Dünya 'dan Haberler 19

~ 11.06.2012, Ali ER ~

Geçtiğimiz haftada da gündemde değişen çok şey yok. Dünya Basınında Türkiye’nin yer aldığı ana başlıklar ile içeride pompalanan algı çok farklı: Erdoğan’ın ülkesi ‘sultanlığa’ benziyor... Türkler Atatürk efsanesini yıkıyor... Kürtaj tartışması bir Erdoğan klasiği... Türk kadınlar kürtajı tartışıyor...

Dış politikada ise özellikle Suriye’nin öne çıktığı süreçte Türkiye, kendi kalesine en büyük golü(!) atmak üzere. O halde Dünya Basınında yer alan Türkiye başlıkları ve Suriye konusunda hazırladığımız değerlendirme ile Dünya’dan haberlere göz atmaya başlayalım.

Erdoğan’ın ülkesi ‘sultanlığa’ benziyor

New York Times ABD

Thomas Friedman’ın yazısından kısaltılarak çevrilmiştir.
AKP’nin Türkiye’yi on yıl içerisinde güçlü bir ekonomiye dönüştürdüğünü en sert muhalifler bile kabul ediyor. Fakat sorun şu; Başbakan Tayyip Erdoğan aynı zamanda bağımsız yargıyı devre dışı bıraktı. Basına da gözdağı verdiği için siyasi kontrol mekanizmaları artık yok.Ortadoğu’nun karışıklığı nedeniyle AKP’nin artan otoritarizmine dışarıdan uyarı da gelmiyor.İstanbul’da Türklerle sohbetim hep “Aman adımı yazma. Erdoğan çok kindar olabiliyor” cümleleriyle bitti. Eğer Erdoğan’ın Türkiye’yi ‘sultanlığa’ dönüştürmesi engellenmezse Türk demokrasisi zarar görecek. Obama’nın Erdoğan’a açık kart vermesi şu anlama geliyor: “Ekonomik büyümeyi sağla, sonra adım adım demokratik kurumları sınırlayabilir ve dini istediğin kadar dayatabilirsin.”   

Türkler Atatürk efsanesini yıkıyor

AP ABD
Bir zamanlar Türk devlet ideolojisinin temel taşı olan Atatürk kültü yavaşca, bazen de fark edilmeyecek derecede seyreltiyor. Yerine de kısmen Osmanlı İmparatorluğu döneminden ilham alan İslamcı kökenli hükümetin modernite, ahlak ve dinin toplumdaki yeri hakkındaki düşünce sistemi geliyor. Atatürk’ün ateşli inananlarının hayranlığının kaynağı ‘Türklerin babasının’ nüfusu ağırlıklı olarak Müslüman olan bir ülkede laik değerleri dayatmasıydı. Atatürk’e hakaret hâlâ ceza yasasında olsa da yargılamalar yumuşatıldı. Hükümet, Atatürk’ün sözlerinin ve geleneksel saygı gösterilerinin dokunulmaz olduğu fikrini aşamalı olarak yok etti. 

Kürtaj tartışması bir Erdoğan klasiği

Newsweek ABD
Türkiye’deki kültür savaşlarının son raundunda İstanbul’da binlerce kadın sokağa döküldü. Türban tartışmasında Erdoğan, AB’nin desteğine sahipti. Kürtaja karşı son kampanyası iseBrüksel’den çok farklı yanıt aldı. Avrupa Erdoğan’ın dini bir gündem empoze etmeye çalışmasından kaygı duyuyor. İstanbul’daki bir diplomat, ‘İktidarının ilk yıllarında AKP’nin önceliği, ordunun siyasi rolünü azaltarak totalitarizmin mirasını ortadan kaldırmaktı. Şimdi ise dini temelli toplum mühendisliği yetkisi olduğuna inanıyor, bu da kaygı uyandırıyor’ diyor. AKP’nin kürtaja saldırısı bir Erdoğan klasiği yani, ima edilen dini tonlar destekli kaba bir Türk milliyetçiliği.”   Owen Matthews’un haberinden kısaltılmıştır.

Türk kadınlar kürtajı tartışıyor

El Cezire KATAR
Kürtaj yasağı Türkiye’yi kutuplaştıran en son konu. 74 yaşında rahim kanseri tedavisi gören ev kadını Zehra Özer “Tecavüz için istisna olmaz. Dikkat etsinler. Biz niye tecavüze uğramıyoruz?” dedi. Türbanlı öğrenci Afra Akay “Kürtaj benim dini inançlarıma uymuyor. Ama kürtaj olmak isteyen kadınlar bu yasaktan kötü etkilenecek” yorum yaptı. Hükümetin 2004 yılında zinayı suç sayma girişimi kamuoyu ve AB’nin tepkisi sonucunda engellenmişti.

http://dunya.milliyet.com.tr/dunya-basininda-turkiye/dunya/dunyadetay/11.06.2012/1552039/default.htm

Türkiye’den kendi kalesine gol!

Adına ister ”Kürt’,  ister “Güneydoğu”, isterse de “Terör” sorunu deyin artık bu sorunun Türkiye sınırlarını aştığını, Türkiye-Irak-Suriye üçgeninde ileride İran’ı da kapsayacak uluslar arası ortak bir paradigmaya evirildiğini bütün Türkiye görmelidir. CHP Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bütün içtenliği ile “Bedel ödemeye hazırım; siyasette kan davası olmaz” diyerek Başbakan Sayın Erdoğan’ın kapısını çalması ve Kürt sorununda elini taşın altına koyması ileride çok daha özel önem kazanacaktır.

