Dünya 'dan Haberler 8

~ 26.03.2012, Ali ER ~

İran ve Suriye ile ilgili gelişmeler, geçtiğimiz haftada da gündemin en önemli konusu olmaya devam etti. Başbakan Tayyip Erdoğan ile ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Seul'de düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi öncesinde bir araya geldi. Görünürde yasadışı nükleer ticaretin ve nükleer terörizmin önlenmesi, ayrıca nükleer malzemenin emniyet ve güvenliğinin sağlanması hedeflerine yönelik çabaların birleştirilmesi amacıyla ikincisi düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesinin ana konuları arasında İran ve Suriye’nin de olduğu bu görüşmeden gelen haberlerden anlaşılmaktadır.

Kadri Gürsel Milliyet’teki köşesinde, Suriye konusunda kendince inisiyatif almaya soyunan Türkiye için “İntihar etmek için Suriye’ye atlayın” derken, 10 Maddede Türkiye’yi bekleyen riskleri bir bir sıralıyor. Diğer taraftan Başbakan Erdoğan’ın Seul yolunda yakıt ikmali için durakladığı Almati’de gazetecilere yaptığı açıklamalardan, Ankara’nın Suriye konusunda eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın çabalarıyla ön plana çıkmış olan diplomatik süreçten hiç de memnun olmadığı anlaşılıyor. Bu konuda Semih İdiz’e de kulak vermekte yarar var. Ancak korkarız ki Türkiye, “Arap Baharı ümmetin ayağa kalkmasıdır” diyen Hamas lideri Meşal’a kulaklarını açmış görünüyor.

İç haberler kapsamında gündeme düşse de AKP’nin “Yeni Kürt Stratejisi”nin Irak, Suriye ve İran üçgeninde uluslar arası boyutlarını ve ABD-PKK ilişkilerine yansımalarını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Utku Çakırözer de Cumhuriyet’teki köşesinde söz konusu Stratejinin başarısını ABD’nin olası PKK’yı gözden çıkarma kararına bağlayarak çok önemli bir noktaya dikkat çekiyor. Mevcut konjonktürde ABD’nin PKK'yı gözden çıkarması gerçekten de yüksek bir olasılık. Bu tespite katılmakla beraber, ABD PKK’yı gözden çıkarırsa kimin için gözden çıkarır? Erbil’de Haziran ayında yapılması beklenen Kürt Konferansı’nı bekleyip görelim diyerek, geçen hafta dünya gündeminde öne çıkan haberlere ABD’den “mutat” bir haberle ve AİHM’nin Türkiye’deki uzun yargılama süreleri ilgili önemli bir kararıyla başlayalım.

http://dunya.milliyet.com.tr/intihar-etmek-icin-suriye-ye atlayin/dunya/dunyayazardetay/26.03.2012/1519945/default.htm

http://dunya.milliyet.com.tr/ankara-bm-nin-suriye-surecine-karsi-soguk/dunya/dunyayazardetay/26.03.2012/1519943/default.htm

http://www.ntvmsnbc.com/id/25331545/

http://utkucakirozer.wordpress.com/2012/03/26/akpde-her-yol-2014e-cikiyor/

ABD Senatosu'nda yeni Ermeni tasarısı Ermeni lobisinin güçlü destekçilerinden Demokrat Parti New Jersey Senatörü Robert Menendez ve Cumhuriyetçi Parti Illinois Senatörü Mark Kirk tarafından sunulan 399 sayılı tasarıda, ABD yönetimine 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıması çağrısında bulunuluyor. Senato Dış İlişkiler Komitesi'ne sevk edilmek üzere sunulan tasarının, burada görüşülüp kabul edilmesi halinde Senato Genel Kurulu'nun gündemine getirilmesi söz konusu olacak. Ancak karar tasarısının, kabul edilse bile bağlayıcı özelliği bulunmuyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25332388/

AİHM 3 bin Türk davasını donduruyor

AİHM, uzun yargı süreleri konusunda Türkiye'den gündemine taşınmış davaların iç hukukta çözümlenmesi amacıyla Ankara için "yol haritası" anlamına gelen bir pilot karar açıkladı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), uzun yargılama süresi nedeniyle Türkiye'den gündemine taşınmış davalarla ilgili kararlarını 1 yıllığına donduruyor. AİHM'in böyle bir karar vermesinde Türkiye'deki uzun tutukluluk süreleri etkili oldu.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25332170/

