Hakimler Metin Özçelik ile Mustafa Başer'in tutuklanmasında yeni skandal

~ 10.08.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve yolsuzluk soruşturmalırını başlatan 62 polis hakkında reddi hâkim taleplerini kabul eden İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi hâkimi Metin Özçelik ve 63 isim hakkında tahliye kararı veren 32. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Mustafa Başer’e yönelik hukuksuz uygulamaların ardı arkası kesilmiyor.

Kamil MAMAN- BUGÜN GAZETESİ

‘KISITLAMA VAR’ DEDİLER


Yetkisiz mahkeme tarafından tutuklanan hakimler hakkındaki soruşturma dosyasında hiçbir usule uyulmadı.  Hakim Mustafa Başer’in avukatı Celal Sis, hakimler hakkındaki dosyanın itiraz değerlendirmesi için bulunduğu Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak haklarındaki suçlamaların içeriklerini bilmediklerini bu nedenle 5 Mayıs 2015 tarihinde dosyadan evraktalep ettiklerini içeren bir dilekçe sundu. Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi bu talebi dosyada kısıtlama kararı var diyerek reddetti.

BAKIRKÖY’DEN DE ALINDI

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi tutuklu hakimler hakkındaki dosyayı ilk tutuklama kararı veren Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Avukat Celal Sis, 7 Mayıs 2015’te bu defa Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne benzer bir dilekçe sunarak dosyadan evrak istedi. Bu talep mahkeme aracılığıyla müfettişliğe ve savcılığa da iletildi. Ancak buradan da dosyada kısıtlama kararı olduğu gerekçesiyle bu talep reddedildi.

KARARDAKİ İLGİNÇ CÜMLE

6. Sulh Ceza Hakimi Fevzi Keleş’in verdiği karara yönelik itirazı değerlendiren 7. Sulh Ceza Hakimliği hukuksuzluğa kılıf bulmaya çalışırken yeni bir skandala imza attı. 7. Sulh Ceza Hakimi İsmail Yavuz, kararında   “Avukatların kısıtlama kararı verilmeden önce başvurmuş olması onlara dosyadan belge verileceği hakkını bahşetmez” şeklinde bir yorumda bulunması hukukçuların tepkisine neden oldu.

ALTI GÜN SONRA KARAR ALDILAR

Tutuklu Hakim Mustafa Başer’in avukatı Celal Sis, kısıtlama kararına itiraz etmek için başvuruda bulunmak istedi. Avukat Celal Sis’in kısıtlama kararı belgesinin peşine düşmesi üzerine 6 gün sonra 11 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul 6.Sulh Ceza Hâkimi Fevzi Keleş dosyaya kısıtlama kararı verdi.

 

http://www.bugun.com.tr/gundem/simdi-de-dosya-oyunu-haberi/1776607

 

Hits: 1172