Dünya 'dan Haberler 11

~ 16.04.2012, Ali ER ~

Geçen hafta boyunca da Suriye ve İran Dünya gündeminin merkezinde olmaya devam etti. Türkiye’nin Suriye ile aylardır devam eden didişmesinde Türkiye’nin dış politikada bir çıkmaz sokağa girdiği somut olarak ortaya çıkmaya başladı.  Sayın Başbakanın Çin gezisinin ardından ise milyar dolarlarla ifade edilen nükleer santral ve hızlı teren gibi “projeler” dışında akıllarda kalan kayda değer bir gelişme yok. Buna karşılık İran’la İstanbul’da masaya oturan Batılı güçler ile Rusya ve Çin, nükleer krize barışçıl çözüm bulma konusunda önemli bir adım attı. Suriye’de ise Esad en azından şimdilik gitmiyor.

Peki, Türkiye ne yapacak? Türkiye politikaları ile adeta kendi elleri ile idam fermanını imzalamak için ısrar içinde görünüyor. Bakın bu konuda CHP İstanbul Milletvekili, deneyimli diplomat Sayın Osman Korutürk gerçekleri evirmeden çevirmeden ne diyor kulak verelim.

‘Savaşa girecek olsak ABD bile arkamızda gözükmüyor’

 “Hükümetin Suriye politikası çok riskli, Tampon bölge çatışma getirir. Suriye ile savaşa Çin, Rusya ve İran karşı. ABD artık bu bölgede savaşa girmek istemiyor. Başkalarına bu savaşı yaptırmak istiyor ve ‘Başkaları arasında biz de varız’ deniliyor. Dış politikada yumuşak güç olmaktan çıkarsak, İran’la baş etmemiz mümkün değil” 

" ABD bile arkamızda gözükmüyor. Rusya gayet itidalli bir şekilde ikaz ediyor. Çok tutarsız bir politika ama Sayın Bakan’a sorsanız çok tutarlı ve çok aktif politika olarak görüyor. Bu Türkiye’nin bu bölgede hiçbir zaman izlememesi gereken bir politika. Çünkü Suriye eğer bir savaşa muhatap olursa ve bunun sonucu Suriye’de bir Lübnanlaşma; bölünme olursa bize de sıçraması ihtimali var. Ayrıca bölgede yerel sorunlar çıkabilecek karışıklıklar sonucu küresel olma riskini taşıyor. Kürt sorunu bunlardan biri. Kendi içimizde bu sorunu çözmeden başka memleketlere girersek o sorunların çözümünü de uluslararası planda arama çabaları başlayacak. O zaman sorun elimizden çıkacak, bütünlüğümüz tehlikeye girebilecek. Bu kadar riskli bir politika nasıl sürdürülüyor, bunu anlıyor değiliz."...

Orduya doktorlar mı komuta edecek?

“Suriye’de bir harekâta girdiğimiz zaman orada şehit vermemize gerek var mı? Bizim çatışmaya ihtiyacımız yok. Bir de TSK’nın komuta kadrosu şu an tutuklu. Hüküm giymemiş olarak cezaevindeler. Eğer Suriye’de bir hareket olacaksa, TSK 6. Kolordu Komutanı’nın komutasında olması lazım, şu an tutuklu. Bizim TSK’nın savaş imkan ve kabiliyetleri ne noktada dikkatle bakmak lazım. Doktora, mühendise, hâkim general-amirallere mi komuta ettireceksiniz?”

http://haber.gazetevatan.com/Haber/443488/1/Gundem

Deneyimli diplomatın gerçekleri evirmeden çevirmeden yaptığı bu analizi duymak isteyenlere politik saiklerden uzak dostça ve yurtsever bir  ikaz olarak not ederek geçen hafta gündemde yer alan Dünya’dan haberlere başlayalım.

