Dünya 'dan Haberler 20

~ 18.06.2012, Ali ER ~

Geçtiğimiz haftanın en önemli gelişme Yunanistan’daki seçimler olmakla beraber gündemde değişen çok şey yok. Suriye çok önemli bir dönemece girmiş görünüyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyesi 5 ülke ve Almanya (P5+1 ülkeleri) ile İran, nükleer müzakereler için yeniden bir araya geliyor. İran Rusya’da yapılacak Nükleer görüşmelerine endekslenmiş gibi… Dünya’dan haberlere göz atmaya başlayalım.

Plan çöktü, sırada kontak grubu var 

Birleşmiş Milletler (BM) ile Arap Birliği'nin (AB) Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın 6 maddelik Suriye planının işlememesi üzerine özel temsilcinin yeni bir plan üzerinde çalıştığı öğrenildi. Annan'ın, ölmek üzere olan barış planı yerine bu defa ''kontak grubu'' oluşturulmasını teklif edeceği öne sürülüyor. Ancak Annan'ın kontak grubu içerisinde adını saydığı ülkeler arasında İran'ın da olması başta Amerika olmak üzere İsrail ile Suudi Arabistan tarafından olumlu karşılanmayacağı öngörülüyor.

http://www.birgun.net/world_index.php?news_code=1339145155&year=2012&month=06&day=08

Ban'ın danışmanları: Güvenlik Konseyi Suriye'yi UCM'ye havale etsin

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un iki özel danışmanı BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) çağrıda bulunarak BMGK'nın Suriye'yi Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) havale etmesini istediler.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20765149.asp

Annan'dan Davutoğlu'na 'Suriye' telefonu

Suriye özel temsilcisi Annan, Davutoğlu'na, Washington'daki temasları hakkında bilgi verdi. Görüşmede, Rusya'nın Suriye konusunda, bölgedeki etkin ülkelerin de katılımıyla, uluslararası bir toplantı yapılması önerisi de ele alındı. Türkiye'nin toplantıya davet edilmeyeceği yönündeki iddialar, Türk diplomatik kaynaklarınca doğrulanmadı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25357211/

Ankara'nın 'kırmızı çizgisini' açıkladı

ABD'deki düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü'nde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'le birlikte konuşmacı olarak katılan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye güçlerinin son iki gün içerisinde Halep çevresinde yığınak yaptığına dair bilgi edindiklerini belirterek, bunun, "stratejik ve ulusal çıkarları" açısından Türkiye için bir "kırmızı çizgi" olabileceğini söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25357755/

BM Gözlemcileri, Suriye'deki faaliyetlerini askıya aldı

Suriye'deki BM Gözlemci Misyonu (UNSMIS), ülkede artan şiddetin yarattığı yüksek risk nedeniyle faaliyetlerini askıya aldı. BM'nin verdiği bilgiye göre, UNSMIS'in başkanı Norveçli General Mood bugünSuriye'de basına yaptığı açıklamada faaliyetlerini askıya aldıklarını bildirdi. Mood açıklamasında şunları kaydetti: 
"Son 10 günde şiddet olaylarında artış var. Artan şiddetbizim de gözlem ve analiz yapmamızı, rapor tutmamızı, yerel seviyede iki taraf arasında diyalog sağlamamızı ve istikrar projelerine yardımcı olmamızı kısıtlıyor. Yani temel olarak görevimizi yapmamızı engelliyor. Sahada taraflardaki barışçıl bir geçiş sürecine geçilmesi yönündeki isteksizlik ve askeri pozisyonlarını güçlendirme yönündeki istek, iki tarafın kayıplarını artırıyor. Masum siviller, kadın, erkek ve çocuklar her gün hayatlarını kaybediyor. Bu durum BM gözlemcileri olarak bizim için de önemli riskler taşıyor.
Bu yüksek risk durumunda UNSMIS olarak faaliyetlerimizi askıya alıyoruz. BM gözlemcileri devriye görevini yapmayacak ve bir sonraki duyuruya kadar yerlerinde kalacaklar. BM gözlemcilerinin taraflarla olan bağlantıları, temasları kısıtlı olacak."

UNSMIS'in Suriye halkına hizmet verme yönünde taahhüdü olduğunu vurgulayan Mood, UNSMIS'in, Suriye'de şiddete son verme ve siyasi diyaloğu teşvik etmek için taraflarla çalışmaya hazır olduğunu ve amaçlarının görevlerini yeniden sürdürmek olduğunu kaydetti.

BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 21 Nisan'da aldığı 2043 sayılı kararla Suriye'de 90 günlük geçici bir süre için 300 silahsız askeri gözlemciden oluşan BM Gözlemci Misyonu (UNSMIS) kurulmuştu.


Beyaz Saray: "Kritik bir dönem"
Beyaz Saray, Suriye'deki BM Gözlemci Misyonu'nun faaliyetlerini askıya almasının, Suriye krizinde "kritik bir dönem" olduğunu bildirdi.
Beyaz Saray'dan bir yetkili, "Bu kritik dönemde uluslararası ortaklarımızla, BM'nin 2042 ve 2043 sayılı kararlarının gerektirdiği gibi siyasi geçişin uygulanabilmesi için izlenecek bir sonraki aşamaları görüşüyoruz" dedi. Yetkili, bu geçiş ne kadar çabuk olursa, kanlı ve uzun iç savaşı önleme şansının o kadar fazla olacağını belirtti. Beyaz Saray yetkilisi, Suriye rejimine BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın planını uygulama çağrısının yinelendiğini vurguladı. 

http://www.cnnturk.com/2012/dunya/06/16/bm.gozlemcileri.suriyedeki.faaliyetlerini.askiya.aldi/665356.0/index.html

'Rusya Esad sonrasına hazırlanıyor'

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Rusya'nın, Suriye'de Esad sonrası hazırlıklara dahil olduğunu söyledi.