Suriye'nin Annan'a yolladığı mektup ele geçirildi

Suriye hükümeti, Annan'dan muhalif grupların silahlarını bırakacaklarına ve silahlı saldırıları sona erdireceklerine dair garanti istedi. Bu talep, "Muhalifler de, hükümet de aynı anda silah bıraksın" diyen Rusya'nın çözümünden bile daha fazlasının Suriye rejimince şart koşulduğu anlamına geliyor. Ancak yine de, görüşmeler için kapıyı aralık bırakıyor. Mektupta istenen garantiler verildikten sonra Suriye hükümetinin tarafsız bir gözlem sisteminin uygulanması fikrini tartışmak üzere Annan ile masaya oturacağı belirtildi.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1082183&CategoryID=81

Suriye'de çatışmalar Şam'a sıçradı

Suriye'nin başkenti Şam'da, orduyla muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu arasında yoğun çatışmaların yaşandığı belirtildi. Şiddetin sona ermesi için BM uzmanları Suriye’ye giderken, Çin dün Suriye’de meydana gelen patlamaları kınadı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25331878/

Rusya: Esad rejimi çok hata yaptı

Suriye yönetimine en önemli destekçisi Rusya'dan eleştiri geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Suriye liderliğinin, barışçıl gösteriler ilk başladığında yanlış tepki gösterdiğine inanıyoruz. Şimdi de çok fazla hata yapıyor" dedi. Lavrov, Esad yönetiminin yaptığı bu hataların, kriz şimdiki zorlu boyuta taşıdığını söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı, Suriye için bir geçiş sürecinde de söz etti ancak ayrıntı vermedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25332442/

BM'den Esad'a ilk darbe

BM Güvenlik Konseyi'nin dönem başkanı İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Mark Lyall Grant tarafından Konsey salonunda resmi olarak okunan ve bu şekilde kabul edilen başkanlık açıklamasına Rusya ve Çin de dâhil tüm üyeler destek verdi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25332670/

Clinton Türkiye'ye geliyor

Hillary Clinton, 1 Nisan'da İstanbul'da yapılacak Suriye'nin Dostları Toplantısı'na katılacak. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 1 Nisan'da geniş katılımlı Suriye'nin Dostları Toplantısı'na ev sahipliği yapacağını hatırlatarak, ABD Dışişleri Bakanı Clinton'ın da bu toplantıya katılacağını bildirdi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/727155-clinton-turkiyeye-geliyor

İran'dan Suriye'ye hava köprüsü

İran’ın Irak hava sahasını kullanarak Suriye’ye haftada 34 ayrı sefer yaptığı iddia edildi. Önde gelen Iraklı bir siyasi, “İran’ın çeşitli havalimanlarından her hafta Suriye’ye 34 sefer yapılıyor” dedi. Washington’a göre, İran’dan Suriye’ye giden uçaklar silah ve askeri teçhizat taşıyor. Başbakan Maliki ise “Silah var” iddiasını reddediyor. Maliki, İran uçaklarının “insani yardım” taşıdığını savunuyor. Maliki, Beşar Esad’ın öldürülmesi veya işbaşından uzaklaştırılmasının Suriye’de iç savaşa yol açarak bölgeyi etkileyeceğini belirtiyor.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/726648-irandan-suriyeye-hava-koprusu

Ankara tampon bölgeye hazır’

Birleşik Arap Emirlikleri’nin saygın gazetesi The National, Türkiye’nin Suriye sınırında tampon bölge hazırlıklarına başladığını yazdı. Gazeteye konuşan bir Türk yetkili, kısa bir süre önce tampon bölge oluşturmak üzere askeri seçenekleri değerlendirmek için bölgeye 500 uzman askerin geldiğini söyledi. Bazı Güveççi köyü sakinleri de sınır bölgesinde yüksek rütbeli askerler gördüklerini aktardılar.

http://dunya.milliyet.com.tr/-ankara-tampon-bolgeye-hazir-/dunya/dunyadetay/23.03.2012/1518823/default.htm

Karayılan'dan müdahale tehdidi!