Dışişleri'nden Suriye'ye kınama

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye gelen sığınmacılara ateş edilerek 3 kişinin yaralanması sonrasında Suriye'yi kınadı. Dışişleri'nin açıklamasında, bu tür sınır ihlallerinin tekrarlanması halinde gerekli önlemlerin alınacağı belirtildi. Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Suriye'nin Ankara Büyükelçiliği maslahatgüzarını bakanlığa çağırarak, sınır bölgesindeki çatışmaların durdurulmasını istedi. Dışişleri Bakanı Yardımcısı Naci Koru da, Suriye konusunda yarından itibaren yeni bir dönem başlayacağını belirterek, ''10 Nisan kadük oldu, yarından itibaren yeni bir dönem başlayacak'' dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25338619/

'Sınırımız ihlal edildi, gereğini yapacağız'

Erdoğan, sığınmacılara yönelik açılan ateşin ölümlere neden olması konusunda, "Sınır ihlali yapılmıştır ve uluslararası hukuk bize ne hak veriyorsa bunun gereğini yerine getireceğiz" dedi.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1084481&CategoryID=81

NATO: Sorumluluğumuzun farkındayız

Yaşanan olaylar konusunda NATO’yu bilgilendiren Ankara şu aşamada 5. maddeyle ilgili resmi bir girişimde bulunmadı. NATO kaynakları da “birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” yaklaşımına dayanan bu maddenin devreye sokulabilmesi için mevcut şartların yeterli olmadığının altını çiziyor. NATO sözcülerinden Carmen Romero, “Suriye’deki, özellikle de müttefikimiz Türkiye’nin sınırında yaşanan son gelişmelerden derin endişe duyuyoruz. Müttefiklerimizi koruma sorumluluğunu son derece ciddiye alıyoruz.

http://dunya.milliyet.com.tr/nato-sorumlulugumuzun-farkindayiz/dunya/dunyadetay/13.04.2012/1527513/default.htm

Ve asker Dışişleri’nde

Başbakan Erdoğan’ın Çin’den Esad’a, “Bizi fazla zorlama” mesajı göndermesinin ardından dün Ankara’da gizli bir toplantı yapıldı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu başkanlığındaki Suriye toplantısına Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da katıldı.

Kritik buluşmada şunlar konuşuldu: Sınırda çıplak göz görüş mesafesine uygun olmayan yerlerde, hem Türkiye’ye kaçmak isteyenlerin can güvenliğini tehlikeye sokmayacak, hem de Suriyeli askerleri provoke etmeyecek şekilde alınabilecek askeri önlemler; Suriye’nin ateşkese uymaması durumunda, Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi’ni harekete geçirebilmek için başlatacağı girişimlerle ilgili yol haritası; Geçen haftaki gibi bir anda 3 bine yaklaşan mülteci durumuyla karşılaşılması halinde sınırın Türkiye tarafından alınacak önlemler ve içeriye PKK’nın sızmasına karşı hazırlıklar.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20326568.asp

"Gerekeni yaparız"

Türkiye-Suriye sınırında yaşanan olayın, "Türkiye topraklarının ihlali anlamına geldiğini" kaydeden Davutoğlu, "Bu, insanlık dramının, Türkiye için ulusal güvenlik riskine dönüşebileceğini göstermektedir" dedi.   Ama eğer tüm bunlar başarısız olursa, bölgesel inisiyatifler ya da uluslararası toplum karşılık vermekte başarısız olursa ve bizim için ulusal güvenlik riski olursa, Türkiye'nin sınırı korumak ve katliamlardan kaçan insanlara yardım etmek için her türlü hazırlığı yapma hakkı var."

http://www.haberturk.com/dunya/haber/733565-gerekeni-yapariz

Tarpley: Türkiye tampon bölge oluşturursa parçalanır

Yazar ve tarihçi Webster Griffin Tarpley, Türkiye'nin Suriye'de "tampon bölgesi" kurması halinde bunun "modern Türkiye'nin parçalanmasına yol açacak bir adım olacağını" öne sürdü. http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1084601&CategoryID=81

150 milyon dolarlık faturaya uluslararası ortak

Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu, Suriye'de şiddet olaylarından kaçarak Türkiye'ye sığınan mülteciler için uluslararası yardım almaya başlandığını söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25339993/

'Esad'a karşı yeni adım atarız'

Suriye ordusunun çekildiği yönünde ellerinde ipucu bulunmadığı açıklaması yapan Obama yönetimi, "Suriye yönetimi Annan planını uygulamazsa müttefiklerimizle "bir sonraki adım" üzerinde çalışırız" açıklamasını yaptı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25339038/

'Esad halkın iradesine boyun eğmeli'

