17 Aralık dosyasını kapatan savcıya sıfırlama hediyesi

~ 29.05.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Türkiye’yi sarsan soruşturmada, üç bakan çocuğu ile Reza Zerrab’ın da aralarında bulunduğu şüpheliler için ‘takipsizlik’ kararı veren savcı Ekrem Aydıner’in sicilini HSYK temizledi.

 

17 -25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarını yürüten savcıları meslekten ihraç eden HSYK, soruşturmayı kapatan savcı Ekrem Aydıner’in ise disiplin cezasını affetti.
 
HSYK Genel Kurulu’nda 27 Mayıs gündemine,  17 Aralık’ı takipsizlik kararı vererek kapatan savcı Ekrem Aydıner’in 5 günlük otel kaçamağının faturasını iş adamına ödettirmesi ile ilgili aldığı kınama cezasının kaldırılması talebini görüştü. Kurul Aydıner’ın ‘kınama’ cezasını oy çokluğu ile kaldırdı. Karala Aydıner’in terfisinin önü açıldı.
 
Aydıner'in daha önce de beraber olduğu belirtilen N.K ile birlikte Tulip City Otel’de 22-27.09.2011 tarihleri arasında 5 gece kaldığı, 916 liralık konaklama ücretini Kadıköy merkezli bir şirketin sahibine ödettirdiği ortaya çıkınca kınama cezası almıştı. 
 
TANRIKULU SORMUŞTU
 

Aydıner’in sicil cezası ile ilgili daha önce Meclis’te soru önergesi veren CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "Sorduğumuz sorunun haklılığı HSYK kararıyla bu şekilde ortaya çıkmıştır. Savcıyla ilgili yeniden inceleme sorucu öngördüğümüz karar çıkmıştır. Bu da iddialarımızın haklılığını bir kez daha ortaya koymuştur. Zira 17 Aralık yolsuzluk soruşturması gibi onca delili bulunan dosya yok sayılıp takipsizlik verilemez" diye konuştu.

MİLLET GAZETESİ

http://gundem.millet.com.tr/hsykdan-o-savciya-sifirlama-hediyesi-haberi/1268092

 

Hits: 953