İbrahim Karagül: Cumhuriyet bir geçiş süreciydi, parantezi kapatıyoruz

~ 11.11.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Aydınlanma ve Cumhuriyet düşmanı dinci gericiler, Türkiye'nin en büyük modernleşme hamlesine kinle saldırmayı sürdürüyor.

Dinci gericiliğin on yıllardır sinsice ve "demokratik" gerekçelerin ardına saklanarak sürdürdüğü aydınlanma, modernleşme ve cumhuriyet düşmanlığı artık açıkça ilan edilmeye başlandı. AKP iktidarı çevresinde birleşen mezhepçi faşizan güçler, "Cumhuriyet parantezini kapatacaklarını" ve "yeni bir rejim kuracaklarını" açıkça yazmaya yöneldi..  

Dinci Yeni Şafak Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, bugünkü köşe yazısında bu tutumu açıkça ifade etti. Karagül bu günkü yazısında, "Cumhuriyet bir geçiş südeciydi, bu parantezi kapatıyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü 10 Kasım Atatürk'ü anma töreni sırasında söylediği,"Rejim endişelerini gündemimizden çıkarmalıyız" şeklindeki sözlerinin ardından bu çıkış dikkati çekti. 

Karagül'ün, "Büyük oyuncu geri dönüyor.." başlıklı yazısı "gerçek niyetin ortaya konulması" diye yorumlandı. Bilindiği gibi AKP 13 yıllık iktidar dönemde her hamlesinden önce yandaş kalemlere böyle çıkışlar yaptırarak tepkileri ölçüyor ve takınacağı tutumu ona göre belirliyor. 

"DEFTERİNİ DÜRÜYORUZ"

Bu günkü yazısında, "Haziran seçimleriyle başlayan belirsizlik dönemi 1 Kasım'da sona erdi" diyen Karagül, "Cumhuriyet geçiş süreci, yeni bir tarih başlıyor. 20. yüzyıl bizim için dondurulmuş bir tarihti ve buzlar çözüldü" dedi.

Karagül'ün yazısının ilgili bölümleri şöyle:

"Sadece siyasilerimize değil, sadece ekonomi kurmaylarımıza ya da dışişleri kadrolarımıza değil, medyasından sivil toplum kuruluşlarına, entelektüellerinden dini önderlerine ama en çok da bu siyasi aklın öncülerine tarihsel bir sorumluluk düşmektedir.

"Haçlı Savaşları Anadolu Selçuklu devleti, Moğol İstilası Osmanlı, Birinci Dünya Savaşı Cumhuriyet… Devam eden süreç.. 20. yüzyıl bizim için dondurulmuş bir tarihti ve buzlar çözüldü. Cumhuriyet bir geçiş süreciydi. Yeni sıçramağa ramak kala bu kadar büyük saldırıların bize yönelmesi yüzyılların hesabıdır.

"İşte şimdi biz bu hesabı yapanların defterini duruyoruz, yirminci yüzyıl parantezini kapatıyoruz.

"Yeni bir tarih başlıyor. Büyük oyuncu geri döndü. Tarih değiştirecek bu iradeye sahip çıkmak boynumuzun borcudur…"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://abcgazetesi.com/ibrahim-karagul-cumhuriyet-bir-gecis-sureciydi-parantezi-kapatiyoruz-2065.html

Hits: 1057