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, muhalifler olarak Annan'ın içinde bulunduğu temsilciliğe bağlılıklarını bildirdiklerini söyledi. Galyun, "Suriye rejimi ne yaparsa yapsın halk zafer elde edecek. Suriye'nin bağımsız ve demokratik bir ülke haline gelmesi için çabalarımız sürecek" dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25338967/

'Değişim Esad liderliğinde olmalı'

Ortak basın toplantısında İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Suriye'deki değişimin Esad liderliğinde yapılması gerektiğini, Esad'ın söz verdiği reformları gerçekleştirmesi için Suriye hükümetine fırsat verilmesi gerektiğini söyledi. Kofi Annan ise, 6 maddelik planına uyularak ateşkesin uygulanacağı yönünde Suriye hükümetinden kendisine güvence verildiğini belirtti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25339132/

Annan: Muhalifler de hemen silah bırakmalı

İki saatlik ziyaretinin ardından BM Güvenlik Konseyi’ne bilgi gönderen Annan “Şiddetin 12 Nisan sabahına kadar mutlaka durmasını bekliyoruz. Bunun için her şey yapılmalı. Muhalifler de derhal silah bırakmalı. Plan masadan kalkarsa elimizde hiçbir alternatif yok.

http://dunya.milliyet.com.tr/annan-muhalifler-de-hemen-silah-birakmali/dunya/dunyadetay/11.04.2012/1526661/default.htm

Annan: 'Barış işareti yok'

BM Özel Temsilcisi Annan, BM Güvenlik Konseyi'ne bir mektup gönderdi. Dört sayfalık mektupta 'Şam yönetiminin gerçek bir barış işareti vermediği' bildirildi. 'Ateşkes için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiği' belirtilen mektupta Suriye rejiminin halen ''gerçek bir barış işareti'' vermedi ifadesi yer aldı. Annan,   mektubunda, Suriye'de hükümet güçlerinin 10 Nisan'dan önce bazı kentlerden çekildiğini ancak ''askeri operasyonların'' diğer bölgelerde devam ettiğini belirtti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25339060/

Ateşkesin 2. gününde ilk çatışma

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta açıklama yapan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi temsilcisi Rami Abdul Rahman, Türkiye-Suriye sınırına yakın Hırbıtcoz köyünde Suriye ordusu ile muhalifler arasında ağır bir çatışma yaşandığını söyledi. Rahman, çatışmada ağır makineli tüfeklerin kullanıldığını iddia etti. Halka gösteri için çağrı yapan muhalifler ise Cuma namazından sonra yapılacak eylemlerin Devlet Başkanı Beşşar Esad için bir test niteliği taşıdığını vurguladı.

http://dunya.milliyet.com.tr/ateskesin-2-gununde-ilk-catisma/dunya/dunyadetay/13.04.2012/1527747/default.htm

BMGK'nın Suriye toplantısı sona erdi

Basına kapalı toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Caferi, ''Bir kez daha yinelemek istiyorum, hükümetim Annan misyonun başarılı olması için taahhütte bulunmuştur, plana bağlıdır. Sayın Annan'la işbirliği yapma taahhüdümüz var ve diğer tarafların da Annan planının tüm hükümlerine bağlı kalarak aynı taahhütleri vermelerini ve plan aleyhine çalışmamalarını istiyoruz'' dedi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/733567-bmgknin-suriye-toplantisi-sona-erdi

BM, Suriye kararını verdi

BMGK, Suriye'deki ateşkese uyulmasını denetlemek üzere ülkeye ilk etapta 30 kişilik silahsız bir BM askeri gözlemci misyonu gönderilmesine ilişkin karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti. 15 üyeli BMGK'da yapılan oylamada, BMGK'nın üyeleri olan ABD, İngiltere, Fransa, Portekiz, Almanya, Kolombiya ve Fas tarafından sunulan karar tasarısı oybirliğiyle kabul edildi ve Suriye'ye öncü bir gözlemci misyonunun gönderilmesine yeşil ışık yakılmış oldu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=329982

Suriye'ye giden silah yüklü gemi durduruldu

ABD ve Batı ülkeleri tarafından Suriye'deki şiddet olayları nedeniyle yaptırım uygulanan Esad rejiminin silah ambargosunu delme girişimi son anda önlendi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=329914

