Dünya 'dan Haberler 16

~ 21.05.2012, Ali ER ~

Geçen hafta Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin, Uludere'de meydana gelen ve 34 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan hava operasyonunun, ABD'nin verdiği istihbarat üzerine gerçekleştirildiğini iddia eden haber yorumu gündeme bomba gibi düştü.

En gelişmiş ekonomiye sahip 8 ülke liderinin Amerika Birleşik Devletleri'nde başkanlık ikametgâhı Camp David'de yaptığı zirveyi de NATO’nun geleceğine yön verecek Chicago Zirvesini de gölgede bıraktı.

O halde Uludere’de yaşanan talihsiz trajedi ile ilgili olarak WSJ gazetesinde çıkan haber üzerinden bölgesel güvenlik durumunu değerlendirmeye çalıştığımız "WSJ'nin Düşündürdükleri" başlıklı değerlendirmemizle başlayalım.

WSJ'nin Düşündürdükleri

The Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde çıkan haber, Uludere’de yaşanan talihsiz trajedi ile ilgili olarak ilk günden beri var olan ABD üzerindeki şüpheleri adeta kaynağından ifşa etti. Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelen yalanlama pek de ikna edici olamadı. Çünkü Pentagon yaptığı açıklamada WSJ gazetesini yalanlamak yerine “ne yazık ki sızdırmalar olur” diyerek zımnen haberi doğrularken, iki ülke arasındaki ilişkilerin önemine dikkat çekmekle yetindi… Ardından Sayın Fikret Bila’nın köşesinde yayımlanan resmi açıklama tadındaki haber yorum ise, bu trajediye neden olan karar sürecinde ABD’ye ait Predatorlerin ne denli etkin veya yönlendirici oldukları konusundaki tartışmalara nokta koymaya çalıştı. Tartışmaların kilitlendiği “Önce kim tespit etti?” yüzeyselliğinin çekiciliğine kapılmadan bu haberi ve bağlantılarını Ortadoğu büyük resmi içinde değerlendirmekte yarar var.

http://www.yeniyaklasimlar.org/m.aspx?id=2848

ABD'den Uludere itirafı

Wall Street Journal gazetesi, Uludere'de meydana gelen ve 34 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan hava operasyonunun, ABD'nin verdiği istihbarat üzerine gerçekleştirildiğini bildirdi. Gazetenin ABD Savunma Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde, operasyonun ABD yapımı bir insansız hava aracının verdiği istihbarata bağlı olarak yapıldığı öne sürüldü. 

ABD Savunma Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, "Kararı Türkler verdi. (Operasyon)ABD'nin kararı değildi" dedi. ABD'li yetkililer, daha önce Türkiye ile istihbarat paylaşımının sürdüğünü söylemiş ancak Uludere'de sivil can kayıplarına neden olan operasyonun istihbaratının ABD'den geldiği iddialarını kabul etmemişti. WSJ'nin haberiyle ABD'li yetkililer bu iddiaları ilk kez doğrulamış oldu.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20566057.asp

http://online.wsj.com/article/SB10001424052702303877604577380480677575646.html?mod=ITP_pageone_0

WSJ'nin 'Uludere bombası' kıyamet kopardı

Wall Street Journal gazetesinde dün yayımlanan Uludere operasyonuyla ilgili haber, kamuoyunda tartışma yarattı. Uluderelilerin ABD’ye dava açması gündeme gelirken, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Bu konuda Genelkurmay soruşturma başlattı. Soruşturmalar tartışmalara net cevabı verecektir” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20574348.asp

Pentagon'dan Uludere açıklaması

Pentagon sözcüsü George Little tarafından yapılan açıklamada Uludere saldırısının ABD'nin verdiği istihbaratla yapıldığına yönelik iddiaların Türkiye ile ilişkileri bozmayacağı belirtildi. Little, bir gazetecinin 'Haber sızdırma olabilir mi?' sorusuna "Bu haberin nereden geldiğini bilmiyorum. İstihbarat konusunda yorum yapmayacağım. Sızdırmalar olur mu? Ne yazık ki olur" yanıtını verdi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25350138/

2nci Raporla haberinin arkasında

34 kişinin hayatını kaybettiği Uludere operasyonunda istihbaratın ABD'den geldiğini duyuran ve Türkiye gündemine bomba gibi düşen Wall Street Journal, yayınladığı haberin arkasında durduğu mesajını verdi.

