HATAY VE MERSİN BAROLARINDA SEÇİM VAR

~ 02.11.2012, Yeni Yaklaşımlar ~
Bu hafta sonu genel kurullarını yapacak HATAY VE MERSİN baroyla birlikte Türkiye’deki 78 baronun genel kurul işlemleri tamamlanmış olacak.
 
Baro seçimleri; hukuk devleti gerekleri, halkın hak arama özgürlüğü ve adil yargılama koşulları ve somut adaletin gerçekleştirilmesi bakımından çok büyük önem taşımaktadır.
 
Bugüne kadar yapılan Baro genel kurullarında, özellikle büyük barolarda eski yönetimler yeniden seçildiler.İstanbul, Ankara ve İzmir barolarında, “Silivri hukukuna” açıkça karşı duran yönetimlerin, arkalarındaki desteği artırarak seçim kazanmaları, avukatların siyasal iktidara ve Türkiye kamuoyuna yönelttiği somut bir mesaj oldu. Avukatlar, siyasal iktidarın yürüttüğü yargı operasyonlarından duydukları kaygıyı ve evrensel hukuka olan özlemlerini açıkça ortaya koydular.
 
Bu çerçevede, 03 Kasım Cumartesi günü yapılacak Hatay Barosu seçimleri büyük önem taşımaktadır. Siyasal iktidarın yürüttüğü savaşçı politikalar ile yarattığı Suriye bataklığı, Hatay’da çatışmacı bir ortam yarattı. Bu gerilim içerisinde topluma öncülük edecek kurumların başında gelen Baronun kimler tarafından yönetileceği önem taşımaktadır.
 
Türkiye’nin hukuk sorunlarını ve avukatlığın ihtiyaçlarını bilen, yaşanan adaletsizlikler karşısında gerektiğindekarşı duruş sergileyebilen, Hatay özelinde toplumsal taleplere uygun barışçı geleneği devam ettirecek, savaş tamtamlarına kapılmayacak, büyük barolarda kabul gören anlayışla uyumlu bir Baro, Türkiye için şans olacaktır.
 
Yeni Yaklaşımlar Platformu olarak, bu şansın Av. EKREM DÖNMEZ başkanlığındaki bir yönetimle kolaylaşacağını, dolayısıyla seçimlerde Av. Ekrem DÖNMEZ listesinin desteklenmesinin doğru olacağını değerlendiriyoruz.
 
Mersin ve Hatay’da yapılacak seçimlerin, bu illerde görevini sürdüren avukatlara ve tüm hukuk çevrelerine şimdiden yararlı olmasını diliyoruz.
 
YENİ YAKLAŞIMLAR
Hits: 11549