Ne olursa olsun bu girişim iç politik hesaplara kurban edilmemelidir. Çünkü AKP’nin dış politikadaki anlaşılmaz öncelikleri Türkiye’yi geri dönülmez bir kulvara sokmuş ve köşeye sıkıştırmaktadır. Özellikle Suriye’nin öne çıktığı süreçte Türkiye kendi kalesine en büyük golü(!) atmak üzerdedir.

http://www.yeniyaklasimlar.org/m.aspx?id=2975

Esad yine meydan okudu

ABD ve Rusya Dışişleri bakanları, Suriye’deki krizin aşılması için birlikte çalışma kararı verirken Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad yeni seçilen meclise seslendi. Esad dış kaynaklı gerçek bir savaş ve ve yok etme planı ile karşı karşıya kaldıklarını savundu. Reformlar yaptıklarını ama tırmanan terörün bu süreci engellemeye çalıştığını kaydeden Esad, “Siyasi bir sorunla değil ülkeyi yıkım planıyla karşı karşıyayız” dedi. Dış müdahale arayanlarla diyalog olmayacağını belirten Esad “Görüşleri ne olursa olsun Suriye bütün Suriyelilere açık ama terörizm siyasi sürecin bir parçası olamaz” diye konuştu.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1090032&CategoryID=81

Erdoğan: Her katliam için dış kaynaklı diyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’da yaptığı açıklamada, “Beşar Esad, ne zaman toplu katliam olsa hepsini dış kaynaklı olarak gösteriyor. Temennim odur ki, barışın egemen olduğu, milli iradenin Suriye’nin idaresine yansıdığı günler inşallah yakın olsun” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20685931.asp

'Suriye'de iç savaş yaşanıyor'

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, Suriye'de iç savaş yaşandığını ve şiddetin Lübnan gibi komşu ülkelere yayılmasından endişe ettiklerini söyledi. BM Genel Sekreteri, "Hula katliamını yapanlar adalet önünde hesap vermeli" dedi. Ban, Kıbrıs müzakerelerinde somut bir ilerleme sağlanamamasının da kendisini endişelendirdiğini belirtti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25354202/

Suriye'den beklenen diplomatik hamle geldi

Suriye Dışişleri Bakanlığı, aralarında Türkiye'nin Şam Büyükelçisi Ömer Önhon'un da bulunduğu bazı ülkelerin diplomatik temsilcilerini "istenmeyen adam" ilan etti.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20696473.asp

Beşar Esad’ı göndermenin zamanı geldi

İstanbul’da düzenlenen “Terörizmle Mücadele Küresel Forumu”na katılan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye ile ilgili sert mesajlar verdi.  Clinton, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı söylemini sertleştirerek çözüm için ‘uluslararası camianın Esad’ı ülkeden göndermesinin zamanının geldiğini’ söyledi. Suriye’de halkın bir bölümünün Esad’ı hâlâ desteklediğini kabul eden Clinton ‘ülkelerinin geleceği için’ bu kişilerin ikna edilmeleri gerektiğini belirtti. Clinton, “Amacımız, çabalarımızı attırarak Suriye halkına destek vermek. Çünkü durumun aciliyeti ortada. Rejimin desteklediği şiddeti gördük. Bunu vicdanımıza sığdırmamız mümkün değil” dedi.

http://dunya.milliyet.com.tr/besar-esad-i-gondermenin-zamani-geldi/dunya/dunyadetay/08.06.2012/1550862/default.htm

Rusya'dan Suriye uyarısı

 

Sergey Lavrov, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Suriye'deki krizle ilgili açıklamalarda bulundu. "Suriye'nin iç savaşın eşiğinde olduğunu" belirten Lavrov,Rusya'nın uluslararası toplantı düzenlenmesi önerisini yineleyerek, "BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri, İranIrak, Lübnan, Ürdün, Arap Ligi, Suudi Arabistan ve Avrupa Birliği ülkelerinin katılacağı uluslararası bir toplantı yapılmasının yararlı olacağını düşünüyoruz" dedi.

ABD'nin bu tür bir toplantıda İran'ın yer almasına karşı olduğunun hatırlatılması üzerine Lavrov, "Suriye üzerinde etkisi olan tüm güçler bu toplantıda yer almalıdır. İran da bu ülkelerden biridir" diye konuştu. Sergey Lavrov, "Annan Planı'nın işlevini yitirmediğini, hala canlı olduğunu" da öne sürdü.

http://www.cnnturk.com/2012/dunya/06/09/rusyadan.suriye.uyarisi/664406.0/index.html

Annan daha fazla baskı istedi

BM-Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, ülkeyi krizden çıkarmaya yönelik planının uygulanması için Suriye'ye baskıyı artırma çağrısında bulundu. Annan, Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüştü. 