PKK yöneticisi Karayılan, Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesi durumunda bölgenin bir savaş alanına döneceğini söyledi

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=324670

Hazar'da sular ısınıyor

Terör suçlamasıyla tutuklanan kişilerin, Bakü yönetimi tarafından İran Devrim Muhafızları ile ilişkilendirilmesine tepki gösteren Tahran, Azerbaycan'a nota verdi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/725860-hazarda-sular-isiniyor

Hürmüz Boğazı'nın alternatifi Ceyhan olacak

Irak, İran'ın Hürmüz Boğazı'ndan ham petrol geçişini durdurması ihtimaline karşı, kuzeydeki petrol sahalarının kapasitesini artırmak ve güneyde Basra bölgesindeki alanlardan gelen üretimi de Ceyhan'daki terminale sevk etmek için hazırlanan planı onayladı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25331669/

Pentagon'dan büyük Hürmüz hazırlığı

İsrail'in İran'ın nükleer tesislerini vuracağını her fırsatta dile getirmesi Hürmüz Boğazı'nda tansiyonu yükseltmeye devam ediyor. İran ise, böyle bir saldırı durumunda Hürmüz Körfezi'ni kapatacağını ve petrol tankerlerine izin vermeyeceğini söylüyor. Dünya petrolünün beşte birinin geçiş yaptığı Hürmüz Boğazı'nın kapanmaması için ABD bölgede büyük bir hazırlık başlattı. ABD’nin Basra Körfezi'ndeki askeri varlığını arttırdığını Amerikan Donanma Komutanı Oramiral Jonathan Greenert, Senato'da yaptığı bir konuşmada bizzat kendisi açıkladı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25331767/

ABD İran'a yönelik saldırının sonuçlarından çekiniyor

Amerikan ordusu tarafından hazırlanan bir savaş senaryosuna göre, İsrail'in İran'a yönelik saldırısı, ABD'yi de içine çekecek bir çatışmaya neden olacak. Basına sızan savaş senaryosuna göre, İran olası bir saldırının bedelini ağır ödetebilir.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20165615.asp

ABD, BM'de İran'a yüklendi

İran'ı nükleer faaliyetlerini görüşmek üzere toplanan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde Kolombiya'nın Daimi Temsilcisi Nestor Osorio'nun İran'a yaptırım raporları konuşuldu. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Rosemary Di Carlo, toplantıda yaptığı açıklamada, "İran'ın yasadışı nükleer faaliyetleri, uluslararası barışa ve güvenliğe ciddi bir tehdit oluşturmaktadır" diye konuştu.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/726845-abd-bmde-irana-yuklendi

ABD’nin yaptırım listesinde Türkiye de var

ABD'nin, İran’dan petrol almaya devam ettiği için yaptırım uygulayabileceği ülkelerin listesi belli oldu. 12 ülkenin bulunduğu listede Türkiye’de yer alıyor, ancak sıralamadaki yerinin hemen belli olmayacağı da belirtiliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/20179285.asp

'İran'ın nükleer denetimi küçük bir grubun insafında'

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun başkanı Yukiya Amano, nükleer alanında önde gelen bazı eski yetkililerce İran'ın nükleer programı konusunda Batı yanlısı tutum izlemekle suçlandı. Guardian gazetesinde yer alan ve Julian Borger imzalı haberde nükleer tartışmaların merkezinde yer alan kurumun İran yaklaşımı ile yeni bir "kitle imha silahı" hatası yapma riski taşıdığı belirtildi.

http://proje.hurriyet.com.tr/bbcnews/bbcviewEkonet.aspx?HaberID=16301114&habertip=planet

http://www.guardian.co.uk/world/2012/mar/22/nuclear-watchdog-iran-iaea?INTCMP=SRCH

'ABD ile İran takviminde anlaşamadık'

İsrail radyosuna konuşan Savunma Bakanı Ehud Barak, İran'ın, nükleer bombalar yapma kararı alana kadar nükleer programını saldırılardan korumaya çalıştığı yönündeki endişelerini yineleyerek, İsrail'in böyle bir durumda beklemeyi "göze alamayacağını" ifade etti. İsrailli Bakan, ancak İran'ın nükleer meselesine müzakereler ya da yaptırımlar yoluyla çözüm için birkaç ay süre verilebileceğini, bu süre zarfında İranlıların niyetinin anlaşılabileceğini kaydetti. Barak, ABD ve ülkesinin nihai amacının İran'ın nükleer silah geliştirmesini önlemek olduğunu, ancak iki ülke arasında takvim konusunda farklılıklar bulunduğunu söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25332865/

