Dünya 'dan Haberler 15

~ 14.05.2012, Ali ER ~

Avrupa ülkelerinde yapılan seçimlerden “aşırı sağ ” güçlenerek çıkarken, “Sol”un iktidara yükselişine şahit oluyoruz. Türkiye’de ise iktidar Suriye- İran-İsrail üçgeninde sıkışmış görünüyor.

Suriye’de tehlikeli bir şekilde tırmanan şiddet karşısında Türkiye, Suriye’ye karşı NATO’nun 5nci maddesinin uygulamaya sokulması için nabız yoklamaya çalışıyor.

Önümüzdeki hafta sonu 20-21 Mayıs 2012 tarihlerinde Chicago’da yapılacak NATO zirvesinden Türkiye’nin Suriye karşı izlediği politika ve üstlenmeye çalıştığı “misyon”a müttefiklerden ne derecede destek gelecek bekleyip göreceğiz.  Türkiye kendince NATO zirvesinde 5nci madde tartışmalarını gündeme sokmaya çalışıyor olsa da Chicago zirvesinin asıl maksadı; 2020 ve ötesini öngören bir perspektif içinde NATO’nun geleceğine şekil verecek ana politika ve prensiplerin belirlenmesi ve 2010 Lizbon zirvesi kararlarının somut program ve eylem planlarına bağlanması. Türkiye’yi yakından ilgilendiren kararlara gebe olan NATO’nun Chicago Zirve’sini şimdiden dikkatlerinize sunmakta yarar var.

Suriye konusunda AKP Hükümetine Zaman Gazetesinden Ali Bulaç ve Yeni Şafak’tan Akif Emre’den iki “ilginç” dost tavsiyesi geldi. Bu makaleler ile Dünya’dan Haberlere başlayalım.

Suriye’ye Müdahale

Türkiye'nin Suriye'ye askerî müdahalesinin konuşulduğu günlerdeyiz. "Müdahale" demek savaş demektir. Gerekçeler basit: Esed rejimi kan dökmeye devam ediyor; 910 Km.lik sınırımız var, olaylara bigâne kalamayız; sınırımıza kitlesel mülteci akını olabilir vs. Bunlar doğru olmakla beraber göz önünde bulundurmamız gereken bazı gerçekler var. Manzara şu:

·         Türkiye Suriye konusunda yalnız kalmış bulunmaktadır.

·         Sivil muhalefeti militarize eden Körfez ülkeleri, Tunus ve Mısır devrimlerinin kendilerine sıçramasını 'şimdilik' önlemişlerdir, ama Suriye'yi ateşe atmışlardır. Türkiye, onlara ve Anglo sakson teşvike kapılıp hayatının hatasını yapmıştır.

·          Suriye, dünyayı Soğuk Savaş dönemine geri götürdü: Bir yanda ABD, İsrail, S. Arabistan ve Türkiye; diğer yanda Rusya, Çin, İran ve bölgesel müttefikleri Irak, Suriye ve Lübnan. Büyük güçlerin mutabakatı olmadan Suriye'deki rejimin değişme ihtimali zayıf görünmektedir.

Suriye'nin tamamı muhalefetin yanında yer almıyor; Nusayriler, gayrimüslimler ve hatırı sayılır Sünni bir kitle, Esed'in yanında yerini almaya devam ediyor.