Kofi Annan, görüşmenin başında, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Planın uygulanması için Suriye hükümetine ve taraflara baskının artırabileceğinden bahsedeceğini" belirtti. Herkesin bir çözüm aradığını ifade eden Annan, "Bazıları bu planın ölmüş olabileceğini söylüyor. Sorun plan mı yoksa uygulanması mı? Uygulanmasıysa, bu nasıl yoluna konulur. Eğer sorun plansa başka ne seçeneklerimiz var" diye konuştu.
Tüm bu soruların bugün ele alınacağını dile getiren Annan, "Aynı zamanda, bölge hükümetleri ve tüm dünya ile hedefimize ulaşmak için nasıl çalışacağımıza yanıt arıyoruz" dedi.

http://www.cnnturk.com/2012/dunya/06/08/annan.daha.fazla.baski.istedi/664340.0/index.html

BM: Esad meşruiyetini kaybetti

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın meşruiyetini kaybettiğini söyledi. BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, Suriye'deki şiddeti sona erdirmek için yeni bir strateji geliştirilmesi çağrısı yapmaya hazırlanıyor.

BM Genel Kurulu, Suriye gündemiyle toplandı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, Genel Kurul'da yaptığı açıklamada Hama'da 78 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı tarif edilemez bir barbarlık olarak niteledi.

Katliam bölgesine gitmeye çalışan BM gözlemcilerine ateş açıldığını belirten Genel Sekreter Ban, Suriye Devlet Başkanı Esad'ın tüm meşruiyetini kaybettiğini söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25356254/

Suriyeli muhaliflere Kürt lider

Beşar Esad rejimine karşı mücadelesini sürdüren isyancıların temsilcisi Suriye Ulusal Konseyi, Kürt aktivist Abdel Basset Sayda’yı yeni liderleri olarak belirlediklerini açıkladı. Konsey, söz konusu atamayı merkezinin bulunduğu İstanbul’da düzenlediği toplantıda duyurdu.

Konsey’den yapılan kısa açıklamada, “Sayda, Dr. Burhan Galyun’un ardından Suriye Ulusal Konseyi’nin yeni lideri seçilmiştir” ifadesi kullanıldı. Sayda, göreve getirilmesinin ardından yaptığı ilk açıklamada, "Esad rejiminin son kozlarını oynadığını" söyledi. Akademik eğitimini Paris’te tamamlamış olan Galyun, muhalefette yaşanan bölünmelerin önüne geçemediği ve konseyin güvenilirliğine zarar verdiği gerekçesiyle maruz kaldığı baskılar sonucu geçtiğimiz ay görevini terk etmişti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25356844/

Yuvarlak masada 'Esad sonrası Suriye'

Türkiye'nin başkanlığında İstanbul'da yapılan ve çok sayıda ülkenin dışişleri bakanlarının katıldığı Suriye konulu toplantıda Suriye halkına ek destek dahil atılabilecek ilave adımlar ve Esad sonrası bir Suriye'ye yönelik etkin ve muteber bir geçiş sürecinin koordinasyonunun ele alındığı bildirildi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20709482.asp

BM: Esad meşruiyetini kaybetti

Suriye'de iç savaş tehlikesinin gerçek ve çok yakın olduğu uyarısında da bulunan BM Genel Sekreteri Ban, "Barış için son şansın Annan planı. Esad rejimi planı uygulamaya koymalı" dedi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, Suriye'de 1 milyondan fazla kişinin yardıma ihtiyaçı olduğunu da belirtti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25356254/

İstanbul'dan Suriyeli muhaliflere destek

Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton ile birlikte 16 ülkenin dışişleri bakanları, sürpriz bir zirve ile biraraya gelerek, Suriye'de yaşanan şiddet olaylarını ele aldı. Zirvenin sonuç bildirgesinde Suriye muhalefetine destek sağlamak amacıyla bir Koordinasyon Grubu toplama konusunda mutabık kalındığı bildirildi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/748678-istanbuldan-suriyeli-muhaliflere-destek

Esad’a İstanbul’dan sert mesajlar

Terörörizmle Mücadele Küresel Forumu’na katılmak üzere önceki gece İstanbul’a gelen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, bu yeni katliama ilişkin haberlerin alındığı saatlerde, Beşar Esad’ı koltuktan düşürme konusundaki ısrarlarını sürdürecekleri mesajını verdi. Çarşamba gecesi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun evsahipliğinde düzenlenen ve İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Tunus ve Fas’ın da temsilcilerinin bulunduğu toplantıda muhataplarını, Suriye konusundaki yaklaşımları hakkında bilgilendirdi. ABD Dışişleri yetkilisinin verdiği yetkiliye göre Clinton, konuşmasında, “Esad iktidarının tamamen el değiştirmesi” planını da içeren bir geçiş stratejisine rehberlik ettiklerini anlattı.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20717266.asp

İstanbul'da Küresel buluşma

Terörle Mücadele Küresel Forumu İstanbul'da toplandı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, forumun açılışında yaptığı konuşmada, Forum kapsamında ikinci kez toplanılmasının şiddete varan aşırıcılık ve terörizmin her türüne karşı mücadele için birlikte çalışma yönünde süregelen kararlılıklarının güçlü bir ispatı olduğunu kaydetti.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/748788-istanbulda-kuresel-bulusma

Sürpriz Türkiye ve İran teklifi

Çin ve Rusya'nın öncülük ettiği Orta Asya'da güvenlik ve kalkınma konularının görüşüleceği Şangay İşbirliği Örgütü zirvesinde konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ve İran'ın da katılacağı bir Suriye toplantısı yapılmasını teklif etti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25355809/

Türkiye'ye 'evet', İran'a 'hayır'

