Allahın Kuruşları

~ 18.01.2011, Av. Abdurrahman BAYRAMOĞLU ~

Parayı Fenikeliler’in icat ettiğine dair bazı duyumlarım var da, Allah’ın kuruşu olduğunu hiç duymamıştım. Dincilerin ticarete aşırı ilgilerinin nedeni bu olsa gerek. Ya da muhterem cemaatin kısa sürede servet sahibi olmasının…

Aslında Turgut Özal “Ben hesabımı öbür dünyada veririm.” diyerek bu konuda bir ipucu vermişti vaktiyle. Ama biz faniler anlayamamışız.
***
Bazı liberaller “yeter” demeye başladılarsa da, bence yetmez. Daha yapılacak çok iş var memlekette.
Binlerce ucube var, kaldırılacak…
Kapatılacak binlerce tıksırıkhane…
Onlarca dere, kurutulacak…
Yıkılacak yoksul barınakları var kentlerin orta yerlerinde, TOKİ’leyip yutulacak…
Allah Kuruşu’na çevrilecek milyonlarca hektar orman arazisi…
Kese kese Allah Kuruşu harcayıp kendilerine stadyum bahşeden padişaha saygıda kusur eden binlerce provokatör var, iki yüz kamerayla kimlikleri tespit edilip dilleri koparılacak…
Yetmez ama…
***
Ahmet Altan, kendisine dava açan Başbakan’a dava dolayısıyla kırgın olmadığını, ancak “ileri demokrasi” yolundan döndüğü için çok kızdığı olduğunu yazmış köşesinde.
Bülent Ecevit “dine saygılı laiklik” kavramını üretmişti. Bizim liberaller demokrasi literatürüne “dine saygılı ileri demokrasi” kavramını eklediler. Saygı tamam da, demokrasinin nasıl olacağını bilen varsa beri gelsin. Cumhuriyete kurulduğundan beri karşı çıkan ve heykelleri put olarak
adlandıran “açık sözlü” dincilerin düşüncelerine katılmamakla birlikte, düşüncelerini ifade etme haklarını savunuyorum. Ancak “demokratız elhamdulillah” diyerek halkı kandıranların ahrette de yatacak yerleri yok bence.
Sanırım, onlar da bunun bilincindeler ki, ha bre Allah Kuruşuna tahvil ediyorlar her şeyi.
***
Bir Beşiktaş taraftarı olarak, neredeyse Çarşı’yı bile kıskandıracak denli güzel ve Aslantepe’deki ilk gol için Galatasaray taraftarlarını tebrik ediyorum.
Ancak, ilkokuldaki öğrencinin bile ispiyoncu damgası yememek için cama top atan arkadaşının adını müdüre vermediği bir ülkede, Adnan Polat’ın bizzat davet ettiği protestocuları, tüm görüntüleri titizlikle inceleyerek bulacağını ve Başbakan’a teslim edeceğini söylemesinin de “ileri demokrasi” için önemli bir gösterge olduğunu düşünüyorum.
Olayın tüm yüksek zevatı bu denli kızdırması ve Başbakan’ın olayın organize bir eylem olduğunu söylemesi kim ne derse desin umut veren gelişmeler bence. İktidar paranoyası sarmış muhteremleri.
Yetmez ama…

 

Av. Abdurrahman BAYRAMOĞLU | Tüm Yazıları
Hits: 2784