Kolcuoğlu: "Çatlak Ses Çıkaranları Kınıyorum"

~ 06.04.2013, Yeni Yaklaşımlar ~

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun 3 Nisan Çarşamba günü yaptığı TBB Genel Kurulu değerlendirme toplantısında, Başkan’dan sonra söz alan TBB Başkan Adayı Av. Kazım Kolcuoğlu; “Elli yıllık bir mücadeleden geldiğini, Baro’nun kapatılması sırasında direnişte bulunanlardan olduğunu, ÖİÇAG’nun seçimi kazanan ilk başkanı olduğunu” belirterek sözlerine başladı.
“Kimse benim devrimciliğime mücadeleme söz söyleyemez.” diyerek, Av. Başar Yaltı’ya yanıt veren Kolcuoğlu, “Ben kendi kendime aday olmadım.” Sözleriyle de deklarasyon yayımlayan delegeleri eleştirdi. İstanbul Barosu’nun adayı olarak kendisine oy vermemek için çaba gösterenlerin, İstanbul’un gücünü başka yerlere taşıma çabasında olduklarını ileri sürdü.
“15 seneden beri başarılı çalışmalarını sürdüren ve saldırılarla karşı karşıya olan İstanbul Barosu’nun sadece Genel Kurul’a katılmakla değil, gösterdiği adayı, (ben ya da başkası) desteklemekle olur. TBB 1969’da kuruldu ve bu güne kadar Ankara Barosu dışından bir başkanı olmadı.” sözleriyle, kendisinin neden desteklenmesi gerektiğini ifade eden Kolcuoğlu, devamla;
“Daha baro başkanı olmadan, Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu beni duayen olarak kabul edip, benden randevu aldı. Bir araya geldiğimiz akşam yemeğinde, aday olmak istediğini ve deneyimlerime ve önerilerime ihtiyacı olduğunu belirterek bana dostça yaklaştı. Ben de kendisine böyle bir görevi kabul etmek, böyle bir göreve gelmek büyük bir özveri ister. Siz bu özveriyi gösterecekseniz, ben de size başarılar dilerim diye, uğurlayarak gönderdim.” diyerek Metin Feyzioğlu ile geçmiş dönemdeki yakın ilişkisine değinen Av. Kazım Kolcuoğlu, “Şimdi bana yaşlı diyorlar. 70 yaşında cumhurbaşkanı seçiliyor. Önemli olan üretileni çok iyi yönetmektir. Bu da büyük ölçüde emektir. İstanbul Barosu olarak sizler beni başarılı gördüğünüz için seçtiniz. Zorla seçmediniz. Bende bu görevi yerine getirirken, hiçbir özveriden kaçınmayacağımızı söylüyorum.” şeklinde konuşmasını sürdürdü.
Anadolu da yaptığı çalışmalarda İstanbul Barosu ve adayı konusunda hiçbir tereddüdün olmadığını ve görüştüklerinin sonuna kadar kendisini destekleyeceklerini ifade ettiklerini belirten Kolcuoğlu;
“Aramızdaki çatlak ses çıkaranları kınıyorum. Söyleyecekleri bir şey vardıysa başından itiraz edeceklerdi. Ya da seçimden sonra konuşacaktı. Yola çıktığımız sırada, tam da çalışmalarımız başlamışken bunu yapmak yerine, birlikte hareket etmemiz gerekirdi.” sözleriyle kendisini desteklemeyen delegeleri eleştirdi.
Av. Başar Yaltı ve arkadaşlarınca sürdürülen çalışmaları; “Kendine yer bulmak için her şeyi bir tarafa iten, hatta Cumhuriyeti bile değerlendirirken numaralama gibi bir yanılgının içine düşen arkadaşlarımı kınıyorum. Ben Başar arkadaşımı çağırıp konuştum. Aday mı olmak istiyorsun? Gel dedim.
Başkalarının şemsiyesi altına girerek aday olmayacaksın. Aday olacaksan, seni delege yapan o grubun içine geleceksin. Aday olacaksın ve oradan aday olarak çıkacaksın. Başkalarına sığınarak, kendi baronu bir tarafa iterek, kendi baronun aldığı kararları hiçe sayarak, bunu yürütmen mümkün değildir. Böyle davrananlar, geçici olarak bir şeyler elde edebilirler. Ancak, ilkesel olarak hiçbir zaman başarıya ulaşmaları mümkün değildir.” sözleriyle sert bir şekilde eleştiren Kolcuoğlu;
“Bu yolda hep beraber yürüyeceğiz.” diyerek konuşmasını tamamladı.


Yeni Yaklaşımlar

Hits: 11642