Gazetenin, 'Türkiye insansız hava aracı haberinin yangınını söndürmeye çalışıyor' başlıklı haberinde Türk Silahlı Kuvvetleri ile Pentagon sözcüsü George Little'ın dün yaptığı açıklamalar ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun konuyla ilgili görüşlerinin yanı sıra ilk haberdeki iddiaların detayları da yer aldı. Habere göre, WSJ'nin Washington muhabirinin önceki gün yeniden temasa geçtiği ABD askeri yetkilileri, hazırladıkları operasyon sonrası raporunun içeriğinde yer alan bilgilerin bir kez daha altını çizdi. ABD'li yetkililere göre, 28 Aralık'ta yaşanan olayla ilgili iki rapor hazırlandı. İlk raporda Predator'un, 'Kuzey Irak'ta Türk sınırının yakınlarında yük hayvanları ve insanlardan oluşan küçük bir konvoyun yine yük hayvanları ve insanlardan oluşan bir başka grupla birleştiğini tespit ettiği' belirtildi.

http://www.aksam.com.tr/wsj-muhabiri-haberin-arkasindayiz--116558h.html

http://online.wsj.com/article/SB10001424052702303879604577410570952425982.html?KEYWORDS=Adam+Entous

İlk görüntü kimin bilmiyoruz ama o haberler doğru

Türkiye gündemini sarsan olayın perde arkasını Hürriyet’e anlatan üst düzey yetkili Wall Street Journal’ın haberinin doğru olduğunu teyit ederek şunları söyledi: “Haberde bahsedilen Uludere’deki olayda, Türkiye ile yürüttüğümüz istihbarat paylaşımı çerçevesinde istihbaratın bizden gittiği doğrudur. Türk Genelkurmayı’nın konuyla ilgili açıklamasını görmedim. Uludere’de ilk istihbaratı veren kim onu da bilmiyorum. Tek söyleyebileceğim, Irak’tan İncirlik Üssü’ne nakledilen Amerikan Predator’larından biri, o gün Türk tarafından aldığı direktiflerle rutin bir devriye uçuşundaydı. Üzerinde yükler taşıyan hayvanlar ve bir grup tespit etti. Bu bilgiyi daha sonra Türklerin de bulunduğu İstihbarat Füzyon Merkezi’ne iletti. Ve daha sonra Türk tarafı bizden Predator’u bölgeden uzaklaştırmamızı istedi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20578598.asp

G-8 Liderleri Küresel Sorunlara Çözüm Arıyor

G-8 zirvesinin gündeminde; küresel ekonomi, Suriye ve nükleer faaliyetler var. En gelişmiş ekonomiye sahip 8 ülke lideri Amerika Birleşik Devletleri'nde başkanlık ikametgâhı Camp David'de toplandı.

Zirveye Obama'nın yanı sıra Almanya, Fransa, Kanada, İtalya, İngiltere, Rusya ve Japonya liderleri katılıyor. Liderler Avrupa'daki borç krizi ile büyüme politikalarının nasıl yönetileceğini tartışıyor. Liderler, Yunanistan'ın Avro bölgesinde kalmasına taraftar olduklarını belirtti. Suriye'deki gelişmeler ve İran'ın nükleer çalışmaları da toplantıda ele alınan konular arasındaydı.

Obama, İran'a yaklaşımları konusunda üye ülkelerle birlik olduklarını söyledi. Amerikan Başkanı, İran'ın şimdiye kadar nükleer çalışmaların askeri olmayacağı yönünde uluslararası kamuoyunu ikna edemediğini belirterek, sıkı ekonomik yaptırımlardan taviz verilmeyeceğini vurguladı.

