TBMM DE YOLSUZLUK DOSYALARI SAYISI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

~ 13.03.2010, Yeni Yaklaşımlar ~

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol Meclis’te düzenlediği basınla sohbet toplantısında, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik‘in dokunulmazlıklarla ilgili sözlerine yanıt verdi. CHP’nin 22′nci dönemde anamuhalefet partisi olarak Meclis’e girdiğini ve halka ‘dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa’nın 83′ncü maddesini kaldırma’ sözü verdiğini belirterek Türkiye’nin sorununun yolsuzluk ve yoksulluk olduğunu, bunu engellemenin yolunun da milletvekili dokunulmazlığını kaldırmak olduğunu söyledi.

CHP’nin bütün ısrarına rağmen AKP’nin ‘yalan‘ söylediğini ve dokunulmazlıklarla ilgili sözünü unuttuğunu savunan Anadol, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in CHP’li milletvekillerinin dokunulmazlık dosyalarında yer alan suçlarına ilişkin sözlerine rakamlarla yanıt verdi. Elindeki bilgilere göre, Meclis’te 587 dokunulmazlık dosyası olduğunu, AKP’den 77, CHP’den 30, BDP’den 20 milletvekili ile bir bağımsız milletvekiline ait olmak üzere toplam 141 milletvekili hakkında 664 suç isnadı bulunduğunu ifade eden Anadol AKP’li 5 milletvekili hakkında Siyasi Partiler Kanunu’na muhalefet nedeniyle dosya bulunduğunu söyledi.CHP’nin 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’na muhalefetten (Baykal’ın Zonguldak’taki konuşması) nedeniyle bir dosya olduğunu kaydeden Anadol, kapatılan DTP’nin 29, BDP’nin de 2 dosyası olduğunu söyledi.

Anadol’un verdiği rakamlara göre, dokunulmazlık dosyaları içinde AKP’lilere ait 10 ihaleye fesat karıştırmak, 34 görevi kötüye kullanmak, 29 hakaret, 9 zimmet, kalpazanlık, dolandırıcılık, sahtecilik suçu bulunuyor. CHP’liler hakkında ise 1 ihaleye fesat karıştırmak, 5 görevi kötüye kullanmak, 18 hakaret suçu yer alıyor. Yine MHP’lilere ait dokunulmazlık dosyalarından da 1′i ihaleye fesat karıştırmak,3′ü görevi kötüye kullanmak 5′i hakaret ve 4′ü zimmet, dolandırıcılık, sahtecilik suçlarını içeriyor. BDP’li milletvekilleri hakkında ise 29′u kapatılan DTP döneminde 2′si yeni dönemde olmak üzere 31 Siyasi Partiler Kanunu’na muhalefet, 5 görevi kötüye kullanmak, 8 hakaret suçu bulunuyor.

TBMM’de bulunan milletvekili dokunulmazlık dosyaları ile ilgili bilgi veren Burhan Kuzu ise, milletvekillerine ait en son gelen dosyalarla birlikte toplam 587 dokunulmazlık dosyası olduğunu söyledi. Kuzu, dosya dağılımına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Bu dosyaların partilere dağılımı, 19 BDP’li milletvekiline ait 383 dosya, 73 AKP’li milletvekiline ait 120 dosya, 57 dokunulmazlık dosyası CHP’li milletvekillerine ait. 13 MHP’li milletvekiline ait 24 dokunulmazlık dosyası bulunurken, 3 dosya ise bağımsız milletvekillerine ait.”

Seçim Kanunu’na muhalefetten gelen dosya sayısının 68 olduğunu belirten Kuzu, toplantı ve gösteriye muhalefetten gelen dosya sayısının da 37 olduğunu kaydetti.

Suçu ve suçluyu övmekten gelen dosya sayısının 58 olduğunu ifade eden Kuzu, terör örgütü hakkında propaganda yapan dosya sasının ise 190 olduğunu belirtti. Kuzu bu dosyaların tamamının ise BDP’li milletvekillerine ait olduğunu belirtti.

Adalet-Anayasa Karma Komisyonu tarafından 75 dokunulmazlık dosyasının dönem sonuna bırakıldığını anımsatan Kuzu, 76 dokunulmazlık dosyasının ise hazırlık komisyonlarında görüşüldüğü ancak, raporlarının yazılmadığını kaydetti. Kuzu 436 dokunulmazlık dosyasının ise işlem görmek için beklediğini söyledi.

Kuzu, milletvekillerine ait suç oranlarının da iddia edildiği gibi yüksek olmadığını, yolsuzluk ihaleye fesat karıştırma gibi dosyaların toplam sayının 13 olduğunu ifade ederek, “Bu dosyaların suç oranlarına baktığımızda, BDP’lilere ait dosyaları çıkarırsak aslında Meclis’in temiz olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Hits: 22276