Dünya 'dan Haberler 1

~ 04.02.2012, Ali ER ~

Yeni Yaklaşımlar olarak takipçilerimizin gündemi daha yakından takip edebilmelerine bir nebze katkıda bulunabilmek için Dünya’da neler olmuş çıkan haberleri dikkatlerinize sunmaya başlıyoruz.  Aslında Dünya gündeminin odağında olan gelişmeler için çok uzaklara gitmeye pek gerek yok. Avrupa’daki ekonomik krizin yanında Ortadoğu’daki gelişmeler Türkiye’de olduğu kadar bütün Dünyada da yakından takip ediliyor. Önce para deyip başlayalım…

Avrupa’da Kriz Derinleşiyor

Standard & Poor's tarafından Fransa ve Avusturya gibi büyük ekonomilerin kredi notunun sürpriz bir kararla düşürülmesi ve uluslar arası ekonomik sistemde büyük kırılmalara neden olabilecek küresel ekonomik kriz, dünya gündeminde yakında takip ediliyor. Bu konuda Erkan Mumcu yazısında “Avrupa’da kredi düşüşleri devam eder” diyor.

Avrupa’da Ekonomik krize karşı arayışlarda kaptan koltuğuna oturan Alman Başbakan Angela Merkel ise, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti dışında 25 AB üyesi ne mali ittifak antlaşmasını kabul ettirtirdi. Acaba sorunları çözmeye yetecek mi? Arayışlarına devam eden Merkel, Çin ziyaretinin ilk gününde Pekin'deki Sosyal Bilimler Akademisinde bir konuşma yaptı.  
Merkel'in konuşmasında, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin artırılması ve uluslararası problemlerin değerlendirilmesi olmak üzere iki ana başlık vardı.
İran'ın nükleer programına ilişkin yapılan uluslararası müzakerelerden net bir sonuç çıkmadığının görüldüğünü söyleyen Merkel, ''Suriye sorunun çözümüne ilişkin BM zirvesindeki genel tavır belli. Programım kapsamında Çinli yetkililerle bu hususta da fikir alışverişi yapacağım'' dedi. http://www.cnnturk.com/2012/ekonomi/dunya/01/13/fransa.ve.avusturyanin.notu.dustu/644775.0/index.html
http://www.haberturk.com/yazarlar/ercan-kumcu/706312-avrupada-kredi-notu-dususleri-devam-eder
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15704975,00.html
http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=195492

Yunanistan'ın hayalleri suya düştü


Denize düşen yılana sarılırmış.  Yunanistan ise ekonomik kriz nedeniyle iflasa adım adım yaklaşıyor. Kaynak yaratmak için her yolu deniyor. Ancak Lahey Uluslararası Adalet Divanı'ndan, Yunanistan'ın planlarını suya düşüren bir haber geldi.
İkinci Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden 825 bin Yunan için Almanya'ya açılan tazminat davasında, Adalet Divanı Almanya'yı haklı buldu. Lahey'in kararı Yunanistan'ı 200 milyar Euro'dan etti. Adalet Divanı Almanya'yı 3'e karşı 12 oyla haklı bulurken, İtalya'nın Almanya'nın "dokunulmazlığını" ihlal ettiğine hükmetti.
Bu nedenle savaşta İtalya ile birlikte taraf olan Yunanistan'ın Almanya'dan savaş tazminatı alma hayali de gerçekleşemedi.

Bu karardan sonra hukukçularımızın Kıbrıs’ta Türkiye’yi tazminata mahkûm eden AİHM kararlarına bir kez daha bakmaları gerekmez mi?
 
http://www.cnnturk.com/2012/dunya/02/03/yunanistanin.hayalleri.suya.dustu/647657.0/index.html

Merkel’e ekonomik kriz ve Çin ziyareti dahi Ortadoğu’yu unutturamadığına göre bölgede suların gün geçtikçe ısındığını söyleyebiliriz. Özellikle, Suriye ve İran’daki gelişmeler Dünya’nın gündemine oturmuş durumda.