Suriye konusuna da değinen Obama, Birleşmiş Milletler temsilcisi Kofi Annan'ın planına destek verdiklerini ancak planın yeterince hızla ilerlemediğini söyledi.

http://www.trthaber.com/haber/dunya/g-8-liderleri-kuresel-sorunlara-cozum-ariyor-41455.html

G-8’den çıkan sonuç: Her şeyin başı ekonomi

Dünyanın en gelişmiş ekonomisine sahip 8 ülkenin liderlerini biraraya getiren G-8 zirvesi Camp David’de (ABD) yapıldı. Zirvede güvenlikten gıda ve enerjiye kadar çeşitli konular ele alınırken gündemin merkezinde yer bulan ekonomi ve krizle mücadele liderlerin açıklamalarına da damga vurdu. Global ekonomi şartlarında Avrupa’daki krize kayıtsız kalamayacaklarını ifade eden Obama büyüme ve istihdamın önemini vurguladı: “Ekonomik büyüme ve istihdam en öncelikli konular olmalı. Büyüyen, istikrarlı bir Avrupa ekonomisi herkesin olduğu gibi Amerika’nın da yararınadır.”

http://tr.euronews.com/2012/05/20/g-8-den-cikan-sonuc-her-seyin-basi-ekonomi/

Euro'nun derdi G8'i gerdi!

Merkel yalnız kaldı! ABD Başkanı Obama G8 toplantısında Merkel'in önerisine itiraz etti, Cameron, Hollande ve Monti de Obama'ya destek verdi Camp David'deki G8 zirvesinde ağırlıklı olarak Avrupa'daki borç krizi tartışıldı. ABD BaşkanıObama krizin aşılması için kemer sıkma yerine büyümeye odaklanılmasını önerdi

Eurokrizinin aşılması için izlenecek yolda vatandaşların refahının da garanti edileceği dengeli bir tutum izlenmesini isteyen Obama, büyüme, istikrar ve mali konsolidasyonun izlenmesi gereken tüm bir paketin bir parçası olduğuna vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı François Hollande da, Avrupa'nın krizden kurtulmak için büyümeyi öncelikli hedef haline getirmesi gerektiğini belirtti.

http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/743771-euronun-derdi-g8i-gerdi

NATO Zirvesi Chicago'da Başlıyor

Türkiye'den Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılacağı zirvede ittifakın geleceği, füze savunma sistemi ve Afganistan temel konular.

NATO üyesi 28 ülkenin liderleri Pazar günü Chicago'da iki günlük bir zirve için bir araya geliyor. NATO liderlerinin ele alacağı ilk konu Afganistan olacak. İki buçuk yıl içinde askerlerin çoğunu çekecek olan NATO ülkeleri bundan sonra Afgan hükümetinin kontrolü sağlayıp sağlayamayacağı; Kabil hükümetine nasıl destek verileceği gibi konuları ele alacak.

http://www.voanews.com/turkish/news/NATO-Zirvesi-Balyor-152038865.html

Suriye'de seçim sonuçları belli oldu

Suriye Seçim Komisyonu'nun açıklamasına göre seçime katılım oranı yaklaşık yüzde 51 olarak gerçekleşti. Suriyeli yetkililer, şiddet olaylarının yaşandığı bölgelerdeki duruma ilişkin olarak bilgi vermedi. Sonuçlar 2007 yılındaki seçimlerden farklı olmadı ve Baas Partisi yine 250 sandalyenin çoğunluğunu kazandı. Yeni mecliste 30 kadın millletvekili olacak. Meclisin iki hafta içinde toplanması bekleniyor. Muhalefet ise bu seçimi boykot etmişti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25349186/

Rusya'dan Kosova'ya Suriye uyarısı

Sırbistan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Kosova'ya Rusya'dan Suriye uyarısı geldi. Rusya, Kosova'dan Suriyeli muhalifleri eğitmemesini istedi. Kosova ise, Rusya'nın iddialarını yalanladı. Rusya'nın BM Daimi temsilcisi Vitali Çurkin, Kosovalı yetkililerin, topraklarında eğitmek üzere Suriyeli muhaliflerle temas kurdukları yönünde bilgiye sahip olduklarını söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25349064/