Suriye'de 16 aydır devam eden çatışmalarda Beşşar Esad'ın en büyük destekçilerinden olan Rusya'nın bu konuda yol ayrımına geldiği iddia edildi.

Fransa inter radyo kanalına konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, ''Rusya giderek Esad'dan uzaklaşıyor. Suriye konusunda Moskova yönetimiyle bir uzlaşma sağlanması ihtimali artıyor" dedi.

''Artık Rusya da Esad'in kanlı bir diktatör olduğunu ve onunla uzlaşılamayacağını görüyor" diyen Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, Moskova'yı endişelendiren konunun Esad'ın gitmesi halinde yerine kimin geleceği olduğunu söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/24927413/

Yakında Esad'a sırtını dönecek

Suriye'de 16 aydır devam eden şiddet olaylarının önüne geçemeyen Beşşar Esad konusunda İran'ı ise farklı düşünmeye başladığı savunuldu. İran'ın Suriye'den başlayarak tüm bölgeye yayılan bir Sünni-Şii çatışmasının önüne geçmek için Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı kurban edeceği ileri sürüldü.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25357933/

Moskova'dan Türk sınırına yakın radar tesisi

Rusya'nın, Suriye'nin Türk sınırına yakın Kesap bölgesinde gözlem amacıyla kullanılmak üzere bir radar tesisi kurduğu öne sürüldü. Fransız Le Figaro gazetesinin Batılı bir kaynağın açıklamalarına dayandırdığı haberine göre, Suriye rejimine sınırın iki tarafında bulunan muhaliflerin hareketlerini gözlemleme fırsatı veren bu tesis, Rusya'nın iki amacına birden hizmet ediyor.

Lazkiye'nin 30 km kuzeyinde bulunan Kesap, eskiden Ermenilerin bulunduğu, şimdiyse Alevilerin yaşadığı bir bölge. Batılı kaynak Kesap'ı, "Bin 300 metre yükseklikte bulunan ve Türkiye tarafında neler olup bittiğinin görülebildiği, Suriye rejimi için stratejik önemi olan bir bölge" olarak tanımladı. 

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20767297.asp

'Türk halkı Suriye ile savaş istemiyor'

AK Parti seçmeni Suriye ile savaşa girmekten yana değil ve daha sakin bir siyaset izlenmesi taraftarı. Bununla birlikte gerekirse Suriye’yle savaşa girmekten de korkmuyor. Uslu Hürriyet Daily News’a verdiği röpörtajda, “Türkiye’nin yeniden güçlü bir ülke konumuna geliyor olması, uluslararası arenada kazandığı prestij, diğer ülke insanların söylediği övgü dolu sözler Türk insanının gururunu okşuyor ve bundan büyük keyif alıyor” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20735541.asp

'Türkiye silah yardımını asla itiraf etmeyecek'

Independent gazetesinin İstanbul muhabiri Justin Vela'nın özel haberine göre Körfez ülkeleri, Ankara'nın bilgisi dahilinde, Türkiye üzerinden Suriyeli muhalifleri silahlandırıyor. Gazete, Ankara'da bulunan Batılı bir diplomatın ifadesine dayandırdığı özel haberinde, Suudi Arabistan ve Katar'ın, Türkiye üzerinden muhalif Özgür Suriye Ordusu'na silah temin ettiğini, teslimatın Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından da desteklendiğini yazdı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25357680/

"Silahlar Türkiye’den değil Suriye’den"

Dışişleri yetkilileri, İngiliz Independent Gazetesi’nde yayınlanan “Körfez ülkeleri Suudi Arabistan ve Katar Ankara’nın bilgisi dahilinde, Türkiye üzerinden Suriyeli muhalifleri silahlandırıyor” şeklindeki iddiayı yalanladı.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/751016-silahlar-turkiyeden-degil-suriyeden

Dünyaya göz göre göre yalan

"Rus savaş helikopterleri Suriye yolunda" diyen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'nın dünyaya göz göre göre yalan söylediği ortaya çıktı. Clinton, bakım ve onarım için kısa süre önce Rusya'ya gönderilen helikopterlerin dönüş yolunda olduğunu bilmesine rağmen, "yeni silah antlaşması" gibi açıklama yaptı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25358036/

Esad'a çağrı: İktidarı Şara'ya bırak

İstanbul'da hafta sonu yapılan toplantıda Suriye Ulusal Konsey Başkanı olan Kürt lider Abdülbasid Seyda, Beşşar Esad'ın iktidarı yardımcısı Faruk Şara'ya bırakmasına sıcak baktıklarını söyledi.

 http://www.ntvmsnbc.com/id/25357274/

'Halk isterse Esad gider'

Rusya Dışişileri Bakanı Sergey Lavrov 'Suriye halkının istemesi durumunda Beşar Esad'ın gitmesine itirazları olmayacağını' söyledi. Açıklamasında, ABD Başkanı Obama'nın öne sürdüğü söyleyen 'Yemen modeli'ni örnek gösteren Lavrov, modelin Beşar Esad için de uygulanabileceği mesajını verdi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25356839/

Suriyeli muhaliflere Kürt lider

Beşar Esad rejimine karşı mücadelesini sürdüren isyancıların temsilcisi Suriye Ulusal Konseyi, Kürt aktivist Abdel Basset Sayda’yı yeni liderleri olarak belirlediklerini açıkladı. Konsey, söz konusu atamayı merkezinin bulunduğu İstanbul’da düzenlediği toplantıda duyurdu.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25356844/