Bu faktörler dikkate alınmalıdır. Şimdi Türkiye'nin bir çılgınlık yapıp müdahale ettiğini varsayacak olursak maliyet ne olacak, ona bakalım:

http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=1285444&title=suriyeye-mudahale#.T6t98zHMLtc.mailto

Yeni başlayanlar için Ortadoğu

Ortadoğu'nun bugün yaşadığı siyasi, sosyal, kültürel ve hatta ekonomik sorunları; tarihsel bağlamından kopararak ve jeopolitik konumuna vurgu yapmadan değerlendiremeyiz. Bu tespit her siyasi bölge için genel itibarıyla geçerli olsa da Ortadoğu'yu tarihsizleştiren yaklaşım biçimlerinin revaçta olduğu çözümlemeler göz önüne alındığında daha da önem kazanıyor…

Söz gelimi reel-politik bir gerekçe ile başlatılan "sıfır sorun" açılımı siyasi, kültürel yaklaşım farklılıkları bir yana her şeyden önce tarihin engeliyle karşı karşıya kalacağı muhtemelen öngörülmemişti. Tüm iyi niyetli yaklaşımlara rağmen bir imparatorluğun tasfiyesinin sonuçlarıyla hesaplaşmamış coğrafyada çıkabilecek krizlerle yüzleşilmesi kaçınılmazdı. Bir ulus-devlet olarak, adeta emperyal bir vizyonla bölgeye girme psikolojisinin çelişkilerinin hesaba katılmamış olması bir yana, bizzat bu tarihsel kesintinin sonuçları olarak ortaya çıkan arızî (siyasal-kültürel) yapıların vereceği tepkilerinin hesaba katılmamış olması kısa sürede tökezlemeyi getirebiliyor. Hem Türkiye'nin siyasi ve ekonomik imkânları hem kültürel donanımı hem de bölgedeki seçkinlerin yaklaşımını değerlendirmede romantik bir yaklaşım sergilendiği söylenebilir.

http://yenisafak.com.tr/Yazarlar/?t=10.05.2012&y=AkifEmre

'Sınırdaki hatalar 5nci maddeyi devreye sokar'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Esad rejimi bitti. Şu ana kadar sabrettik. Ama Suriye hükümeti sınırda aynı hataları yapmaya devam ederse bu, NATO'nun 5nci maddesinde belirtilen bir sorun olacak" dedi.

 http://www.ntvmsnbc.com/id/25346739/

Suriye’de 50 yıl sonra zorla ilk gerçek seçim

Çatışmanın gölgesinde süren seçimlere 12 siyasi parti katıldı. 250 sandalyeli parlamentoya girmek için 7 bin 195 aday yarıştı. Dün sabah 07.00’de başlayan ve akşam 22.00 sularında sona eren parlamento seçimlerinde 14 milyon 788 bin seçmenin oy kullanması bekleniyordu. Ancak muhalif gruplar çatışma gölgesinde gerçekleşen seçimlerin ‘düzmece’ olduğunu öne sürerek boykot kararı aldı. Hatay’ın Yayladağı ilçesinde kurulan çadır kentlerde kalan Suriyeliler de seçimi protesto etti.

http://dunya.milliyet.com.tr/suriye-de-50-yil-sonra-zorla-ilk-gercek-secim/dunya/dunyadetay/08.05.2012/1537555/default.htm

Suriye'de 'seçim' savaşı

Suriye'de 40 yıl aradan sonra ilk kez yapılan çok partili seçimde Şam yönetimi, seçime yoğun katılım olduğunu savunurken, muhalefet genel greve hazırlanıyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25347013/

Annan: Suriye için son şans

Birleşmiş Milletler-Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan, hazırladığı barış planının, Suriye'de iç savaş çıkmaması için son şans olduğunu söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20512590.asp

NATO Suriye sınırında tatbikat yapacak

Suriye'de BM ve Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan'ın ateşkes planına rağmen şiddet olayları sürerken, NATO üyesi 17 ülkenin 12 bin askerle Ürdün'de 10 gün sürecek bir askeri tatbikat yapacağı ileri sürüldü.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25348292/

Suriye'de büyük patlama!