Clinton, İstanbul'daki toplantıda Suriye'deki demokratik geçişin temel unsurlarının ele alınacağını söyledi. Clinton, Rusya Dışişleri bakanı Sergey Lavrov'un Suriye'deki krizin ele alınacağı toplantı önerisini de değerlendirdi. Clinton,  "Esad rejiminin insanlarına karşı yaptığı saldırıların arkasındaki bir ülkeyi davet etmek şaşkınlık verici" diyerek, İran'ın toplantıya çağrılmasına kapıları kapattı.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/748650-turkiyeye-evet-irana-hayir

İran: ABD’nin üslerini yıldırım hızıyla vururuz

Batılı güçlerle diplomatik çözüm için nükleer müzakerelerin üçüncü turuna doğru ilerleyen süreçte Hamaney, İsrail’in tartıştığı askeri operasyona çok sert çıktı. Hamaney “Bir yanlış adımda, uygunsuz bir harekette, bu başlarına yıldırım gibi düşecektir” dedi. Batılı güçlerin aslında ‘nükleer bir İran’dan değil, İslami bir İran’dan korktuklarını’ belirten Hamaney, nükleer silah iddialarının ise yalan ve aldatmacadan başka bir şey olmadığını belirtti.

http://dunya.milliyet.com.tr/iran-abd-nin-uslerini-yildirim-hiziyla-vururuz/dunya/dunyadetay/04.06.2012/1548909/default.htm  

İran ile ortak kullanım anlaşması onaylandı

22 Mart 2010'da Ramsar'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Esendere ve Sero Kara Hudut Kapılarının Ortak Kullanımına Dair Anlaşma" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

http://dunya.milliyet.com.tr/iran-ile-ortak-kullanim-anlasmasi-onaylandi/dunya/dunyadetay/03.06.2012/1548770/default.htm  

Irak’ta Maliki'ye savaş açıldı!

Irak’ta, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi hakkında Bağdat'ta başlatılan yargı süreciyle patlak veren siyasi kriz yeni bir boyuta taşındı. Maliki hükümetinin düşürülmesi için gerekli 172 milletvekili imzasının toplandığı, Cumhurbaşkanı Talabani’nin bu imzaları Meclis’e ileteceği kaydedildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25354971/

Maliki için verilen imzalar yetmedi

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Başbakan Nuri el-Maliki hükümetinin düşürülmesi için toplanan imzaların yeterli olmadığını belirterek, hükümetten güvenoyunun çekilmesini öngören talebi geri çevirdi. siyasi partiler ve bağımsız milletvekilleri tarafından sunulan imzaların geçerliliğini değerlendirmek üzere bir komisyon kurulduğu hatırlatılarak, bunlardan 11'inin, imzalarını geri çektikleri konusunda Cumhurbaşkanlığı'na bilgi verdiği kaydedildi. İki milletvekilinin de imzalarının işleme konulmaması talebinde bulunduğuna işaret edilen açıklamada, mevcut şartlarda imza sayısının 160'ta kalarak gerekli 163 sayısına ulaşmadığı ve bu nedenle Meclis Başkanlığı'na sunulmadığı kaydedildi.

http://www.cnnturk.com/2012/dunya/06/10/maliki.icin.verilen.imzalar.yetmedi/664434.0/index.html

 

Clinton'dan Ermenistan'a kritik ziyaret

Güney Kafkasya ülkeleri, Afganistan'a uzanan ikmal yolu üzerinde bulunmaları ve Batı yanlısı müttefik konumunda olmaları dolayısıyla, ABD açısından stratejik önem taşıyor. Dolayısıyla Washington, bölgenin ekonomik ve demokratik kalkınmasına teşvik vermek istiyor.

 http://www.ntvmsnbc.com/id/25355040/

Azerbaycan-Ermenistan sınırında yüksek tansiyon

Son dönemde tansiyonun yükseldiği Azerbaycan ile Ermenistan sınırında çatışmalar sürüyor. Azerbaycan, beş askerinin çatışmalarda hayatını kaybettiğini açıkladı.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20695255.asp    

 BMGK Dönem Başkanı Çin

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Li Baodong, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Dönem Başkanlığı'nın Çin'e geçmesi dolayısıyla BM'de basın toplantısı düzenledi ve BMGK'nın bu ayki programıyla ilgili gazetecilere bilgi Verdi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/748070-bmgk-donem-baskani-cin

İmparatorlukların gölgesinde Avrupa demokrasisi

Burjuva devrimlerinin merkezi Avrupa'da 21. yüzyılda monarşiler sembolik de olsa gücünü koruyor. "Bu zamanda monarşi mi olur?" diyenlerin gücü de krallıkları devirmeye yetmiyor. Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth’in tahta çıkışının 60. yıldönümü için Londra’da düzenlenen ihtişamlı kutlama, geçen hafta dünyanın en önemli magazin olaylarından biriydi. Etkinlik için bir servet harcanmış olmasına yönelik eleştiriler ve monarşi karşıtlarının gösterileri bu ihtişamın gölgesinde kaldı. Ne de olsa 2. Elizabeth Britanya dahil 15 ülkenin kraliçesi. Bir zamanların ‘üzerinde güneş batmayan İmparatorluğun hükümdarı. Her ne kadar atalarının sahip olduğu siyasi gücü büyük ölçüde kaybetmiş olsa da Büyük Britanya İmparatorluğu’nun günümüzdeki sembolü. 

