Haldun Solmaztürk, "Olay PKK sempatizanı bir askerin işi olabilir mi" sorusuna da "Gayet tabi olabilir. Neden olmasın? Olma ihtimali daha yüksek" diye yanıtladı. Emekli İstihkam Albayı Durmuş Türemen, “25 askerimizin şehit olduğu olay, eğer bir kasıt yoksa büyük bir cahillik ve ihmalin sonucudur.” dedi.Emekli bomba uzmanı Kamuran Tan da bölgede oturanların bulacakları yabancı cisimlere dokunmamaları uyarısında bulundu.
 
 1. Başsavcı: Şehitlerin cenazesi 1.5 kilometrekareye yayılmış :
 
06.09.2012
Afyonkarahisar'daki patlamada dış müdahalenin mümkün görünmediğini ifade eden Afyon Cumhuriyet Başsavcısı Adem Yazar, patlama etkisi ile cesetlerin 1.5 kilometrekarelik bir alanda yayılmış olabileceğini söyledi.
Afyonkarahisar'daki Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nda dün akşam saatlerinde meydana gelen ve 25 askerin şehit olduğu patlama ile ilgili konuşan Afyon Cumhuriyet Başsavcısı Adem Yazar, patlamanın yaşandığı yerde dehşet bir tablonun ortaya çıktığını söyledi. Hürriyet.com.tr'nin haberine göre olayda bir dış müdahalenin olmuş olmasının mümkün görünmediğini söyleyen Başsavcısı Yazar, patlama etkisi ile cesetlerin 1.5 kilometrekarelik bir alanda yayılmış olabileceğini söyledi.
Patlamadan hemen sonra olay yerine gittiklerini söyleyen Başsavcı Yazar, "İlk gittiğimiz sırada kışlaya girmek mümkün değildi. Yangın da çıkmıştı. Çevredeki otluk alanlarda yangın vardı. Gece olduğu için yangına da müdahale edilemedi. Patlamamış mühimmat korkusu da vardı. Elektrikler kesilmişti" dedi.
 
 1. Yüksekova'nın Büyükçiftlik beldesinde yapımı devam eden karakol inşaatında nöbet tutan geçici köy korucularına yönelik teröristlerce gerçekleşen saldırıda, 1 korucu şehit oldu :
 
06.09.2012
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Büyükçiftlik beldesinde yapımı devam eden karakol inşaatında nöbet tutan köy korucularına bir grup terör örgütü PKK mensubunca uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Korucuların karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada, geçici köy korucusu Kenan Taşel (28) şehit oldu. Taşel'in cenazesi Yüksekova Devlet Hastanesi morguna gönderildi. Bölgeye çok sayıda güvenlik görevlisi sevk edildi. Kaçan teröristlerin yakalanması için bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı.
 
 1. Bolu Dağ Komando Tugay'ı teröristleri dağıttı :
 
07.09.2012
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Beytüşşebap ilçesinde terör örgütü mensuplarınca 2 Eylül’de yapılan saldırıda 10 güvenlik görevlisinin şehit olmasının ardından, özellikle Kato Dağı ve çevresinde başlatılan operasyonlar devam ediyor. Operasyonlarda, geçici görevle Beytüşşebap ilçesinde bulunan Bolu Dağ Komando Tugay Komutanlığı birliklerinin etkin olarak yer aldığı öğrenildi.
 
 1. Kars'ın Kağızman ilçesinde bir grup terörist, kontrol noktasında görev yapan
özel harekat polislerine roketatarlı saldırı düzenledi: 
 
07.09.2012
Edinilen bilgiye göre, Kağızman Horozkaya mevkiinde yol kontrol faaliyetinde bulunan özel harekat polislerine, teröristlerce roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Yaklaşık 10 dakika süren çatışmanın ardından teröristler kaçtı. Çatışmada can kaybı ya da yaralanma olmazken, ilçe merkezi ve kırsalında geniş çapta güvenlik önlemleri alındı.
 
 1. Afyonkarahisar, Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda, 25 askerin şehit olduğu patlamayı Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı ve askeri savcılık adli yönden, Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı idari yönden soruşturuyor :
 
08.09.2012
Askeri birlikte incelemelerde bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in talimatıyla Genelkurmay Başkanlığı da İdari Tahkikat Heyeti kurdu. Soruşturma kapsamında şehit askerlerin tüm geçmişleri didik didik araştırılacak. 
Uzmanlardan oluşan heyet, olayla ilgili ön raporu incelemeye başladı. Heyet, ön rapordan sonra olayın meydana geliş şekli, emir komuta zinciri ile teknik boyutta herhangi bir eksiklik veya göreve itaatsizlik olup olmadığı da dahil olmak üzere ayrıntılı bir rapor isteyecek. 
Ayrıntılı rapordan sonra tahkikat heyeti kendi değerlendirmesini yapacak. Bundan sonra olayı askeri mahkemeye taşıması ve bu kapsamda cephanelikten, tasnif ve depolamadan sorumlu askeri yetkililer hakkında dava açması bekleniyor. Kışla komutanı ve ilgili komutanların açığa alınabileceği de belirtildi.
 