Annan Ahmedinejad ile görüştü

Geşm Havaalanı’nda yapılan görüşmede Ahmedinejad ve Annan’ın Suriye başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası konularda fikir teatisinde bulundukları belirtildi. Suriye’deki durumla ilgili görüşmeler için dün akşam İran’a gelen Annan, Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili ile de ayrı ayrı bir araya geldi. http://dunya.milliyet.com.tr/ahmedinejad-ile-gorustu/dunya/dunyadetay/11.04.2012/1526998/default.htm

Barzani: Suriyeli Kürtleri desteklemeye hazırız

Washington'da temaslarda bulunan Barzani, Suriye'deki Kürtlere yönelik soru üzerine, "Şu anda ne Suriye'deki mevcut yönetimin ne de muhalefetin, Kürt halkına somut bir şey sunduğunu" ifade ederek, "Onları desteklemeye hazırız. Bu askeri destek ya da mühimmat sağlama şeklinde değil, manevi, siyasi ve finansal destek olacak ve etkimizi kullanarak sorunlarına çözüm bulmalarına yardımcı olmaya çalışacağız.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25337314/

Basra Körfezi'ni ısıtacak gelişme!

İran'la yapılacak nükleer müzakereler öncesinde ABD'den bölgede suları ısıtacak bir adım geldi. ABD Donanması, ikinci uçak gemisinin Basra Körfezi'ne konuşlandırıldığını açıkladı. Halen bölgede görev yapan Abraham Lincoln uçak gemisinin yanı sıra USS Enterprise da Basra Körfezi'ndeki ABD unsurlarına eşlik edecek.

http://dunya.milliyet.com.tr/basra-korfezi-ni-isitacak-gelisme-/dunya/dunyadetay/09.04.2012/1525931/default.htm

ABD uçakları havalandı, Ahmedinejad meydan okudu

İran ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), stratejik öneme sahip Hürmüz Boğazı'nın girişindeki bir adanın statüsü nedeniyle diplomatik krizin eşiğine gelirken, ABD ve bölgedeki müttefikleri geniş çaplı bir askeri tatbikat gerçekleştiriyor.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın boğazın hemen girişinde, stratejik öneme sahip Hürmüzgan Eyaleti'ne bağlı kentleri gezmesi ve buradan nükleer müzakerelere oturacağı batıya mesaj vermesi güçlü bir meydan okuma anlamına geliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20336998.asp

İran: Petrol satmadan 3 yıl idare ederiz

Ahmedinejad, ''Onlar, petrolümüze ambargo uygulamak istiyorlar. Ancak onlara söylemeliyim ki üç yıl tek bir varil bile petrol satmadan ülkeyi iyi idare edecek kadar döviz rezervimiz var'' ifadelerini kullandı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25338911/

Ahmedinejad'ın yerine adayını buldu

Dini lider Hamaney'in 2013'te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise adayını şimdiden belirlediği savunuldu. Batı basını Hamaney'in 2013'teki seçimlerde cumhurbaşkanı adayının şimdiki meclis başkanı Ali Laricani olduğunu iddia ediyordu. Ancak Hamaney'in sürpriz bir ismi tercih edeceği belirtildi. Dini lider Hamaney'in kendisine sadık, aynı zamanda akrabası olan felsefe profesörü Gülam Ali Haddad Adel'i cumhurbaşkanı adayı göstereceği belirtildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25338811/

İran gelmeden itirazları geldi

Türk yetkililer, Ashton’ın “Zirve yeri İstanbul” açıklaması yapmasına rağmen, Türkiye’nin muhatap alacağı İranlı bir yetkiliden açıklama gelmemesine dikkat çekti. Tahran, bunun yerine, Kum kenti yakınlarındaki Fordov yeraltı uranyum zenginleştirme tesisinin kapatılması ve uranyumu yüzde 20’nin üstünde zenginleştirme faaliyetlerini durdurmasını öngören talepleri dün daha İstanbul’a gelmeden reddetti. Bu durumun İstanbul buluşmasını bir kez daha tehlikeye sokabileceği ifade edildi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20309608.asp

Önce İstanbul, sonra Bağdat

Konuyla ilgili son açıklama İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği'nden geldi. Yapılan açıklamada, ilk tur müzakerelerin 14 Nisan'da İstanbul'da yapılacağı, buradaki görüşmenin ardından ikinci turun tarihinin belirleneceği belirtildi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/732512-once-istanbul-sonra-bagdat

Kritik zirveden çıkan sürpriz sonuç!

