Dünya 'dan Haberler 12

~ 23.04.2012, Ali ER ~

Hürmüz Boğazı’nda gerilim gün geçtikçe tırmanırken geçen hafta boyunca da Suriye ve İran Dünya gündeminin merkezinde olmaya devam etti. Suriye ve İran’dan sonra sonunda Irak’tan da Türkiye’yi hedef alan sert açıklamalar gelirken Türkiye’ye ne ABD ne de NATO’dan 5nci Madde konusunda açık bir destek çıkmadı. Türkiye’nin Suriye’de Tampon Bölge beklentileri de ilgili devletleri ikna etmişe benzemiyor.

Gün geçtikçe dış politikada yalnızlaşan bir Türkiye görünümü ileri bir yorum olmasa gerek diyerek, geçen hafta gündemde yer alan gelişmelere göz atmaya başlayalım.

İlk gözlemci heyeti Şam'da

Suriye'de ateşkesi denetleyecek gözlemcilerden altısı göreve başladı. Bu grubu   yeni gözlemciler izleyecek. Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Cumartesi günü 30 gözlemciye onay vermişti. Ayrıca ilk aşamada çatışmalardan etkilenen bölgelere insani yardım ulaştırılması için önlemleri alınması, keyfi gözaltlılarla hapiste tutulanların tahliyesi, gazetecilerin ülkede özgürce çalışabilmesi ve toplantı ve gösteri özgürlüğüne saygı gösterilmesi de Annan planının diğer unsurları arasında.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25141088?newsId=16741586

BM: Ateşkese ‘genel itibariyle’ uyuluyor

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, pazartesi gününden bu yana Suriye’de bulunan gözlemcilerinden aldığı rapora göre, ateşkese “genel itibariyle” uyulduğunu söyledi. Ancak çok daha geniş bir gözlemci heyetinin kabul edilmesine ihtiyaç duyduklarını anlatan Ban, “mevcut durumu ve yüzölçümünün büyüklüğünü göz önünde bulundurursak, 250 gözlemci yetersiz” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20368090.asp

BM'den flaş Suriye kararı

 BM Güvenlik Konseyi, Suriye'deki gözlemci sayısının 30'dan 300'e çıkarılmasını öngören karar tasarısını oy birliğiyle onayladı.

 http://www.hurriyet.com.tr/planet/20393960.asp

Suriyeli muhaliflerin sözcüsü: Türkiye tampon bölge sağlamalı

Suriye Ulusal Konseyi Sözcüsü Abdullah Türkmeni 'Biz kesinlikle Türkiye'nin Suriye sınırları içerisinde halkın güvenliğini sağlamak amacıyla tampon bölge sağlamasını istiyoruz' dedi. Türkmeni, BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın da açıklamaları arasında mevcut yönetimin uyacağı 6 ilke konusundaki şüphelerini dile getirdiğini kaydederek, Annan'ın “En azından güvenli geçişler oluşturulsun ki mazlum Suriye halkına insani yardımlar ulaşsın” talebinde bulunduğunu hatırlattı.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1085003&CategoryID=81

ABD: Suriye’de tampon bölge kolay değil

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner şöyle dedi: “Tampon bölge, oldukça karmaşık bir girişim ve açıkçası uygulanması da kulağa geldiği kadar kolay değil. Türk Hükümeti yetkililerinin bazı tampon bölge seçeneklerine işaret ettiğini biliyorum. Masadaki her türlü fikri dinlemeye kesinlikle istekliyiz ama görmek istediğimiz, odaklandığımız, ateşkes ve bu bölgelerde umutsuzca ihtiyaç duyulan insani yardıma erişim.”

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20368088.asp

ABD'den mültecilere 25 milyon dolar yardım

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, "Türk hükümetinin, Kızılay vasıtasıyla sağladığı insani yardımlar uluslararası standartların üzerinde ve biz, Türk hükümetinin liderliğini ve insani yardımlarını takdir ediyoruz" dedi. Günlük basın toplantısında Suriye halkına yapılan insani yardımlar hakkında bilgi veren Mark Toner, ABD'nin bölgedeki uluslararası ve sivil insani yardım partnerleri yoluyla Suriye halkına destek için yaklaşık 25 milyon dolar insani yardım sağladığını söyledi. Toner, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne de (UNHCR) bu fonlardan 8.5 milyon dolar ulaştığını açıkladı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25341186/

Türkiye mi, Suriye mi?