Suriyeli doktorların gizli örgütü

Suriye'ye girişi yasak olan tıbbi malzeme ve ilaçlar, ülkeye Türkiye sınırından giriyor. Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde toplanan Suriyeli gönüllü doktorlar, sınırı geçerek Türkiye'ye sığınan yaralıları tedavi etmekle kalmayıp, Suriye'de de gizli bir hastane kurdu.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25358260/

'Talabani PKK ile görüşüyor'

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) sözcüsü Azad Cündiyani, Talabani'nin PKK'yla görüştüğünü söyledi. Talabani'nin PKK'yı silah bırakmaya ikna etmeye çalıştığı belirtildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25357081/

Irak'ta 'Maliki meselesi yeni başlıyor'

Irak’ta Başbakan Nuri el-Maliki koltuğunu korudu gibi görünse de muhaliflerin pes etmediği ortada. Kürt ittifakı, El Irakiye Bloğu ve Şii lider Mukteda Es-Sadr, Maliki'nin görevi bırakması için imza toplamış ancak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’den Maliki'yi devirecek gerekli sayıya ulaşılmadığı açıklaması gelmişti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25356958/

 Mısır'da gerilim seçim gününde had safhada

Mısır halkı, Hüsnü Mübarek’in 30 yıl süren iktidarının ardından düzenlenen ilk özgür seçimlerde yeni cumhurbaşkanını belirleyecek ikinci tur oylama için sandık başına gidiyor. Anayasa Mahkemesi’nin genel seçimleri yasa dışı ilan etmesinin ardından son derece gergin bir ortamda başlayan oylama iki gün sürecek.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde önde gelen iki adaydan biri olan Müslüman Kardeşler’in adayı Munhammed Mursi, Mübarek’in başbakanlığını yapmış olan Ahmet Şefik’le yarışacak. Mübarek’in devrilmesinden bu yana görevde olan geçici hükümeti kontrol eden Yüksek Askeri Konsey, yeni cumhurbaşkanının belirlenmesinin ardından 1 Temmuz itibariyle yetkilerini tamamen sivil iktidara teslim etme sözü vermişti.

Anayasa Mahkemesi’ndeki Mübarek dönemine atanmış olan yargıçlar, seçim yasasının, seçime katılan partilerin bağımsız adaylar için ayrılmış olan koltuklar için de yarışabilmelerine izin verdiklerini belirterek seçimin anayasaya uygun olmadığına hükmetti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25358716/

'Demokratik değişimden geri adım olmaz'

Mısır'da Anayasa Mahkemesi'nin parlamentoyu feshetme kararı sonrası ABD'den askeri rejime uyarı geldi. Clinton, "Mısır halkının çağrısını yaptığı demokratik değişimden geri adım olmaz" dedi

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Mısır'da parlamentonun feshedilmesiyle ilgili olarak, Mısır Anayasa Mahkemesi'nin kararının yansımaları konusunda Kahire ile diyalog halinde olduklarını belirterek ''Mısır halkının çağrısını yaptığı demokratik değişimden geri adım olamaz. Mısır halkının çağrısını yaptığı demokratik değişimden geri adım olamaz.'' dedi.

''Mahkemenin bugünkü kararının yansımaları konusunda Kahire ile diyalog halindeyiz" diyen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "ABD, Mısır halkının barışçıl, güvenilir ve kalıcı bir demokratik değişim yönündeki arzularına destek verdi'' şeklinde konuştu.

Nihayetinde kendi geleceklerini belirlemenin Mısır halkının elinde olduğunu ve bu hafta sonu yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de barışçıl, adil ve özgür bir atmosferde geçmesini beklediklerini ifade eden Clinton, Mısır Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'nin Mısır halkına verdiği taahhütler doğrultusunda, iktidarın demokratik yoldan seçilmiş bir sivil hükümete tam devrini görmeyi beklediklerini söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25358434/

Mısır'da zafer Müslüman Kardeşler'in

Mısır'da devrik lider Hüsnü Mübarek sonrası yapılan ilk özgür cumhurbaşkanlığı seçimini Müslüman Kardeşler'in adayı Muhammed Mursi kazandı. Mursi oyların yüzde 52'sini rakibi Ahmed Şefik ise oyların yüzde 47'sini aldı.

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçiminde sandıkların yüzde 97'sinin açılmasının ardından Müslüman Kardeşler'in siyasi partisi Hürriyet ve Adalet Partisi'nin (HAP) cumhurbaşkanı adayı Muhammet Mursi basın açıklamasında zaferini ilan etti.

Kahire'de düzenlenen basın toplantısında Mısır halkına teşekkür konuşması yapan Mursi ''Bize oy veren ve vermeyen tüm Mısır halkına teşekkür ediyorum. Bize demokrasiyi ve özgürlüğü bağışlayan Allah'a hamd olsun'' dedi.

'Birlikte yeni mısır'ı inşa edeceğiz' 
Mısır halkına ''Kardeşlerim'' diye seslenen Mursi, ''Hep birlikte hürriyet, kalkınma, barış ve demokrasi yolunda yürüyeceğiz. Birlikte yeni Mısır'ı inşa edeceğiz'' diye konuştu.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25359070/

AB diplomatları İslamcı hükümetten rahatsız oluyor

Avrupa Birliği diplomatları Türkiye’de iktidardaki İslamcıların gittikçe artan militan duruşuyla ilgili her geçen yıl daha çok endişe duyuyor. Ankara’yı, hükümet karşıtı darbe planlarıyla ilgili soruşturmaları muhalifleri susturmak için kullanmakla ve devlet okullarına Kuran eğitimi getirerek ülkenin laik duruşuna zarar vermekle suçluyorlar. Diğer konular da dini eğitim veren okullara çocukların gönderilebileceği yaşı düşürmek, İslamı ve kürtajın yasaklanmasını eleştirenlere giderek artan baskı... 