'İran Suriye’ye silah göndermeye devam ediyor'

Birleşmiş Milletler'in, İran’a uygulanan yaptırımların denetimi konusunda hazırladığı bir rapor, İran’ın Suriye'deki Esad rejimine silah göndermeye devam ettiğini ortaya koydu.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25349815/

Esad: Yabancı askerlere karşı savaşıyoruz

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, yaptığı açıklamada muhalif güçlerin arasında El Kaide gibi bazı grup üyelerinin de olduğunu söyledi. Esad'ın açıklamasına göre Şam yönetimi, gözaltına aldığı yabancı askerleri dünyaya gösterecek.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25349694/

Ban: Saldırının arkasında El Kaide var

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, geçtiğimiz hafta Suriye'de 55 kişinin ölümüyle sonuçlanan terör saldırılarının arkasında, El Kaide terör örgütü olduğuna inandığını söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25350203/

Türkiye’nin politikası kendini akıllı zannedenlerin hayalleri

Altı ay sonra Rossiya 24 kameraları önüne çıkan Esad, Türkiye’nin Suriye politikası hakkında “Kendini çok akıllı zannedenlerin hayalleri” dedi. Esad “Türkiye’deki bazı yöneticilere gelince, onların aşırı derecede hayale kapıldığını söyleyebilirim. Aralarında kendini çok akıllı zannedenler de var. Siz çok akıllı olabilirsiniz. Son model bilgisayar kullanıyor da olabilirsiniz. Ancak o bilgisayarda miladı dolmuş program kullanıyorsanız çalışmalarınız hiçbir işe yaramaz” dedi.

http://dunya.milliyet.com.tr/turkiye-nin-politikasi-kendini-akilli-zannedenlerin-hayalleri/dunya/dunyadetay/18.05.2012/1541765/default.htm

Suriyeli muhalif Galyun istifa kararı aldı

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun yazılı bir açıklama yaparak istifa kararı aldığını belirtti. İki gün önce tartışmalı bir şekilde Suriye Ulusal Konseyi başkanı olan Galyun istifa kararını verirken, "Ayrılıkların başkan olarak anılmak istemiyorum" dedi. Suriye Ulusal Konseyi içinde iktidarı "tekelleştirme" eleştirileriyle karşı karşıya kalan Burhan Galyun, muhalefette birlik sağlanması için bu kararı aldığını söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25350051/

İsrail'de "ya Esad giderse" korkusu

İsrail ordusundan üst düzey bir yetkili, Suriye'de yaşanan gelişmeleri yakından izlediklerini ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın koltuğunu kaybetmesi durumunda Golan Tepeleri'nin El Kaide gibi grupların eline düşmesinden kaygı duyduklarını söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20557729.asp

'NATO öldürdü ama görmezden geliyor'

New York merkezli uluslararası insan hakları kuruluşu İnsan Hakları İzleme Örgütü, NATO'nun geçtiğimiz yıl Libya'ya sivilleri korumak için hava operasyonları düzenlediğini ancak, söz konusu operasyonlarda 72 sivilin öldürüldüğünü açıkladı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25348712/

Rasmussen’den Türkiye’yi rahatlatan açıklama

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Rusya’yı kızdıran füze kalkanını “tam operasyonel yeteneğe ulaşma hedefine doğru geliştirmeye devam edeceklerini” belirtti. Nihai hedefin Avrupa’daki tüm NATO üyesi ülkeleri koruma altına almak olduğunu ifade eden Rasmussen, Türkiye’nin de konudaki kaygılarını gidermiş oldu.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20556096.asp