Suriye ordusundan kaçan askerler tarafından oluşturulan muhalif Özgür Suriye Ordusu’nun Türkiye sınırında kurduğu ‘ileri karakol’ dün Times gazetesi ve Reuters haber ajansı tarafından haber yapıldı. Reuters tarafından yayınlanan fotoğraflarda 4 adet Kızılay çadırı ile kurulan ‘ileri karakolun’ (outpost) Hatay yakınlarında olduğu belirtildi.

http://dunya.milliyet.com.tr/turkiye-mi-suriye-mi-/dunya/dunyadetay/17.04.2012/1529226/default.htm

Panetta'dan "5. madde" açıklaması

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Suriye'deki kriz nedeniyle Türkiye için NATO'nun 5. maddesinin işletilmesi olasılığına ilişkin, ''Suriye'de olanların gerçek anlamda Türkiye'ye doğrudan tehdit oluşturduğunun net olarak ortaya koyulması gerekiyor. Bu bence şu aşamada muhtemelen zorlama (maddenin sınırlılığını aşma) olur'' dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=331190

http://www.nato.int/terrorism/five.htm

Rasmussen: Suriye'ye müdahale niyetimiz yok

Suriye'deki gelişmeleri değerlendiren Rasmussen,''Suriye'deki durum muhakkak endişe kaynağı. Suriye'de kan akmasından derin üzüntü duyuyor, sivillere baskıyı şiddetle kınıyoruz. Müttefiklerimizden birisi Türkiye'nin Suriye'ye komşu olması bir diğer endişe kaynağımız ve bu ülkede yaşananlar Türkiye'yi pekâlâ etkiliyor. Durumu elbette yakından izliyoruz fakat Suriye'ye müdahale niyetimiz yok, eyleme geçmeyi düşünmüyoruz'' diye konuştu.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25341471/

Rusya’ya Şam uyarısı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün NATO toplantısı için bulunduğu Brüksel’de görüştüğü Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’a, “Suriye’de ateşkesin uygulanması çok önemli. Ateşkesin tam uygulanması için sizin de desteğiniz gerekli” mesajını iletti. Lavrov’un, Şam yönetiminin ateşkesin uygulanamamasından muhalefeti sorumlu tuttuğunu aktardığını belirten Davutoğlu, Ankara ve Moskova’nın bundan sonraki süreçte daha sıkı temas halinde kalması konusunda uzlaştıklarını aktardı.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20383441.asp

BM gözlemcilerini çevreleyen halka ateş                                                      

Suriye'de güvenlik güçleri, BM gözlemcilerinin bulunduğu aracı çevreleyen protesto göstericilerinin üzerine ateş açtı. Olayda en az 8 kişi yaralandı. Yerel halk, gözlemcilerin tanklar çekildikten sonra bölgeleri ziyaret ettiklerini belirtirken, BM gözlemcileri ayrılır ayrılmaz ordunun ateş açmaya başladığını ifade etti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25341565/

Şam'dan uyarı geldi!

Suriyeli askeri yetkililer ateşkesin başladığı 14 Nisan'dan bu yana 'terörist' saldırıların arttığını bildirdi. Şam yönetimi de yaptığı açıklamada "Saldırıları arttıran muhalefete yanıt vereceğiz" dedi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/734315-samdan-uyari-geldi

Haşimi'ye Türkiye kucak açtı

Irak merkezi hükümeti tarafından terör suçlamasıyla hakkında tutuklama kararı çıkarılan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, Katar ve Suudi Arabistan ziyaretlerinin ardından Türkiye’de Başbakan Erdoğan tarafından koruma altına alındı.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/734210-hasimiye-turkiye-kucak-acti

Biri Irak'ı gözetliyor

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi, Başbakan Maliki ile ters düşmesinin ardından çıktığı ilk yurtdışı gezisinin Türkiye ayağında konuştu. Katar ve Suudi Arabistan’dan Ankara’ya mesaj getirdiğini söyleyen Haşimi, Maliki’nin “diktatörleşmesinde” hem İran’ı, hem de ABD’yi suçladı ve ekledi: “Irak halkı gelecekte şoke olacak. Ben değil ama başkaları, önde gelen Iraklı politikacıların neler yaptığını gözetliyor.”

