Kuzguncuk'ta kilise haçını söken sanık tahliye edildi

~ 30.07.2020, Yeni Yaklaşımlar ~

İstanbul Üsküdar'da bulunan Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi'nin dış sokak kapısının haçını söken Mazlum S., “İbadethanelere zarar verme suçundan 1 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanığı önce 1 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, cezayı, “Eylemin ilgili dini benimseyen toplum kesimini tahkir maksadıyla işlendiğine kanaat getirerek 1 yıl 4 aya çıkardı. Sanık tahliye edildi. 

İstanbul Anadolu 64. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 14 Haziran tarihinde görülen davaya tutuklu sanık Mazlum S. ile tarafların avukatları katıldı. Davaya Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi Vakıf Başkanı Haçadur Edvart Ayvazyan’ı temsilen katılan avukat Ezgi Kumaş, sanıktan şikayetçi olduklarını söyledi.

Savunmasını yapan sanık Mazlum S., kalp ve şeker hastası olduğunu belirterek, “Hastalığın etkisiyle böyle davrandığımı düşünüyorum. Bir anlık bir şeydi. Yaptığım eylem nedeniyle çok pişmanım. Bu eylemin altında herhangi bir neden yoktur. Hiçbir kişi yada yapıyla bir bağım bulunmamaktadır. Ben tüm dinlere saygılıyım. Ne Ermenilerle ne de hristiyanlarla bir husumetim yoktur. Vermiş olduğum zararı karşılamaya hazırım" dedi.

Kısa bir ara veren mahkeme, kararını açıkladı. Sanığı, “İbadethanelere zarar verme suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, “Eylemin ilgili dini benimseyen toplum kesimini tahkir maksadıyla işlendiğine kanaat getirerek cezayı 1 yıl 4 aya çıkardı. Mahkeme, kararının gerekçesinde En'am Suresi 108. Ayeti'ne atıf yaptı.

Kararda, “En'am Suresi 108. Ayet Diyanet tefsirinde başkalarına, onların inançlarına ve kutsal saydıkları değerlere hakaret etmek İslami edep ve ahlakla bağdaşmadığı gibi, İslam'ın izzetine de zarar getireceği, müslümanların bu durumlara imkan verecek söz ve davranışlardan kaçınmaları emredilmektedir. Ayette İslam'ın tebliğ ve davet metoduna da işaret vardır. Buna göre bizim gibi başkalarının inanç ve kanaatleri de onlara göre değerlidir. Diyalog ve ikna etmenin yolu saygı ve nezaketten geçer. Hakaret ve küfür ise sadece muhatabın düşmanlık duygularını kabartır. İnatlaşma, sertleşme ve giderek çatışmaya yol açar denildi.

Kararın devamında, “En'am Suresi 108. Ayet tefsirinde de açıklandığı üzere inançlara saygı esas olup, sanığın kilisenin dış kapısı üzerinde bulunan ve bulunduğu yerde kaynakla sabitlenmiş olan haçı söküp kaldırıma atılması eylemi sadece haça zarar vermek kastıyla değil, ilgili dini inanışı benimseyen toplum kesimini tahkir maksadıyla gerçekleştirdiği kanaatine varıldığı belirtildi.

Kararla birlikte sanığın tahliyesine karar veren mahkeme, verdiği 1 yıl 4 aylık cezada herhangi bir indirime gitmedi.

https://t24.com.tr/amp/haber/kuzguncuk-ta-kilise-hacini-soken-sanik-tahliye-edildi,893676

Hits: 5136