Barzani'den Maliki'ye gizli belge tehdidi

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanlık Sözcüsü tarafından resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin kendileri hakkında yaptığı kin ve nefret dolu açıklamalara artık tahammül edilmeyeceği belirtildi. Açıklamada, Başbakan Nuri el-Maliki'yle ilgili bazı gizli belgelerin açıklanacağı ifade edildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25349590/

Barzani Ankara'da temaslarda bulunuyor

Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi'nin yeni Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye'ye geldi. Gündemde Irak'taki siyasi kriz ve Suriye'deki gelişmeler var. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'nin Türkiye ziyareti, Erbil zirvesinin ardından Kürtler ile Irak Başbakanı Nuri el-Maliki arasındaki gerginliğin tırmandığı bir döneme denk geliyor. Neçirvan Barzani, Türkiye ile ilişkilere özel önem veren isim olarak biliniyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25349964/

Ankara'da kritik görüşmeler

Başbakan Erdoğan'ın, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'yi kabul etti. Erdoğan ve Barzani'nin Başbakanlık Resmi Konutu'nda basına kapalı gerçekleşen görüşmesi 1 saat 15 dakika sürdü.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüştü. Dışişleri Bakanlığı konutunda yapılan görüşmeye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katıldı.
Barzani'yi, Davutoğlu'nun ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'nde kabul ederek 1 saat görüştü.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/743173-ankarada-kritik-gorusmeler

Eski korumalar: Ölüm emri Haşimi'den

Interpol’ün hakkında kırmızı bülten çıkarttığı Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi’nin 9 Nisan’dan beri Türkiye’de himaye görmesi Ankara-Bağdat ilişkilerini gererken Sünni liderin eski korumaları patronlarını suçladı. Haşimi’nin terör suçlamasıyla gıyabında yargılandığı duruşmada ifade veren eski koruma Ahmet Şevki, saldırı talimatlarını Haşimi’den aldığını iddia etti. Şevki, “O, benden bomba yerleştirilmiş aracı, Burasa Camii’nin yakınına park etmemi istedi, ben de eylemi gerçekleştirdim. Bu tür operasyonların başlama talimatını ya bizzat kendisi veya damadı Ahmed Kahtani veriyordu” dedi.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1088264&CategoryID=81

Lübnan’da mahalle savaşı

İçinde bulunduğu bölgenin en kozmopolit ülkelerinden biri olan Lübnan’da haftasonu başlayan gerginlik tırmanıyor. Trablusşam kentinin bir Alevi ve bir Sünni mahallesinde çıkan olaylarda ölenlerin sayısı 5’e yükseldi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20556058.asp

Kıdemli Taliban lideri Ankara’da ortaya çıktı

Taliban lideri Molla Ömer’in damadı ve örgüt yönetiminin etkin ismi Mutasım Aga Can’ın 10 aydır Türkiye’de yaşadığı ortaya çıktı. Afganistan Talibanı’nın manevi lideri Molla Ömer’in damadı ve Taliban’ın yönetim konseyi Kuetta Şura’nın üyesi Mutasım Aga Can, ağustos ayında Pakistan’ın Karaçi kentinde vurulmasının ardından sessizce Türkiye’ye yerleşti. Can, Türkiye’de sadece tedavi amacıyla bulunduğunu; siyasi bir amaç taşımadığını söylüyor. 1996-2001 arasında Afganistan’ı yöneten Molla Ömer’in döneminde maliye bakanı olan Can, Taliban’ın ılımlı kesimini temsil ediyor, ABD ve Afgan hükümetiyle yürütülen müzakerelerde yer alıyor.

http://dunya.milliyet.com.tr/kidemli-taliban-lideri-ankara-da-ortaya-cikti/dunya/dunyadetay/16.05.2012/1540786/default.htm

Irak’la 'Hazreti Fatma' krizi

Türkiye ile Irak arasında yaşanan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi ile ilgili gerilimin ardından, bir kriz de Hz. Fatma’nın ölüm yıldönümü töreniyle ilgili yaşandı. Türkiye’nin Basra Başkonsolosu Faruk Kaymakçı’nın törenlere katılması, Bağdat yönetimini rahatsız etti.  Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Yunus Demirer, Irak Dışişleri’ne çağrılarak, Irak’ın konuyla ilgili hassasiyeti dile getirildi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/743201-irakla-hazreti-fatma-krizi