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20353345.asp

Maliki: Türkiye düşman haline geliyor

Irak Başbakan Maliki, hakkında tutuklama kararı bulunan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi'nin Türkiye'de resmi temaslarda bulunmasını sert bir dille eleştirdi. Maliki, "Türkiye düşman haline geliyor" dedi. Başbakan Erdoğan'ı mezhepsel bir yaklaşım izleyerek Irak'ın içişlerine karışmakla suçlayan Maliki, "Bu politikayla devam ederse Türkiye'nin çıkarları zarar görecek ve Türkiye bölgede herkes için düşman devlet haline gelecek" dedi. 

http://www.ntvmsnbc.com/id/25342158/

Erdoğan: Kem söz sahibine aittir

Başbakan Tayyip Erdoğan, Katar'dan dönüşünde Havalimanında açıklamalarda bulundu. Erdoğan Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin sözlerine sert yanıt verdi. Erdoğan Dışişleri Bakanlığı'nın bu akşam yaptığı açıklamayı hatırlatarak sözlerine başladı ve şunları söyledi; "Sayın Maliki'ye cevabı aslında Dışişleri olarak verdik. Sayın Maliki'ye fazla söz verirsek bu onun orada şov yapmasına fırsat verir. Onun prestij sağlamasına fırsat vermemize gerek yok. Sadece Kem söz sahibine aittir diyorum.  Recep Tayyip Erdoğan, Katar'da Hamas lideri Halid Meşal ile görüştüğünü söyledi. Irak Başbakanı Maliki'nin açıklamaları sorulan Erdoğan, "10 yıl önce Irak'a girenler daha yeni yeni çıkıyorlar. Acaba onlar mı yoksa biz mi içişlerine karışıyoruz?" dedi.

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=20395292&tarih=2012-04-21

http://siyaset.milliyet.com.tr/erdogan-dan-maliki-ye-cok-sert-yanit/siyaset/siyasetdetay/21.04.2012/1531315/default.htm

Barzani Türkiye'de

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani iki günlük ziyaret için Türkiye'ye geldi. Erdoğan-Barzani görüşmesinde terörle mücadele ve Irak'ta yaşananların yanı sıra Suriye krizinin de ele alındığı tahmin ediliyor. 

http://www.haberturk.com/dunya/haber/735412-barzani-turkiyede

Kürdistan’ın bağımsız olması mümkün değil

El Cezire Televizyonu’na konuşan Talabani, “Kürdistan’da kendi kaderimizi tayin hakkımız olduğu doğru; ama biz bu hakkı, Irak’taki demokratik sisteme hizmet olarak kullanıyoruz” dedi. Talabani, şunları söyledi: “Bağımsızlık mümkün olmadığı gibi, Irak çerçevesi içinde olmak, bugün Kürt halkının yararına. Bu çağ, küçük ülkelerin değil, büyük birliklerin dönemi. Avrupa’ya bakın, bir araya gelmeye çalışıyorlar, diğer ülkelere bakın. Kürt parlamentosunun bağımsızlık kararı aldığını hayal edin. Türkiye, Suriye, Irak ya da İran diyelim silah göndermedi, sadece sınırlarını kapatmakla yetindi. Buraya (Kürdistan’a) nasıl gelebilirdiniz? Gerçekçi olmak zorundayız. Irak çerçevesinde tüm haklarımızdan yararlanabiliyoruz.”

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20360241.asp 

İran müzakerelerden memnun

Müzakerelerin çıkmaza girmesini ve başarısızlıkla sonuçlanmasını isteyenler olduğunu, ancak buna izin vermediklerini belirten Salihi, "İstanbul'daki müzakereler başarılı oldu'' dedi. Nükleer dosyanın her iki tarafın da kazanacağı bir formülle çözümünü arzuladıklarını kaydeden Salihi, ''Hem bizim hak ve hukukumuzun korunacağı hem de onların endişelerinin giderileceği bir çözüm yolu var diye düşünüyorum'' ifadesini kullandı.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/734489-iran-muzakerelerden-memnun

Düşenin dostu Türkiye!

