Dünya 'dan Haberler 17

~ 28.05.2012, Ali ER ~

Geçen haftaya Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin, Uludere'de konusunda pimini çektiği bomba, hafta boyunca gündemi fazlası ile meşgul etti. Hemen ardından ikincisi Obama’dan geldi. NATO zirvesinde, radarı Malatya Kürecik'te konuşlandırılan balistik füze savunma sisteminin ara yeteneğinin hayata geçirilmesi ilan edildi, Obama'nın, Türkiye'deki radarın operasyonel kontrolünün NATO'ya devredilmesi talimatı verdiği bildirildi.

Bunun üzerine CHP, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında, “ülkenin güvenliğini tehlikeye atan ve ülke çıkarlarına zarar veren başarısızlıklarının siyasi sorumlusu olduğu” iddiasıyla gensoru önergesi verdi.

Bu konuda “Kürecik’teki radar NATO tesisidir” diyenlere “benim külahıma anlat” demedik ama başından beri ısrarla “ Kürecikteki radar henüz NATO radarı değil, ABD’nin Türkiye’de konuşlandırdığı bir radardır”  demiştik de ne yapalım...

Ama Cumhuriyet gazetesinde Işık Kansu’nun köşesinde yayımlanan Murat Sayın’ın yandaki karikatürü her şeyi tek karede anlatıyor…

İşte Sanatın gücü… 

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=339124

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=340476

http://www.yeniyaklasimlar.org/m.aspx?id=2045

 

Uludere ile ilgili olarak ise; “Tartışmaların kilitlendiği önce kim tespit etti? Yüzeyselliğinin çekiciliğine kapılmadan WSJ’nin haberi ve bağlantılarının Ortadoğu büyük resmi içinde değerlendirilmesi” gereğine özel olarak dikkat çekmiştik geçen hafta. O halde bu konuda gelişmelere ışık tutacak önemli tespitlerde bulunan Sayın Cengiz Çandar’ın  “İşin içine 'Kürdistan petrolü' girerse...” başlıklı yazısı ile başlayalım.

İşin içine 'Kürdistan petrolü' girerse...

Türkiye ile KRG arasında gelişen ve son dönemde olağan dışı bir yakınlaşma gösteren ilişkilerde 'PKK pürüzü' bulunuyor." Türkiye’nin, bölgenin ve doğrudan ‘Kürt sorunu’nun geleceğini ilgilendiren çok önemli gelişmeler cereyan ediyor ve bunlar Türkiye’de Uludere katliamı üzerinde odaklanan polemikler ve ‘kötü yönetim’ örneklerinin sergilendiği günler içinde gölgede kalıyorlar.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalYazar&ArticleID=1089153&Yazar=CENGIZ-CANDAR&CategoryID=98

Maliki'den Barzani'ye Türkiye uyarısı

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin basın danışmanı Ali El Musavi, imzalanacak anlaşmaların, Bağdat ile Kürtler arasındaki yönetim ilişkilerini belirleyen yasalar ve anayasalara uygun olması gerektiğini söyledi. Maliki'nin basın danışmanı Musavi bu açıklamayı, Kürt yönetiminin Bağdat yönetimini atlayarak Ankara'yla Türkiye'den uluslararası piyasaya petrol ihraç etmesine imkân tanıyacak bir anlaşmaya vardığını açıklamasından bir gün sonra yaptı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25351023/

Tarık Haşimi iade edilmezse Ankara’ya boykot gelecek             

Önceki gün Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Basra’da, Tarık Haşimi'nin Türkiye'de olması nedeniyle Türkiye’ye karşı protesto gösterisi yapılmış, gösteride Türkiye mallarının ve şirketlerinin boykot edilmesi çağrısı yapılmıştı. Yüzlerce gösterici Türkiye Konsolosluğu’nun önünde toplanarak eski Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi’nin Türkiye’ye sığınmasını protesto etti. Göstericiler, “Ankara Haşimi’yi Irak’a teslim etmezse, Türk mallarını boykot ederiz” tehdidinde bulundu.

http://www.birgun.net/world_index.php?news_code=1337587395&year=2012&month=05&day=21

Haşimi için ünlü İslam alimi devrede

Bağdat'ın suikast timleri kurmak ve teröre destek vermekle suçladığı Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık Haşimi için ünlü İslam alimi Yusuf el-Karadavi devreye girdi. Irak Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Yusuf el-Karadavi'nin bir mektup yazarak, Celal Talabani'den Haşimi'nin davasına doğrudan müdahil olmasını istediği belirtildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25351535/

Talabani istifaya mı hazırlanıyor?

