Dünya 'dan Haberler 4

~ 27.02.2012, Ali ER ~
İran İsrail arasında tırmanan kriz, Suriye ile ilgili diplomatik girişimler ve Yunanistan’ın düştüğü ekonomik krize AB’nin çıkış yolu arayışları devam ediyor. Dünya gündeminde değişen pek fazla bir şey yok. Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu ABD ziyaretinin hemen ardından Suriye’nin Dostları Toplantısı için Tunus’ta idi.
Geçen haftalardaki öngörü ve değerlendirmelerimizin güncelliğini koruduğunu da söyleyebiliriz. O halde bu hafta Dünyadan Haberlere sadece göz atalım.
'Kürtlerin haklarını elde etme zamanı gelmiştir'
İran’da, 1946 yılında kurulan ancak aynı yıl İran ordusu tarafından yıkılan Mahabat Kürt Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle Kuzey Irak Erbil kentinde konferans düzenlendi.
Konferansın açılış konuşmasını yapan Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Kürdistan Cumhuriyeti’nin tarihi ve önemi üzerinde konuşarak, artık Kürtlerin haklarını elde etme zamanı geldiğini ve bu konuda karar almaları gerektiğini söyledi.
İran'dan İngiliz ve Fransızlara darbe
İngiliz ve Fransız şirketlerine ham petrol satışını durdurduklarını açıklayan İran Petrol Bakanlığı sözcüsü Ali Reza Nikzad, "Petrolümüzü yeni müşterilerimize satacağız" dedi.
İran'ın nükleer kapasitesi 3 kat arttı
Türkiye, İran'ın nükleer programı konusunda batılı ülkeler ve Tahran'ı bir araya getirmeye hazırlanırken, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun yeni raporu basına sızdı. Raporda, İran'ın nükleer programının askeri boyutuyla ilgili kaygılar dikkat çekiyor. Merkezi Viyana'da bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun 5 Mart’ta yapacağı toplantıda ele alınacak raporun batılı ülkelerin endişelerini artırması muhtemel.
ABD'den yeni hamle...
Hürmüz Boğazı restleşmesinde ABD'den yeni hamle... 
ABD Savunma Bakanlığı, İran'ın Hürmüz'ü kapatma ihtimaline karşı Basra Körfezi'ne denizden ve karadan takviye yapıyor. Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, Pentagon, ABD Kongresi'ne Hürmüz'e yönelik hazırlıklarla ilgili bir bildirge sundu.
Buna göre; boğaz çevresine yeni mayın detektörleri ve gözetleme radarları kurulacak. Donanmaya ait gemilerdeki silah sistemleri de, İran'ın ani saldırılarına ve deniz füzelerine karşılık verebilecek şekilde geliştirilecek.
Bu hazırlıklar Washington'ın gerilimi düşürme çabalarının yanı sıra çatışma senaryosuna da hazırlandığının göstergesi.
İran'ı Türkiye ve Çin kurtarıyor
Nükleer programından dolayı Birleşmiş Milletlerin ekonomik yaptırım uyguladığı İran'a, Türkiye ve Çin'in gizli mali yardım sağladıkları iddia edildi. Batılı güvenlik yetkilileri, İran Merkez Bankası'nın, ülkenin ekonomisini ayakta tutmak için Çin ve Türkiye'de çok sayıda finansal kurumu kendi çıkarları için kullandığını belirtti.
İran'dan AB'ye yeni tehdit
İran'ın dün İngiliz ve Fransız şirketlerine petrol satışını durdurduğunu açıklamasının ardından Asya borsasında petrol fiyatları son dokuz ayın en yüksek seviyesine ulaştı. İran Petrol Bakan yardımcısı Ahmed Kalebani, Avrupa Birliği'nin ülkesine karşı düşman tutumunu sürdürmesi halinde İspanya, Hollanda, Yunanistan, Almanya, İtalya ve Portekiz'e petrol ihracatını durduracaklarını söyledi.
İsrail, Moskova ve Washington'a rest çekti
İsrail, Amerika ve Rusya'ya rest çekti. Washington ve Moskova'nın İran'a saldırmaması yönündeki baskılarına tepki gösteren İsrail Dışişleri Bakanı Liberman, "Dış ülkeler kararımızı etkileyemez" dedi.
Sınırlara mayın
TUNUS’ta 24 Şubat’taki ‘Suriye’nin Dostları Konferansı’na hazırlık amacıyla, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na sunulan Suriye dosyasında ilginç bilgiler yer aldı.
En önemlisi, “Beşar Esad yönetiminin sivil kaçışları önlemek amacıyla Ürdün ve Lübnan sınırını yoğun şekilde mayınladığı” oldu. Benzer şekilde Türkiye sınırında da halkın olası kaçış noktalarının mayınlanmış olabileceği ihtimali vurgulandı.