BM'de Suriye Kördüğümü

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Cilinton BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Dünyaya "Ya bizimle, Suriye halkının yanındasınızdır ya da şiddetin devam etmesinde suç ortağı olursunuz" diye rest çekti.  Ancak BM güvenlik konseyi daimi üyeleri Rusya ve Çin’in Suriye’nin yanında durmaya devam ediyor.

Rusya'nın itirazı üzerine, Güvenlik Konseyi'ne sunulan Suriye taslağında, yoğun pazarlıkların ardından değişikliklere gidildi. Batılı ve Arap büyükelçiler, Esad’ın 15 gün içinde görevini bırakmaması halinde silah ambargosu ve diğer yaptırımlar öngören ifadeyi karar tasarısından çıkardı.
Şu an için üzerinde fikir birliği sağlanan metin, onay için Güvenlik Konseyi'nin 15 üyesi ülkenin başkentlerine gönderildi. Oradan alınacak yanıtlara göre, ya tasarı metni üzerinde başka değişiklikler yapılacak ya da bu haliyle oylamaya sunulacak. Ancak bu durumda bile tasarının Güvenlik Konseyi’nde kabul edileceğine henüz kesin gözle bakılmıyor. Yine de Rusya ve Çin'in kabul etmesi bakımından umut verici olduğu düşünülüyor.
 
http://www.hurriyet.com.tr/planet/19817854.asp
http://www.ntvmsnbc.com/id/25319080/
http://www.cnnturk.com/2012/dunya/02/03/bmde.suriye.kordugumu/647545.0/index.htmlSuriye ilgili gelişmeler tırmanırken takip edilmesi gereken başka bir dikkat çekici bir gelişme yaşandı.

Hamas lideri Halid Meşal Ürdün'de

Suriye'den ayrıldığı bildirilen Hamas lideri Halid Meşal, Ürdün'ün başkenti Amman'a geldi. Ürdün kraliyet sarayına yakın bir kaynak, 1999'da Ürdün'den sınır dışı edilmesinden bu yana ilk ziyaret olan bu ziyarette Meşal'e, Ürdün nezdinde arabuluculuk yapan Katar Veliaht Prensi Şeyh Tamim Bin Hamad El Tani'nin de eşlik ettiğini belirtti.
Bu haberlerle eş zamanlı ortaya çıkan, Hamas'ın Türkiye'de ofis açacağına ilişkin haberler konusunda ise açıklama Başbakan Yardımcısı Arınç’tan geldi.
Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Halid Meşal'in Türkiye'de yaşayacağı şu anda söz konusu değildir. Türk hükümeti tarafından ve farklı kaynaklardan kendilerine şu kadar milyon dolar verileceği de gerçek değildir'' dedi.


http://www.cnnturk.com/2012/dunya/01/29/hamas.lideri.halid.mesal.urdunde/646909.0/index.html
http://www.ntvmsnbc.com/id/25318058/

İran Hedefte

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Cilinton’nun Suriye konusunda çektiği rest, bir bakıma İran için de ABD’nin sabrını taşmakta olduğunu gösteriyor. Bunun kanıtı ise son günlerde İran üzerinde toplanmaya başlayan savaş bulutları.
ABD Savunma Bakanı Panetta, İran'ın nükleer silah edinmesi ve Hürmüz Boğazı'nı kapatmasının kendileri için kırmızıçizgi olduğunu açıklaması bölgedeki tansiyonu yükselti. Panetta her iki durumda da karşılık vereceklerini söyledi.
Ayrıca İran’da temsilciliği bulunmayan ABD, özellikle İran’ın Hürmüz boğazının kapatmasının ABD’nin kırmızıçizgilerini aşmak olacağını diplomatik aracıları vasıtası ile İran’a bildirdi.

