Dünya 'dan Haberler 13

~ 30.04.2012, Ali ER ~

Geçtiğimiz hafta 24 Nisan’da yine nefesler tutuldu ve sonunda beklenen oldu. Obama ne Ermeni tarafına ne de Türkiye’ye yaranabildi. Hemen ardından rahat bir nefes almışken Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun 'Ortadoğu'daki değişim dalgasını yöneteceğiz' sözleri gündeme deyim yerinde ise damgasını vurdu.

Bu sözler bizleri heyecanlandırsa(!) da, Türkiye’nin komşularınca ve bölge ülkelerince en azından ”potansiyel tehdit” görülmesine neden olabileceği ve açıkça “ortak düşman” olarak hedef tahtasına yerleştirilebileceği aşikârdır. Güvenlik stratejilerinin belirlenmesinde temel prensibin “doğru hedef” seçimi olduğunu ve seçilen hedefin “sert ve yumuşak “ topyekûn ulusal güçle orantılı ve gerçekleştirilebilir olması gerektiğini hatırlatmakta yarar var. Özellikle adına ister “Kürt Sorunu” ister “Güneydoğu” sorunu deyin veya isterseniz başka bir ad koyun. Sonunda içeride bu en önemli ve acil sorununun “fiili siyasi temsilcileri”,  aynı sorunun güney komşunuzdaki doğal uzantısının lideri Barzani ABD’den ayağının tozu ile döner dönmez, ABD’de kapı kapı dolaşarak kendilerini anlatmaya gidiyorlarsa bu işte bir terslik yok mu? Elin oğlu demez mi dur bakalım; sen daha kendi sorununu kendi başına çözemezken nasıl olur da 'Ortadoğu'daki değişim dalgasını yöneteceksin?

Yoksa “Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak” var işin ucunda. Ayrıca dış politika iç politikada olduğu gibi günübirlik “kabadayılıkları” kaldırmaz. Bir bakmışsınız geri dönülmez bir maceranın girdabına çekilivermişsiniz...

Bu nedenle Cumhuriyet gazetesinden Sayın Orhan Bursalı’nın “Ankara - Kürdistan Hattı” ve Sayın Utku Çazkırözer’in” Özerklik Talebi Washington Yolunda” başlıklı değerlendirmelerini dikkatlerinize sunarak geçen hafta gündemde yer alan gelişmelere göz atmaya başlayalım.

'Ortadoğu'daki değişim dalgasını yöneteceğiz'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Suriye halkının tam demokrasi talebini desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Esad'ı Arap Baharı başlamadan önce uyardıklarını da belirten Davutoğlu,  "Bundan sonra Ortadoğu'da değişimin dalgasını yöneteceğiz" dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25343659/

Ankara - Kürdistan Hattı

Davutoğlu - Erdoğan Ortadoğu’yu “yeniden yapılandırmaya” soyundu! Suriye cephesi, derken Irak cephesini de açtılar. Bu iki cephede savaşa soyunan bir ülkenin üçüncü cephesi de, zorunlu olarak, İran’dır!

İktidar bu gücü şüphesiz NATO’dan alıyor. Yani ABD, İngiltere, Almanya hatta Fransa’dan! Bu ülkeler, Suriye ateşine ellerini sokmak istemedikleri için (hem karşıda Rusya ve Çin, hem ekonomik krizleri var), Türkiye’yi savaşın içine ittikleri biliniyor: Sen yürü, arkandayız!

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=333552

‘Özerklik’ Talebi Washington Yolunda

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, iki gün süren Türkiye ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanı ile görüşmelerinin yanı sıra Türkiye’deki Kürt siyasi hareketinin önde gelen isimleri ile de bir araya geldi. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve KADEP Genel Başkanı Şerafettin Elçi, Barzani ile ayrı ayrı görüştüler. Sonrasında ziyarete ve ziyaret sonrasında Başbakan’ın Katar’dan yaptığı “PKK silah bıraksın, operasyonlar durur” sözlerine bakışları aşağıdaki gibi birbirinden oldukça farklı:

Şerafettin Elçi: “Başbakan’ın sözleri yeni bir pozisyondur. Çatışma ortamını durduracak ilk, olumlu adımdır. Daha önce PKK eylemsizlik kararı alsa da askerler uymuyor, operasyonlar sürüyordu. Şimdi söylenen, Başbakan’ın sözleri önemli bir gelişmedir. Bunun ardından Kürt sorununun çözümü gelebilir.”