http://dunya.milliyet.com.tr/ab-diplomatlari-islamci-hukumetten-rahatsiz-oluyor/dunya/dunyadetay/11.06.2012/1552037/default.htm

'İspanya'nın krizi Türkiye'ye ulaşabilir'

Kurtarma paketi yardımı almamak için direnen ancak pes eden İspanya, bankacılık sistemindeki sıkıntıları gidermek mali destek talep etti. Euro bölgesi de, yardım isteyen 4'üncü AB ülkesi olan İspanya'ya 100 milyar Euro kadar kredi verme kararı aldı. Yunanistan Komünist Partisi lideri Aleka Papariga, bu gelişme hakkında dikkat çeken bir açıklama yaptı: Krizin Latin Amerika ve Türkiye'ye yansımaları olabilir...

http://dunya.milliyet.com.tr/-ispanya-nin-krizi-turkiye-ye-ulasabilir-/dunya/dunyadetay/10.06.2012/1551929/default.htm

Merkel'den Euro Bölgesi'ne rest

Yunanistan, Portekiz, İrlanda ve İspanya'dan sonra İtalya ve Kıbrıs Rum kesiminin de Euro Bölgesi kurtarma paketi altına girmek istedikleri yönündeki haberler Almanya Başbakanı Angela Merkel'i kızdırdı. Merkel, "Bizden gücümüzden fazlasını istemeyin. Gücümüzün de bir sınırı var" dedi.

Avrupa Futbol Şampiyonası'nda dün akşam Almanya'nın Hollanda'yı 2-1 yendiği maçta, Almanya gol attığında ayağa fırlayarak büyük sevinç gösterisi yaşayan Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün de Almanya Meclisi'nde Euro Bölgesi'de mali sıkıntıya düşen ülkelere uyarıda bulundu.

"Herkes Almanya'dan yumruğunu masaya vurarak krizi bitirmesini bekliyor" diyen Almanya Başbakanı Merkel, "Evet, Almanya güçlü, Avrupa'nın istikrar limanı ve ekonomi motoru. Almanya bu gücünü AB'nin bütünlüğü ve dünya ekonomisi için kullanmak istiyor. Ancak şunu da unutmayın. Almanya'nın gücü sonsuz değil. Bizden gücümüzden fazlasını da istemeyin" dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25358148/

İspanya'ya 100 milyar euro

Euro Bölgesi maliye bakanları, bankaları acil sermaye takviyesine ihtiyaç duyan İspanya'ya 100 milyar euro kadar kredi verme kararı aldı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25356863/

Türkiye’nin silah alımı iştah kabarttı

Amerikan haber sitesi ‘defencenews.com’, Türk yetkililere dayandırdığı haberinde, Türkiye’nin temmuz başında 5.5 milyar dolarlık bir silah alımı yapacağını yazdı. Habere göre, uzun menzilli hava ve füze savunma sisteminin de yer aldığı bu silah ihalesine Rusya ve Çin şiketlerinin de teklif vermesi Batı’yı rahatsız etti.

http://dunya.milliyet.com.tr/turkiye-nin-silah-alimi-istah-kabartti/dunya/dunyadetay/15.06.2012/1553983/default.htm

Roger Garaudy hayatını kaybetti

Fransa’nın en ünlü çağdaş düşünürlerinden Roger Garaudy, Paris’te 99 yaşında hayatını kaybetti. Türk Edebiyatı Vakfı'ndan yapılan açıklamaya göre, Roger Garaudy, 18 Haziran Pazartesi günü Paris'te toprağa verilecek. 

Roger Garaudy, 17 Temmuz 1913'te Marsilya'da doğdu. Garaudy, 1952 yılında Sorbonne Üniversitesi'den edebiyat dalında, 1954 yılında da SSCB Bilimler Akademisi'nden bilim dalında doktor unvanını aldı.  Bir dönem Marksist İnceleme ve Araştırmalar Merkezi müdürlüğü de yapan Garaudy, Fransız Parlamentosu'nda milletvekili, Millet Meclisi Başkan Yardımcısı, Milli Eğitim Komisyonu üyesi ve senatör olarak görev yaptı. 

Roger Garaudy, Fransız Komünist Partisi'nde en yüksek düzeyde görev yapan ve dış dünyaya Fransa'nın yüz akı olarak takdim edilCharles de Gaulle, Stalin, Castro, Picasso, Aragon, Gaston Bachelard, Jean-Paul Sartre, Romain Rolland gibi dünya çapında lider ve sanatçılarla yakından görüşen Garaudy, 1982 yılında Müslüman oldu ve İslam'la ilgili olarak da önemli eserler verdi. 
Garaudy'nin, “İsrail: Terör ve Mitler” isimli eseri, İsrail lobisinin baskıları sonucunda Fransa'da yasaklandı. 
Roger Garaudy'nin “Hatıralar: Yüzyılımızda Yalnız Yolculuğum” ve “İnsanlığın Medeniyet Destanı” başta olmak üzere 30 kadar eseri Türkçe'ye çevrildi. 
Eserleri kırkı aşkın dile çevrilen Roger Garaudy, geride 60 kadar eser ve sayısız makale bıraktı. 

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1091128&CategoryID=81

Schengen krizi büyüyor

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği içindeki Schengen bölgesinde serbest dolaşıma sınırlama getirilmesini öngören reformu engelleme kararı aldı.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schultz, Schengen'in reformdan geçirilmesini öngören düzenlemeyle ilgili sürece kendilerinin de mutlaka dahil edilmesi gerektiğini, üye ülkelerle yürütülen 5 yasa tasarısıyla ilgili müzakereleri askıya aldıkları hatırlatmasında bulundu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=345134

Egemen Bağış: Oğlum bak git!

