Ethem Sarısülük'ün katili Ahmet Şahbaz serbest

~ 03.09.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Sendika.org’da yer alan habere göre, yeniden görülecek olan davanın ‘can güvenliği’ gerekçe gösterilerek Aksaray’a nakledilmesine ilişkin Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin kararını kayda giren Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, dava dosyasını Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Ara karara bir alt madde ekleyen mahkeme, Şahbaz’ın tahliyesine karar verdi.


NE OLMUŞTU?

Davanın 3 Eylül 2014’te görülen karar duruşmasında, Şahbaz’a ‘olası kasıt’ ve ‘ağır tahrik’ indirimleri uygulanarak yedi yıl dokuz ay 10 gün hapis cezası verilmişti. Mahkeme bu kararı, savcının 33 yıl dört ay hapis talebinde bulunmasına rağmen almıştı. Yargıtay Başsavcılığı, Şahbaz’ın ‘olası kasıt’ değil ‘kasten adam öldürme’ suçlamasıyla yargılanması gerektiğini belirtip cezayı az bularak bozulmasını istemiş; Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi de yerel mahkemenin kararını usül yönünden bozmuştu.

Ankara Valiliği ise davanın Ankara’da görülmesi durumunda tutuklu olarak yargılanan Şahbaz’ın cezaevinden adliyeye getirilip götürülmesi sırasında saldırıya uğrayabileceği ve ‘kaçırılıp öldürülebileceği‘ gerekçesiyle davanın taşınmasını talep etmişti. Yargıtay 5. Ceza Dairesi de, 7 Eylül’de görülecek duruşmanın Aksaray’a nakledilmesine hükmetmişti.

 

Hits: 1081