Bölgesel Kürt Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani, Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin istifa edebileceğini söyledi.  Kuzey Irak’ta yayınlanan Hawlati gazetesine konuşan Barzani, “Celal Talabani istifasını hazırladı ve gerekli her yere teslim etti” dedi.

http://dunya.milliyet.com.tr/talabani-istifaya-mi-hazirlaniyor-/dunya/dunyadetay/24.05.2012/1544303/default.htm 

Suriye için Yemen modeli

Obama'dan, Suriye'de rejim değişikliği için Yemen modeli önerisi; ABD Başkanı Barack ObamaCamp David’de gerçekleştirilen G-8 Zirvesi’nde dünya Liderleriyle Suriye krizini görüştü.  Obama’nın, G-8 Zirvesi’nde Suriye Lideri Beşar Esad’ın iktidardan çekilmek zorunda olduğuna işaret ederek Yemen’deki halk isyanını sona erdiren geçiş sürecinin örnek alınabileceğini ifade ettiği belirtildi. Yemen’deki kriz geçtiğimiz yıl Ali Abdullah Salih’in yetkileri yardımcısına devretmesiyle çözülmüştü. 

İsrail’de yayınlanan Maariv Gazetesi’nde geçtiğimiz yıl tarihli bir haberde Rusya’nın da Suriye’de Yemen’deki bir çözüme ulaşılmasına destek verdiği öne sürülmüştü. Rusya’nın Esad’ın koltuğunu yardımcısı Faruk el Şara’ya bırakması için girişimlerde bulunduğu iddia edilmişti. 

http://www.haberturk.com/dunya/haber/743852-suriye-icin-yemen-modeli

"BM'nin arabuluculuk ve güçlendirme çabalarını destekliyoruz"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Kurulu’nda düzenlenen 'Arabuluculukta Üye Ülkelerin Rolü' konulu toplantıda konuştu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, “Türkiye ve Finlandiya'nın öncülüğünde ve Arabuluculuk Dostlar Grubu'nun desteğiyle arabuluculuk konusunda hazırlanan 65/283 sayılı kararın 2011'de kabul edilmesi arabuluculuk konusunda dönüm noktası olmuştur. Bu karar, arabuluculuk konusunda kabul edilen ilk BM kararı olmuştur.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/744724-bmnin-arabuluculuk-ve-guclendirme-cabalarini-destekliyoruz

Suriye'nin savaşı Beyrut'a sıçradı

Suriye'deki şiddet olaylarının kıvılcımı bu kez de Lübnan'ın başkenti Beyrut'a sıçradı. Beyrut'ta Esad yanlıları ve karşıtlarının çatışmasında 2 kişi ölürken, 18 kişi de yaralandı. Lübnan ordusu panzerlerle müdahale etti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25350926/

Lübnan gergin, Nasrallah'dan 'itidal' çağrısı

Lübnan Suriye'deki şiddet olaylarının yeni merkezi haline dönüşüyor. Hafta sonu Lübnan'da iki kentte Şiiler ve Sünnilerin çatışması sonrasında, bu kez de Suriyeli muhaliflerin 13 Lübnanlı Şii'yi kaçırması yeni bir gerilime neden oldu. Hizbullah lideri, Şiileri sakin olmaya çağırdı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25351532/

'Türkiye bize silah veriyor'

Birgün Gazetesi'nin aktardığı habere göre, Weiss’in Hatay’da görüştüğü isyancılar, “ Türkiye hafif silahlar temin etmekle kalmıyor, isyancılar arasından seçtikleri kumandanları İstanbul ’da eğitiyor” dedi.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1088950&CategoryID=81