Cezayir'de Türk elçi krizi

Seçimleri yerinde izlemek üzere Cezayir'e giden Avrupa Birliği gözlemci heyetinin seçim sonuçları hakkında düzenlediği basın toplantısına katılan Bigalı, burada heyet başkanı İspanyol parlamenter Jose Ignacia Salafranca'ya "Cezayir makamları ve devlet televizyonu neden partilerin her vilayette aldığı oyları açıklamadılar?" sorusunu yöneltti. Salafranca'nın soruya, nihai sonuçların Anayasa Konseyi tarafından açıklanacağı yanıtını vermesine rağmen Cezayir basını Türk büyükelçinin sorusunu "ülkenin içişlerine karışmak" olarak algıladı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25348775/

Türkiye İsrail'den izahat istedi

Türkiye, 14 Mayıs'ta bir İsrail uçağının KKTC hava sahasını ihlal etmesiyle ilgili olarak İsrail'den izahat istedi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, İsrail'in Ankara Maslahatgüzarı Yosef Levi Sfari telefonla aranarak olaya ilişkin açıklama talep edildi. İsrail tarafından ise henüz bir açıklama gelmediği öğrenildi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/743130-turkiye-israilden-izahat-istedi

Merkel'i devirecek kadın bulundu

Almanya'da nüfusun en yoğun olduğu ve Türklerin en fazla yaşadığı eyalet Kuzey-Ren Vestfalya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Başbakan Angela Merkel'in Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'ni (CDU) ağır yenilgiye uğrattı. Uzun yıllar Sosyal Demokratlar'ın kalesi olan Kuzey-Ren Vestfalya'da SPD bu üstünlüğünü kaybetmişti. Ancak Hannelore Kraft yönetimindeki Sosyal Demokratlar dünkü erken genel seçimlerde oylarını yüzde 4.6 oranında arttırarak yüzde 39.1'le birinci parti olmayı başardı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25348676/

Eğer göçmenler giderse...

Almanya'da yaşayan Pitt von Bebenburg ve Matthias Thieme adlı iki yazar, geçen hafta piyasaya çıkan “Yabancısız Bir Almanya” adlı kitaplarında, “Almanya’da yaşayan tüm yabancılar ülkeyi terk ederse ne olur?” konusunu geniş kapsamlı olarak ele aldı. Kurgu dalındaki kitapta, tüm yabancılar ülkeyi terk etseydi bunun ekonomik ve sosyal yaşam üzerindeki olası sonuçları, günlük yaşam, kültür ve spor alanındaki etkileri anlatılıyor.

http://dunya.milliyet.com.tr/eger-gocmenler-giderse-/dunya/dunyadetay/15.05.2012/1540517/default.htm

"Avrupa Türkiye'de çok kalp kırdı"

Orhan Pamuk, İspanya'nın El Pais gazetesine verdiği demeçte, "Türkiye'de özellikle Avrupa ile birleşmeye inananların kalplerin kırıldığını" ifade ederek, "İlk Sarkozy ve Merkel'in açıklamaları, daha sonra ekonomik kriz ve 2008'deki finans krizinden Türkiye'nin çok fazla etkilenmemesi, Türkiye'nin Avrupa perspektifinin gerçekleştirilmesini zor bir hale getirdi" yorumunda bulundu.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/741993-avrupa-turkiyede-cok-kalp-kirdi

BM’den terör mağdurlarına yardım eli

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan bir raporda, terör mağdurlarının tazminat ve tedavi gibi haklarının uluslararası güvence altına alınması öneriliyor.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/742049-bmden-teror-magdurlarina-yardim-eli