Başbakan Recep Tayyip ErdoğanKatar'da 13. Birleşmiş Milletler Kalkınma Konferansında konuştu. Başbakan Tayyip Erdoğan; "Kalkınma konusunda Türkiye üzerine düşen görevi yapmaya devam edecektir. 2010 yılında yaklaşık 1 milyar dolar olarak gerçekleşen resmi yardımlaşma yardımlaşmalarımız 2011 yılında 1,3 milyar dolar olarak gerçekleştirmiş. OECD ülkeleri arasında resmi yardımlaşmalarını en fazla artıran ülkeyiz. Bu ülkelerde doğrudan yatırımların 2020 yılına kadar 10 milyar dolara çıkarılması için her türlü desteği vermeyi taahhüt ettik. Ekonomik ve teşvik işbirliği paketimizi uygulamaya koyduk. Türkiye olarak kalkınma alanındaki işbirliğimizi ikili değil küresel, bölgesel, çok taraflı platformlarda da güçlendirmeyi hedefliyoruz. G20 bünyesinde kalkınma fonlarını ele alınması memnuniyet vericidir." dedi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/735987-dusenin-dostu-turkiye

'İsrail Sina'yı işgal edecek'

Mısır'da cumhurbaşkanlığı adaylığı veto edilen eski istihbarat şefi Ömer Süleyman, İsrail'in kendi topraklarına yönelik roket saldırılarını gerekçe göstererek Sina Yarımadası'nı yeniden işgal edebileceğini ileri sürdü.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25340595/

İsrail ordusu İran için hazır!

İsrail Genelkurmay Başkanı General Benny Gantz, emir verilmesi halinde İran'ı vurmaya hazır olduklarını söyledi. General Gantz, 2012'nin İran'ın nükleer silah programının durdurulması çabaları açısından kritik bir yıl olacağını da kaydetti.

İsrail, nükleer bir İran'ın varlığını tehdit olarak görüyor ve bombayı edinmeden İran'ı vurabileceği yönündeki iddiaları reddetmiyor. ABD ise askeri seçeneğe başvurmadan önce uygulanmakta olan uluslararası yaptırımlara şans verilmesini istiyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25342507/

İsrail’e dostluk açılımı

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, İsrail’in bölgede Türkiye’den daha iyi bir dost bulamayacağını söyledi. Tan, “İsrail bizim dostumuzdur, İsrail ile ilişkilerimize değer veriyoruz” dedi. Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi’nin toplantısında konuşan Tan, İsrail’in bölgede Türkiye’den daha iyi bir dost bulamayacağını, ancak sorumluluklarını da yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/734173-israile-dostluk-acilimi

İsrail: Türkiye aktivistlerin İsrail'e uçmalarını engelledi

Filistin yanlısı aktivistin “Filistin’e Hoşgeldin” kampanyası çerçevesinde İsrail’de Ben Gurion havaalanına inmeye başladığına dikkat çekilirken kampanyanın düzenleyicilerinin “Türk otoritelerin, Filistin yanlısı aktivistlerin İsrail’e yönelik uçaklara binmelerini engelledikleri”ni söyledikleri belirtiliyor.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1085000&CategoryID=81

'İran'ın 'İstanbul' tuzağına düşmeyin'

İran'ın nükleer programı konusunda yapılan bir önceki zirvenin üzerinden neredeyse bir buçuk yıl geçtiğini hatırlatan Ayalon, "Bu başarısız kalan zirvenin zaman kaybettirdiğini" söyledi. Ayalon, uluslararası topluma seslenerek ''İstanbul'daki görüşmelerde oluşan iyi atmosferin yarattığı tuzağa düşmeyin'' dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25341399/

İsrail: İran'a saldırmama sözü vermedik

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, ABD'ye hiçbir zaman İran'a saldırmayacaklarının sözünü vermediklerini söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25341045/

'Ankara savaş dili kullanmıyor'

Türkiye’nin savaş değil, barış dili kullandığını’ savunan Davutoğlu, Türkiye’nin barış politikasına örnek verirken geçen hafta İstanbul’da gerçekleştirilen 5+1 ülkeleri ile İran arasındaki nükleer müzakereleri örnek verdi.” Davutoğlu, Türkiye’nin ‘kolaylaştırıcı’ rol oynadığını vurguladı.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1085378&CategoryID=81 

Dışişleri’nden Kâbil yalanlaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, AA’ya yaptığı açıklamada, Afganistan’da düzenlenen saldırılar sırasında Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği’ne ya da Türk askeri unsurlarına yönelik doğrudan bir saldırı olmadığını belirterek, “Dolayısıyla silahlı bir mukabele olmamıştır” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20360343.asp