 1. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 'e, kulak rahatsızlığıyla ilgili tedavisi çerçevesinde öngörülen kortizon uygulamasının ilki yapıldı : 
 
08.09.2012
Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, yaptığı açıklamada, daha önce planlandığı şekilde,Cumhurbaşkanı Gül 'ün tedavisinin ikinci haftasının sonunda yapılması öngörülen “intratimpanik deksametazon” (kortizon) uygulamasının ilkinin bugün hastanelerinde gerçekleştirildiğini söyledi. Türk Konseyi Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği Kırgızistan'dan kulağındaki rahatsızlığın nüksetmesi nedeniyle erken dönen Gül, 23 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi görmüştü. (AA)
 
 1. Beytüşşebap'tan acı haber :  “Bir uzman çavuş şehit oldu”
 
09.09.2012
ŞIRNAK'ın Beytüşşebap İlçesi'ne bağlı Mezra Beldesi'nde arazi arama ve tarama faaliyeti sürdüren askerlerin geçişi sırasında, PKK'lılar tarafından ;önceden yola döşenen patlayıcının infilak etmesi sonucu bir uzman çavuş şehit oldu. Bölgede operasyon başlatıldı.
Beştüşşebap'a 10 kilometre uzaklıkta bulunan Mezra Beldesi kırsalında sabah saatlerinde arazi arama ve tarama faaliyeti sürdüren askerlerin geçişi sırasında daha önceden PKK'lılar tarafından araziye döşenen patlayıcı infilak etti. Patlama sonucu kimliği henüz öğrenilemeyen bir uzman çavuş şehit oldu. Şehit uzman çavuşun cenazesi Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'na getirildi. Bölgede geniş çaplı oparasyon başlatıldı.
 
 1. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP'li milletvekillerinin GATA misafirhanesinde konaklayan şehit aileleri ve yakınlarıyla görüştürülmemelerine ilişkin açıklama yaptı :
 
9 Eylül 2012
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP'ye mensup milletvekillerinin GATA'ya alınmamış olmalarının ve taleplerinin geri çekilmesinin hiçbir şekilde tasvip edilemeyeceğini vurguladı. "Bu doğru da olmamıştır" diyen Çiçek, şöyle konuştu: "Afyonkarahisar'dan gelen ve yüreğimizi yakan olayların ardından yeni bir tartışmanın başlaması acılarımızı artırmaktadır. Ziyarete gelen, milletin vekilleridir. Milletin acısını paylaşmak için yaptıkları ziyaretin, mevzuat gerekçesiyle geri çevrilmesini asla doğru bulmuyorum. Ziyarete gelenlerin, milletin vekilleri olduğu gerçeği kabul edilerek kurum imkanları çerçevesinde bir makul çözüm bulunması mümkün iken bu talebin karşılanmamış olmasını doğru bulmuyorum."
 
 1. İzmir'in düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü nedeniyle "90. Yıl Zafer Yürüyüşü" düzenlendi. Törenlere katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay vatandaşları selamlama sırasında bir grup tarafından yuhalandı :
 
09.09.2012
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, daha sonra törende yaptığı konuşmasına, 9 Eylül'ün İzmir'in kurtuluşu olduğunu belirterek, "9 Eylül'de kim nereden gelirse gelsin, İzmir'in konuğudur. İzmirliler, 9 Eylüller'de ev sahipliği yaparlar. Hepinizden ev sahibi nezaketini göstermenizi istirham ediyorum" sözleriyle başladı.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek,  İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı : İzmir'de ve ülkenin çeşitli yerlerinde başlatılan mücadelelerle düşmanın yurttan kovulduğunu, toprakla bütünlüğünün sağlandığını ve bağımsızlığın elde edildiğini ifade eden Çiçek, İzmir'in işgali karşısında Gazeteci Hasan Tahsin başta olmak üzere İzmirlilerin kahramanca direndiklerini hatırlattı.
 
 1. 1. sınıflar için zil çalıyor : Çocukların okula iyi bir başlangıç yapabilmeleri için uygulanan 'uyum programı' çerçevesinde, okul öncesi ve ilköğretim 1. sınıf öğrencileri için yarın ders zili ilk kez çalacak :
 
09.09.2012
İlköğretime bağlı ana sınıflara yeni başlayacak öğrenciler için hazırlanan uyum programı çerçevesinde ilk gün okullarda açılış törenleri düzenlenecek. Okul müdürleri, velilere bu uygulamanın amaçlarını, yararlarını anlatacak.
 
 
Saygılarımızla,
 
Av. Muazzez ÇÖRTELEK | Tüm Yazıları
Hits: 12539