Putin'in raporu Çin'i tehdit gösterdi

Rusya Başbakanı Valdimir Putin'in talimatıyla iki liberal ekonomist Yaroslav Kuzminov ve Valdimir Mau başkanlığında hazırlanan "Rusya'nın 2020 Stratejisi" başlıklı yarı resmi raporda, Çin'in büyüyen ekonomisi ve bölgesel statüsü nedeniyle Rusya için tehdit oluşturduğu ifade edildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25333068/

Medvedev'den orduya 'Müdahaleye hazır olun' talimatı

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, silahlı kuvvetlerin ABD’nin füze savunma projelerine karşı hazır olması gerektiğini söyledi. Rus ajanslarının haberine göre Medvedev, Rusya’nın 2017-2018’e kadar 
misilleme tedbirlerini almaya hazır olması gerektiğini kaydetti.

http://haber.gazetevatan.com/medvedevden-orduya-mudahaleye-hazir-olun-talimati/437968/30/Dunya

Barzani’den sert Nevruz uyarısı

Maliki’nin 1 milyon askerden oluşan ordu kurmaya çalıştığını ifade eden Barzani “Gücünü peşmergeyle denemek istiyor” dedi. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani, Nevruz Bayramı nedeniyle yaptığı konuşmada, Irak hükümeti ile yaşadıkları sorunları dile getirdi. Hükümeti, Kerkük ve petrol anlaşmaları konusunda imza attığı anlaşmalara uymamakla suçlayan Barzani, “Biz zannettik ki, attıkları imzanın değerini bilirler fakat onu da bilmediler” dedi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/726859-barzaniden-sert-nevruz-uyarisi

Barzani 'müjde' için doğru günü bekliyor

Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin merkezi Erbil'de dün Nevruz kutlamaları yapıldı. Barzani, bağımsızlıklarının ilan edilmesi ile ilgili beklentileri ise, "Biz milletiz, özgür olmak ve özgür yaşamalıyız. Kimsenin zulüm ve baskısını kabul etmeyiz. Müjde içinde şunu söyleyebiliriz. Muhakkak bir gün bu müjdeyi vereceğiz. Ama o günün doğru bir gün olması gerekiyor" diye yanıtladı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25332368/

Petrol bulununca menzile giren katliamcı

Çocuk askerleriyle Afrika'nın göbeğinde 26 yıldır halka kan kusturan Joseph Kony, en güçsüz olduğu dönemde ABD ve Batı basınında hedef gösterildi. 100 bin çocuğun hayatını mahveden ve milyonlarca insanı yerinden yurdundan eden Kony'ye ilginin nedeni Uganda'daki petrol rezervleri olabilir.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25332148

'Türk askeri Afganistan'da ne yapıyor?'a yanıt

Genelkurmay Başkanlığı, Afganistan’da 12 askerin şehit olmasının ardından “Türkiye’nin Afganistan’da ne işi var?” şeklindeki tartışmalara yanıt verdi.

Açıklamada, Türk askerinin Afganistan'da ulusal güvenlik güçlerini eğitmek, Afgan halkına güvenlik ve istikrar konusunda yardım etmek amacıyla bulunduğu vurgulandı. Asker sayısı hakkında bilgi verilen açıklamada, yapılan görevlere de yer verildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25332244

Kürecik radarının şifreleri

Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, onay mercii olarak radarın kumandasının Türkiye’de olduğunu söyledi. “Biz operasyon ve bakımı yürütüyoruz” dedi. Ancak radar aslında NATO’nun füze savunma sisteminin bir parçası olarak konulduğu halde NATO henüz operasyonda yok. Pentagon, Mayıs’taki NATO Zirvesi’nde bu geçiş için bir plan açıklanmasını beklediklerini belirtti. Ancak tarih halen net değil. NATO Radardan alınan bilgiler doğrudan Ramstein (Almanya) ve Rota’daki (İspanya) Amerikan üsleriyle paylaşılıyor. NATO’nun dahli ise Ramstein’da özel olarak dizayn edilen kumanda odasına NATO yetkililerinin girmesiyle başlayacak. Bunun dışında, NATO’nun rolü, Kürecik’teki operasyona herhangi bir etki etmeyecek.