ABD Afganistan için pazarlık yapıyor

NATO'nun çekilmesi sonrasında ABD, Afgan ordusuna her yıl 3 milyar dolar yardımda bulunacağını açıklamıştı. ABD, Afgan ordusuna 1 milyar dolarlık yardımın da diğer NATO üyesi ülkelerden gelmesini istiyor. Söz konusu 1 milyar dolardan NATO üyesi Türkiye'nin payının ne olacağı merak konusu.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25341225/

Eski düşmanlardan Çin’e gözdağı

Vietnam ile ABD donanmaları bugün Güney Çin Denizi'nde beş gün sürecek ortak bir tatbikat başlattı. Vietnam ile Çin arasında, Güney Çin Denizi'ndeki ihtilafın neden olduğu gerginliğin belirdiği sırada, bir zamanlar birbirlerine karşı çarpışmış eski düşmanlar ABD ile Vietnam'ı bir araya getiren tatbikatta hakiki mermiler kullanılmayacak. İki ülke donanmaları önceki yıllarda da olduğu gibi kurtarma ve doğal felaketlere müdahale eğitimi konularında tatbikatlar yapacak. Tatbikata katılmak üzere gelen ABD'nin 7’inci filosuna bağlı üç gemi tatbikat dolayısıyla Vietnam'ın Danang limanını ziyaret etti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25342684/

Ürdün'de Müslüman Kardeşler'e yasak

Ürdün Parlamentosu dünkü oturumunda dini esaslara dayalı partilerin siyasete katılımını yasaklayan yasa tasarısını onayladı. Parlamento Anayasa Komisyonu Başkanı Mahmut Harabaşe, İslami Çalışma Cephesi'nin söz konusu düzenleme kapsamında olduğunu, buna göre partinin isminin değişmesi ya da kapatılmasının gerektiğini söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25340829/

İnkâr yasası seçim fırsatçılığıydı

Fransa’da ‘Ermeni soykırımının inkârını suç sayan’ ve Anayasa Konseyi’ne takılan ‘inkâr yasasını” meclis kürsüsünden karşı çıkan tek Cumhurbaşkanı adayı François Bayrou, seçim bürosunda Hürriyet’e konuştu. Hollande ve Sarkozy seçilirlerse inkâr yasasını yeniden getireceklerini söylediler. Yasaya karşı çıktım. Bu yasa ne iyi niyetli, ne de temel prensiplere uyuyor. Tarihi gerçekleri yasayla belirleyemezsiniz.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20360331.asp

Rum fanatikler cami kundakladı

Kıbrıs Rum yönetiminin Limasol kentindeki Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camii Cuma gecesi bir grup Rum fanatiğin saldırısına uğradı. Paskalya yortusu döneminde papazların verdiği vaazlardan esinlenen bazı kişilerin camiyi yakmaya yeltendiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu,“Camiye, sırf Müslümanların ibadet yeridir diye zarar vermeye kalkmak, insanlıkla bağdaşmaz. Ama maalesef Rum tarafı, bu gibi hareketleri ilk defa yapmadı. Geçmişte de camilerimiz yıkılmış, ibadet eden insanlarımız kurşunlanmıştır. Rum zihniyeti budur” diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20360333.asp

 2014 karar yılı olacak

Bağış, “Sanırım, 2014 yılı AB için olduğu kadar Türkiye için de bir karar yılı olacak. Umarım 2015 yılında Avrupa, Türkiye’yi kimin yitirdiği sorusuna cevap aramak durumunda kalmayacaktır” dedi. Bağış, Romanya’nın Evenimentul Zilei Gazetesi’ne verdiği röportajda, “AB’nin bekleme salonunda en çok duran ülkenin sabrı tükenmeye başlıyor” ifadelerini kullanarak şunları söyledi: “Türkiye’nin gittikçe artan jeostratejik ve ekonomik ağırlığı sebebiyle şüpheyle yaklaşanlar bile Türkiye’nin Avrupa’nın geleceği açısından çok önemli bir hale geldiğini artık kabul ediyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20368092.asp 