Suriye İçişleri Bakanlığı, saldırılarda en az 55'ten fazla kişinin öldüğünü, en az 372 kişinin de yaralandığını açıkladı. Saldırının, istihbarat karargâhının bulunduğu Kazaz semtinde, sabah 07.50’de, insanların iş ve okullarına gittiği bir sırada meydana geldiği bildirildi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/741068-suriyede-buyuk-patlama

Çifte saldırıyı İslamcı örgüt düzenlemiş

Suriye’nin başkenti Şam’da Perşembe günü gerçekleşen ve 55 kişinin ölümüne neden olan çifte intihar saldırısını El Nusra Cephesi isimli örgüt üstlendi. Örgüt internette yayınladığı videoda, söz konusu eylemleri, Esad rejiminin yerleşim bölgelerine düzenlediği saldırılara cevaben gerçekleştirdiklerini ifade etti. Örgüt ‘Esad rejiminin kalelerinde askeri operasyona giriştiğini’ duyurdu. Hakkında fazla bilgi sahibi olunmayan El Nusra Cephesi, geçmişte de  Şam’da 17 Mart’taki çifte saldırıları ve Halep’teki bazı şiddet eylemlerini üstlenmişti. Batılı istihbarat yetkilileri, örgütün, El Kaide’nin Irak’ta faaliyet gösteren bir koluna bağlı olabileceğini belirtiyor. Sallantıdaki ateşkesi daha da zora sokan kanlı saldırıyı ‘teröristlerin’ düzenlediğini söyleyen Şam yönetimi El Nusra Cephesi’ne işaret etmişti.

http://dunya.milliyet.com.tr/cifte-saldiriyi-islamci-orgut-duzenlemis/dunya/dunyadetay/13.05.2012/1539724/default.htm

Suriye'den Avrupa'ya büyük suçlama

Suriye’nin Birleşmiş Milletler (BM) daimi temsilcisi Beşar Caferi, ülkesindeki isyanın başlangıcından bu yana çıkan çatışmalarda, aralarında İngiltere, Fransa ve Belçika vatandaşlarının da bulunduğu 12 yabancı terörist öldürüldüğünü söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20530087.asp

Gül: Korkumuz göç dalgaları yaşanması

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli SKY Arabia televizyonuyla söyleşi yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül şöyle konuştu: ”Bizim korkumuz şudur; işler çok daha kötüye giderse çok büyük göç dalgaları olabilir. Biz bunu yaşamış bir ülkeyiz. Birinci Irak Savaşı’nda bir gecede 500 bin insan Irak’tan Türkiye’ye sığınmıştır.

http://dunya.milliyet.com.tr/gul-korkumuz-goc-dalgalari-yasanmasi/dunya/dunyadetay/10.05.2012/1538380/default.htm

Esad'ın bitip bitmediğine Suriyeliler karar verir

Suriye lideri Beşşar Esad'ın sağ kolu Şaban, 'Esad rejimi bitti' diyen Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi ve "Buna Suriyeliler karar verir" dedi. Şaban, mezhepsel söylem kullanılmasını da çok tehlikeli bulduğunu ifade etti. Türkiye ’nin Suriye’de mezhep ayrılığını kışkırttığını savunan Şaban, “Suriyeliler birbirlerine ‘Dinin, mezhebin ne?’ diye sormaz. Mezhepsel söylemden kısmen Türk hükümeti sorumludur.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1087424&CategoryID=81

İran arabulucu oldu

Suriye’de yaklaşık 2 ay önce kaybolan Türk gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun’un bulunmasında İran’ın arabulucu olduğu ortaya çıktı.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/740816-iran 

Suriye’de tutuklanan gazeteciler özgür

Belgesel çekmek için 5 Mart’ta gittikleri Suriye’de kaybolan ve rejim tarafından tutuklandıkları ortaya çıkan gazeteciler Adem Özköse ve kameraman Hamit Coşkun serbest bırakıldı. Beşar Esad rejimine karşı bir yılı aşkın süredir devam eden isyan hakkında belgesel çekmek için gittikleri Suriye’de kaybolan Türk gazetecilerden iki ay sonra müjdeli haber geldi.