Suriye konusunda ‘bir dakika’ dedik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD’nin Chicago kentinde düzenlenen NATO zirvesinin ardından basın mensuplarına toplantılarla ilgili şu bilgileri verdi: Suriye konusunda görüştüğümüz herkesi uyardık. Herkes Türkiye’yi çok takdir ediyor, oynadığı rolden dolayı falan, bir dakika dedik, bu Türkiye ile Suriye arasında bir ikili mesele değil. Bu Suriye ile bütün uluslararası camia arasında bir mesele, onun için BM Güvenlik Konseyi’nde, onun için gözlemciler gidiyor. Hepinizin taahhüdünüzü daha açık şekilde göstermeniz lazım, daha sağlam durmanız lazım, bunları konuştuk.

 http://dunya.milliyet.com.tr/suriye-konusunda-bir-dakika-dedik/dunya/dunyadetay/23.05.2012/1543789/default.htm

İstanbul'dan sonra Bağdat'ta müzakere

İran'la nükleer pazarlık için BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ile Almanya'nın oluşturduğu 5 artı 1 ülkeleri İstanbul'dan sonra Irak'ın başkenti Bağdat'ta müzakere masasına oturacak. Musavi, "İran iki şey istiyor. Nükleerde barışçıl amaçlarla kullanım hakkımızın kabul edilmesi, diğeri de uygulanmakta olan yaptırımların kaldırılması" dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25351573/

Batı İran'ı ikna edemedi

İki gün süren müzakerelerin ardından Avrupa Birliği dış politika sorumlusu Catherine Ashton, İran'la ciddi görüş ayrılıklarının giderilemediğini söyledi. Ashton, tarafların 18-19 Haziran'da Moskova'da yeniden biraraya geleceğini duyurdu. 

http://www.ntvmsnbc.com/id/25352319/

'İran'la kısa sürede anlaşma yapacağız'

İran'a yaptığı iki günlük çalışma ziyaretinin ardından basına açıklama yapan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu(UAEK) Başkanı Yukiya Amano, İran'ın "tartışmalı" nükleer programının araştırılması konusunda Tahran yönetimiyle anlaşmaya vardıklarını söyledi. Amano, UAEK ile İran arasında konuya ilişkin anlaşmanın kısa sürede imzalanmasını beklediğini belirtti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25351282/

İran’a yeni takas paketi

P5+1 adına pazarlıkları yürüten AB Dışişleri Temsilcisi Catherine Ashton, İran’ı nükleer silah yapımına imkan verebilecek yüzde 20’lik uranyum zenginleştirme faaliyetinden vazgeçme karşılığında yeni bir öneri paketi sundu. AB yetkilileri, yeni paketin İran’ın da çıkarına olacağını belirtti. Paketle ilgili resmi açıklama yapılmazken, Tahran’a yeni bir nükleer takas önerisi getirildiği tahmin ediliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20616435.asp

İran'la Bakü arasında 'Eurovision' gerginliği

İran, Bakü Büyükelçiliği önünde yapılan protesto gösterilerinde İran'ın dini lideri ve kutsal değerleri aşağılandığı gerekçesiyle bu ülkedeki elçisi Muhammedbağır Behrami'yi geri çağırdı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25351264/

Mısır'da ikinci turda Mursi ve Şefik yarışacak

Mısır'da iki gün süren cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda oyların sayımı devam ediyor. Seçimde kullanılan geçerli oyların yaklaşık yüzde 75'i sayıldı. Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) adayı Muhammed Mursi birinciliğini korurken eski rejimin son başbakanı Ahmed Şefik de ikinciliği garantiledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25352289/