Selahattin Demirtaş: “Başbakan’ın çağrısı yeni değil. ‘PKK ateşkes ilan etsin, operasyonlar durur’ demiyor. Öyle dese yeni bir şey olurdu. ‘Silah bıraksınlar’ diyor ki o yeni bir şey değil. Zaten silahını bıraksa operasyona gerek kalmayacak ki. Konuşmasına açıklık, netlik getirmediği sürece yeni bir durum gibi algılanmaz.”

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=331822

Obama'nın "24 Nisan"ı Türkiye'yi kızdırdı

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan açıklamasının "tarihi gerçekleri çarpıttığını" ve "esefle karşılandığını" bildirdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Obama'nın, 24 Nisan 2012 tarihinde yayınladığı mesajla, Türkler ile Ermeniler arasında ortak tarihlerinin acılı bölümüne ilişkin anlaşmazlıkta, bu sene de Ermeni görüşlerini yansıtan mesnetsiz bir yaklaşım ortaya koyduğu belirtildi. 

 

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Tarihi gerçekleri çarpıtan bu açıklamayı her bakımdan fevkalade sorunlu buluyor ve esefle karşılıyoruz. İç siyaset kaygılarıyla yapılan ve tartışmalı tarihi olayları seçici bir adalet duygusuyla yorumlayan bu tür tek yanlı açıklamalar isabetsiz oldukları kadar, Türkiye ve Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesini de zorlaştırmaktadır.

ABD gibi önemli bir müttefikimize düşen, Türk-Amerikan ilişkilerine de zarar veren bu tür bir yaklaşımla sorunu daha da derinleştirmek değil, çözüme yönelik yapıcı katkılar sunmak ve bu bağlamda ortak tarih araştırmasından kaçınan Ermeni tarafını daha gerçekçi ve uzlaşmacı olmaya cesaretlendirmektir."
I. Dünya Savaşı sırasında yaşanan acıların ortak olduğunun ve döneme ilişkin hatıraların Türk halkı bakımından, en az Ermeniler için olduğu kadar hassasiyet taşıdığının da bilinmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, "Tarihin yazımına yapılmaya çalışılan tüm önyargılı müdahalelere rağmen adil hafızaya ulaşma çabalarımızı sürdüreceğiz" denildi. 

http://www.cnnturk.com/2012/turkiye/04/24/obamanin.24.nisani.turkiyeyi.kizdirdi/658548.0/index.html

Diaspora Obama'yı 'ihanet'le suçladı                                                   

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Ermenilerin 1915 yılı olaylarını anma günü olarak seçtiği 24 Nisan açıklamasında, geçtiğimiz yıl olduğu gibi "Büyük Felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullanması diasporayı kızdırdı. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA),  Obama'yı" ihanetle" suçladı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25342992/

Ermenistan'da '24 Nisan' protestosu

Soykırım iddialarının 97. yılında binlerce Ermeni Erivan'da bir araya geldi. Ellerinde Ermenistan bayrakları ve mumlar taşıyan göstericiler, Türkiye karşıtı sloganlar attı. Türk bayrağının da yakıldığı protesto gösterisi, "soykırım" anıtına çiçeklerin bırakılmasıyla sona erdi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25342779/

Kolombiya Hocalı'yı soykırım olarak kabul etti

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elman Abdullayev, Bakü'de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kolombiya Senatosu'nun 1992'de Hocalı'da yaşananları "soykırım" olarak kabul ettiğini açıkladı. Karardan memnuniyet duyduklarını belirten Abdullayev, "Alınan kararda Yukarı Karabağ ve etrafındaki yedi bölgenin, Ermenistan güçleri tarafından işgal edildiği ve bu işgalin halen sürdüğü belirtilmektedir" dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25342865/