http://dunya.milliyet.com.tr/suriye-de-tutuklanan-gazeteciler-ozgur/dunya/dunyadetay/13.05.2012/1539720/default.htm

Türkiye'den İran petrolüne hücum

TÜİK'in Mart ayı rakamları İran'dan ham petrol ithalatının geçen yılın Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını ve miktarın Şubat ayındaki 401 bin 349 ton ithalata göre ciddi miktarda arttığını gösteriyor. İran, ABD ve Avrupa Birliği tarafından yaptırım kapsamına alınan petrol ticareti nedeniyle gelir elde etmekte zorlanıyor.

http://dunya.milliyet.com.tr/turkiye-den-iran-petrolune-hucum/dunya/dunyadetay/08.05.2012/1537804/default.htm-arabulucu-oldu

Haşimi'ye Interpol'den darbe

Irak'ta 6 kişinin öldürülmesiyle ilgili emir vermekle suçlanan Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık Haşimi'ye Interpol tarafından yakalama emri çıkartıldı. Haşimi terör saldırılarını finanse etmek ve yönlendirmek suçlamasıyla "kırmızı bülten"le aranacak.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25347040/

şişleri'nden 'kırmızı bülten' açıklaması

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Selçuk Ünal, Interpol'ün kırmızı bültenle aradığı Irak Cumhurbaşkanı Tarık Haşimi'yle ilgili açıklama yaptı. Sözcü Ünal, Interpol'ün ülkelerden tutuklama ya da iade talep etme yetkisi bulunmadığını söyledi. Bağdat yönetiminin Türkiye'den Haşimi'nin iadesini istemediğini de belirten Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Selçuk Ünal, "Interpol tarafından yayınlanmış olan bu kırmızı bülten esasen bir üye ülkenin verdiği bir bilgi üstüne, Interpol'ün bu bilgiyi diğer ülkelerle paylaşmasıdır. Dolayısıyla bu bir uluslararası tutuklama kararı değildir. Zaten Interpol'ün bu konuda ilgili ülkeden veya üye ülkelerden bir tutuklama ya da iade talep etmesi yetkisi de yoktur" şeklinde konuştu.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25347851/ 

Haşimi’nin yardımcısı Obama’dan yardım istedi

Irak’ta seri cinayetten yargılanan ve Interpol’un hakkında kırmızı bülten çıkardığı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi ABD’den yardım istedi. Haşimi’nin temsilcisi Mark Alsalih “Başkan ve Kongre’nin acilen kararlı bir şekilde diplomatik harekete geçmesini istiyoruz. Irak hükümetine iktidarın paylaşılması gerektiği mesajı gönderilmeli” dedi.

http://dunya.milliyet.com.tr/hasimi-nin-yardimcisi-obama-dan-yardim-istedi/dunya/dunyadetay/11.05.2012/1538839/default.htm

Türkiye'den değişim mesajı gönderdi

Interpol'un hakkında kırmızı bültenle yakalama emri çıkardığı Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık Haşimi, sorun çözülene kadar Türkiye'de kalacağını söyledi. Haşimi, Irak'ta değişim zamanın da geldiğini belirtti. Telefonla bir televizyona bağlanan Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Sünni Tarık Haşimi, yakın gelecekte bu siyasi sorunun çözülmesini umduğunu belirterek, "Bu siyasi sorun çözülene kadar Türkiye'de kalacağım" dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25347463/

Barzani: Kürtlerin dışlandığı dönem geçmişte kaldı

Kuzey Irak ’taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Kürt sorununun Kürtler’in yaşadığı her ülkede farklı özellikler taşıdığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Erbil’e yaptığı ziyareti sırasında Türkiye’nin Kürtler’i dışladığı dönemin geçmişte kaldığını söylediğini anlattı.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1087359&CategoryID=81 ?