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1090666&CategoryID=81

Belçika'da peçe gerginliği

Yüzü kapatan giysilerin yasaklandığı Belçika'da polisin peçeli bir kadına müdahalesiyle başlayan gerginlik, 2 polisin bıçaklanmasıyla sonuçlandı.

Brüksel'de önceki hafta toplu ulaşım araçlarını denetleyen polis ekibinin peçesini çıkarmaya çalıştığı Stephanie Djato (25) adlı kadın direnmiş ve kendisine müdahale eden 2 kadın polisle yaşanan tartışma sonucu karşılıklı hafif yaralanmalar olmuştu. Sonradan Müslüman olduğu belirtilen Belçikalı Stephanie, çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakılınca "Belçika İçin Şeriat" (Sharia4Belgium) adlı radikal bir örgüt tarafından sahiplenilmişti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=344062

Alman bakanın başı Afgan halısıyla dertte

Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Dirk Niebel'in Afganistan ziyareti sırasında satın aldığı 9 metrekarelik Afgan halı, ülkede siyasi bir krizin yaşanmasına neden oldu. Muhalefet partisi, Niebel'i vergi kaçakçılığıyla suçladı. Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Dirk Niebel geçtiğimiz mart ayında Afganistan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Koalisyonun küçük ortağı Hür Demokrat Parti'nin bakanlık kontenjanından hükümette yer alan Dirk Niebel, ziyareti sırasında 1400 dolar karşılığında bir Afgan halısı satın aldı. Kabil'e tarifeli bir seferle giden Alman Bakan, 30 kilogramağırlığındaki halıyı yanına almak yerine Kabil'deki Almanya Büyükelçiliği'nde bıraktı.

Halı 'istihbarat' uçağıyla geldi 
Bakan Dirk Niebel'in "Afgan halı" skandalı ise şöyle başladı. Almanya İstihbarat örgütü BND Başkanı Gerhard Schindler geçtiğimiz mayıs ayında teşkilata ait bir uçakla Kabil'e gitti. BND Başkanı Gerhard Schindler, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Dirk Niebel'in büyükelçilikte bıraktığı halıyı, teşkilatın uçağıyla Berlin'e getirdi. Böylelikle halı gümrükten geçmeden Almanya'ya girmiş oldu.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25356460/

Fransa'da genel seçim günü

Fransa'da genel seçimlerin ilk turunda oy verme işlemi, yerel saat ile 08.00'de başladı. Sandıklar küçük yerleşim birimlerinde saat 18.00, büyük kentlerdeyse saat 20.00'ye kadar açık kalacak. Seçimlerde 6 bin 603 aday yarışacak. Adayların yüzde 40'ını kadınlar oluşturuyor. Seçimlerin ardından 577 sandalyeli meclisin yeni üyeleri belli olacak. Fransa'da yaklaşık 46 milyon seçmen bulunuyor. Son kamuoyu yoklamaları, Mayıs ayında düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin aksine genel seçimlere katılım oranın düşük olacağını gösteriyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25356855/

Fransa'da zafer sol partilerin

Fransa'da genel seçimin ilk turunda, sol partilerin oluşturduğu ittifak önemli bir başarıya imza attı. Resmi olmayan sandık çıkışı anket sonuçlarına göre, sol partilerin oluşturduğu ittifak yüzde 47,10 oy aldı. Merkez sağdaki Halk Hareketi Birliği ve diğer küçük sağ partilerin oluşturduğu koalisyon ise yüzde 35,40 oy toplarken, aşırı sağa yüzde 13,40 oranında oy çıktı. İlk turdaki seçim sonuçlarının, gelecek hafta düzenlenecek ikinci turda da tekrarlanması halinde sol ittifak Meclis'te 305 ile 353 arasında sandalyeye sahip olacak. Sağ partilerin ise 222 ile 266 arasında sandalyeye sahip olması bekleniyor.

Fransa Meclisi'nde 577 sandalye bulunuyor. Seçim sistemine göre ilk turda seçim bölgesinde yüzde 50'den fazla oy alan milletvekili doğrudan milletvekili seçiliyor, aksi takdirde yüzde 12,5'in üzerinde oy alan adaylar ikinci turda yarışma hakkı kazanıyor.
Fransa'da 6,5 milyon oy potansiyeline sahip aşırı sağ, hiçbir partiyle ikinci turda ittifak yapamadığı için meclise temsilci gönderemiyor. Fransa'da sol partiler Senato'da da oy çokluğuna sahip olduğu için, yeni hükümetin yasa çıkartması ve anayasa değişikliğine gitmesi daha kolay olacak. 

http://www.cnnturk.com/2012/dunya/06/10/fransada.zafer.sol.partilerin/664420.0/index.html

'Asıl kapitalizmin sonu gelecek'

Kanser tedavisi gören Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, en son sağlık kontrolünün çok iyi sonuç verdiği ve kendisini çok iyi hissettiğini söyledi. Chavez, “günleri sayılı” diyerek kendisini hedef alan Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick’e de cevap verdi.

Chavez, en son yapılan tetkiklerin, kanserli hücrelerin vücudunda tekrar yayılıp yayılmadığını göstermek için yapıldığını belirtti ve sonuçların çok iyi olduğunu söyledi. Resmi temaslarda bulunduğu Rus temsilcileri Başkanlık Sarayı’nın basamaklarında karşılayan Chavez, görüşmelerin ardından basın mensuplarının sağlığı, petrol fiyatları ve Ekim ayında yapılacak başkanlık seçimleri hakkındaki sorularını yanıtladı. Chavez, “7 Ekim’de yapılacak savaşı kazanacağız” dedi ve başkanlık sarayını göstererek, “Burjuvalar buraya bir daha geri dönmeyecek” dedi. Chavez, kendisine rakip olmak için eyalet valiliğini bırakan Henrique Capriles’i, ‘zenginlerin çıkarlarını korumakla’ eleştirdi.