'Suriye'de 60 kişi öldürüldü'

BM gözlemci heyeti Suriye'deki ateşkesi denetlemesine rağmen, dünkü olaylarda 60 kişinin öldürüldüğü iddia edildi. Suriyeli muhalifler, 28’i Humus'ta olmak üzere, ülke genelinde 60 kişinin öldürüldüğünü savundu.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25342822/

Esad tankla Şam’ı vurdu

Açıklamada, Suriye’de tarafları 6 maddelik plana uymaya çağıran Annan, kırılgan ateşkesin kalıcılaşması için tüm tarafların silahlarını bırakmasını ve BM gözlemcileriyle işbirliği yapmasını istedi. Ancak dün de Şam’ın Duma semtinde sabah saatlerinde tankların da katıldığı bir operasyon düzenlendi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20399993.asp

'Esad oyunu kurallarıyla oynamıyor'

BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan BM gözlemcilerinin görev yaptıkları bölgelerden ayrıldıkları an saldırıların başladığını söyledi. Esad'ı oyunu kurallarıyla oynamamakla suçlayan Annan, "Bu endişe verici bir durum" dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25343149

El Cezire'ye konuşan Erdoğan sert çıktı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,Suriye'deki gelişmeler konusunda, "Güçlü bir silahlı kuvvetlere sahibiz. Ama Suriye özellikle şunu bilmeli ki, yani bu sınır ihlalleri noktasında, daha önceki yanlışı tekrar etmeleri halinde, tabii ki Türkiye'nin yaklaşım tarzı böyle olmaz" dedi. Erdoğan, Katar'a ziyaretinde El Cezire televizyonuna verdiği ve bu akşam yayınlanan mülakatta, Suriye'deki durumun Türkiye'yi de "ciddi manada endişelendirdiğini" söyledi.

El Cezire spikerlerinden Muhammed Krişan'ın sorularını yanıtlayan Erdoğan,Suriye'den komşu ülkelere sığınanların arttığına, Türkiye'ye gelen Suriyeli sayısının da 25 bini aştığına dikkati çekti. 

Erdoğan, "Bu, Suriye ile 910 kilometre sınırı olan Türkiye başta olmak üzere bütün bölgeyi olumsuz etkiliyor. Bunun için sadece bölge ülkeleri olarak değil BM olarak, Arap Ligi olarak, İslam Konferansı Örgütü olarak hep birlikte bu işi sahiplenmek, bu işe müdahil olmak durumundayız. Şu anda bunun çalışmalarını hep birlikte bölge ülkeleri olarak yapıyoruz. Temennim odur ki kısa sürede netice alalım" diye konuştu.

http://www.cnnturk.com/2012/turkiye/04/25/el.cezireye.konusan.erdogan.sert.cikti/658700.0/index.html

Suriye'de askeri birliğe şok saldırı

Suriye'nin Lazkiye kentinde orduya ait bir askeri birliğe dün gece silahlı kişilerce denizden saldırı düzenlendiği bildirildi. Suriye resmi haber ajansı SANA, saldırganların, Akdeniz sahilindeki birliğe şişme botlarla yanaştığını belirtti. SANA, çıkan çatışmada çok sayıda Suriyeli askerin öldüğünü ancak saldırganların püskürtüldüğünü ifade etti Haberde, saldırıya uğrayan birliğin, Türkiye sınırına 30-35 kilometre uzaklıkta olduğu belirtildi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20438791.asp?top=1

Esrarengiz gemiden 313 ton patlayıcı çıktı

Suriye'ye silah taşıdığı iddiasıyla 18 Nisan'dan bu yana İskenderun Limanı'nda bekletilen ''Atlantic Cruiser'' adlı gemiden 313 tonu patlayıcı madde olmak üzere toplam 945 tonluk malzeme boşaltıldı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25343006/