Kürecik, NATO’nun emrine verilecek

New York Times gazetesinde yer alan habere göre NATO’nun ağırlıklı Afganistan gündemli Chicago Zirvesi öncesinde, ABD Başkanı Barack Obama, ittifaka İHA filosu satın alma, silahların ve eğitim tesislerinin birlikte kullanımı ve Avrupa’da nükleer silahlara karşı caydırıcılığa ve Rusya ile silahsızlanma çabalarına devam etme planını sunacak. Bu plan kabul edilirse halen ABD’nin kontrolünde olan Kürecik’teki radar savunma sisteminin daimi olarak NATO’nun emrine geçeceği, ABD donanmasının ileri teknolojiye sahip radar ve füze mekanizmalı “Aegis” savunma sistemli savaş gemilerinin kriz zamanlarında NATO emrine transfer edileceği kaydediliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20595608.asp

Obama'dan Kürecik talimatı

ABD'nin Chicago kentindeki NATO zirvesine, füze savunma sistemi damga vurdu. Birkaç yıl içinde tüm Avrupa, füze savunma sistemi sayesinde hava saldırılarına karşı korunaklı hale gelecek. Obama'nın da Kürecik'teki radarın operasyonel kontrolünü NATO'ya devretme talimatı verdiği belirtildi. Erken uyarı radarının Kürecik'te konuşlandırılmasıyla ilk aşaması tamamlanan sistemin, 2018 yılında dört aşamanın tamamlanmasıyla tam kapasiteyle faaliyete geçmesi öngörülüyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25350824/

Füze kruvazörleri Türk sularında dolaşabilecek

2018’e kadar bütün Avrupa’yı kapsayacak füze savunma sisteminin ilk ve en önemli parçasını oluşturacak radar sisteminin merkezi Almanya olacak. Kürecik Üssü de halen Almanya’da bulunan NATO karargâhlarından birinde oluşturulacak merkezle doğrudan iletişim halinde olacak. Bu merkezde bir Türk generalin görev yapmasına yönelik müzakereler sürerken, NATO’nun merkezdeki görevlinin kurmay albay rütbesinde bulunmasını önerdiği ileri sürüldü. Savunma sistemine Akdeniz’de destek verecek savaş gemileri ise Türk karasularında ancak Türk makamlarının kontrolünde seyrüsefer yapabilecek.

http://dunya.milliyet.com.tr/fuze-kruvazorleri-turk-sularinda-dolasabilecek/dunya/dunyadetay/22.05.2012/1543290/default.htm

Rusya, kalkanı bu füzeyle delecek

Rusya, hafta sonu Chicago’da yapılan NATO zirvesinde ilk aşaması tamamlandığı açıklanan füze kalkanını delecek kabiliyette olduğunu öne sürdüğü yeni kıtalararası füzesini denedi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20616396.asp

NATO’da gündem Afganistan

60'a yakın ülke ve kuruluşun da temsil edileceği zirve, tarihteki en geniş katılımlı NATO zirvesi olacak. Zirvenin başlıca gündem maddesi uluslararası güçlerin çekilmeyi planladığı Afganistan. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 2014'ü beklemek istemediklerini, Fransız askerlerinin bu sene sonuna kadar ülkelerine geri döneceğini açıklamıştı. Almanya gibi diğer Avrupa ülkelerinde de NATO'nun Afganistan misyonuna destek azalıyor. Ancak uzmanların bazı uyarıları var.

http://www.dw.de/dw/article/0,,15964229,00.html?maca=tur-ntv_online_tr-5970-html-cb

http://www.haberturk.com/dunya/haber/743810-tarihe-gececek-nato-zirvesi-basladi

'Afganistan'da zor günler bizi bekliyor'

Müttefik güçler, 2014 yılının sonunda Afganistan'dan ayrılmaya yönelik hazırlık yaparken ABD Başkanı Obama, Chicago'da devam eden NATO zirvesinde Afganistan'da zor günlerin kendilerini beklediğine dikkat çekti. Zirvenin ikinci gününde Afganistan'a verilecek mali desteğe ve bu desteği hangi ülkelerin sağlayacağına yönelik görüşmeler yapılacak.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25141088?newsId=17440295

NATO deklarasyonuna Türkiye ayarı

NATO devlet ve hükümet başkanlarının dün sona eren Chicago zirvesinde, Türkiye'nin öncelikleri kararlara yansıdı. Zirve deklarasyonunda, Türkiye'nin talebiyle Suriye'ye ayrı paragraf açıldı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25351399/