Bu haberle ilgili olarak sakalımız yok ki diyerek, 27 Ocak Tarihli “Kürecik Radarı” başlıklı değerlendirmemizi hatırlatıyoruz.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20177546.asp

http://www.yeniyaklasimlar.org/m.aspx?id=2045

 

 

Dünyayı su savaşları bekliyor

ABD istihbarat birimlerinin, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un isteği üzerine hazırladığı bir raporda, dünyayı 'Su Savaşları’nın beklediği, kuraklık, seller ve taze su eksikliğinin önümüzdeki yıllarda önemli bir küresel istikrarsızlık ve çatışmalara yol açacağı belirtildi.

http://www.cnnturk.com/2012/turkiye/03/23/dunyayi.su.savaslari.bekliyor/654320.0/index.html

Dünya’nın suyunu yiyip bitiriyoruz

Birleşmiş Milletler hesaplarına göre, 2025 yılında Dünya nüfusunun en az üçte ikisi, susuzlukla ilgili sıkıntılar yaşayacak. Bunun baş nedeniyse, nüfusun sürekli artması ve 2050 yılında 9 milyara ulaşacağının hesaplanması. Çünkü sadece bir insanı besleyecek yıllık gıda üretimi için, yine yılda yaklaşık 5 bin litre su harcanıyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20186152.asp

Af Örgütü'nden NATO'ya sert eleştiri

İngiltere merkezli insan hakları kuruluşu, Libya'da hava saldırılarının başlamasından bir yıl sonra hazırladığı raporda, NATO bombardımanının evleri isabet aldığı, kadın ve çocuklar da dahil 55 sivilin ölümüne sebep olduğunu vurguluyor. Af Örgütü, NATO'yu "unutulan kurbanlar" diye adlandırdığı bu insanların ölümleri hakkında soruşturma açmamak, ölenlerin yakınları ve akrabalarıyla ilişki kurma konusunda hiç bir çaba harcamamakla suçluyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25331857/

Sosyalist Enternasyonal sona erdi; BM, Rusya ve Çin’e Suriye çağrısı

CHP'nin ev sahipliğinde iki gün süren Sosyalist Enternasyonal, Arap Baharı Özel Komitesi’nin İstanbul’da düzenlediği 2 günlük toplantının ardından sonuç bildirgesi yayımlandı. Sosyalist Enternasyonal Başkanı Yorgo Papandreu’nun açıkladığı bildirgede Suriye’deki katliam kınandı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve özellikle Rusya ile Çin’e, uluslararası toplumun Suriye halkını korumak için gösterdiği büyük hassasiyetle aynı çizgide durma çağrısı yapıldı. Bildirgede Türkiye’deki yargı bağımsızlığı konusundaki sıkıntılara da değinildi. 

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=324902

"Suriye'yi konuştuk"

Başbakan Erdoğan'ın, İstanbul Dolmabahçe'eki ofisinde kabul ettiği Sosyalist Enternasyonel Genel Başkanı ve eski Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Arap dünyasındaki gelişmeler ve Suriye konusunda görüştüklerini anlattı. Son 10 yılda Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkinin daha sıcak hale geldiğini ve ekonomiden turizme kadar birçok alanda işbirliğinin geliştiğini söyleyen Papandreu, "Birçok konuda işbirliği yapıyoruz ama sorunlarımız yok değil. Bu sorunların farkında olmalıyız, bunları tartışmalıyız. Kıbrıs, kıta sahanlığını, Patrikhanenin ekümeniklik sorunu gibi. Bunlar bizim gündemimizde. Bu meselelerle ilgili iki ülke daha fazla inisiyatif almalı" dedi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/727135-suriyeyi-konustuk

NYT: Önümüzdeki bir kaç ay çok önemli

New York Times gazetesi, “Türkiye’nin Meydan Okumaları” başlığını taşıyan başyazısında, kargaşa içinde bir bölgede Türkiye’nin sık sık bir “başarı öyküsü” olarak zikredildiğini belirterek “Ne var ki Türkiye’nin demokrasisi, farklı ve kutuplaşmış bir halkın haklarını ve özgürlüklerini garanti etmekten hala uzak. Bu zayıflıklar, yeni bir anayasa ile başlayarak düzeltilmelidir. Önümüzdeki birkaç ay hayati olacak” görüşünü öne sürdü.

