Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında yakalama kararı

~ 19.10.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hakkında, bir televizyon programında söylediği PKK'yla ilgili sözleri nedeniyle yakalama kararı çıkarıldı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı CNN Türk'te Ahmet Hakan’ın Tarafsız Bölge programında “Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, toplumda çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir” diyen Elçi için soruşturma başlatmıştı.

Başsavcıvekili İdris Kurt’un resen başlattığı soruşturmada "terör örgütü propagandası yaptığı" gerekçesiyle Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği Elçi için yakalama kararı çıkardı.

Tahir Elçi Radikal gazetesine “Yargı bir fikir tartışmasında MHP’nin yanında saf tutmuştur. Kamuoyu önünde yapılan bir fikir tartışmasında MHP’nin ve bana karşı üç gündür yürütülen linç kampanyasında linççilerin safında yer almıştır. Bu da yargının geldiği acı bir durumdur" yorumunu yapmıştı.

Bölge baroları da iki gün önce Diyarbakır’da bir basın açıklaması yaparak Elçi’ye desteklerini açıklamışlardı.

Kararın duyulması üzerine bölge baro başkanlarının acil toplantı yapmak üzere Diyarbakır’a geldiği öğrenildi.

HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken bugün Diyarbakır’da Elçi hakkında başlatılan soruşturmayı eleştirdi, “Diyarbakır, bölge halkı, Türkiye’de demokrasi mücadelesi yürüten halkaların çoğu Tahir Elçi gibi düşünüyor. Herkese ayar verme anlayışından bu ülkenin vazgeçmesi gerekiyor" dedi.


http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/10/151019_elci_karar

Hits: 728