Suriye yaptırımları zenginleri hedef alıyor

AB tarafından lüks tüketim mallarına getirilen yeni yaptırımlar, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in en sadık destekçileri olan ve rejimi ayakta tutmakta kilit rolü bulunan Suriye’deki iş çevresi ve zengin tüccar sınıfını hedef alıyor. Suriye’deki zengin sınıfların şu ana kadar kenarda kaldıklarını belirten uzmanlar, ekonomik kıskacın bu sınıflara da ulaşmasının Suriye’deki gidişat ve dengeler üzerinde önemli etki yaratabileceğine dikkati çekiyor.

http://dunya.milliyet.com.tr/suriye-yaptirimlari-zenginleri-hedef-aliyor/dunya/dunyadetay/24.04.2012/1532019/default.htm

İran'a Körfez'den gözdağı

Ahmedinejad'ın tartışmalı adalar ziyaretinde sonra Körfez ülkelerinden, İran'a tatbikat misillemesi. Körfez ülkeleri, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Basra Körfezi'nde Birleşik Arap Emirlikleri'nin de hak iddia ettiği tartışmalı adaları ziyaretine misilleme olarak bölgede askeri tatbikat kararı aldı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) resmi haber ajansı WAP, Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) ortak gücü "Yarımada Kalkanı"nın, 29-30 Nisan tarihlerinde Körfez'de geniş çaplı deniz tatbikatı düzenleyeceğini duyurdu. Tatbikatla "son gelişmeler ışığında, Körfez ülkelerinin, kendi karasularında özel, sınırlı ve geniş çaplı misyonları icra etmesine yönelik uyum, hazırlık ve yeteneklerinin geliştirilmesinin amaçlandığı" kaydedildi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/737398-irana-korfezden-gozdagi

Bağdat büyükelçiyi bakanlığa çağırdı

Türkiye ve Irak başbakanları arasında devam eden karşılıklı sert söylemlerin ardından dün Irak, Türkiye’nin Bağdat büyükelçisine “içişlerimize karışmayın” dedi. Böylece iki ülkenin liderleri arasında bir haftadır devam eden gerilim bir seviye daha yükseldi.

http://dunya.milliyet.com.tr/bagdat-buyukelciyi-bakanliga-cagirdi/dunya/dunyadetay/24.04.2012/1531852/default.htm

Türkiye'ye çıkışan Maliki İran'a sessiz!

Gergin günler geçiren Türkiye - Irak ilişkilerinin bu duruma gelmesinde etkili olan figürlerden biri de, şu an Türkiye'de bulunan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi. Haşimi, İran'ı kastederek, "Açık açık 'Bizim Irak üzerinde etkimiz' var sözlerine Irak hükümeti sessiz kaldı. Asıl içişlerine karışmak olarak bu açıklamanın algılanması lazımdı" dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25342748/

Maliki uzlaşmazsa bir çare buluruz

Haşimi, şöyle konuştu: Alternatifler Masada “Sorun, (Irak Başbakanı) Maliki’nin Irak’ta izlediği politikadır. Eğer Maliki, Erbil Anlaşması’nın uygulanmasını kabul ederse, özellikle tüm siyasi partilerin iktidarda ortaklığını kabul ederse, Maliki’nin devam etmesinde sakınca yok. Umarım Maliki bir kere daha düşünür ve bu olaylarda olumlu tavır alır. Ortaklık anlaşmasına bağlı kalır ve onu uygular. Ama kabul etmezse o zaman bir çare buluruz, tüm alternatifler masada.”Türkiye ile Irak arasında son dönem yapılan karşılıklı çıkışları, “gelip geçen yaz bulutuna” benzeten Haşimi, Başbakan Erdoğan’ın Irak konusunda endişesini dile getirmesini de saygıyla karşıladığını söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20414386.asp

'Erdoğan'ın sözleri Irak için nasihattir'