Seçimlere adaylığını yarın koyması beklenen Chavez’in bu ayın ortasında yeniden sağlık kontrolünden geçeceği ve adaylığıyla ilgili işlemleri tamamlamadan yine birçok tıbbi teste tabi tutulacağı ifade edildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25356895/

İspanya'ya 100 milyar Euro

Euro Bölgesi maliye bakanları, bankaları acil sermaye takviyesine ihtiyaç duyan İspanya'ya 100 milyar euro kadar kredi verme kararı aldı. İspanya'yı üç saate yakın süren telekonferans toplantısında tartışan bakanlar, krediyi serbest bırakmak için bu ülke bankalarına ne kadar sermaye takviyesi gerektiğini 21 Haziran'a kadar önce ortaya koyacak iki bağımsız denetim şirketinin raporunu bekleyecek.

Telekonferans toplantısının ardından Avro Grubu'ndan yapılan açıklamada, Avrupa mali istikrar fonları (EFSF ve ESM) aracılığıyla sağlanacak kredinin İspanyol finans sektörünün ''toplamda 100 milyar euroya kadar çıkabileceği tahmin edilen'' sermaye gereksinimi ve ihtiyat marjını karşılayacağı belirtildi. Açıklamada, kısa süre içinde gelecek ''resmi başvurunun ardından AB Komisyonu'nun Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Bankacılık İdaresi ve Uluslararası Para Fonu'yla irtibat içinde hazırlayacağı değerlendirmesini ve yardım karşılığında mali sektörle ilgili yerine getirilmesi istenecek zorunlu şartlar önerisini hazırlayacağı'' kaydedildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25356863/

Egemen Bağış Avrupa'yı obez diyetisyene benzetti

AB projesine halkın desteğini sağlamak, AB yönetişim mekanizmalarıyla bugünkü kriz ortamının ötesine geçmek, AB-Türkiye ilişkilerini yeniden canlandırmak ve değişen dünyada Avrupa’nın “yumuşak gücünü” kullanabilmek gibi alt başlıklarla toplanan panele Bakan Bağış’ın “diyetisyen” benzetmesi damga vurdu. AB’yi obez bir diyetisyene benzeten Bağış, “Bize sürekli ne yememiz gerektiğini, ne kadar egzersiz yapmamız gerektiğini söylüyor ama bazen yapılması gerekenleri kendi unutuyor” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20697635.asp

'İstanbul BM merkezi olacak'

''Birleşmiş Milletler'in İstanbul'da bir merkezi olacak" diyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "BM'nin bütün bölgesel ofisleri İstanbul'da toplanacak. İstanbul, Cenevre, Viyana ve Nairobi gibi BM şehri olacak" dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25355949/

Laikliği koruyun

AP milletvekilleri Mario Borghezio ve Barry Madlener, Türkiye’de laik eğitimin korunması için AB müdahalesi istedi. Vekillerin parlamentoya sunduğu soru önergelerini yanıtlayan AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Füle, “Eğitim reformu geniş uzlaşmayla sağlanmalı” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20708682.asp

Yunanistan'dan Erdoğan'a 'karga' tepkisi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun "Yunanistan ekonomisi bizden iyi" sözlerine Başbakan Erdoğan'ın "Buna kargalar bile güler" demesine Atina'dan sert yanıt geldi. Yunan hükümet sözcüsü, "Yunanistan komşularından gürültü koparmak yerine, sorunlarına saygı gösterilmesini beklerdi" dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25356051/

'Mülteciyi al vizeyi verelim'

Ekonomik krizin boynunu büktüğü Avrupa Birliği "vize kolaylığı" karşılığında Türkiye'den mültecileri geri kabul antlaşmasına imza atmasını bekliyor. Tarafların anlaşması halinde Ankara "geri kabul" antlaşmasına imza atacak ve karşılığında ilk aşamada vize kolaylığı ve yakın gelecekte de vizelerin tamamen kaldırılması için bir yol haritası belirlenmesi hakkını elde edecek.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25356103/

Yunanistan 'engel'e başladı

Yunanistan, kaçak göçmenlerle mücadele için Yunanistan - Türkiye kara sınırının, sıfır noktasına fiziki engel kurmak için altyapı çalışmalarına başladı. Tel/çit işlemleri için iş makinaları, Pazarkule Sınır Kapısı yakınlarında kazı ve beton atma işlemleri için çalışıyor.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/748217-yunanistan-engele-basladi

Schengen’e büyük darbe

22 AB ve 4 Avrupa ülkesinde serbest dolaşım hakkı tanıyan Schengen anlaşması dün ciddi bir darbe yedi. Schengen ülkelerine, kaçak göçle mücadele için gerekli hallerde geçici olarak sınır kontrolü getirme yetkisi tanındı.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20717270.asp  

'Mülteciyi al vizeyi verelim'

Ekonomik krizin pençesindeki Avrupa Birliği içişleri bakanları Lüksemburg'da bir araya gelerek Türkiye'ye "vize kolaylığı sağlamayı" görüşüyor. AB'yi bu adıma zorlayan ise, her yıl binlerce yasadışı mültecinin Türkiye üzerinden Avrupa'ya kaçması. AB Sınır Koruma Ajansı Frontex'in verilerine göre, geçtiğimiz yıl ekim-aralık ayları arasında Avrupa Birliği ülkelerine 30 bin mülteci yasadışı yollardan giriş yaptı. Yasadışı yollardan Avrupa'ya giden mültecilerin yüzde 75'i ise, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınırı kullandı. Gürcistan'la bile vize müzakereleri yapan Avrupa Birliği, yıllardır Türkiye'nin "vizeyi kaldıralım" teklifini görmezden geliyor.