Ermeniler niyetlerini açık etti

BM’de düzenlenen Ermeni soykırımı konulu sempozyumda konuşan Ermeni yönetmen Carla Garapedian, 1915 olaylarındaki can kaybı için Türkiye’nin 15 milyar dolar tazminat ödemesi gerektiğini öne sürdü.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/735293-ermeniler-niyetlerini-acik-etti

'Türkiye, AB'siz yola devam edemez'

Financial Times yazarı David Gardner, Türkiye'nin demokratik gelişimi için Avrupa Birliği'ne ihtiyacı olduğunu belirtiyor. "Avrupa Birliği, Türkiye'de dönüştürücü güç olmaktan çıktı. Arap komşuları ve Batılı müttefikleri, Türkiye'nin hem doğuya hem de batıya uzanabilme kabiliyetinin stratejik değerini keşfederken Avrupa Birliği, Türkiye'de Adalet ve Kalkınma Partisi aracılığıyla liberal gündemi ilerletme kabiliyetini kullanmaktan vazgeçti."

'Demokratik yaşam kötüleşiyor'…'Batı Erdoğan'ın kabadayılığı görmezden geliyor'

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2012/04/120417_ft_turkey.shtml

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/2ac6f3ce-87b4-11e1-ade2-00144feab49a.html#axzz1sK2eRazB

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimleri

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun ardından ikinci tura kalan Francois Hollande ve Nicolas Sarkozy için yarışta 3. sırayı alan Marine Le Pen ve 5. sırayı alan Francois Bayrou’nun tercihi kilit rolü oynayacak. Seçimlerin ilk turunun ardından resmi olmayan sonuçlara göre oylarını yüzde 19’a kadar çıkaran aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen, ikinci tur için seçmenlerine kimi işaret edeceğini 1 Mayıs’ta açıklayacağını söyledi. Fransa’da siyasi gözlemciler, Le Pen’in aldığı yaklaşık yüzde 20 civarındaki oyu ”büyük başarı” olarak değerlendiriyor. 

http://www.hurriyet.de/haberler/gundem/1179171/fransada-cumhurbaskanligi-secimleri

Türkler içeride sağcı dışarıda sosyalist

Fransa, 22 Nisan ve 6 Mayıs'ta iki turlu seçimle yeni cumhurbaşkanını belirleyecek. Seçimler öncesi Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HUGO), cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanma hakkına sahip Türkiye kökenli seçmenin nabzını tuttu. Türk kökenli seçmenler muhafazakâr kimliklerine rağmen bulundukları ülkede sosyalist ya da komünistlere oy veriyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25341577/

Türkiye’de gölge güç büyüyor

Diplomatik protokolü ihlal etmemek için adının gizlenmesini isteyen Amerikalı üst düzey bir yetkili “Gülen hareketinin dışa kapalı doğasıyla aklımız karışmış durumda. Yanıltıcı ve eksik bilgiler var” diyor. “Nüfuz ve güç istedikleri açık. Laik Türkiye’ye meydan okumak ve ülkeyi daha İslami bir yöne götürmek konusunda gizli bir ajandaları olduğundan endişeleniyoruz” diyor. Medyadaki güçlü etkisi ve tabandan destekçilerinin küçük ordusuyla Gülen hareketi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İslam’dan ilham alan muhafazakar hükümetine vazgeçilemez bir destek sağladı.

http://dunya.milliyet.com.tr/turkiye-de-golge-guc-buyuyor/dunya/dunyadetay/19.04.2012/1530011/default.htm

Almanya İHH'nın faaliyetlerini durdurdu

Almanya'da federal mahkeme, Uluslararası İnsani Yardım Vakfı İHH'nın faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Karar, Almanya'nın Leipzig kentinde bulunan Federal İdare Mahkemesi tarafından alındı. Karara gerekçe olarak İHH'nın topladığı yardımları aşırı dinci Hamas örgütüne yakın Gazze Şeridi'ndeki sosyal derneklere dolaylı olarak yönlendirmesi gösterildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25341489/

AİHM’de reform istedik

Adalet Bakanı Ergin, AİHM’nin sınırlarının iyi belirlenmesi gerektiğini belirterek,  AİHM’nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde güvence altına alınmış temel hakları koruma konusunda görev yapması gerektiğini söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20383411.asp

Önümüzdeki günlerde ülkemiz ve halkımız için daha iç açıcı bir Dünya gündeminde görüşmek umuduyla saygılarımızı sunuyoruz.

Hits: 12630