Yunanistan yeniden seçime gidiyor

Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas bugün bir kez daha siyasi parti liderleriyle biraraya geldi. Aşırı sağcı Altın Şafak Partisi dışındaki 6 siyasi parti liderini kabul eden Cumhurbaşkanı Papulyas teknokrat hükümet kurulması önerisinde bulundu. Ancak siyasi partiler, bir koalisyon hükümeti üzerine anlaşamayınca haziran ayında yeniden seçimlere gidilmesi kararı çıktı. Seçimlerin 17 Haziran'da yapılacağı tahmin ediliyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25349261/

Meriç’te can pazarı

Türkiye-Yunanistan sınırında 180 kilometrelik bir alanda akan Meriç’te her gece adeta can pazarı yaşanıyor. Fransa’da yayımlanan Nouvel Observateur Dergisi’nin özel haberine göre, Afrikalı kaçak göçmenler plastik botlara 15-20 kişi birden biniyor, yüzme bilmedikleri için ölüyorlar. Son bir yılda Yunan tarafına, kaçışta ölen 70 kişinin cesedi getirildiği öne sürülüyor.

http://dunya.milliyet.com.tr/meric-te-can-pazari/dunya/dunyadetay/14.05.2012/1539910/default.htm

‘Hollande, Türkiye’nin blokajını kaldır’

Bloomberg televizyonunun editörlerinin internet sitesinde yayınladığı toplu yazısında François Hollande’dan Fransa’nın Türkiye’nin AB üyeliği üzerindeki engelini kaldırması istendi. Yazıda şöyle denildi: “Hollande görev teslimi için Paris’e gidiyor, Fransa cumhurbaşkanı olarak öncelikler listesine bir konuyu eklemeli: “Ülkesinin Türkiye’nin AB’ye katılım müzakereleri üzerindeki engeli kaldırmalı ve bunu çabuk yapmalı.

http://dunya.milliyet.com.tr/-hollande-turkiye-nin-blokajini-kaldir-/dunya/dunyadetay/16.05.2012/1540789/default.htm  

Türk-AB ilişkilerine 'pozitif gündem'

Türkiye-AB ilişkilerindeki duraklamanın aşılarak, sürecin ivme kazanmasını amaçlayan "pozitif gündem", AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle tarafından resmen başlatıldı. "Pozitif gündem"in başlatılması dolayısıyla Füle ile düzenlediği basın toplantısında konuşan AB Bakanı Egemen Bağış, Türk ile AB ilişkilerinin arzu edilen düzeyde olmadığını söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25349934/

Türkiye-AB ilişkileri nasıl canlandırılacak?

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin "pozitif gündem" ile yeniden canlanması bekleniyor. Ankara ile Brüksel arasındaki ilişkilerin nasıl canlandırılabileceği konusunda Alman siyasetçilerin farklı görüşleri bulunuyor. Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle perşembe günü Ankara’ya gidecek. Füle’nin ziyaretiyle, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki müzakere sürecini destekleyecek positif gündem de resmen başlamış olacak. Böylelikle Ankara ile Brüksel arasındaki ilişkileri canlandıracak adımların atılması bekleniyor.

http://www.dw.de/dw/article/0,,15955609,00.html?maca=tur-ntv_online_tr-5970-html-cb

Türkiye'den AB'ye 'NATO' çelmesi

ABD'nin Chicago kentinde önümüzdeki pazar başlayacak NATO zirvesi öncesinde üst düzey Avrupa Birliği yetkililerinin katılımı konusunda ciddi bir kriz aşıldı. Uzmanlar krizi, diplomatik nüfuzu artan Türkiye’nin yaptığı bir güç gösterisi olarak niteledi. AB liderleri sadece açılış törenine katılacak. Uzmanlara göre Ankara’nın sert diplomatik atağının altında AB üyelik sürecinin yattığı belirtildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25349875/

Rumlar Türkiye’yi bloke etmeyecek

 Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozakou Marcoullis, üzerinde çalışılan “ekonomik ve parasal politika” başlığının Danimarka Dönem Başkanlığı döneminde açılmasının gündeme gelmesi halinde süreci bloke etme yoluna gitmeyeceklerini söyledi.