'Vizesiz hayat' için yol haritası 
Ekonomik krizin boynunu büktüğü Avrupa Birliği "vize kolaylığı" karşılığında Türkiye'den mültecileri geri kabul antlaşmasına imza atmasını bekliyor. Tarafların anlaşması halinde Ankara "geri kabul" antlaşmasına imza atacak ve karşılığında ilk aşamada vize kolaylığı ve yakın gelecekte de vizelerin tamamen kaldırılması için bir yol haritası belirlenmesi hakkını elde edecek.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25356103/

Yunan adalarında limanda vize başladı

Yetkililer yeni uygulamayla ilk seyahatlerin önümüzdeki hafta başında başlamasının beklendiğini belirterek “Adalara gelmek isteyen Türk turistler turizm acentelerine giderek Schengen Antlaşması’nın gerektirdiği belgeleri sunacaklar. Acenteler 1-2 gün önce bize yolcu listesini ulaştıracaklar. Biz de listede kimlere vize verileceğini kimlere verilmeyeceğini belirleyeceğiz. Vize’nin fiyatı 60 euro olacak” diye konuştu. 

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20717281.asp

'Yunan Führer' İstanbul'u istedi

Yunanistan'daki aşırı sağcı Altın Şafak Partisi’nin 'Führer' lakaplı lideri Nikos Mihaloliakos 'İstanbul’un bir gün geri alınabileceğini' ima etti. Mihaloliakos, İstanbul’un fethi dolayısıyla Atina’da düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada “Kalbimiz kraliçe şehirde (İstanbul) Yaşasın Konstantinos Palaiologos” demişti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25356296/

"Türkiye'den özür dilemeyeceğiz"

Jerusalem Post'un haberine göre, Eliat'taki bir konferansta konuşan Lieberman, ABD'nin Pakistan'daki tutumunu örnek göstererek, İsrail'in de Türkiye'den özür dilemeyeceğini söyledi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/748319-turkiyeden-ozur-dilemeyecegiz

Erdoğan bölgesel Davos’ta da İsrail’i eleştirdi

2009’da İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’le yaşadığı diyalog ve “Daha da Davos’a gelmem” diyerek toplantıyı terk etmesi hala konuşulan Başbakan Tayyip Erdoğan dün İstanbul’daki bölgesel Davos’un açılış konuşmasında yine İsrail’i eleştirdi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20700886.asp

İsrailli turiste ihtiyacımız yok

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in Maariv gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’yi turizm boykotu uygulamakla tehdit eden İsrail yönetimine, “İsrailli turistlere ihtiyacımız yok” sözleriyle yanıt verdi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20717280.asp

Türkiye Somali’de ne yapıyor?

İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye’nin son dönemde Somali’de giderek artan yardım ve yeniden yapılanma çalışmalarını masaya yatırdı. Bazı Batılı yardım yetkilileri Türk kuruluşlarının bu kadar hızlı ve kolay çalışmak için ne tür anlaşmalar yaptığını sorguluyor. Kenya’nın başkenti Nairobi merkezli yardım topluluğu Türk fonlarının güç simsarları, iş dünyasının kodamanları ve savaş kumandanlarının ceplerine gittiğinden endişeleniyor.

http://dunya.milliyet.com.tr/turkiye-somali-de-ne-yapiyor-/dunya/dunyadetay/04.06.2012/1548919/default.htm

Economist: Uludere'nin artçı depremleri sürüyor

İngiliz Economist dergisi, "Uludere'de Katliam" başlığı ile yayımladığı analizde 'Kürt sorununda Erdoğan öncekilerden iyi' derken eleştirmeyi ihmal etmedi: İslamcılar bile, Erdoğan'a inancını kaybediyor. Türkiye ’de Uludere “artçı depremlerinin” hala devam ettiği yorumları yapılıyor. Economist dergisi, “ Uludere’de Katliam” başlığı ile yayımladığı analizde “ Türkiye ’nin Kürtleri, her zamankinden daha yabancılaşmış hissediyor ve hem BDP hem de PKK’ya sempati artıyor” görüşünü öne sürdü. Buna karşın dergi, “Gerçek budur ki Sayın Erdoğan, Kürt sorununu çözmek için tüm seleflerinden daha çok çaba göstermişti” değerlendirmesini de yaptı. 

Haftalık Economist dergisi, “Kürtlerin öldürülmesinin siyasi artçı depremleri hala sürüyor” spotunu kullandığı “Uludere’de Katliam” başlıklı analizde “ Türkiye ’nin Kürtlere yaptığı muamelenin yeni zalim bir sembolü var” dedikten sonra 34 kişinin hayatı kaybettiği Uludere baskına ilişkin ayrıntılı bilgi verdi. Ölenlerin çoğunun çocuk olduğuna da işaret eden Economist, kurbanların korucu bir köyünden geldiklerini, tümünün de silahsız olduklarını Türk insansız hava araçlarının gösterdiğini kaydetti. 

