METİN FEYZİOĞLU'NA DESTEK ARTIYOR

~ 13.05.2013, Yeni Yaklaşımlar ~

Yaklaşan TBB Genel Kurulu öncesinde TBB Başkan adaylarından Metin Feyzioğlu, 11 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Barosu delegeleriyle buluştu.

İstanbul Barosu Başkanlığınca, toplantı gününün hafta sonu olarak belirlenmesine karşın, toplantıya elliye yakın delege katıldı. Toplantıda Bursa ve Eskişehir Barosu Başkanları da bulundu.

Toplantıyı İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal yönetti.

Metin Feyzioğlu, neden aday olduğunu açıklayan uzun konuşmasında; Türkiye’nin önümüzdeki süreçte yaşayacağı tablonun, Cumhuriyet değerlerine, demokrasiye sahip çıkabilecek güçlü bir TBB yönetimini gerektirdiğini, bunu yapabilecek bir kadroyla birlikte bu görevi başaracaklarını, bu çerçevede İstanbul Barosunun güçlü desteğine ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Konuşmasında; Barış sürecinin bir anayasa ile sonuçlanacağını, yeni anayasa ile Türkiye’nin yeniden şekilleneceğini, bu süreçte halka gerçekleri anlatmanın öneminin gözardı edilemeyeceğini, TBB nin bu konuda önemli bir işleve sahip olması gerektiğini, mevcut TBB Başkanının süreci destekleyen anlayışıyla siyasal iktidara yakın durduğunu, geçmişte birçok konuda bunun örneklerinin yaşandığını anlatarak, TBB yönetimin değiştirilmesi için destek istedi.

Konuşma sonunda çok sayıda delege söz alarak M.Feyzioğlu’na çeşitli sorular yönelttiler. Söz alan delegeler ağırlıklı olarak, M. Feyzioğlu nun yaptığı saptamalara aynen katıldıklarını, böyle bir tablo karşısında benzer duyarlıkları olan diğer adaylardan Kazım Kolcuoğlu ile neden birleşmediğini sordular. Kendisinin bu güne kadar 73 baroyu ziyaret ettiğini, 350 delege ile yüz yüze görüşme yaptığını, seçime iki hafta kadar bir sürenin kaldığı bu ortamda böyle birlikteliğin sağlanamamış olmasından kendisinin sorumlu tutulamayacağını, daha sonra aday olan Kocuoğlu’nun da bu sorunun muhatabı olduğunu vurguladı.

Toplantıda söz alan delegelerden; Ünsal Tüzün, E.Erdal Üner, Şeref Kısacık, Tayfun Akçay gibi önemli isimler Metin Feyzioğlu’nu desteklediklerini açıkladılar. Bilindiği üzere, daha önce de Turgut Kazan, Aysel Çelikel, Engin Ünsal, Duygun Yarsuvat, Rona Aybay, Önay Alpago, Berra Besler, Ali Şen ve Başar Yaltı gibi kamuoyunun tanıdığı delegeler MetinFeyzioğlu’na desteklerini açıklamışlardı.

Dört saatten fazla süren toplantıyı yöneten Baro Başkanı Ümit Kocasakal’ın tarafsız kalmak için özel çaba sarf ettiği gözlendi ve taktir topladı. Toplantıdan sonra İstanbul Barosundan seçilen delegelerin Metin Feyzioğlu’na olan desteklerinin arttığı yorumları yapıldı.

Yeni Yaklaşımlar

Hits: 11906