http://dunya.milliyet.com.tr/rumlar-turkiye-yi-bloke-etmeyecek/dunya/dunyadetay/17.05.2012/1541278/default.htm

Fransa'ya Türkiye karşıtı dışişleri bakanı

Ankara'nın Türk-Fransız ilişkilerini düzeltmesini temenni ettiği yeni Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Dışişleri Bakanlığı'na Türkiye'nin AB üyelik perspektifine karşı tutumuyla bilinen Laurent Fabius'ü getirdi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25349783/

Hristofyas siyaseti bırakıyor

Kıbrıs sorununun bugüne dek çözülemediğini ve bir ilerleme de beklenmediğini vurgulayan Rum lider Dimitris Hristofyas, başkanlık seçimine girmeyeceğini söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25348909/

Lefkoşa’da belediye isyanı

KKTC Bakanlar Kurulu, Lefkoşa belediyesinde uzun süredir devam eden grevi, toplanmayan çöpler nedeniyle kamu sağlığının tehlikeye girdiği gerekçesiyle dün 2 aylığına yasakladı.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20563516.asp

"Türkiye ABD'nin kaybettiği rolü devralabilir"

Türkiye'nin yeni dünya düzenindeki rolü belki de son birkaç yılın en önemli global gündem maddesi. Eski ABD başkanlarından Clinton'ın "Yüzyılı anlamak için Türkiye tarihi bir anahtardır" açıklamasını diğer ABD başkanlarının da yeni açıklamalarla zaman zaman desteklemesi ve Türkiye'nin içinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli aktörlerinden biri olacağı tezleri hem Türkiye'de hem de dışarıdaki global politika uzmanları tarafından da sıklıkla dile getirilmeye başlanır oldu.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/742828-turkiye-abdnin-kaybettigi-rolu-devralabilir

Tacikistan'da Türk dizileri yasaklandı

Tacikistan sinema ve video devlet işletmesi olan “Tajikkino”, ülkede son dönemde popüler olan Türk yapımı “Kollama”, “Yusuf Yüzlü”, “Kurtlar Vadisi”, “Tek Türkiye ” ve “Yeşeren Düşler”in de aralarında bulunduğu dizilere yasak getirdi. Tajikkino Devlet İşletmesi Direktörü Davlat Safarov, Türk yapımı dizilerin terör, aşırılık ve şiddet içerdiğini kaydederek, seyircilerinin önemli bir kısmını oluşturan gençlerin gelişimini olumsuz etkilediğini ileri sürdü.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1088205&CategoryID=81

Gülen Hareketi'ne "60 Dakika" merceği

Amerikan televizyonu CBS'in dünyaca ünlü "60 Dakika" haber programı 13 Mayıs'ta yayınlanan kuşağında 'Gülen Hareketi'ni ele aldı. CBS muhabiri Lesley Stahl ve yapımcı Shacher Bar-On tarafından hazırlanan haber programında Türkiye'den yola çıkılarak ABD'nin Teksas eyaletine uzanan yolda "Gülen Hareketi" mercek altına alındı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25348861/

Karar sivil iradenin

ABD’ye ilk resmi ziyaretini geçen hafta yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Ankara’nın Suriye konusunda atacağı her adım için karar mercii olarak hükümeti işaret etti. Ankara’nın Esad karşıtı sert söylemine rağmen ABD’deki diplomatik gözlemciler, Türkiye’nin tek taraflı, radikal adımlar atma noktasına geleceğine ihtimal vermiyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20549478.asp

"Erdoğan tiyatroları tehdit ediyor"

İngiliz The Guardian gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tiyatroları özelleştirmeyle ilgili planlarını konu alan bir yazıda, "Türkiye'nin başbakanı, kızı bir aktör tarafından 'küçük düşürüldü' diye tiyatroları tehdit ediyor" diye yazdı.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1088394&CategoryID=81

Ülkemiz ve halkımız için daha iç açıcı bir Dünya gündeminde görüşmek umuduyla saygılarımızı sunarız.

Hits: 12922