AB Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısında, kendisine İslam'a hakaret eden kitap vermeye kalkan Hollandalı ırkçı milletvekili Barry Madlener'e, ''Onu karikatürü koyduğun yere koy'' dedi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/750643-egemen-bagis-oglum-bak-git

Komedyenler iktidara yürüyor

İtalya'da "SWG Enstitüsü" isimli kuruluşun açıkladığı ankete göre, kısa bir süre önce kurulan komedyen Beppe Grillo'nun "5 Yıldız Hareketi", ülke genelinde ikinci sırada bulunuyor. Trieste merkezli SWG Enstitüsü'nün, RAI 3 kanalı için yaptığı anketin sonuçları kamuoyuna duyuruldu.

İtalyan basınında yer alan ankete göre, geçen mayıs ayında yapılan kısmi yerel seçimlerde Parma kentinin belediye başkanlığını kazanan komedyen Beppe Grillo'nun “5 Yıldız Hareketi”, ülke genelinde oy oranını yüzde 21'e çıkartmış durumda. Grillo'nun geçen haftaya göre de yüzde 0,8'lik artış kaydettiği bildirildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=345422

Yunanistan tercihini yaptı

Yunanistan tüm Avrupa'nın hatta dünyanın izlediği seçimlerde tercihini ortaya koydu. Sandıktan Atinanın Euro'da kalmasını savunan Yeni Demokrasi Partisi birinci çıktı. Partinin lideri Samaras Avrupalı ortaklarla çalışacaklarının mesajını verdi.

Yunanistan altı hafta içinde ikinci kez sandığa gitti.

Sandıktan Yunanistanın Euro bölgesinde kalmasını savunan merkez sağdaki muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi Birinci çıktı. İkinci sırayı kurtarma planına tepkisini sert şekilde dile getiren radikal sol koalisyon Syriza, üçüncü sırayı da seçmenin krizden dolayı cezalandırdığı Sosyalist PASOK aldı. Yeni Demokrasi Partisinin lideri Antonis Samaras ilk sonuçların gelmesiyle birlikte halkın karşısına çıktı.

Diken üstündeki avrupaya "Maceraya yer yok, Yunanistan'ın Avrupa'daki yeri artık şüphe götürmez" mesajı verdi.Ve Syriza lideri Alexis Tsipras kameraların karşısına geçmeden önce Samaras'ı arayıp yenilgiyi kabul etti. Halka seslenirken de Avrupa'ya yüklenmekten geri durmadı. 

Yunan 'Führer'i İzmir ve Karadeniz'i de istiyor

Yunanistan'daki aşırı sağcı Altın Şafak Partisi'nin lideri Mihaloliakos, Selanik'te yaptığı seçim mitinginde yandaşlarına 'İstanbul'u da İzmir'i de Karadeniz'i de alacağız' diye seslendi.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1091142&CategoryID=81

Hükümeti kurma görevi Samaras'ın

Samaras parlamentoda çoğunluğu sağlamak için koalisyona gidecek.  Bunun için de adres muhtemelen PASOK olacak. Seçimde en fazla oyu alan partiye verilen 50 sandalye ile iki partinin sandalye sayısı 300 sandalyeli parlamentoda 161 e ulaşaca

http://www.cnnturk.com/2012/dunya/06/17/yunanistan.tercihini.yapti/665392.0/index.html

Barış için umut veren rapor

Uluslararası araştırma şirketi Ekonomi ve Barış Enstitüsü (IEP), Küresel Barış Endeksi’nin 2011 verilerini bu sabah açıkladı. Kamuoyuyla paylaşılan veriler, dünya barışı için küçük de olsa umut verdi. Yapılan araştırmada, küresel şiddette, bir önceki yıla kıyasla yüzde 1.5 oranında bir azalma yaşanırken, bu olumlu gelişmenin gözlemlenmediği bölgelerin Kuzey Afrika ve Ortadoğu olduğu belirtildi. Araştırma sonuçlarına göre dünyanın en tehlikeli bölgesi, yıllardır bu unvanı hiçbir ülkeye kaptırmayan Sahraaltı Afrikası'nı geçerek Ortadoğu oldu.  Dünyanın en güvenli bölgesi olarak Batı Avrupa'yı işaret eden raporda, ülkeler arasında çatışmalar azalırken, yurtiçi şiddetin arttığı bilgisine yer verildi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20743659.asp

Dünya liderleri Meksika'da
Dünyanın gözü kulağı iki gün boyunca Meksika'da olacak. Dünya liderleri bugün G20 zirvesi için bir araya geliyor. Zirvede Türkiye'yi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan temsil edecek. En büyük ekonomiye sahip 20 ülkenin liderlerinin gündeminde Avrupa'daki borç krizi ve Suriye'deki şiddet var. 

http://www.cnnturk.com/2012/ekonomi/dunya/06/18/dunya.liderleri.meksikada/665473.0/index.html

Erdoğan, Obama ile görüşecek

Başbakan Erdoğan Salı günü Meksika'daki G-20 zirvesinde ABD Başkanı Barack Obama ile başbaşa görüşecek. G-20 Zirve'sine katılmak üzere Meksika'ya giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yarın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, salı günü de ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya gelecek.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=345818

Asya'nın Kalbi 29 ülkeyi bir araya getirdi

İlki Kasım ayında İstanbul’da yapılan ve resmi adı “İstanbul Süreci Kabil Bakanlar Konferansı” olan toplantıya Türkiye, Hindistan, Çin, Rusya, İran, Pakistan ve Suudi Arabistan gibi 15’i bölge ülkesi toplam 29 ülkeden temsilciler katılacak.

