İnsan hayatıyla kapitalizm arasındaki mücadele... İlaç firmaları bakın neden bir anda kaybetti

~ 06.05.2021, Yeni Yaklaşımlar ~

Biden yönetimi, diğer ülkelerin de koronavirüse karşı geliştirilen aşıların muadillerini üretebilmesi için, patent hakkının gevşetilmesine destek verdiğini açıkladı. İlaç firmalarının hissesi ise ciddi düşüş yaşadı.

Dünya Ticaret Örgütü’ne üye ülkelerin temsilcileri, Güney Afrika ve Hindistan’ın konuyla ilgili önerisini değerlendirmek üzere toplandı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada, koronavirüs aşılarında patent hakkının gevşetilmesi için yapılan öneriye destek verdiklerini açıklamasından kısa bir süre sonra ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai de yazılı bir açıklama yaptı.

Katherine Tai, “Bu küresel bir sağlık krizi. koronavirüs pandemisinin getirdiği olağanüstü koşullar olağanüstü önlemler gerektiriyor” dedi.

Amerika'nın Sesi'nin aktardığına göre, ABD’li yetkili, Biden yönetiminin fikri mülkiyet haklarına güçlü destek verdiği ancak pandeminin sona erdirilmesi adına koronavirüs aşılarında patent hakkının geçici olarak gevşetilmesine destek verdiklerini belirtti.

İLAÇ FİRMALARININ HİSSELERİ DÜŞTÜ

ABD Ticaret Temsilcisi Tai, ”Amerikan halkı için aşı arzı güvence altına alındıkça, yönetim özel sektörle ve olası tüm ortaklarla birlikte çalışarak aşı üretimi ve dağıtımını genişletme çabalarını hızlandıracak” ifadelerini kullandı.

 

Açıklamaların ardından Pfizer, Biontech, Novavax, Moderna gibi ilaç firmalarında şiddetli düşüş yaşandı.

Söz konusu grafik, kapitalizmle insan hayatı arasındaki mücadele olarak yorumlandı.

İşte o grafik:

"ZAMAN ALACAK"

Katherine Tai, ABD’nin Dünya Ticaret Örgütü bünyesinde konuyla ilgili müzakerelere katılacağını belirtti ancak bu görüşmelerin zaman alabileceğini söyledi.

Dünya Ticaret Örgütü’nün bir konuyla ilgili karar alması için bütün üyelerin fikir birliğinde olması gerekiyor.

Dünya Ticaret Örgütü’nün fikri mülkiyet hakkına ilişkin komisyonu bu ay içinde aşı patenti konusunu ele alacak; 8-9 Haziran’da da resmi toplantının yapılması bekleniyor.

Dünya Ticaret Örgütü’ne üye 164 üye devletin temsilcileri Cenevre’de iki gündür devam eden toplantıda, Güney Afrika ve Hindistan’ın Ekim ayında gündeme getirdiği öneriyi görüşüyor.

İki ülke, koronavirüse karşı aşı geliştiren ilaç firmalarının aşılar üzerindeki patent hakkını geçici olarak kaldırmasını ve bu sayede ülkelerin aşıların muadillerini üretmelerine olanak sağlanmasını teklif etmişti.

Öneriye destek verenler bu adımın gelişmekte olan ülkelerin aşı üretimini hızlandıracağını savunuyor. Ancak ilaç firmaları ise aşılarda fikri mülkiyet hakkının gevşetilmesinin sağlık teknolojisinde yeni buluşlara zarar vereceği görüşünde.

"PAYLAŞMAYA ZORLAMALI"

Aşı kampanyası yürüten grupların koalisyonu Halkın Aşı İttifakı'nın yaptığı yeni ankete göre, G7 ülkelerinde halkın büyük çoğunluğu, devletlerin ilaç şirketlerinin aşı formüllerini ve teknolojilerini paylaşmalarını sağlaması gerektiğini düşünüyor.

Uluslararası Af Örgütü’nün de internet sitesinden açıkladığı Halkın Aşı İttifakı'nın analizine göre, G7 ülkelerinde halkın ortalama yüzde 70’i, devletin aşılarla ilgili teknik bilgilerin paylaşılmasını sağlamasını istiyor.

Devlet müdahalesine desteğin en yüksek olduğu ülke, katılımcıların yüzde 82’sinin olumlu yanıt verdiği İtalya. Ankete göre İtalya'yı yüzde 76 ile Kanada takip ediyor.

Odatv.com

Hits: 6919