Stajyer Avukat: Köle Gibi Çalıştırılıyoruz

~ 02.09.2015, Yeni Yaklaşımlar ~
Bursa Adliyesi'nde, yeni adli yılın başlaması nedeniyle yapılan törene stajyer avukat Deren Özkol'un sitemi damgasını vurdu.

Bursa Barosu Stajyer Avukatlar Temsilcisi Özkol, çeşitli hukuk bürolarında görev yapan 300'e yakın arkadaşının ucuz işçi olarak köle gibi çalıştırıldığını söyledi.

Bursa'da adli yıl açılışı Adliye Sarayı bahçesinde düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Bursa Baro Başkanı Ekrem Demiröz, Atatürk anıtına çelenk koydu. Bursa CHP Milletvekilleri Lale Karabıyık, Orhan Sarıbay, Erkan Aydın, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, hakim, savcılar, avukatların katıldığı törende konuşan Bursa Barosu Stajyer Avukatlar Temsilcisi Deren Özkol'un, "Stajyer avukatlar ucuz işçi olarak köle gibi çalıştırılıyor. Çeşitli hukuk bürolarında 300'e yakın çalışan stajyer avukat arkadaşımız bulunuyor. Stajyer arkadaşlarımıza iyi davranılmasını büyüklerimizden istiyoruz. Yeni adli yıl açılışı hayırlı uğurlu olsun" sitemi damgasını vurdu.

Genç Avukatlar Meclisi Başkanı Türker Sarnık da, "Bağımsız yargının inşa edilmesi ve toplumda adalete olan inancın yeniden sağlanması adına yargı mensuplarının keyficiklerinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, bağımsız yargının olmadığı toplumda adaletsizlikler en üst seviyeye çıkar" dedi.

'HAKKIN, HUKUKUN GEREKLERİNE GÖRE KARAR VERİLMELİ'

Bursa Barosu Başkanı Ekrem Demiröz de, iktidarın taleplerine göre değil, hakkın hukukun gereklerine göre karar veren bir yargı olması gerektiğini vurgulayarak şöyle devam etti:

"Çünkü biliyoruz ki, adalet duygusunu kaybetmiş hiçbir toplumun geleceği yoktur. Bu sorunlara sadece kaygı duymakla, sadece üzülmek ve şikayet etmekle yetinemeyiz. Elbette ki bu uğurda verilecek mücadelenin sonuç yaratması, parlamentoda oluşacak yasalarla mümkündür. Ancak biz, Türkiye'de iyi şeyler olsun isteyen siyasi iradelere destek çıkarsak ve barış, adalet gibi isteklerimizi ısrarla ve yüksek sesle dile getirirsek, inanıyorum ki, inandığımız parlamenter sistemin ve demokratik düzenin oluşumu ve sürekliliğine de katkı sağlamış oluruz. Özellikle, tarafsız, bağımsız ve güvenilir yargıyı inşa konusunda avukatlara büyük görev düşüyor. Ben bugünden sonra hem ülkede barışın sağlandığı, hem de yargıya olan güvenin giderek arttığı bir dönemin ilk adımı olsun diliyorum."

DHA

Adli Yıl Açılışında Konuşan Stajyer Avukat: Köle Gibi Çalıştırılıyoruz

 

http://www.aktifhaber.com/stajyer-avukat-kole-gibi-calistiriliyoruz-1222934h-p2.htm

Hits: 1941