Ardından İran’ın Hürmüz boğazını kapatma tehdidine karşı ABD, USS Abraham Lincoln uçak gemisi ile birlikte bir İngiliz Firkateyni ve bir Fransız Savaş gemisini Hürmüz boğazına sokarak kararlılığını göstermiş bulunuyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25312600/
http://www.hurriyet.com.tr/planet/19817854.asp

Avrupa Birliği'nden İran'a Petrol Ambargosu

AB dışişleri bakanları, İran’a kademeli petrol ambargosu ve merkez bankası aktiflerinin kısmen dondurulması dâhil sert yaptırımlar ilan ederek ABD’nin elini güçlendirmiştir. Bu karara göre İran’ın toplam ihracatının %20’sini satın alan AB üyeleri, İran’dan ham petrol ithalatıyla ilgili yeni sözleşme yapamayacak ve mevcut sözleşmeler 1 Temmuz’da sona erdiğinde AB’nin İran’dan petrol ithalatı tamamen durmuş olacak.
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Hazine Bakanı Timothy Geithner ortak bir açıklama yaparak, AB’nin bu kararını memnuniyetle karşıladıklarını, bu tedbirlerin İran’a yönelik uluslararası çabaların en sağlam adımı olduğunu vurguladılar.

İran’dan ise İran’a yaptırım öngören AB kararına tepki gecikmemiştir. İran, buna karşılık AB’ye petrol ihracatına yasak getirecek bir tasarıyı görüşeceğini açıklayarak meydan okuyor adeta.

http://www.cnnturk.com/2012/dunya/01/23/avrupa.birliginden.irana.petrol.ambargosu/645950.0/index.html
http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/EN/foraff/127444.pdf
http://www.neurope.eu/article/us-praises-eu-sanctions-iran-oil-australia-joins-fight
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15698704,00.html


İsrail baharda İran'a saldıracak?
İsrailli ünlü gazeteci Ronen Bergman ise, İsrail’in siyasi ve askeri kulislerine dayandırdığı araştırmasını NYT gazetesinde yayınlayarak, İsrail’in İran’ın nükleer tesislerine 2012’de saldıracağını iddia etti.
Bu iddia soru işaretleri ile karşılanırken Yeni ortaya çıkan bir rapora göre, Panetta bile İsrail'in önümüzdeki nisan ayında Tahran'a askeri saldırı düzenleyeceğine inanıyor. Bu artık sözün bittiği noktaya gün ve gün yaklaştığımız gösteriyor.
http://www.nytimes.com/2012/01/29/magazine/will-israel-attack-iran.html?pagewanted=all
http://www.ntvmsnbc.com/id/25319094/

Bu gelişmelerde Türkiye nerede duruyor dersek; her gün dakika başı değişen gündem maddelerinden dikkatlerden kaçmış olabilir. Anacak komşumuz İran hiç de iyi bakmıyor bize.


Türkiye İran ve Rusya’yı kızdırdı

İran Devlet Televizyonu Press TV, Türkiye’nin dış politikasını eleştiri bombardımanına tuttu. Press TV’nininternet sitesinde yer alan bir yazıda,AKP’nin iktidara gelmesinden sonra komşularla sıfır sorun politikası izleyenAnkara’nın bu politikasının iflas ettiği öne sürülerek, "Türkiye’nin komşularıyla ilişkileri giderek belirsizliğe sürükleniyor" denildi.
http://www.cnnturk.com/2012/dunya/02/03/turkiye.iran.ve.rusya.yi.kizdirdi/647578.0/index.html