İran’la Batı arasındaki nükleer görüşmelerin İstanbul’daki ilk etabı 10 saat sürdü. AB Temsilcisi Ashton, müzakereleri ”yapıcı ve yararlı” olarak niteledi ve 23 Mayıs’ta Bağdat’ta tekrar toplanacaklarını söyledi. İran baş müzakerecisi Celili ise “Başarılı bir çalışma yaptık. İleriye doğru bir adım attık” dedi.

http://haber.gazetevatan.com/kritik-zirveden-cikan-surpriz-sonuc/443571/1/Gundem

İsrail'den 5+1 görüşmelerine eleştiri

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 5+1 ülkelerinin İstanbul'da yapılan nükleer müzakereler sırasında İran'a “hediye” verdiklerini söyledi. Görüşmelere 23 Mayıs'a kadar ara verilmesini eleştiren Netanyahu, bu kararın İran'a uranyum zenginleştirme çalışmalarına hiçbir sınırlama olmadan 5 hafta daha devam etmesi olanağı sağladığını açıkladı. Netanyahu İran'ın nükleer programının bir an önce durdurulması gerektiğini belirtti.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20352489.asp

İran ordusu ve Devrim Muhafızları ortak tatbikat yapacak

İran, İstanbul'da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya ile yapacağı nükleer müzakereler öncesinde büyük bir askeri tatbikat düzenleyeceğini açıkladı. İran ordusu ve Devrim muhafızlarının ortaklaşa yapacağı tatbikat bir ilk olacak. Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Ahmet Rıza Pourdastan, benzer tatbikatların ileriki yıllarda da icra edileceğini belirtti.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20327903.asp

Tarık Haşimi İstanbul'a geldi

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, Katar'ın başkenti Doha'dan özel uçakla İstanbul'a geldi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25338671/

Erdoğan ile Haşimi neler konuştu?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi ile İstanbul'da görüştü. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, yaklaşık bir saat süren görüşmede,Irak'taki son gelişmeler hakkında görüş teatisinde bulunuldu. Haşimi, Başbakan Erdoğan'a, Türkiye'ye gelişi öncesinde yurtdışında yaptığı temaslar hakkında da bilgi verdi. 

http://www.cnnturk.com/2012/turkiye/04/14/erdogan.ile.hasimi.neler.konustu/657281.0/index.html

'Maliki'yi başbakan olarak tanımayacağız'

Londra'da yayımlanan El-Hayat gazetesine açıklama yapan Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani, "Irak diktatörlüğe doğru sürükleniyor. Devletin bütün kurumlarında tekleşme var. Başka herkes ötekileştiriliyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil" dedi. Irak'a döndüğünde Iraklı liderlerin hepsinin katılacağı bir toplantı düzenleyeceğini belirten Barzani, "Bu toplantıda Irak'ın bütün sorunları açıkça ele alınacak. Toplantıya Nuri el-Maliki'nin katılmaması durumunda, onu Irak hükümetinin başbakanı olarak tanımayacağız" dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25338570/

Suriye’nin aynadaki aksi BAHREYN

Körfez ülkesi Bahreyn’de azınlığı oluşturan Sünni mezhebinden El Halife ailesi iktidarının bir yılı aşkın süredir düzenlenen Şii muhalif gösterileri bastırmakta kullandığı polis şiddetine çetelerin düzenlediği saldırılar da eklendi. Arap coğrafyasının “Unutulan İsyanı”nın vatanı Bahreyn’deki mezhepsel gerilimi ABD’de yayımlanan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi ele aldı. Gazete, ülkede Sünni iktidara karşı ayaklanan Şii azınlığın oluşturduğu tablonun Suriye’nin ‘aynadaki aksi’ olduğunu belirterek “Suriye’de ise Sünni çoğunluk Şii Esad rejimini devirmeye çalışıyor” dedi.

http://dunya.milliyet.com.tr/suriye-nin-aynadaki-aksi-bahreyn/dunya/dunyadetay/12.04.2012/1527135/default.htm

