Yargı saygı duyulmayı hak etmeli

~ 06.10.2011, Mehmet Y. YILMAZ ~

DÜN Hürriyet’in sürmanşetinde 1. Balyoz Davası’na bakan mahkeme başkanının tahliye istemlerinin reddi üzerine yazdığı muhalefet şerhini okumuşsunuzdur.

Yargıç “Suç işleyen varsa cezalandırılsın ama adil yargılansın” diyor.
Sadece Balyoz Davası’nda değil, kamuoyunun yakından takip ettiği tüm davalarda sorunumuz da bu zaten.
Savcılar sanıkların lehine olan delilleri toplamıyor, eline geçen bu tür delilleri iddianameye bile koymuyor. Mahkemeler savcılık iddialarını çürüten delilleri dikkate almıyor. Sanıkların kendilerini savunurken söyledikleri de mahkeme heyetlerine belli ki ulaşmıyor bile.
Bu nedenle uzayan tutukluluk durumu da bir cezalandırmaya dönüşüyor.
Bazen şunu düşünüyorum: Acaba mahkeme heyetleri de bu iddianamelerle sanıkların bazılarını mahkûm edemeyeceklerini düşündükleri için mi tutukluluk sürelerinin uzamasına yol veriyor diye!
Kuşkusuz ki Ergenekon Davası da, Balyoz Davası da önemli suçlar ile ilgili ve bu tür suçların cezasız kalması, ülkemizde sağlıklı bir demokrasinin gelişmesinin önündeki engellerden biridir.
Darbe planlayan varsa cezalandırılmalı, buna kuşku yok.
Hükümeti devirmek amacıyla karışıklık yaratmak üzere çeteler kurup insanları öldürenler, topluma korku salmak için planlar ve eylemler yapanlar da cezalandırılmalı.
Ama adil yargılanma hakkını zedeleyen her davranışın önünde sonunda asıl suçluların da cezalandırılmasını engelleyeceği unutulmamalı.
Bu iş kaçınılmaz olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gidecek ve adil yargılanma hakkının çiğnenmesinin ne tür sonuçlar doğuracağını hepimiz biliyoruz.
Bugün yargıya hâkim olan hava, belki geçici siyasal sonuçlar verecek. Ancak suçun cezasız kalma olasılığı ve masum insanların yok yere yıllarca hapiste kalmaları toplumun adalet duygularını da yerle bir edecek.
Biz sıradan vatandaşların yargıdan başka güvenebileceğimiz bir kurum yok, bunun için yargıya saygı duyuyoruz ama yargı da bu saygıyı hak edecek şekilde tarafsız ve objektif olmalı.

 

(Hürriyet)

Mehmet Y. YILMAZ | Tüm Yazıları
Hits: 1497