http://dunya.milliyet.com.tr/nyt-onumuzdeki-bir-kac-ay-cok-onemli/dunya/dunyadetay/25.03.2012/1519798/default.htm

Toulouse kuşatması sona erdi

Fransa'nın Toulouse kentinde 10 günde yedi kişiyi öldürdüğü iddia edilen Muhammed Merah'a yönelik dünden beri devam eden operasyon tamamlandı. Polisle girdiği çatışmanın ardından pencereden atlayan 23 yaşındaki zanlının öldüğü bildirildi.Toulouse kentindeki saldırıyı ise El Kaide üstlendi.

http://www.cnnturk.com/2012/dunya/03/22/ve.saldirgan.olduruldu/654195.0/index.html

Bu taşın altından da o çıktı

Fransa'da Yahudi okuluna dün düzenlenen saldırı ve kısa bir süre önce Afrika kökenli üç askerin benzer bir biçimde öldürülmesi, dikkatleri, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin, kimilerince "yabancı düşmanı" olarak nitelendirilen seçim söylemlerine çekti.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20165479.asp

İsrail uyardı: Türkiye’de Hamursuz saldırısı olabilir

İsrail’in Terörle Mücadele Bürosu yaklaşan Hamursuz Bayramı nedeniyle vatandaşlarını seyahat noktalarını doğru seçmeleri konusunda uyardı. Büro, nisan ayında kutlanacak Hamursuz Bayramı tatili için Hizbullah saldırısı tehdidi nedeniyle Mısır ve Türkiye’nin tercih edilmemesini önerdi.

http://dunya.milliyet.com.tr/israil-uyardi-turkiye-de-hamursuz-saldirisi-olabilir/dunya/dunyadetay/23.03.2012/1518832/default.htm

PASOK'un yeni başkanı Venizelos

Yunanistan'da PASOK partisinin yeni genel başkanı, Lukas Papadimos hükümetinin Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Evangelos Venizelos oldu. 1957 Selanik doğumlu hukuk profesörü Venizelos, tek aday olarak girdiği parti başkanlık seçimlerinde parti tabanının desteği ile PASOK'un dördüncü genel başkanı seçildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25331634/

Ban Ki-moon’dan ‘barış dolu’ Nevruz dileği

Ban, 21 Mart Uluslararası Nevruz Günü nedeniyle yayınladığı mesajında “Nevruz, toplumların karşılıklı saygı ve uyumu kutlayacağı bir gün. Nevruz arınma, yeniden doğuş, barış ve iyi niyet çağrılarının yenilenmesi için de bir fırsat” dedi. Genel Sekreter, Nevruz’un UNESCO’nun Kültürel Miras Listesi’nde olduğunu hatırlattı.

http://dunya.milliyet.com.tr/ban-ki-moon-dan-baris-dolu-nevruz dilegi/dunya/dunyadetay/21.03.2012/1517912/default.htm

Reformlarda geri adım var

AVRUPA Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Berlin’de Almanya-Türk Toplumu Derneği’ni ziyaret etti. Schulz, AKP’nin iktidarda olduğu ikinci dönemi “kaygıyla karşıladığını” belirterek, bu reform sürecinde geriye atılan bazı adımlar gözlemlediğini kaydederek “Bazı insan hakları ihlalleri, adil olmayan yargılama süreci, basın ve ifade özgürlüğünün kısıtlanması gibi iddiaların araştırılması ve açıkça konuşulması gerekiyor” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20170444.asp    

Yunanistan'dan Piri Reis şikâyeti

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Ege Denizi’nde araştırma yapan Koca Piri Reis gemisinin kıta sahanlığını ihlal ettiğini belirterek, Türkiye’ye resmi bir şikâyette bulunacağını duyurdu.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20175827.asp

7,4 şiddetindeki depreme 11 yaralı

Meksika'nın güneybatısında meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremde 11 kişinin yaralandığı ve 1600 kadar evin hasar gördüğü bildirildi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=323992

Van’da geçtiğimiz Ekim ayında meydana gelen 7,2’lik depremde kaybettiklerimiz, geride kalanların çetin kış koşullarında çektikleri ve acıları için içimiz sızlayarak yorumu size bırakıyoruz. Dünya gündeminde gelecek hafta görüşmek üzere saygılarımızı sunuyoruz.

 

Hits: 12323