Hasretle karşıladılar

Başbakan Tayyip Erdoğan, Çin ziyaretini, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’den başlattı. İlk kez bir Türk başbakanının geldiği Urumçi’de halkın Erdoğan’a ilgisi duygulu anlar yaşattı. Erdoğan’ın uçaktan indiği andan itibaren, geçtiği her yerde ABD başkanına uygulanan ve ‘Freeze’ (Dondurmak) dedikleri güvenlik önlemi alındı. Güzergâh boyunca polisler ve askerler 20 metrelik aralıklarla olağanüstü güvenlik uyguladı.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20303183.asp 

'İki ülke balayı döneminde'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 günlük Çin ziyareti bu ülke basınında geniş yer buldu. Erdoğan'ın ziyaretinin iki ülke ilişkilerinde bir dönüm noktası olduğuna dikkat çeken Çin basını, "İki ülke balayı dönemine girdi" yorumunu yaptı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25338487/

Erdoğan Suudi Arabistan'da

Başbakan Erdoğan'ın bir günlük Riyad temasları çerçevesinde gündemini  Suriye oluşturuyor. Erdoğan, Suriye konusunda atılacak adımları Kral Abdullah'la birlikte detaylı bir şekilde masaya yatıracak. Başbakan Erdoğan-Kral Abdullah görüşmesi ayrıca Arap Ligi'nin Suriye konusunda nasıl bir adım atacağı konusuna ışık tutması bakımından önem taşıyor.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/733717-erdogan-suudi-arabistanda

Kuzey Kore'nin füzesi okyanusa çakıldı

Kuzey Kore tüm dünyaya güç gösterisinde bulunacaktı ancak fiyaskoyla sonuçlandı. Kuzey Kore'nin uzun menzilli füzesi fırlatıldıktan saniyeler sonra dört parçaya ayrılarak denize çakıldı. Düşman kardeş Güney Kore, enkazı arama çalışması başlattığını duyurdu.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25339836/

Türkiye dış yardımlarda rekora koştu

Ekonomik krizle boğuşan AB ülkeleri 2011 yılında kalkınma yardımı bütçelerinde büyük bir kesintiye giderken, Türkiye yardımın miktarını en çok artıran ülke oldu. Şubat ayında DAC’a üye olması teklif edilen Türkiye yabancı ülkelere yardımını yüzde 38,2 arttırsa da komite üyeleriyle ayrı sınıflandırıldı.

http://dunya.milliyet.com.tr/turkiye-dis-yardimlarda-rekora-kostu/dunya/dunyadetay/09.04.2012/1525585/default.htm

KKTC'nin Cidde ziyareti Rumları telaşlandırdı

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun,  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun davetlisi olarak Cidde'ye yaptığı ziyarette, KKTC'nin gözlemci üye sıfatıyla temsil edildiği İİT'ye tam üye olması temennisini dile getirerek, uluslararası toplumun KKTC'yi tanıması ve BM'nin, tanınmayı engelleyen kararlarını geri çekmesi zamanının geldiğine ilişkin açıklamaları Rum tarafını harekete geçirdi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25338577/

KKTC'ye gaz piyangosu

AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu Üyesi Stefan Füle, Avrupa Parlamentosu'ndan yazılı bir soru önergesine verdiği cevapta, Rum lideri Dimitris Hristofyas'ın da doğal kaynaklardan elde edilecek gelirlerin Ada'daki iki toplum arasında paylaştırılması yönünde açıklamalar yaptığını hatırlatarak buna destek verdi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/733151-kktcye-gaz-piyangosu

2015 için gizli plan

ABD’deki Ermeni diasporası, Dışişleri Bakanlığı’nın 1915 olaylarının 100. yılı için hummalı bir çalışma başlattığını öne sürdü. İddiaya göre Bakan Davutoğlu ‘ılımlı’ Ermenilerle bir araya geldi, ‘önyargılılar’ Türkiye’ye davet edildi. Ermeni diasporasının en etkili gazetesi Armenian Weekly’nin  yayın yönetmeni Harut Sassunyan, Davutoğlu’nun önce Türk diplomatlara çabaları artırma talimatı verdiğini, daha sonra da Ermeni cemaatinin “ılımlı” liderleriyle bizzat bir araya geldiğini yazdı.

