AKP, insan haklarını "Tecavüz edilen kadın doğurmalı" diyen Üstün'e emanet etti

~ 14.09.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

"Tecavüz edilen kadın da doğurmalı" diyen Ayhan Sefer Üstün, AKP'nin yeni İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu.

Geçtiğimi cumartesi günü yapılan kongrede, MKYK ve MYK kadrolarında değişikliğe giden AKP’de dikkat çeken isimlerden biri de Ayhan Sefer Üstün oldu. “Tecavüz edilen kadın da doğurmalı” sözleriyle gündeme gelen ve kürtajı, “Tecavüzcülerin yaptığından çok daha büyük bir dram” olarak tanımlayan Ayhan Sefer Üstün, İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevine getirildi. Ayhen Sefer Üstün özellikle kadın hakkı savunucularının tepkisini çeken şu sözleri söylemişti:

“Tecavüz edilen kadın da doğurmalı. Bosna’da pek çok kadın doğurdu. Anne karnında o bebekler öldürülseydi, tecavüzcülerin yaptığından çok daha büyük bir dram, suç ortaya çıkacaktı.”

Ayhan Sefer Üstün önceki dönemlerde TBMM İnsan Haklarını İzleme Komisyonu Başkanlığı da yapmıştı. Üstün’ün başkanlığı döneminde komisyon Roboski katliamını araştırmış ve bir yılı aşkın sürenin sonunda ‘kasıt bulunmadığı’ yönündeki alt kurul raporunu kabul etmişti.

 

http://haber.sol.org.tr/turkiye/akp-insan-haklarini-tecavuz-edilen-kadin-dogurmali-diyen-ustune-emanet-etti-129633

 

Hits: 755