Av. Umut Kılıç'ın Eşi Stj Avukat Zülal Kılıç'tan Basın Açıklaması

~ 28.04.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Girdiği hakim adaylığı mülakatında yaşanan tartışma sonrasında tutuklanan Av. Umut Kılıç’ın durumunu ve bir an önce tahliyesinin sağlanması için izlenecek hukuki yolları görüşmek üzere Türkiye Barolar Birliği, tüm baro başkanlarını olağanüstü toplantıya çağırdı.

Bugün (28.04.2015) gerçekleşecek toplantı öncesinde Av. Umut Kılıç’ın eşi Stj. Av. Zülal Kılıç, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu’nu makamında ziyaret ederek, yapılacak çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu.

 

HAKİM ADAYLIĞI MÜLAKATINDA YAŞANAN TARTIŞMA SONRASI TUTUKLANAN AV. UMUT KILIÇ’IN EŞİ STJ. AV. ZÜLAL KILIÇ TARAFINDAN YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI

 

 

         Av. Umut Kılıç, benim hem eşim hem de değerli bir meslektaşımdır. Yaşanılan bu üzücü olay nedeniyle oldukça yıpranmış durumdayım. Olaydan sonra medyada yer alan bir takım asılsız, yakıştırma haber ve yorumlar üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirmek ve bundan böyle yazılabilecek gerçek dışı ve dayanaksız ithamların önüne geçebilmek için bu açıklamayı yapmak zorunluluğu duyuyorum: 

GECESİNİ GÜNDÜZÜNE KATTI  

 

Eşim Av. Umut KILIÇ geçen yıl girdiği adli yargı hakimliği yazılı sınavını kazanmış ancak sözlü mülakatta elenmiştir. Sınavı kazanabilmek için gecesini gündüzüne katan ve var gücüyle çalışan eşim tüm umutlarını bu sınava bağlamıştır. Hiç beklemediği bir sonuçla karşılaşınca tam bir hayal kırıklığına uğramıştır. 

         Bu olaydan sonra eşim ağır bir sarsıntı yaşamış ve psikolojik olarak çökmüştür. Mülakatta elenmesi üzerine avukatlığa devam eden eşim, bu kez de ekonomik güçlükler yaşamaya başlamıştır. Eşim tüm bu olumsuzluklara rağmen şansını bir kez daha denemek için sınava girmiş, yazılı sınavı bir kez daha kazanmış ancak mülakatı geçip geçemeyeceği sorunu aklını meşgul etmeye başlamıştır.  

KİMSEYE HAKARET KASTI YOKTU 

Nitekim 21.04.2015 tarihindeki mülakata, yaşadığı tüm bu olumsuz hadiselerin etkisi altında girmiştir. Eşim Av. Umut KILIÇ mülakat sırasında ruh halini ve yaşadığı haksızlığı anlatmak istemiş ancak kendisi dinlenmek istenmemiştir. Konuşmaya devam etmek istemesi üzerine salona polis çağrılmış ve polis nezaretinde dışarı çıkarılırken söylemek istemediği ve tasarlamadığı birkaç olumsuz söz sarf etmiştir. Kimseye bir hakaret kastı yoktur.  Eleştiri konusundaki üslubu her zaman hukuki bir dil ve saygı çerçevesi içinde olan eşim, kurul üyelerinin önünde bulunmanın ve kendisini hızlıca ifade etmek zorunda olmanın verdiği panik ve heyecanla düşüncelerini doğru sözcüklere dökememiştir.  

Eşim Av. Umut KILIÇ’ın asıl maksadının, yaşadığı üzüntü ve hayal kırıklığını anlatmak ve buna neden olan sınav ve mülakat sistemini eleştirmek olduğunu düşünüyorum.   

 

Konuşmalarının hakaret oluşturup oluşturmadığı yargılamadan sonra anlaşılacak olmakla birlikte bırakın böyle bir platformda, hiçbir yer ve zamanda ne siyasilere ne de özellikle Cumhurbaşkanına kötü söz söyleyip hakaret edecek karakterde bir insan da değildir.  

BAĞLI OLDUĞUMUZ TEK ÖRGÜT AFYON BAROSU VE TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’DİR 

        Bu olay nedeniyle eşime herhangi bir ayrıcalık tanınmasını talep etmiyorum. Ancak, avukat ya da herhangi bir vatandaş dahi olsa tutukluluk, isnad olunan fiil ile orantılı olmayan oldukça ağır bir tedbirdir. Eşimin tutukluluğunun devam ettirilmesi durumda bu olayı farklı yönlere çekerek, asıl amacını göz ardı etmek isteyen kesimlerin de önünün açılmış olacağı endişesini taşıyorum.        

 

Eşimin hiçbir topluluk, grup, camia ve örgütle bir bağlantısı bulunmamaktadır. Eşimin ve benim bağlı olduğumuz tek örgüt meslek örgütü olan Afyonkarahisar Barosu ve Türkiye Barolar Birliği’dir.  

Bu çerçevede, eşim hakkındaki siyasi, ideolojik ve dini örgüt bağlantısı ithamlarını da şiddetle reddediyorum. Ayrıca bu haber ve yorumlara karşı gerekli tüm yasal haklarımı kullanacağımın da bilinmesini isterim. 

Eşim üzerinden herhangi bir manipülasyon yapılmasını, bu konunun asıl amacından başka yerlere çekilmesini ve eşimin herhangi bir amaca alet edilmesini istemiyorum. Bu konuda elimden geleni yapacağım. Eşi olarak oldukça metanetli ve sakin davranıyor ancak bir an önce de adaletin yerini bulup tutukluluğun kaldırılmasını bekliyorum. 

         Eşim, Baro Başkanımız Av. Turgay Şahin’e vekaletname vermiş ve bundan sonraki sürecin Baro Başkanımız ve eşi olarak benim gözetimimizde yürütülmesini ve adına yapılacak her türlü girişim, işlem ve eylemin bilgimiz ve olurumuz dahilinde yapılmasını istemiştir. 

 Bu sürecin başından beri bizlerin yanında yer alan ve fedakarca yardımda bulanan herkese, başta TBB’ne ve TBB Başkanımız Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’na, Afyonkarahisar Barosu ve Baro Başkanı Av. Turgay Şahin’e, Ankara Barosu’na ve Ankara Baro Başkanı Av. Hakan Canduran’a ve diğer tüm Barolarımız ve Baro Başkanlarımıza ve meslektaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum. 

TBB’nin, baroların ve meslektaşlarımızın yanımızda olması bize onur ve güç vermektedir. Bu süreç devam ettiği müddetçe de Türkiye Barolar Birliğinin ve tüm Barolarımızın her türlü hukuki yardım ve desteklerinin devam etmesini temenni ediyorum. 

Stj. Av. ZÜLAL KILIÇ

 

Yeni Yaklaşımlar


Hits: 1311