Türkiye NATO’da 10 yıldız kazandı

Chicago’daki NATO Zirvesi’nde Türkiye’ye 10 general yıldızı verildi. Böylece Türk generaller NATO birimlerinde daha çok rol oynayacak ve Ankara’nın İttifak’taki etkinliği artacak. Türkiye, NATO’nun hava kuvvetleri komutanlığı Ramstein’daki iki numaralı komutanlığı istiyor. Malatya Kürecik radarı da bu üsse bağlı. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in konuyla ilgili raporunu bugün ya da yarın NATO Konseyi’ne sunması bekleniyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20595463.asp

Zirvede baş başa

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, NATO Zirvesi için bulunduğu Chicago’da, normalde daha önce hiçbir liderle ikili görüşme gerçekleştirmeyeceği açıklanan ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi. Görüşmede ayrıca Suriye ile ilgili gelişmeler, Kıbrıs, Ermenistan, İsrail’le Türkiye’nin ilişkileri ve ekonomik ilişkiler de ele alındı. Gül, özellikle silahlı insansız hava araçlarının satışı konusunda netice alamadıklarını belirtti.Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Obama da insansız hava araçlarının satışı konusunda, ''ihtiyacınızı anlıyoruz. Bizim de gündemimizde var bu konu ama bu tek başına yapabileceğim bir şey değil. Önümüzde Kongre var'' dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20602254.asp

http://www.haberturk.com/dunya/haber/744100-gul-obamadan-iha-istedi

Daima dostuz

Chicago’daki 19 Mayıs resepsiyonunda konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk-Amerikan ilişkilerinin zaman zaman kısa dönemler için zayıflamış olsa da stratejik önemini daima koruduğunu ve hep güçlü kaldığını belirtti. http://www.hurriyet.com.tr/planet/20595653.asp

Kendilerine şunu dedim: Eğer bunlar (İHA) tehlikeli silahlarsa, F-35 daha tehlikeli

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Chicago’da iki gün süren NATO Zirvesi’nin ardından kaldığı Four Seasons Oteli’nde Türk gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kendilerine şunu dedim: Eğer bunlar (İHA) tehlikeli silahlarsa, F-35 daha tehlikeli. Biz Türkiye olarak F-35 alıyoruz, imalatında da ortağız, biliyorsunuz. O bakımından Kongre üyelerine de bunu böyle anlatmak lazım.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20609475.asp

Davutoğlu: Predatorler konusunda Obama'dan irade bekliyoruz

Davutoğlu, Obama'nın da prensipte bu satışa destek vermekle birlikte ABD sistemi gereği Kongre içinde karar almadaki zorluklardan bahsettiğini belirterek, “Ama bu karar almadaki zorluklar birçok konu için geçerli. Biz daha güçlü bir iradenin devreye sokulmasını bekliyoruz” diye konuştu.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1088906&CategoryID=81

'Predatore biz değil Kongre karar verir'

Türkiye'nin terörle mücadele çabalarının parçası olarak insansız hava araçları dahil olmak üzere ilave kaynaklar satın almaya olan ilgisinin farkında olduklarını belirten Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman yardımcısı Ben Rhodes, "Bu, sadece Türkiye ile değil, Kongre ile de görüşmemiz gereken bir konu'' dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25351897/

İsrail'e var bize yok

Türkiye'nin insansız uçak talebine kongre bahanesiyle ayak direyen ABD, İsrail için geniş bir güvenlik paketi hazırladı. İsrail'e leasing yöntemiyle tanker uçaklar, yeni füze savunma kapasitesi ve özel silahlar verilmesi hedefleniyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25352262/

Chicago’da beyaz sayfa

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD’nin Chicago kentinde önceki gün başlayan NATO zirvesinde Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya geldi. Gül ve Hollande, eski Cumhurbaşkanı Sarkozy döneminde soğuk rüzgârlar esen iki ülke ilişkileri için beyaz sayfa açılmasında uzlaştı.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20601961.asp