Clinton: Suriye bedelini ağır ödeyecek
Tunus'ta düzenlenen 'Suriye'nin Dostları' toplantısında konuşan Hillary Clinton, Şam yönetiminin halkın insan haklarını ihlal etmeyi devam etmesi durumunda ağır bir bedel ödeyeceğini söyledi.
Clinton, uluslararası topluma, Şam'a baskıyı arttırmak için ne yapabileceğini dikkatlice düşünmesi çağrısında bulunarak, rejimin üst düzey yetkililerine seyahat yasağı getirmek, mal varlıklarını dondurmak, Suriye petrolünü boykot etmek, ülkedeki tüm yeni yatırımları askıya almak, büyükelçilik ve konsoloslukları kapatmayı tasarlama zamanının geldiğini belirtti.
Silah ambargosu sıkılaştırılmalı
Aynı toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Esad rejimine yönelik silah ambargosunun sıkılaştırılması gerektiğini söyledi.
Suriye'de insani krizin çözümü konusunda Birleşmiş Milletlerin önderlik etmesi gerektiğini belirten Davutoğlu, “Silah ambargosu sıkılaştırılmalı ve bunun için çeşitli yöntemler aranmalı” dedi. Davutoğlu, Suriye’ye barış gücü gönderilmesi konusunda ise "İnsani koridor oluşursa o koridorun korunması gündeme gelebilir" diye konuştu.
Suriye’nin Dostları İstanbul’da toplanacak
Suriye’nin Dostları Toplantısı’nda ikinci zirvenin İstanbul’da yapılması konusunda uzlaşma sağlandı. Karar, Tunus’ta düzenlenen ilk toplantıda alındı. Suriye’nin Humus kentinde bulunan muhalif göstericiler ise, Tunus’ta düzenlenen Suriye’nin Dostları Grubu Uluslararası Konferansı’nı başarısızlık olarak nitelendirdi.
Muhaliflerden Kürtlere özerklik sözü

Bu arada dün Tunus'ta dün gerçekleşen toplantının en önemli sonuçlarından biri de Suriyeli muhaliflerin Kürtlere özerklik söz vermesi oldu. Suriye lideri Beşşar Esad'ın muhalifi Suriye Ulusal Konseyi'nin Başkanı Burhan Galyun, Esad rejimi sonrası dönemde Kürtlerin kendi iç işlerini yönetebileceğini söyledi.
Suriye'nin Dostları Ulusal Konseyi'ni tanıdı
Tunus'un başkenti Tunus'ta 60'dan fazla Batı ve Arap ülkesinin katılımıyla toplanan Suriye'nin Dostları Grubu Konferansı sonrası bir bildiri yayımlayan katılımcı ülkeler, Suriye rejiminin sivillere uyguladığı şiddeti kınadı.
Suriye'nin egemenliğine, bağımsızlığına, milli birliğine ve toprak bütünlüğüne verilen önem vurgulandı. Suriye'deki insani duruma da değinilerek, Suriye rejiminden şiddeti durdurması, BM ve diğer kuruluşlar aracılığıyla Humus ve diğer şehirlere insani yardım girişine izin verilmesi çağrısında bulunuldu.
Ayrıca bildiride barış içinde bulunmayan ülkelere BM sivil barışı koruma görevleri için planlama yapması çağrısında bulunuldu.
McCain: Suriyeli muhaliflere silah sağlansın
ABD Senatosu'nun önde gelen isimlerinden, 2008'de başkan adayı olan John McCain ise, Suriyeli muhaliflere kendilerini savunmalarına yardım etmek için uluslararası topluma silah sağlanması çağrısı yaptı.
Suriye'de yeni anayasa referandumu
Suriye'de üç ay içinde çok partili seçimlerin önünü açacak olan yeni anayasa bugün referanduma sunuluyor.
Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a karşı yasal muhalefetin alanını genişletecek yeni anayasa silahlı mücadeleyi savunan muhalif gruplar tarafından boykot ediliyor. Referandum, ülkede özellikle Humus kentinin bazı mahallelerinde çatışmaların ve operasyonların devam ettiği bir sırada yapılıyor.
14,6 milyon kişinin oy kullanabileceği referandum için ülke çapında 13 bin oy kullanma merkezi açıldı.
İsrail'den Türkiye'ye misilleme
İsrail ve Türkiye arasındaki diplomatik kriz savunma anlaşması yapan firmaları vurdu. İsrail Savunma Bakanlığı, İsrailli savunma sanayi firmaları IAI ile Elbit’in Türk Hava Kuvvetleri’ne istihbarat sistemi satışına dair ihracat lisansını iptal etti.
Türkiye’nin yardımı Somali’yi ikiye böldü
TürkiyeSomali’de geçen yaz son 60 yılın en büyük kuraklığına bağlı olarak yaşanan kıtlık nedeniyle ülkeye yaptığı milyonlarca dolarlık yardıma karşın yaranamadı.