http://dunya.milliyet.com.tr/2015-icin-gizli-plan/dunya/dunyadetay/12.04.2012/1527142/default.htm

Sarkozy yine Türkiye düşmanlığı peşinde

Fransa’yı Schengen bölgesinin dışına çıkarabileceğini belirten Sarkozy, Türkiye ve Yunanistan arasındaki sınırın da güvensiz olduğunu iddia ederek “Türkiye ve Yunanistan arasında korumasız 120 km’lik bir sınır var. Oradaki yaptırımların ne olacağını söyleme hakkına sahibim. Bu durumun değişmesi için bir yıl süre veririm. Değişmezse Schengen Anlaşması’ndan çekiliriz” diye konuştu.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/732262-sarkozy-yine-turkiye-dusmanligi-pesinde

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru

Mısır'da yayımlanan bağımsız bir gazetenin yaptırdığı kamuoyu yoklaması, halkın yüzde 40'ına yakınının 23-24 Mayıs'ta ilk turu düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçiminde adayını hala belirlemediğini ortaya koydu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=329938

Mısır'da 10 adaya ret

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken, Yüksek Seçim Komisyonu, 10 adaya cumhurbaşkanlığı yolunu kapattı. Mısır askeri yönetimi tarafından seçimleri denetlemekle görevlendirilen Cumhurbaşkanlığı Seçimi Yüksek Komisyonu'nun başkanı Faruk Sultan, adaylık başvurusu ret edilen isimler arasında Mübarek rejiminin eski istihbarat başkanı Ömer Süleyman, Müslüman Kardeşler'in baş stratejisti Hayret el-Shater ve Selefilerin en güçlü adayı Hazım Ebu İsmail'in de bulunduğunu açıkladı. İsmail'in annesinin Amerikan pasaportuna sahip olması nedeni ile adaylığı uzun süre tartışılmıştı. Öte yandan Yüksek Seçim Komisyonu 13 adayın başvurusunu onayladı. Bu isimler arasında Arap Birliği eski genel sekreteri Amr Musa da var.

http://www.cnnturk.com/2012/dunya/04/15/misirda.10.adaya.ret/657302.0/index.html

AİHM'den Türkiye'ye 'karda ölüm' cezası

Belediye otobüsünün vaktinde gelmemesi üzerine, okuldan eve gitmek isterken yoğun tipi ve kar yüzünden ölen çocuk için Türkiye suçlu bulundu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, okul yolunda kar ve tipiden ölen 7 yaşındaki çocuğun ailesinin açtığı davada Türkiye aleyhine ihlal karar verdi. AİHM, Türkiye'nin, "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) yaşam hakkıyla ilgili 2. ve adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. maddelerini ihlal ettiğine" hükmetti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25339098/

Dışişleri Bakanlığı konsolosları çağırdı

Dışişleri Bakanlığı, çeşitli ülkelerde görev yapan fahri konsolosları görev bölgelerinde bulunan Türk vatandaşları ile iş adamlarına daha etkin ve kapsamlı hizmet vermeleri amacıyla Türkiye'ye çağıracak. Avrupa bölgesindeki 18 ülkede görev yapan 34 fahri konsolosun ilk ekip olarak 20 Nisan'a kadar Türkiye'de ağırlanacağı, fahri konsoloslara ziyaretleri süresince Ankara'da Türkiye'nin dış politikası, ekonomisi ve konsolosluk mevzuatında meydana gelen yenilikler konusunda bilgi verileceği kaydedildi.

http://www.cnnturk.com/2012/turkiye/04/15/disisleri.bakanligi.konsoloslari.cagirdi/657350.0/index.html

Mutlulukta 78’inciyiz

Birleşmiş Milletler dünyanın en mutlu ülkelerinin listesi açıklandı. Danimarka’nın en mutlu ülke olduğu listede ABD 11, Türkiye 78’inci sırada. Dünyanın en mutsuz ülkesi ise yoksulluğun hüküm sürdüğü Togo.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20325893.asp

Önümüzdeki günlerde halkımızın mutluluk listesinde tırmanışa geçeceği gelişmelerde görüşmek üzere umuduyla saygılarımızı sunuyoruz.

Hits: 12512