Fransa vazgeçmiyor, kriz kapıda

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy’nin Ermeni soykırım iddiasının reddini suç sayan yasa tasarısı Fransa Anayasa Konseyi’nden dönmesine rağmen Türkiye-Fransa ilişkilerinde büyük bir gerilime sebep olmuştu. Sarkozy'nin yerine iktidara gelen Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı François Hollande’ın da benzer bir hazırlık içinde olduğu ortaya çıktı.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/743645-fransa-vazgecmiyor-kriz-kapida

‘İsrail, Erdoğan istemediği için yok’

Sol eğilimli Haaretz gazetesinin köşe yazarı Amir Oren, İsrail’in Türkiye’nin ‘vetosu’ nedeniyle zirveye davet edilmediğini öne sürdü. Oren Türkiye için “Füze savunma sistemi altyapısına evsahipliğini yapan bölgesel bir lider, Rusya, İran, Irak ve Suriye ile komşu. Bu nedenle ‘hayır’ dediğinde Obama bile ‘Yes, Sir’ (Evet efendim) yanıtını veriyor” ifadelerini kullandı.

http://dunya.milliyet.com.tr/-israil-erdogan-istemedigi-icin-yok-/dunya/dunyadetay/21.05.2012/1542840/default.htm

Kıbrıs'a 'küçük İsrail' kurmak istiyor

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Hristofyas, Netanyahu'dan İsrail iş adamlarının KKTC'ye yatırım yapmalarını engellemesini istedi; Netanyahu da buna karşılık hava ve deniz üssü talep etti. İsrail, Kıbrıs Rum kesimi ile İsrail arasında döşenecek petrol boru hattı ile Rum tarafına inşa edilecek doğalgaz terminalinin güvenliğini sağlamak amacıyla Rum tarafına 20 bin komando yerleştirmek istiyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25350757/ 

İsrail Dışişleri: Kıbrıs’a asker göndermeyeceğiz

Anadolu Ajansı önceki günkü haberinde, İsrail’in, Kıbrıs Rum kesimi ile İsrail arasında döşenecek petrol boru hattı ile Rum tarafına inşa edilecek doğalgaz terminalinin güvenliğini sağlamak amacıyla Rum tarafına 20 bin komando yerleştirmek istediğini bildirmişti. İsrail Dışişleri Bakanlığı iddiayı yalanladı. Açıklamada, “Bu hayal ürünü iddialar temelsiz ve gerçekle ilgisi yoktur. İsrail ne şimdi ne gelecekte askerlerini yabancı bir toprağa gönderir. Bu korkunç iddiayı yayanların amaçları sorgulanmalıdır” dendi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20601655.asp

Akdeniz'de ilginç işbirliği!

İsrail'in, Kıbrıs Rum kesimi ile İsrail arasında döşenecek petrol boru hattı ile Rum tarafına inşa edilecek doğalgaz terminalinin güvenliğini sağlamak amacıyla Rum tarafına 20 bin komando yerleştirmek istediği öğrenildi.

http://dunya.milliyet.com.tr/akdeniz-de-ilginc-isbirligi-/dunya/dunyadetay/21.05.2012/1542992/default.htm

Kurmay şüpheli!

Mavi Marmara iddianamesi hazır. İsrail Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarına 18 bin 32'şer yıla kadar hapis cezası öngörüldü... İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Akif Ekinci tarafından hazırlanan 144 sayfalık iddianame, incelenmek üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunuldu.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/744665-kurmay-supheli

Türkiye komutanları isteyebilir mi

İsrail Yönetimi, Mavi Marmara iddianamesiyle ilgili yorum yapmazken İsrail basını, Ankara’nın adı geçen dört üst düzey yetkiliyi kırmızı bültenle isteyip isteyemeyeceğini tartışıyor.Bir İsrailli yetkili baskın emrini vermekle suçlanan eski genelkurmay başkanı Aşkenazi için “Mesih, Kudüs’e beyaz bir eşek üzerinde girer de o İstanbul’a gitmez” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20624142.asp