NATO’nun Afganistan’daki muharip güçlerinin görev süresinin 2014’te sona erecek olmasıyla, bölge ülkeler Afganistan’da istikrarı sağlamak için neler yapılabileceği konusunda arayışa girdi. Toplantıda konuşulacak başlıklar arasında terör ve radikal hareketlerle mücadele, uyuşturucu kaçakçılığı ve ekonomik kalkınma ihtiyacı yer alıyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20758610.asp

'Türkiye Karabağ sürecine zarar veriyor'

AGİT Dönem Başkanı, İrlanda Dışişleri ve Ticaret Bakanı Eamon Gilmore, Güney Kafkasya ziyareti çerçevesinde Ermenistan'ın başkenti Erivan'da resmi temaslarda bulundu. Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan ise, görüşme sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Türkiye'nin Karabağ sürecine zarar verdiğini öne sürdü.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25357607/

Azeri-Ermeni çatışmasına Rus müdahalesi

Rus General Igor Gorbul, Rusya’nın, son dönemlerde büyük gerginlikler yaşanan ve ateşkes ihlal edilerek toplam 8 askerin öldüğü Azerbaycan-Ermenistan sınırına savaş uçakları göndereceğini açıkladı.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/749810-azeri-ermeni-catismasina-rus-mudahalesi

Ukrayna'dan 'Rusça'ya onay

Ukrayna Parlamentosu'nda geçtiğimiz hafta yumruklaşmaya neden olan Rusça'nın yaygınlaştırılması yasa tasarısı onaylanarak meclisten geçti. "Interfax Ukrayna"nın bildirdiğine göre, bugün Ukrayna Parlamentosu'na Rusça'ya "bölgesel dil statüsü" verilmesi konusunda yasa tasarısı sunuldu. Tasarı, Ukrayna parlamentosunda 234 oyla kabul edildi.

Söz konusu yasanın kanunlaşması durumunda Rusça, nüfusun en az yüzde 10'u tarafından anadil olarak konuşulduğu bölgelerde, "bölgesel dil statüsü"nü elde edecek. 27 bölgesel-idari yapıdan oluşan Ukrayna'nın 13 bölgesinde Rusça'nın söz konusu statüyü kazanması bekleniyor. Bu bölgeler içinde, Kiev ve Sivastopol da yer alıyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25355487/

Hristofyas açılımı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin liderinden al-ver önerileri: Türkiye Maraş’ı ve limanlarını açsın biz de AB dönem başkanlığımız sırasında vetolarımızı kaldırarak birden çok müzakere başlığını açalım ve KKTC’nin Mağusa limanından dış ticareti mümkün kılalım. Rum lider Dimitris Hristofyas, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin temmuzdan itibaren AB Dönem Başkanlığı’nı üstlenecek olması nedeniyle Türkiye ve AB arasında yaratılan muhtemel bir kriz beklentisi ortamında, Lefkoşa’nın güneyindeki Başkanlık Sarayı’nda ağırladığı bir grup Türk gazetecisinin sorularını cevaplandırdı.

Hristofyas, güneydeki devlet başkanlığı seçiminden önce kalan 8 aylık sürede Kıbrıs müzakerelerinde olumlu somut gelişmeler meydana gelmesi halinde adaylığını koymaya hazır olduğunu da söyledi. Hristofyas’la yaklaşık iki saat süren görüşmeden ana başlıklar şöyle:

Maraş ve limanlara karşılık, Mağusa ve vetolu başlıklar
“Yine inisiyatif üstlenmiş durumdayım. Türkiye’ye sadece bir değil, bazı başlıkların buzluktan çıkarılmasını önerme niyetindeyim. Ama bunun bir al-ver süreciyle ilgili olması gerekir.Mağusa ile ilgilidir bu öneri. Üç ayaklıdır.

Kıbrıslı Türklerin izolasyondan şikâyetleri var. Mağusa limanı Kıbrıslı Türkler için açılsın, BM şemsiyesi altında ülkemizin tüm vatandaşları dış dünya ile ticaret yapabilsin. İkinci ayağı Mağusa’nın kapalı bölgesi Maraş’la ilgili. BM Güvenlik Konseyi’nin de 1984’te almış olduğu kararla açılması öneriliyor. Kapalı kent açılsın. Bu büyük bir proje demektir. Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar için yıllar sürecek bir proje demektir. Yıllar sürecek istihdam yaratılması, ticari ilişkilerin gelişmesi demektir.
Türkiye ile ilgili ne olacak? Belli başlıkların açılması, sadece bir başlık değil. Bu kabul edilirse bütün istikametlerde ivme kazandıracak, Kıbrıs çözümünde ivme yaratacak, barış umudunu canlandıracaktır. Sadece Kıbrıslı Türklerde değil Kıbrıslı Rumlarda da ilerleme umudu yaratacaktır.
Biz Türkiye’ye AB sürecinde engel olmayı istemiyoruz. Çünkü bunun bizim de çıkarımıza olmadığını biliyoruz. Tam üyelik için AB ilke ve değerleriyle uyum sağlanmalı. Örneğin Ankara Protokolü’nün uygulanması, limanların açılması demek... Bugün Kıbrıs Havayolları büyük kayba uğruyor. Erivan’a ulaşmak için 6 saat uçuyor. Neredeyse Orta Avrupa hava sahasına kadar kat etmek zorunda kalıyoruz. İki buçuk, üç saatlik bir yol 6 saatte gidilebiliyor. Moskova’ya giderken aynı durum var. Türk hava sahasından geçmeden uçmak için büyük ekonomik bedel ödüyor. Hem Kıbrıslı Türklere hem Kıbrıslı Rumlara yazık... Bütün bunlar çözülmeli ama tek yanlı olmaz.

