ÇAPULCU İLE BEZİRGAN

~ 26.07.2013, Av. Abdurrahman BAYRAMOĞLU ~
Türk Dil Kurumu’nun güncel sözlüğünde, çapulcu; düzene aykırı davranışlarda bulunan, bezirgan ise mesleğini yalnız kazanç için kullanan diye tanımlanmış...
 
Tümden ticarileşen meslekler ve yeni dünya düzeni ilkeleri bağlamında konuya baktığımızda, bezirgan düzene uygun davranışlar sergileyen anlamında da kullanılabilir rahatlıkla. Böylece, günümüz dünyasında iki tür insan tipi olduğunu kabul etmek gerek. Düzen karşıtı çapulcu ve düzen yanlısı bezirgan.
 
Her insan bir müşteridir anlayışına dayanarak bir toplum düzeni tasarladığınızda, bunun doğal sonucu olarak, her türlü kaynağı paraya dönüştürmenin yollarını ararsınız. Bir gram altın için gözünüzü kırpmadan binlerce ağacı keser, koca dağları delersiniz.
 
İnsan doğanın bir parçasıdır ve doğaya zarar vermek insana zarar vermek demektir.” diyerek düzene karşı çıkarsanız, çapulcu olursunuz ve 90 yaşınıza merdiven dayamış apak saç ve sakallı halinizle sanık sandalyesine oturtulursunuz.
 
Önünden her gün onbinlerce müşteri geçiyorken, gölgesinde üç beş ayyaşın yattığı bu ağaçları söküp AVM yapın.” derseniz düzene uygun davranmış olursunuz.
 
Buna karşı çıkarsanız, çapulcu sürüsü olarak her tarafınıza biber sürülmesi müstahaktır.
***
 
Bütün televizyonların habire dini programlar yayınladığı bu günlerde, din bezirganlığını da unutmamak gerek. Burada hesap öbür dünya üzerinden yapılıp, karşılığı peşin olarak tahsil edilir.
 
Tesettür modası, hac turizmi, iftar sofraları ve türbe ziyaretleri bu düzenin en kazançlı alanları...
 
Konu öbür dünya olunca sanılmasın ki gizemli bir hesap yöntemi var.
 
Hayır.
 
Açıkça matematiksel olarak hesaplanıyor kazançlar. Örmeğin, kadir gecesinin bin aya karşılık geldiği, cumanın bir haftaya vs. gibi sevap ve mükafat hesapları var oldukça teferruatlı olarak. Yani 85 yıl (yaklaşık 1000 ay ediyor) boyunca yapılan ibadete karşılık kadir gecesi yapılacak ibadet... Fena bir fikir değil.
 
Ama yanlış anlaşılmasın. İyilikten söz edilmiyor. İbadetten söz ediliyor. Dikkat edin.
 
Çapulculuğun alemi yok.
 
***
 
Dünya böylesine güzel olur muydu yine,
Diplomasını çerçeveleyip para kazanmak derdine düşseydi Dr. Che,
Yüreğini dağlara asmak yerine.”
 
...ve
 
"O iyi insanlar, o güzel atlara bindiler. Çekip gittiler..."
 
Yine gelirler.
 
Yine...
Av. Abdurrahman BAYRAMOĞLU | Tüm Yazıları
Hits: 2672