AB liderleri büyümeyi tartışacak

Avrupalı liderler ilerleyen saatlerde Brüksel'de Euro krizi üzerine gayrı resmi zirveye hazırlanırken tasarruf önlemleri mi yoksa büyüme politikaları mı izlenmesi konusunda fikir ayrılıkları da derinleşiyor. Krizin odağındaki Yunanistan'da radikal sol politikacılar, Fransa'nın da desteğiyle kamu harcamalarında kesinti politikasını terkedip büyümeye yoğunlaşmak isterken Almanya, kesin bir dille tasarruf önlemlerini savunuyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25141088?newsId=17486891

Türkiye AB’ye “damsız” giremeyecek

Avrupa Parlamentosu ‘nun Hollanda milletvekili Emine Bozkurt’un “2020 Perspektifi ile Türkiye´de Kadın” başlıklı raporu bugün AB Genel Kurulu´nda kabul edildi. Raporda, kadına karşı şiddet, kadının eğitimde, iş hayatında ve politikadaki yeri gibi önemli konularda Türkiye için bir durum değerlendirilmesi yapılırken, toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşmak için yapılması gereken aşamalara dikkat çekilerek; 2020 yılı perspektifiyle bir kadın stratejisi ortaya konuyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20609305.asp  

AP'de Türkiye raporu oylanacak

Avrupa Parlamentosu'nun "2020 Perspektifinde Türkiye'de Kadınlar" başlıklı rapor ve karar tasarısı bugün öğle saatlerinde Strasbourg'da oylamaya sunulacak. Namus cinayetleri, zorla evlendirmeler ve aile içi şiddetin sorun olmaya devam ettiğini söyleyen Malmström, kadın hakları konusunun Yargı ve Temel Haklar faslının parçası olduğunu ve Pozitif Gündem kapsamında ele alınacağını bildirdi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25351116/

Türkiye'ye 'uzun tutukluluk' cezası

AİHM, Türkiye'yi yaklaşık 23 bin Euro para cezasına çarptırdı. Nedeni ise Türkiye hakkında açılan uzun gözaltı ve tutukluluk süresiyle ilgili 2 dava...

http://www.ntvmsnbc.com/id/25351446/

Tel örgüde “Made in Turkey” damgası

Yunanistan’ın göçmen kaçakçılığına karşı mücadele çerçevesinde Türk-Yunan sınırını oluşturan Meriç bölgesindeki Yeni Bosna (Nea Vissa) mevkiinde temelini attığı tel örgünün önemli bir bölümünü bir Türk firmasının üstleneceği haberi Atina’da şok etkisi yarattı.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20609244.asp

Yunanistan'dan vize kolaylığı

Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanlığı'nca alınan karar doğrultusunda, Türkiye'den ziyaretçilerin Yunan konsolosluklarından vize almadan söz konusu adaları ziyaret edebileceği bildirildi.  Ön çalışmaları başlayan pilot programın Doğu Ege adaları olan Midilli, Sakız, Sisam, Rodos ve Kos adalarına yapılacak 15 günü geçmeyen ziyaretleri kapsayacağı belirtildi.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1088793&CategoryID=81  

Yunanistan’da başa baş mücadele                                                             

Hükümetin kurulamaması üzerine tekrar seçime giden Yunanistan’da anketlere göre Radikal Sol ittifak Syriza ile tasarruf yanlısı muhafazakârlar başa baş bir mücadele içinde. Anket sonuçlarına göre 6 Mayıs’ta yapılan seçimlerde yüzde 16,8 oranında oy alan Radikal Sol İttifak oyunu yüzde 28’e yükseltmiş gözüküyor. Bununla birlikte aynı seçimlerde yüzde 18,85 oranında oy alan muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi ise yüzde 24’e ulaşmış durumda. Seçimden üçüncü parti olarak çıkan sosyalist PASOK ise oylarını yüzde 13,2’den yüzde 15’e çıkardı.

http://www.dw.de/dw/article/0,,15964300,00.html?maca=tur-ntv_online_tr-5970-html-cb

'Yunanistan Euro Bölgesi'nden çıkmamalı'

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Avrupalı liderlerin Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalmasından yana olduklarını ancak Atina'nın ekonomik reformlara devam etmesi gerektiğini düşündüklerini söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25141088?newsId=17509549

Türkiye'yi uçuracak teklif!