Ülkenin önde gelen İngilizce haber sitesi Somalia Report, Türkiye’den giden yardımların Somali’de tartışmalara neden olduğunu yazdı.
Habere göre, geçtiğimiz haftalarda El-Kaide örgütüne katılan Somali merkezli İslamcı terör örgütü El Şebab, Türkiye’nin “din merkezli” yardımlarının ülkeyi laikleştirme amacı taşıdığını savunurken ülkenin laik kesimi ise Türkiye’nin yol, hastane gibi temel ihtiyaçlarını göz ardı ederek ülkeye sadece dini yardımlarda bulunmasını eleştiriyor. 
Yunanistan'a kurtarma paketine onay
Euro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan'a kurtarma paketinin görüşüldüğü Brüksel zirvesinde anlaşmaya vardı. Atina'ya 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketinin verilmesi üzerinde uzlaşıldı. Karşılığında Yunanistan, borçlarının 2020 yılına dek GSMH'nin yüzde 121'ini aşmamasını sağlamakla yükümlü olacak.
Kurtarma paketi çerçevesinde Yunanistan'a borç veren özel sektörün alacaklarının yüzde 70 azaltılmasına verdiği onayla birlikte, Yunanistan'ın borcunun 100 milyar euroluk kısmı silinecek.
Yunanistan borç takası anlaşmasını onayladı
Yunanistan'ın borcunun 107 milyar euro'luk kısmının silinmesini sağlayacak tahvil takası anlaşmasına ilişkin kanun tasarısı Yunan Parlamentosu'nda onaylandı. Parlamentoda çoğunluk oyuyla kabul edilen tasarıya, Yeni Demokrasi Partisi, PASOK ve Demokratik İttifak partisi üyesi milletvekilleri olumlu oy verdi. Yunanistan'ı 20 Mart'ta yapacağı tahvil itfası karşısında temerrüde düşmekten kurtaracak tahvil takası anlaşması, ülkeye tahsis edilecek 130 milyar euro'luk ikinci kurtarma paketinin de bir parçasıydı. 
 
Almanya Yunanistan'a denetçiler gönderiyor
Krizdeki Yunanistan'da vergi sistemine Berlin yönetimi el atıyor. Almanya,Yunanistan'da vergi mekanizmasındaki yanlışlarını tespit etmek ve düzeltmek amacıyla 160 kişilik uzman heyeti Atina'ya gönderiyor. Almanlara göre,Yunanistan'daki durum Doğu Almanya'ya benziyor. Yunanistan, 130 milyar euroluk krediyle iflastan kurtuldu ama Avrupa bu kez işi sıkı tutuyor.
Diasporadan Anayasa Konseyi'ne tehdit
Kısaca "inkâr yasası" olarak adlandırılan "Fransa'da yasa tarafından tanınan soykırımların inkârının cezalandırılmasına ilişkin yasa teklifi" hakkında görüş belirtmeye hazırlanan Anayasa Konseyi'ne Ermeni diasporasından tehditler yağıyor.
Öte yandan Fransa'da ana muhalefetteki Sosyalist Parti'nin (PS) 22 Nisan'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi adayı François Hollande, "Ermeni Davası"na desteğini bir kez daha yineledi. PS gibi Sosyalist Enternasyonal üyesi olan Daşnak Partisi'nin Batı Avrupa sorumlularıyla bir araya gelen Hollande, inkar yasasının Anaya Konseyi gündemine taşınmasından duyduğu "üzüntüyü" dile getirdi.
Her Neo-Nazi kurbanı Türk için bir mum
Almanya'da aşırı sağcı şiddetin kurbanlarını anmak amacıyla bir devlet töreni düzenleniyor. Merkel ve Alman siyasetinin önde gelenlerinin katıldığı törende her kurban için yakılan mumların önünde saygı duruşu yapıldı. Tören sırasında Almanya genelinde Almanya ve Avrupa Birliği bayrağı yarıya indi.
Törende yaptığı konuşmada, Neo-Nazi terör saldırısına kurban giden 8 Türk, 1 Yunan ve 1 Alman polisin isimlerini tek tek okuyan Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Kurbanların yakınlarının bizi affetmesini diliyorum" dedi.
Merkel, Almanya'da 10 kişinin Neo-Nazi terörüne kurban gittiğini hatırlattı ve onları anmak için toplandıklarını söyledi. Merkel'in konuşması sırasında kurbanlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
 
İsrail, Azerbaycan'a silah satacak
İsrail ile Azerbaycan, 1 milyar 600 milyon dolar tutarında bir silah anlaşmasına imza attı. İsrail savunma yetkilileri, anlaşma uyarınca Azerbaycan'a insansız uçak, uçaksavar ve füze savunma sistemi satılacağını açıkladı. İsrailli yetkililer, anlaşmayla ilgili daha detaylı bilgi vermektense kaçındı.
Hits: 12555