Petrol ve doğalgaz birlikte değerlendirilsin
“Öncelikle mesajım şu: Bakın biz askeri olarak ne kadar zayıf olursak olalım, çağdaş dünyada kabadayılık sonuç vermiyor. Ganbot politikası yerine diyalog politikası çağdaş dünyada gündeme gelmektedir. Arzum, niyetim barış ve işbirliği olduğu için geçen yıl BM Genel Kurulu kürsüsünde de şunu dile getirdim. Hidrokarbon kaynaklarının birlikte değerlendirilmesinden memnuniyet duyacağımızı dile getirdim. Doğa bu ülkeye önemli bir zenginlik bahşetti. Bu bir nimettir. Olumlu değerlendirilirse Kıbrıs, halkların barış buluşmalarının yeri olabilir. Ama kimileri, bölgemizin zenginliklerinin değerlendirilmesi konusunda aynı barış ve işbirliği anlayışı içinde hareket etmiyor. Kıbrıslı dostlarla bunu çözebiliriz. Talat ve Eroğlu ile de bu zenginliklerin nasıl paylaşılacağına dair zaten hemfikir olmuş durumdayız. Bilmiyorum, bunda da mı fikir değiştirilecek? Daha fazla söylemek istemiyoruz zira hedef oluyorum. Hidrokarbon yataklarının değerlendirilmesinden Türkiye de faydalanacak, çözümden Türkiye de kazançlı çıkacaktır. Münhasır ekonomik bölgenin diğer parsellerinde de hidrokarbon yatakları var. Türkiye çok önemli bir geçiş noktasında Avrupa’ya. Ama Türkiye zorla geçiş noktası olamaz. Bu işbirliği ve barışla olur.

http://dunya.milliyet.com.tr/hristofyas-acilimi/dunya/dunyadetay/17.06.2012/1554783/default.htm?ref=OtherNews

Filistin'de üçüncü intifada sesleri

İsrailli askeri uzmanların, Filistin'de yakında yeni bir intifada dalgasının baş gösterebileceği konusunda Başbakan Binyamin Netanyahu'yu uyarmalarının ardından, Filstinli uzmanlardan da benzer açıklamalar geldi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/749656-filistinde-ucuncu-intifada-sesleri

İsrail Meclisi 1915'i görüştü!

İsrail Meclisi, söz konusu iddiaları görüşmek üzere dün duyurduğu özel oturumu bugün gerçekleştirdi. Knesset Başkanı Reuven Rivlin, oturuma ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Konudan Türkiye'yi veya mevcut Türk hükümetini sorumlu tutmak gibi bir niyetimiz yok'' diyerek konunun siyasi arenaya çekilerek politize edilmemesi gerektiğini belirtti. Rivlin kısa açıklamasında, ''Diğer insanların başına gelen felaketleri göz ardı etmemeliyiz'' dedi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/750328-israil-meclisi-1915i-gorustu

Netanyahu'ya 'Mavi Marmara' suçlaması

İsrail ombudsmanı ve devlet kontrolörü Micha Lindenstrauss, 2010 yılında Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine yapılan baskın hakkındaki 153 sayfalık raporunu açıkladı. Lindenstrauss, 9 Türk'ün öldürüldüğü saldırıda, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun operasyonla ilgili karar sürecinde ağır hatalar yaptığını belirtti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25357843/

Mavi Marmara raporu İsrail'i karıştırdı

İsrail Ombudsmanı ve Devlet Denetçisi Micha Lindenstrauss’un Mavi Marmara operasyonuyla ilgili raporu ülke kamuoyunda tartışma yarattı. İsrail Parlamentosu Devlet Kontrol Komitesi raporu gündemine taşırken, basınında yer alan yorumlar raporun İran’a olası bir operasyonla ilgili endişeleri artırdığına işaret etti.

Likud Partisi’nin önde gelen isimlerinden Benny Begin, Devlet Kontrol Komitesi toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin Mavi Marmara olayında hata yaptığının açık olduğunu ancak raporun genel olarak hükümetin faaliyetleri konusunda bir ders vermediğini belirtti. Begin, “Elbette hatalar yaptık, ama bugün daha farklı bir planlama yaptığımız ve daha farklı hareket ettiğimize şüphe yok” dedi. Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Yaakov Amidror da konseyin raporda altı çizilen hataları zaten düzeltmiş olduğunu söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20761583.asp

'Türkiye, Kürt devletinin doğumunda ebe mi?'

Kuzey Irak'taki Kürt politikasında Türkiye'nin rolüne İsrail'den "Türk devleti ebe mi?" yorumu geldi. Jerusalem Post gazetesinde yayınlanan bir makalede, "Türkiye, bir Kürt devleti için ebe mi?" diye sorularak, "Ankara, şişeden kaçan Kürt cinine ister istemez yardım etti ve bu cini geri şişenin içine koymak Türkiye için çok zor olacak" savına yer verildi.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1091124&CategoryID=81

Hamas'tan Türkiye'ye övgü

Hamas siyasi bürosu üyesi İzzet er-Rişk, geçtiğimiz hafta İstanbul'da gerçekleştirilen Terörle Mücadele Küresel Forumu'na (GCTF) İsrail'in katılmasını engelleyen Türk hükümetinden övgüyle söz ederek, "Türkiye'nin bölgedeki rolü artarken, İsrail ise yalnızlaşıyor" dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25357498/