Yunanistan çıksın Türk lokumu gelsin Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkışı konuşulurken Wall Street Journal’de ilginç bir analiz yer aldı. Hjelmgaard imzalı analizde, “Yunanistan’ın çıkması halinde, Türk lokumu Euro Bölgesi’ne dahil edilmeli” ifadesi kullanıldı.

http://dunya.milliyet.com.tr/turkiye-yi-ucuracak-teklif-/dunya/dunyadetay/25.05.2012/1544925/default.htm

OECD artık insani ölçüm yapacak

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), “Para önemlidir ama her şey değildir” sloganıyla hazırladığı “Daha İyi Yaşam Endeksi” kullanılmaya başlandı. Gelir durumu, sağlık, eğitim, yaş gibi temel kriterlerin yanına yaşam memnuniyeti, sivil toplum gelişimi, yönetime katılma, çalışma koşullarının kalitesi ve çevreye duyarlılık gibi kriterleri de inceliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20621108.asp

Yüksek petrol fiyatlarının Türkiye’ye faturası 65-70 milyar dolar

Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Fatih Birol, Türkiye'nin hızlı büyümesinin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini, ancak cari açık ve enflasyona dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Birol'a göre, petrol fiyatlarının yüksek seyrinin Türkiye'ye bu yılki maliyeti 65-70 milyar dolar olacak.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20613255.asp

Budapeşte Kispest’e Mustafa Kemal Atatürk Parkı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün isminin, Budapeşte’de bir parka verilmesi için teşebbüste bulunuldu.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20595676.asp                       

Ortak Türk tarihi okutalım

Azerbaycan parlamentosunda milletvekili olan Prof. Jale Aliyeva, Türk devletlerinin ortak tarih ve coğrafya kitapları kullanması gerektiğini savundu.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20601953.asp

"Hürmetli asker adamlar"

Kazakistan'ın başkenti Astana'da katıldığı iş forumunda Kazakça konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, salondan alkış aldı. Erdoğan, bu ziyaret sırasında gelecek dönemde yol haritasını belirleyecek imzaları atacaklarını ve "Yeni Sinerji Ortak Ekonomi Programı" ile işbirliğinde yeni bir sürecin başlatılacağını söyledi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/744684-hurmetli-asker-adamlar

KKTC'de ertelenen grev olay yarattı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Bakanlar Kurulu’nun Lefkoşa Belediyesi çalışanlarının grevini ertelemesi, kentte hareketli anların yaşanmasına neden oldu. Bakanlar Kurulu, grevi 60 gün süreyle erteleyince çalışanlar zorla belediye binasına girmek istedi. Binaya giremeyen belediye çalışanları, yola çöp dökerek ateşe verdi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25349578/

Afrika'nın umudu Türkiye!

Türkiye, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla çeşitli projelerle birçok sorunun çözümünde katkı sağladığı Afrika ülkeleri için umut haline geldi. TİKA Başkanı Serdar Çam ve beraberindeki heyetin, 5 gün süren Etiyopya, Cibuti ve Somaliland gezisi, büyük ilgi gördü. Afrika ülkelerinde kuraklık nedeniyle yaşanan su sıkıntısının giderilmesi için projeler uygulayan TİKA, önümüzdeki dönemde bölgede bulunan Osmanlı eserlerini restore etmeyi planlarken, ayrıca ekonomik kalkınmayı gerçekleştirmek için çalışma başlatacak.

http://dunya.milliyet.com.tr/afrika-nin-umudu-turkiye-/dunya/dunyadetay/18.05.2012/1541958/default.htm

Ülkemiz ve halkımız için daha iç açıcı bir Dünya gündeminde görüşmek umuduyla saygılarımızı sunarız.

Hits: 12558