Arap Baharı
Demokrasi ve özgürlük adına yola çıkanlar, politik güç kazanan İslamcıları gördükçe bu ne iştir, bir anlam veremiyorlar. Ortadoğu halklarının demokrasi ve özgürlük talepleri Tunus’ta başlayıp Mısır’dan Libya’ya, Yemen’den Suriye’ye kadar yeşeren umutlar gün geçtikçe solmaya başlıyor.
Son olarak yapılan Kuveyt’te seçimlerde de İslamcılar kazandı. Kuveyt'te yapılan seçimlerin galibi muhalefetteki İslamcılar oldu. Geçen dönem 4 üye ile parlamentoda temsil edilen kadınlar bu kez meclise dahi giremedi.
Mısır’da ise şimdi de Port Said kentinde 2 gün önce bir futbol karşılaşmasından sonra çıkan ve 76 kişinin hayatını kaybetmesi, binden fazla kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylar, ülke genelindeki şiddeti tırmandırdı.
“Türkiye'de olduğu gibi Mısır'da da çoğu kişi bu olayda hemen bir "Gizli el" teorisinin üzerine atlayıp, hiçbir şeyin aslında göründüğü gibi olmadığına, her olayın arkasında bir komplo olduğuna inanıyor. Böyle bir senaryo elbette mümkün olabilir, ama insanlar kanıt olmaksızın hemen bu senaryolara sarılıyorlar.” Diyor Sayın Metin Güneş köşesinde.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25319211/
http://www.cnnturk.com/Yazarlar/METIN.GUNES/Misir.ve.Gizl.el/103.5354/index.html

Füle'nin Türkiye endişesi

Arap baharında beklentiler boşa çıkarken görünen odur ki; AB’nin umut bağladığı Türkiye’deki ”ileri demokrasi” adımları da endişe ile izlenmeye başladı.
Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Başkanı Arne König'e gönderdiği mektupta, Türkiye'nin basın ve ifade özgürlüğüyle ilgili tutumunu yakından ve endişeyle takip ettiklerini bildirdi.
http://cumhuriyet.com.tr/?hn=313002

Erdoğan Obama'nın Güvendiği Beş Liderden Biri
ABD Başkanı Barack Obama, tanınmış sunucu ve yazar Fareed Zakaria ile Time Dergisi için özel bir mülakat yaptı geçen günlerde. Basınımızda “Obama'nın güvendiği 5 liderden biri Erdoğan” manşetleri ile yer aldı.  
Ancak 30 Ocak Tarihli TIME dergisinde de yayımlanan mülakatta Obama ne demiş diye baktığımızda ise, "Bence Angela Merkel ya da Başbakan Singh ya da Başkan Lee ya da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ya da David Cameron'a sorduğunuz zaman onlar, Başkanlığa karşı yüksek düzeyde güven ve inanca sahip olduklarına söyleyeceklerdir. Söylediklerine inanıyoruz. Taahhütlerinin doğrultusunda ilerleyeceklerine inanıyoruz. Onların bizim çıkarlarımız ve ilgilerimiz için dikkat göstereceklerini düşünüyoruz" diyor Obama.

Sayın Başbakan Erdoğan’ın Obama tarafından vurgulanan ve kendisine "kefil" gösterilen ilk beş yabancı lider arasına girmesinin bir “hikmeti” var mı acaba diyenler çıktı mı? Neyse…
http://siyaset.milliyet.com.tr/erdogan-obama-nin-guvendigi-5-liderden biri/siyaset/siyasetdetay/20.01.2012/1491510/default.htm
http://www.sabah.com.tr/Dunya/2012/01/20/obamanin-en-guvendigi-liderlerden-biri-erdogan
http://swampland.time.com/2012/01/19/inside-obamas-world-the-president-talks-to-time-about-the-changing-nature-of-american-power/


Slovakya'dan Örnek Karar
Slovakya Parlamentosu, trafik suçu işleyen milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırdı.
http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=313040
Bu hafta Avrupa’da haber olamayacak bir haberi yorumsuz dikkatlerinize sunarak Dünya gündemine gelecek hafta görüşmek üzere şimdilik saygılarımızla son veriyoruz.

 

Hits: 12054