İranlı muhaliflerin kampına baskın

Iraklı güvenlik güçleri, İranlı Halkın Mücahitleri Örgütü'nden muhaliflerin bulunduğu Eşref Kampı'nın kontrolünü ele geçirdi. BBC Türkçe servisinin haberine göre, Halkın Mücahitleri, Iraklı güvenlik güçlerinin baskınını gösteren görüntüler yayımladı.Irak polisi, baskın sırasında yedi İranlının öldürüldüğünü, 300 kadar kişinin de yaralandığını açıkladı. Hükümet sözcüsü Ali el Dabbagh, kampta bir polis karakolu kurmak istediklerini, baskının bu amaçla yapıldığını söyledi. El Dabbagh, baskın sırasında güvenlik güçlerinin zor kullandığı şeklindeki iddiaları ise yalanladı.

http://www.cnnturk.com/2012/dunya/05/13/iranli.muhaliflerin.kampina.baskin/660871.0/index.html

İsrail'de 'yeni koalisyon hükümeti'

Erken seçim çağrısında bulunan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun, yeni bir koalisyon hükümeti konusunda muhalefetle uzlaştığı bildirildi. İsrail medyasındaki haberlere göre koalisyon Netanyahu'nun Likud Partisi ve muhalefetteki Kadima Partisi'nden oluşacak.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25141088?newsId=17176840

ABD'den 'Demir Kubbe'ye 1 milyar dolar

ABD Kongresi Savunma Alt Komitesi 2013 yılı bütçesinde, İsrail'in Demir Kubbe füze savunma sistemine 1 milyar dolar yardımda bulunmayı kararlaştırdı. Yardım için senato ve Başkan Obama'nın onayı gerekiyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25346991/

'İsrail'de her noktayı vururuz'

Lübnan'da bulunan Hizbullah örgütünün lideri Hasan Nasrallah, video bağlantısı aracılığıyla yaptığı açıklamada İsrail'e gözdağı verdi. Tel Aviv'le savaşa girmeleri halinde Hizbullah'ın, Beyrut'ta havaya uçurulan her bir ev için İsrail'deki bir hedefi yok edeceğini iddia etti. Hizbullah lideri Nasrallah, ''Sadece Tel Aviv'deki değil, işgal altında Filistin'in her tarafındaki son derece belirli hedefleri vurma kabiliyetine sahip silahlarımız var" dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25348307/

Mısır'da demokrasi rüzgârı

Mısır'da 23 - 24 Mayıs tarihlerinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde bir ilk yaşandı. İki güçlü aday Abdümunim Ebu el Fütuh ile Amr Musa, iki ayrı televizyon kanalının canlı yayınladığı açık oturumda karşı karşıya geldi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/741419-misirda-demokrasi-ruzgari

Mısır'daki seçimler öncesi şok gelişme

Mısır'da Kalubiye (Benha) İdare Mahkemesi, 23-24 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin askıya alınmasına yönelik karar verdi. Temyize götürülmesi beklenen kararın bir üst mahkemece bozulması bekleniyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20522218.asp

Cezayir'de seçimin galibi FLN

Cezayir'de yapılan parlamento seçimlerini Ulusal Özgürlük Cephesi (FLN) kazandı. İçişleri Bakanı Daho Uld Kablia, FLN'nin 462 sandalyenin 220'sini kazanmayı başardığını belirtti. Kablia, Başbakan Ahmed Uyahya'nin partisi İslami eğilimli Ulusal Demokratik Birlik'in (RND) sandalyelerin 68'ini elde ettiğini söyledi.
Seçime katılım oranı yüzde 42,36 olarak açıklandı. Cezayir'deki 2007 parlamento seçimlerinde FLN 136, RND 62 koltuk elde kazanmıştı. Cezayir Kurtuluş Savaşı'nı başlatan ve yürüten FLN ülkeyi, 27 yıl tek parti olarak yönetmişti.

 http://www.cnnturk.com/2012/dunya/05/11/cezayirde.secimin.galibi.fln/660772.0/index.html