Washington'dan Kürt mesajı: Sorun sadece askeri güçle çözülmez

Mesaj, ABD Savunma Bakanı Leon Panetta’dan, Washington ’da yapılan Amerikan-Türk Konseyi toplantılarında geldi. ABD'li Bakan, PKK terörüyle mücadele ABD ’nin Türkiye’ye desteğinin süreceğini vurguladı, ancak ekledi: “Ancak bu konuda görüşümüz şu; silahlı güç önemli de olsa, uzun vadede sorunu çözmez. Bir de siyasi sürecin sorunun çözümüne dahil edilmesi gerekir…”

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1091122&CategoryID=81

Panetta: PKK tehdidi sürdükçe Türkiye'ye desteğimiz devam edecek

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, “terör örgütü PKK'nın, Türkiye ve Türk halkına yönelik tehdidi sürdüğü müddetçe, ABD'nin bu tehditle mücadelede ihtiyaç duyulan kapasiteleri Türkiye'ye sağlamaya devam edeceğini” söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20742723.asp

ABD Senatosu’ndan Türkiye’ye eleştiri          

ABD Kongresi'nde Türkiye ile ilgili 3 tasarının ardından, yeni bir tasarı daha gündeme geldi. Kongre'nin Senato kanadında, Türkiye'ye PKK'yle mücadelesinde destek veren tasarı sunulmuştu. Temsilciler Meclisi'nin Dışişleri Komitesi'nde ise Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılmasını talep eden tasarı kabul edilmişti. Aynı komiteye, Kıbrıs konusunda Türkiye'ye sert eleştiriler yönelten bir tasarı da sunulurken, bunun bir benzeri tasarı, bu kez Senato'nun Dış İlişkiler Komitesi'ne getirildi. Kıbrıs ile ilgili bu iki tasarının, Washington'da düzenlenen Rum-Yunan Liderlik Konferansı çerçevesinde, bir ''jest'' olarak gündeme getirildiği yorumları yapılıyor. Senato Dış İlişkiler Komitesi'ne sunulan 47 sayılı tasarı, Kongre'nin belli konulara dair hissiyatını yansıtan, hem Senato hem Temsilciler Meclisi tarafından onaylanması gereken ama bağlayıcılığı olmayan ''concurrent resolution'' adı verilen bir tasarı türü olma özelliğini taşıyor.

http://www.birgun.net/world_index.php?news_code=1339229929&year=2012&month=06&day=09

ABD'den Türkiye'ye yaptırım yok

ABD yönetimi, İran'dan ham petrol alımlarını önemli ölçüde düşürdükleri gerekçesiyle aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 7 ülkeyi ekonomik yaptırımlardan muaf tutacağını açıkladı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25357333/

Türk ataşe ırkçı cinayet kurbanı mı

Almanya’nın Hamburg kentinde öldürülen diplomat Ali Mangaoğlu cinayeti dosyası 19 yıl sonra yeniden açıldı. İşlenen cinayetin 8 Türk, bir Yunanlı esnaf ile bir Alman polisi öldüren aşırı sağcı terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü ile bağlantılı olup olmadığını ortaya çıkarmak için başsavcılık soruşturma başlattı. Başsavcılık soruşturma için Federal Kriminal Dairesini görevlendirdi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20741179.asp

Kadınlar için en iyi ülke Kanada

G-20 ülkeleri arasında kadınlar için en iyi ülke Kanada, en kötüsü iseHindistan. İngiliz haber kaynağı Trustlaw'ın yaptığı ankete göre, Türkiye o listede 19 ülke arasında 12'nci sırada yer alıyor ve "muhafazakarlığın özgürlükleri kısıtladığı" belirtiliyor. G-20 ülkeleri arasında kadınlar için en iyi ülke hangisi? İngiliz haber ajansı Reuters'ın yan kuruluşlarından Trustlaw'ın araştırmasına göre, Kanada. Yani cinsiyet eşitliği, kadına şiddet ve istismarı engelleme politikaları ve sağlık hizmetleri en iyi olan ülke.
http://www.cnnturk.com/2012/dunya/06/14/kadinlar.icin.en.iyi.ulke.kanada/665008.0/index.html

Türkiye’nin problemi ev içi kölelik

Meksika’da yapılacak G-20 zirvesi öncesinde bu gruba mensup ülkelerde kadınların durumu değerlendirildi. TrustLaw’ın yaptırdığı anket sonucu oluşan listeye 12’nci sıradan giren Türkiye ile ilgili bölümde “Muhafazakarlık özgürlükleri kısıtlarken, şiddet, çocuk evliliği, ev içi kölelik Türkiye’de hâlâ büyük bir problem. Töre cinayetinde kızların ve kadınların öldürülmesi devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.  Türkiye’de 2010 yılında evlenen kadınların yüzde 26’sının 16-19 yaş aralığında olduğu, 3.8 milyon kadının okuma yazma bilmediği hatırlatıldı.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20756728.asp

"KKTC atom bombası yapmıyor"

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu: 'Ambargoyu anlamakta zorlanıyorum. KKTC halkı ne İran gibi atom bombası yapma gayreti içerisinde ne de Suriye'deki gibi kendi insanını öldürmekte''.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/750974-kktc-atom-bombasi-yapmiyor

KKTC'nin kürtaj korkusu!

Türkiye yasağı, Ada'da da yasak gelmesi durumunda sonrası konuşuluyor. Bu noktada, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Suphi Hüdaoğlu'dan bir uyarı geldi: “Kumarhaneler yasaklandı, Ada’ya geldiler. Kürtaj da yasaklanırsa KKTC’ye akın olur.”

http://www.ntvmsnbc.com/id/25356012/

Ülkemiz ve halkımız için daha iç açıcı bir Dünya gündeminde görüşmek umuduyla saygılarımızı sunarız.

Hits: 12509