'İzin vermeyeceğiz'

~ 16.08.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tutku Zengin- Ankara

Erdoğan’ın sözlerine CHP, HDP ve ÖDP’den de tepki geldi. Siyasi partiler Erdoğan’ın fiili olan bu durumu itiraz ettiğini söylerken “İzin vermeyeceğiz” vurgusu yaptı. Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da Erdoğan’a tepki gösterdi. Erdoğan’ın sözlerine gelen tepkiler şöyle:

Ayhan Bilgen (HDP Sözcüsü): Hangi Anayasa ile seçildiyse söz konusu ve bağlayıcı olan odur. Onun dışındaki her şey, Erdoğan’ın dilek ve temennilerinden ibarettir. Fiili durum itiraf etmesi de kabullenmesi de bir anayasal suç işlendiğini ortaya koymaktadır.

Cumhurbaşkanı seçim dönemindeki tavırları ve seçimden sonraki söylemleri açıkça siyasi taraf olmayı tercih etmesi de aslında toplum nezdinde kendi konumunu fiilen -fiilen kelimesini galiba burada kullanmak lazım- tartışılır hale getirmiştir. Burada savaş suçları da dahil olmak üzere kendi yetkisini aşması gibi durumlar şüphesiz hukuki süreç için başka mekanizmaları harekete geçirmeyi gerektiriyor.

Veli Ağbaba (CHP Genel Başkan Yardımcısı): Erdoğan’ın yaptığı açıklama bugüne kadar yaptığımız tüm eleştirilerde ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. Bir tek adam yönetimi ile karşı karşıyayız. Fiili bir durum yaratıyor, tüm ülkenin buna uymasını bekliyor. Beğenmediği hiçbir şeyi kabul etmiyor. Kazanamadığı seçimleri bile yok sayıyor. Oturduğu koltukta her hareketi her demeci ile suç işliyor. Son söylediği söz de suçlarına bir yenisini ekledi. Unutulmasın ki Türkiye 7 Haziran günü Erdoğan’ın tek adamlık düşlerine yol vermedi. Cumhurbaşkanı anayasal suç işlemeyi, bunu bilerek ve isteyerek devam ettirmeyi sürdürüyor. Buna izin vermeyeceğiz.

Alper Taş (ÖDP Eş Genel Başkanı): Erdoğan’ın 2023 hedefi kendi başkanlığında İslamcı bir Cumhuriyet. Bir kez daha açıkça ilan etti; Erdoğan kuvvetler ayrılığı değil, kendisinde toplanmış bir kuvvetler birliği istiyor. Bir tür tek adam yönetimi, bir tür diktatörlük inşa etmek istiyor. Erdoğan 12 Eylül rejimi ve anayasasına sırtını dayayarak ilerliyor. Ama o bile yeterli gelmiyor. Yetkisiz, sorumsuz, keyfekeder bir yönetim anlayışını zaten egemen kılmış vaziyette. Bunu da derinleştirerek sürdüreceği anlaşılıyor.
Erdoğan’ın bu hedeflerine karşı mücadele edilmeli, tam tersi 12 Eylül Anayasası’nın cumhurbaşkanına verdiği tüm yetkiler geri alınmalıdır.

Ömer Faruk Eminağaoğlu (Eski YARSAV Başkanı): Erdoğan’ın açıklaması, Anayasa’ya aykırı biçimde fiilen hükümete el koyduğu ve hükümetin görevlerinin kendisi tarafından yerine getirildiği anlamındadır. Erdoğan’ın, yarattığı bu fiili durumun anayasal dayanağa kavuşması isteği, Anayasa değişmeden kendisinin başkan gibi hareket etmesinin de ötesinde, Anayasa’yı askıya aldığı, hükümete görev yaptırmadığı, yani hükümete darbe yaptığı anlamındadır. Bu anayasa dışı ve hukuksuz durumun bir an önce ortadan kaldırılması gerekirken, Erdoğan yaptığı bu darbeye anayasal dayanak yaratma düşüncesini ortaya koymuştur ki, demokratik bir hukuk devletinde bu durum asla kabul edilemez.

 

http://www.birgun.net/haber-detay/izin-vermeyecegiz-86854.html

Hits: 880