Genelkurmay Başkanı ABD'de

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, ABD'nin başkenti Washington'a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey ile bir araya geldi. Orgeneral Dempsey, Savunma Bakanlığı binasının kapısında Orgeneral Özel'i resmi törenle karşıladı.

http://www.cnnturk.com/2012/dunya/05/10/genelkurmay.baskani.abdde/660648.0/index.html

Özel Pentagon'da Panetta'yla görüşecek

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey’nin davetlisi olarak ABD'de bulunan Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, ABD Savunma Bakanı Leon Panetta'yla da görüşecek. Görüşmenin en önemli gündem maddelerinden birinin de Kürecik üssü olduğu belirtildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25347333/

İslam'a 'topyekûn savaş'a soruşturma

ABD'nin en üst rütbeli askerlerini eğittiği okuldaki derslerde ılımlı İslam diye bir şeyin söz konusu olmadığı belirtilerek İslam'a karşı "topyekûn savaş" ve "Hiroşima" taktiklerinin öğretilmesinin ortaya çıkması sonrası Pentagon zorunlu açıklama yaptı. Pentagon bu konuda soruşturma açtı.

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Amerikan'ın en yetkin askeri okulu Joint Forces Staff College'da üst rütbeli askerlere İslam karşıtı ders verilmesini kınayarak, "Bu akademik bir sorumsuzluk" dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25348103/

'İsrail'e davet yok ki Türkiye engellesin'

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan yardımcısı Philip Gordon, NATO'nun İsrail'i Chicago'daki zirveye davet etmeyi tasarlamadığını belirterek, bu konuda bir Türk vetosunun söz konusu olmadığını belirtti. ABD Dışişleri Bakanı yardımcısı Gordon, ''NATO, İsrail'i Chicago'daki zirveye davet etmeyi tasarlamadı. İsrail, NATO'nun önemli bir ortağı ve tabii ABD'nin de önemli bir müttefiki. NATO'nun ortaklık düzenlemelerinden Akdeniz Diyaloğu'nun bir üyesi. Ancak Chicago zirvesinde, lojistik ve zaman meselesinden dolayı, bu ortaklıkların her birinin toplantısının yapılması hiçbir zaman gündemde yoktu. Dolayısıyla Akdeniz Diyaloğu'nun bir toplantısı ve İsrail'e yönelik, Türkiye'nin engelleyebileceği özel bir davet söz konusu değildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25348008/   

ABD'den Türkiye'ye İsrail uyarısı

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon, NATO'da İsrail ile ortaklık faaliyetlerinin Türkiye'nin itirazları nedeniyle ilerlememesinden üzüntü duyduklarını belirterek, "Hiçbir ülke, ikili anlaşmazlıklarını ittifaka taşımamalı" dedi.

http://www.cnnturk.com/2012/dunya/05/11/abdden.turkiyeye.israil.uyarisi/660674.0/index.html

ABD Bahreyn’e silah satışını tekrar başlattı

Muhalif gösterilerin şiddetle bastırıldığı Bahreyn’e silah sevkiyatını bir yıl önce askıya alan ABD, silah göndermeye başladı. Ülkede isyanın devam etmesine rağmen Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın kararı ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la Bahreyn Veliaht Prensi Salman bin Hamad el-Halife’nin Washington DC’de görüşmesinin ardından geldi.

http://dunya.milliyet.com.tr/abd-bahreyn-e-silah-satisini-tekrar-baslatti/dunya/dunyadetay/13.05.2012/1539726/default.htm

 

Avrupa’da solun ayak sesleri

Avrupa’da hafta sonu gerçekleşen seçimlerin sonuçları kıtada ekonomik krize tepki olarak güçlenen solun ayak sesleriydi. İngiltere, Fransa, Yunanistan, Almanya ve İtalya’da sol partilerin elde ettiği kazançlar “Avrupa, sola mı dönüyor” sorusunu akıllara getirdi.