Irak Sünni Meclis Başkanı Usame Nuceyfi, "Irak ve Türkiye arasındaki gerginliğin bir an önce son bulması gerektiğini söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak ile ilgili açıklamalarına da değinen Nuceyfi, Erdoğan'ın sözleri Irak'ı seven dost ve kardeş bir kimsenin nasihatleridir” dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25342926/

Barzani Kerkük'ü resmen istedi

Barzani, Irak iç sorunu çözülmezse bağımsız ‘Kürdistan’ı ilan etmeyi planlıyor. Kürt lider, Kerkük’ü ‘Kürdistan’a dâhil etmek Türkiye ile birlikte yönetmek istiyor.
Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin Türkiye ziyaretinde Başbakan Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmelerin ana teması, Irak’ın siyasi durumu, Suriye konusu ve PKK’nın etkisizleştirilmesiydi. Ancak asıl görüşme Barzani ile Erdoğan arasında İstanbul’da yapıldı ve burada bir dizi konuda karşılıklı mutabakat zemini oluşturuldu.
Ziyaretin, Barzani’nin Amerika seyahati sonrasında olması da manidar. Görüşmeler sonrasındahaziran ayında Erbil’de düzenlenmesi planlanan Kürt Konferansı’nda Barzani’nin Kürt temsilciler önünde PKK’ya silah bırakma çağrısı yapacağı ve siyaset yolunu tercih etmelerini önereceği görüşü ağırlık kazandı.

http://dunya.milliyet.com.tr/barzani-kerkuk-u-resmen-istedi/dunya/dunyadetay/25.04.2012/1532698/default.htm

Barzani: Irak hükümetinin zamanı azalıyor

Barzani, Erbil'in dışındaki ofisinde Associated Press ile yaptığı 45 dakika süren söyleşide, Iraklı muhalif partilerin ve genelde Iraklı Kürtlerin, ülkedeki siyasi krizle ilgili sabırlarının tükendiğini belirterek, yönetimin paylaşılması konusunda anlaşma sağlanamazsa, Irak'ın siyasi bir isyan ve hatta Kürtlerin ayrılması endişesiyle yüzleşeceğini bildirdi. Mesud Barzani, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin yakında iktidardan gönderilip gönderilmeyeceğine ilişkin yorum yapmaktan kaçındı.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1086068&CategoryID=81 

Maliki'ye eylüle kadar süre

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Lideri Barzani, Bağdat yönetiminin yetki paylaşımına yanaşmaması halinde, eylülde bağımsızlık referandumuna gidebileceklerini söyledi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/737213-malikiye-eylule-kadar-sure

Barzani'ye 'bağımsızlık' uyarısı!

ABD'de temaslarda bulunan BDP Genel Başkanı Demirtaş, bağımsızlık mesajları veren Kuzey Irak'lı lider Barzani'yi ''Ortadoğu böyle bir şeye çok müsait görünmüyor'' sözleriyle uyardı.

http://haber.gazetevatan.com/barzaniye-bagimsizlik-uyarisi/446229/9/Siyaset

PKK konusunda silahlı çözümü desteklemiyoruz

Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Peyamner adlı internet sitesinde yer alan habere göre, Türkiye’de gerçekleştirdiği görüşmelerde Suriye sorunu ve Türkiye’nin iç sorunları üzerinde konuşulduğunu belirten Barzani, “Suriye Kürtleri için Erbil’de birliği sağlamak amacıyla düzenlediğimiz konferans dışında yapabileceğimiz bir şey yok. Türkiye’nin iç sorunları ve PKK konusunda da bizim tutumumuz ve tavrımız açık ve nettir. Biz barışçıl tüm çabaları destekliyoruz, lakin silahlı çözümün yanında yer almayacağız” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20406657.asp

F-16 vermeyin, bizi vuracak

Irak’ın kuzeyindeki Kürt bölgesel yönetiminin lideri Mesud Barzani: “Başbakan Maliki bizi Erbil’den atmak isteyen Iraklı askeri yetkililere, F-16’ların gelmesini beklediğini söylemiş. Bu adamın eline F-16 verilmemeli. ExxonMobil bölgeye gelirse 10 Amerikan tümenine denk koruma sağlar.” http://www.hurriyet.com.tr/planet/20406900.asp

İsrail ordusu İran için hazır!