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1090552&CategoryID=81

Danimarka: Roj Tv'nin yayını önünde sonunda duracak

Danimarka Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Roj TV'nin yayınlarının durdurulacağını ve ekim ayında meclise sunulmak üzere yeni bir yasa hazırlığı içinde olunduklarını açıkladı. Türkiye - Danimarka ilişkilerinde Roj TV nedeniyle problemler yaşandığını anımsatan Dışişleri Bakanlığı’nın yetkilileri, mahkemenin oy birliği ile Roj TV ’nin kapatılmasına karar verdiğini ancak Danimarka’nın medya yasasının çok eski olduğu için yeni bir yasa üzerinde çalışmalar başlatıldığını kaydetti. Bu problemin kesinlikle çözüleceğinin altını çizen bakanlık temsilcileri, şu açıklamada bulundu: 
Roj TV ’nin terörist yayını eninde sonunda duracak. Yeni yasa ile birlikte bu problemi geçmişte bırakıp iki ülke ilişkilerinde önümüze bakabileceğiz. Türkiye ’ye çok sayıda Danimarkalı tatil için gidiyor ve aynı şekilde Danimarka’da da daha fazla Türk ve Türk yatırımcı görmek istiyoruz." 

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1090536&CategoryID=81

'Kürtaj tartışması kaygı verici'

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nden, "Türkiye'de kadın haklarının gerilemesinin kabul edilemeyeceği" açıklaması geldi.AkPM'nin bildirisinde, Türkiye'deki kürtaj tartışmasının "derin kaygıyla takip edildiği" belirtildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25355613/

Kürtaj tartışması Avrupa merceğinde

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Komisyonu, Ankara'ya “kadın haklarında geri adım atma!” mesajı verdi. Türk hükümetinin kürtaj konusundaki son çıkışı Avrupa’da mercek altına alınmaya başlandı. Başbakan Reecep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın konu hakkındaki beyanları özellikle Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi kulislerinde geniş yankı yaratmış durumda.

http://www.dw.de/dw/article/0,,15999855,00.html?maca=tur-ntv_online_tr-5970-html-cb

Kanada basını Türkiye'yi tiye aldı

Parasız eğitim pankartı yüzünden iki gencin 8 yıl ceza alması Kanada'da alay konusu oldu. Kanada gazeteleri, ‘Bizde de böyle savcılar olsa, başbakanımız harç artışını protesto eden öğrencilerden kurtulurdu’ yorumunu yaparken, 4 aydır süren öğrenci eylemlerinin hedefindeki Quebec Başbakanı Charest için ‘Türkiye’deki gibi hakimleri olmasını isterdi’ diye yazdı.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı 14 Mart 2010’daki Roman Çalıştayı’nda “Parasız eğitim istiyoruz, alacağız” pankartı açan üç öğrenciden Berna Yılmaz ve Ferhat Tüzer’in 8 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılması dünyada da yankı buldu. Ancak bu karara en çok ilgi gösteren Kanada’nın Quebec eyaleti oldu. Çünkü 4 ay önce eyalet yönetiminin üniversite harçlarına yaptığı zam öğrencileri sokaklara döktü.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=344040

Çavuşların AİHM zaferi

TSK'da çavuş ve uzman çavuş rütbeleriyle görev yaparken 2008 ve 2009 yıllarında üstlerinin emirlerine itaat etmedikleri gerekçesiyle haklarında oda hapsi cezası verilen dört astsubay, bu cezaların bağımsız ve tarafsız bir mahkeme yerine komutanları tarafından verilmiş olmasına karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde açtıkları davayı kazandılar.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25355489/

Tunus Türkçe öğretecek

Tunus Hükümeti'nden yapılan açıklamada iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla önümüzdeki aylarda Türk dilinin resmi eğitim müfredatında yer alacağı bildirildi. Tunus Milli Eğitim Bakanı Abdüllatif Ubeyd, Tunus'ta önemli tarihi geçmişe sahip olan Türkçenin orta öğretim kurumlarında seçmeli ders olarak okutulmasıyla ilgili Bakanlık kararının, Türkiye açılımı çerçevesinde alındığını belirtti.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1090192&CategoryID=81

Türkiye karamsarlıktan kırılıyor

Gallup araştırma şirketinin yayımladığı uluslararası “Karamsarlık Endeksi”nde Türkiye en üst sıralarda yer aldı. Endekse göre Irak, araştırma sonuçlarına göre “kötü duygular” açısından 59 puan toplayarak listenin birinci sırasında yer aldı. Irak’ı 43 puanla Filistin, 41 puanla Bahreyn, 40 puanla Filipinler ve 39’ar puanla Togo ile Mısır izlerken, Türkiye ile komşusu Yunanistan’ın puanı 38 oldu. Endeksteki OECD ülkeleri ayrıca listelendiğinde, Türkiye ve Yunanistan’ın birinci sırayı paylaştığı görülüyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20717287.asp

Ülkemiz ve halkımız için daha iç açıcı bir Dünya gündeminde görüşmek umuduyla saygılarımızı sunarız.

Hits: 12513