http://dunya.milliyet.com.tr/avrupa-da-solun-ayak-sesleri/dunya/dunyadetay/08.05.2012/1537484/default.htm

Komşuda 'koalisyon' çıkmazı

Yunanistan’da SYRIZA lideri Alexis Tsipras’tan sonra Venizelos da koalisyon oluşturmada başarısız oldu. Cumhurbaşkanı nezdinde yapılacak olan görüşmelerden de sonuç çıkmazsa erken seçime gidilecek.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25348275/

Krizin büyüttüğü Türk düşmanı Nazi

2009’da sadece yüzde 0.29 oy alan Altın Şafak, pazar günü yapılan seçimlerde yüzde 7 oy alarak meclise girdi. Altın Şafak’ın bu oranla meclise 21 milletvekili sokması bekleniyor. Yunanistan’da seçim barajı yüzde 3 oranında. Radikal Sol İttifak da yüzde 16.76 oy aldı. İki uçtaki radikallerin çıkışı Yunanistan’da günün konusu oldu.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/740468-krizin-buyuttugu-turk-dusmani-nazi 

Gül'den Hollande'e kutlama

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yazılı mesajında Hollande'ın seçilmesinin ikili ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunması temennisinde bulundu.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25346838/

'Türkiye Avrupa’ya değer katar'

İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine 'çok güçlü bir destek verdiklerini' söyledi. "Türkiye’nin AB’ye üye olması tüm Avrupalılara büyük değer katar" dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25347284/

Almanya'da Müslümanları korkutan çatışma

Seçim öncesi Almanya'daki yabancıları ve Müslüman grupları hedef alan Pro-NRW, Köln'ün Ehrenfeld mahallesinde bulunan bir caminin önünde protesto gösterisi düzenleyeceğini açıkladı. Selefiler'in Pro-NRW grubuna taş ve sopalarla müdahale etmesinden çekinen Alman polisi alarmda. Köln Emniyet müdür yardımcısı Michael Temme, "Seçim çalışmaları sürecinde yapılan barışçıl gösterilere izin vereceğiz. Ancak bu gösterilerde şiddette başvuranlara asla izin vermeyeceğiz" dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25347122/

'Önce Karabağ'a odaklanalım'

Müreffeh Ermenistan Partisi’nden yeniden Meclis’e giren eski Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesinin yolunun Karabağ sorununun çözümünden geçtiğini söyledi. Hrant Dink Vakfı’nın organizasyonu ile Erivan’a gelen gazetecilere Oskanyan, Türkiye ’nin Azerbaycan’ın menfaatlerinden taviz vermeyeceğini kaydetti.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1087531&CategoryID=81

Obama’ya karşı kutsal ittifak

ABD’de başkanlık yarışı kızışıyor. Obama’nın eşcinsellerin evlenmesine “evet” demesi, Cumhuriyetçi kanadı hareketlendirdi. Obama için kritik önemdeki Virginia gibi eyaletlerde Protestan vaizler başta olmak üzere muhafazakârlar, Obama’ya karşı, bir Mormon olan Romney’i desteklemek için seferber oldu.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20543773.asp

Kanlı liderlerin anne sevgisi

Dünya tarihinin en kanlı katliamlarına imza atan liderlerin anneleriyle karmaşık ilişkileri karakterlerine ışık tutuyor. Foreign Policy dergisi anneler günü için liderlerin anneleriyle ilişkilerini derledi.

http://dunya.milliyet.com.tr/kanli-liderlerin-anne-sevgisi/dunya/dunyadetay/13.05.2012/1539708/default.htm

Anneler günü vesilesi ile tüm Annelere saygılarımızı sunarak ülkemiz ve halkımız için daha iç açıcı bir Dünya gündeminde görüşmek umuduyla hoşça kalın.

 

Hits: 12455