"Askerlere düşman ülkelerdeki gizli operasyonlara hız kazandırmaları emri verdim... Dünyada, bir şeyin olmadığı bir zaman noktası neredeyse bulunmayacak. Tüm bu özel operasyonlara hız veriyorum..." Bu sözler, "Nükleer bir İran'ın, dünyanın ve İsrail'in durdurması gereken çok kötü bir şey olduğunu düşünüyoruz" diyen İsrail Genelkurmay Başkanı Benny Gantz’a ait. İsrailli general, prensip olarak harekete geçmeye ve emir gelmesi halinde İran'ın nükleer tesislerini vurmaya hazır olduklarını söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25342507/

İran petrolüne siber saldırı

İran'ın pertol ihracının yüzde 90'ını gerçekleştirdiği İran Körfezi'ndeki Kharg adasındaki petrol rafinerisi ve tesisleri "Viper" adı verilen bir bilgisayar virüsünün saldırısıyla karşı karşıya kaldı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25342817/

Mısır, İsrail'in gazını kesti

Mısır ve İsrail arasından doğalgaz krizi yaşanıyor. Mısır'ın EGAS şirketi, İsrail'e verilen doğalgazı kesti. Şirket başkanı Muhammed Şuayib, İsrail'in ödemelerini yapmadığı ve yükümlülüklerini yerine getirmediği için 20 yıldır devam eden anlaşmayı sonlandırdıklarını söyledi. Şuayib, kararın politik olmadığını belirterek “Bu kararın ticari alışveriş dışında başka hiçbir şeyle ilgisi yok” diye konuştu.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/736509-misir-israilin-gazini-kesti

Çin ve Rusya'dan gövde gösterisi

Çin ve Rus donanma birliklerinin Sarı Deniz'de ortak düzenlediği "Denizde işbirliği-2012" adlı askeri deniz tatbikatı başladı. Uzmanlar ise olayı "ABD'nin Pasifik'teki stratejik etkinliğine yönelik ciddi bir tehdit" olarak yorumlarken, "Tatbikatın Çin ve Rusya'nın bölgedeki ortak menfaatine olduğunun" altını çiziyor.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/736096-cin-ve-rusyadan-govde-gosterisi

ABD'den İran ve Çin'e özel istihbarat ajansı

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'un İran ve Çin üzerinde odaklanacak yeni bir istihbarat ajansı kurmakta olduğu bildirildi. New York Times gazetesi, yeni ajans Savunma Gizli Servisi'nin mevcut ajan ve yetkililerden faydalanacağını ve ortaya çıkan tehlikeleri izlemek üzere Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) ile yakın çalışacağını duyurdu. Yeni istihbarat servisinin gelecek yıllarda yüzlerce ajan yetiştirmesinin beklendiği belirtildi. 

http://www.cnnturk.com/2012/dunya/04/24/abdden.iran.ve.cine.ozel.istihbarat.ajansi/658474.0/index.html

Türk Dışişleri'nden İsrail'e tepki

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in  işgal altındaki Filistin topraklarında yürüttüğü yerleşim faaliyetlerine yenilerini eklediği belirtilerek, İsrail'in Doğu Kudüs'teki "Nof Zion" ve "Givat Zeev" yerleşimlerinde çok sayıda ilave birim inşa edilmesi için ihale açmasının ve Batı Şeria'da bulunan "Rehalim, Bruchin ve Sansana" ileri mevki yerleşimlerinin İsrail mevzuatı bağlamında "meşrulaştırılmasının" şiddetle kınandığı kaydedildi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20419685.asp

Türkiye’ye ihanet ettik

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğinin en önemli savunucuları arasında yer alan İtalyan Senatosu Başkan Vekili Emma Bonino “AB – Türkiye ilişkilerinde yaşanan tıkanma kaderin sonucu değil. Avrupa olarak iç gündeme bağlı kısa vadeli vizyon ve yanlış hesaplar sonucunda Türkiye’ye karşı yükümlülüklerimize ihanet ettik” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20399814.asp

BDP heyeti ABD'ye gitti. 

BDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak Washington ve New York'ta temaslarda bulunacak.

 

ABD'ye giden BDP heyetinde, Van Milletvekili Nazmi Gür ve DTK Eşbaşkanı Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk de var. BDP'liler ziyaret kapsamında ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon, Kuzey IrakBölgesel yönetiminin ABD Temsilcisi Kubat Talabani ile bir araya gelecek. Heyet, çeşitli düşünce kuruluşlarıyla da görüşecek. Ziyaret bir hafta sürecek.

http://www.cnnturk.com/2012/dunya/04/23/bdpliler.abdye.gitti/658296.0/index.html

BDP, talepleri ABD’ye anlatacak

Ancak ikisi de Kandil’deki PKK unsurlarının eylemsizlik kararı almaya ikna edilmesinde Barzani’nin önemli rol oynayacağında hemfikir. Silahların susması durumunda Kürtlerin gündeme getireceği siyasi talepler konusunda da mutabıklar. Demirtaş o süreçteki muhatabın Erdoğan hükümeti olması gerektiğinin altını çiziyor. Nitekim bu mesajı yarın uçacağı ABD’de de güçlü biçimde dile getirecek. Washington’da ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Phil Gordon ile görüşeceklerini, üniversite ve düşünce kuruluşlarında da konuşmalar yapacaklarını belirten Demirtaş, “AKP bizi dünyaya şiddet yanlısı, çözüm iradesi koyamayan bir parti olarak gösteriyor. Şimdi bunun doğrusunu anlatmaya gidiyoruz. Çözüm irademiz de var, önerilerimiz de!” diye konuştu. Çözüm için daha önce Türkiye’de açıkladıkları talepleri bu kez de ABD kamuoyuna anlatacaklarını belirtti.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=331822

Demirtaş: Dünyayı gezmek bize mi haram

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ABD ziyaretleriyle ilgili olarak, "Bütün partilere dünyayı gezmek helal de bize mi haram. Derdimizi dünyaya birinci elden anlatmak istiyoruz. Bu ne Türkiye'yi şikâyettir ne de çözümü başka yerde aramaktır" dedi.

Demirtaş, burada Türk gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, Türk hükümetinin, açıkça Suriye'deki Kürtlerin, Esed rejimi sonrasında özerlik almalarını engellemeye çalıştığını ileri sürerek, "Türkiye, Suriye Ulusal Konseyi'ne Kürtlere herhangi bir siyasi statü vaadinde bulunmaması konusunda açık telkinde bulunuyor" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın terör örgütü PKK'nın silah bırakmasına yönelik sözlerinin hatırlatılması üzerine Demirtaş, "Şiddetin tümden bitmesini tabi ki arzularız. PKK olumlu cevap verirse karşı çıkmayız, seviniriz ama Başbakan PKK'yı heyecanlandıracak bir şey söylemedi. Başbakan, 'Sen eylem yapma, ben de operasyon yapmayım' diyorsa, bu fiilen ateşkes çağrısıdır, bunu daha açık söylemelidir" dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=332552

Yunanistan'da Türkler yine düşman

2007 yılında Türkler ve Osmanlı hakkında 'daha barışçıl ve yumuşak' ifadeler taşıdığı gerekçesiyle eleştirilerek dönemin Milli Eğitim Bakanı’nın siyasi kariyerini sonlandıran 6. sınıf tarih kitabının yeni versiyonunda, Türklerle ilgili eski ifadeler geri döndü.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25343469/

Önümüzdeki günlerde ülkemiz ve halkımız için daha iç açıcı bir Dünya gündeminde görüşmek umuduyla saygılarımızı sunuyoruz.

Hits: 12399