TBB'nin 33. Olağan Mali Genel Kurulu

~ 16.05.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, "Adalet mekanizmasına yaşanan güvendeki büyük düşüş ve siyasi atmosferin hiç olmadığı kadar kutuplaşması avukatları sistemin aksaklığının mağduru yapmaktadır" dedi.

TBB'nin 33. Olağan Mali Genel Kurul toplantısı Van'da başladı. Edremit ilçesindeki bir otelde yapılan toplantıda konuşan Feyzioğlu, avukat meslektaşlarının darp edildiğini, saldırıya uğradığını, fiili saldırılara maruz kaldıklarını, özel güvenlik görevlileri tarafından hastanelik edildiklerini söyledi.

Türkiye'de örgütlü gücü bulunan ve haklarının peşinde koşan avukatların birçok sorunla karşılaştığını belirten Feyzioğlu, şöyle konuştu:

"Bir ülkede avukatların başına bunlar geliyorsa avukat olmayanların başına nelerin geldiğini artık tahmin bile edemiyoruz. Bu saldırılara karşı barolarımız omuz omuza mücadele etmektedir. Adalet mekanizmasına yaşanan güvendeki büyük düşüş ve siyasi atmosferin hiç olmadığı kadar kutuplaşması, avukatları sistemin aksaklığının mağduru yapmaktadır. Barolarımız her meslektaşımızın başında bir polis bulunmasını sağlayamaz ama esasa müessir olan çözüm, kuşkusuz adalet mekanizmasını adalet dağıtır hale getirmek ve toplumdaki keskin dili sona erdirmek olmalıdır."

Konuşmasında hakkında dava açılan baro başkanlarının dava tarihlerini anons eden ve hepsini takip edeceklerini anlatan Feyzioğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"77 milyon yurttaşımız insan hakları ve katılımcı çoğulcu demokrasinin sağladığı eşit vatandaşlık paydasında zulmün her türlüsünden arındırılmış güzel ülkemizde bir büyük biz olarak yaşayacak. Bu tarihi kucaklaşmayı sağlayacak olan ortak lisan, şu an sadece biz hukukçuların sahip olduğu lisandır. Bu lisan, hak, hukuk, adalet ve demokrasinin evrenselleşmiş ilkeleri ve hukukun üstünlüğüdür. Türkiye'nin her yerinde aynı insan hakkı için mücadele etme kararlılığı içindeyiz. TBB, hiç bu kadar önemli bir tarihi sorumluluğun altına girmemişti. Bu tarihi sorumluluğu el birliğiyle götürmekten onur duyuyorum."

Törende protesto

Konuşmaların ardından önceki dönemlerde TBB'nin organlarında görev yapan avukatlara plaket verildi.

Bu sırada kendisine plaket verilen Ankara Barosu Saymanı Mahmut Karatekin, plaketini aldıktan sonra, yaptığı konuşmada, "Baroların seçimlerine karışmayan, barolar arasında ayrım yapmayan, odasının bulunduğu katı güvenlik çemberi içine almayan, siyasi ikbal yerine mesleğin ve meslektaşların sorunlarıyla ilgilenen bir barolar birliği başkanı özlüyorum. Bu düşüncelerle bu plaketi kabul etmem kişiliğime, meslek etiğime inandığım değerlere aykırı olacaktır. Bu nedenle bu plaketi Sayın Barolar Birliği Başkanına aynen iade ediyorum. Saygılar sunuyorum" diyerek, kendisine verilen plaketi yönetim kurulu üyelerinin bulunduğu masaya bırakıp kürsüden indi.

Karatekin, oturduğu sırada bazı meslektaşları tarafından alkışlarla desteklendi.

TBB 33. Olağan Mali Genel Kurulu diğer gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam etti.

Kurula Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya, CHP eski genel sekreteri Önder Sav, tüm illerin baro başkanları ve delegeler katıldı.

Kaynak : AA

Hits: 1140