YARSAV: Yargı bağımsızlığı size bir şey ifade ediyor mu?

~ 15.04.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Adliyelerde avukatların aranmasıyla ilgili bir açıklama daha yapan YARSAV, "Aranmaya hazırız diyenler, aramayı tarama diye yutturmaya çalışanlar, x-ray cihazları alıp adliyeye hibe edenler! Yargının bağımsızlığı, yargıç güvencesi, savunma makamının dokunulmazlığı gibi evrensel ilkeler sizin için bir anlam ifade ediyor mu" dedi.

YARSAV’ın Twitter’dan yaptığı açıklamada şunlar söylendi:

 

Yargı bağımsızlığı, savunma dokunulmazlığı ilkeleri çerçevesinde yargının eşit paydaşları avukat, hakim savcı adliye girişlerinde aranamaz.

İşyerimiz olan ve adil bir yargılama yapılabilmesi amacıyla güvenliği sağlanan adliye binalarında, adil bir yargılama yapılabilmesi için, bağımsız ve yürütmenin müdahalesine kapalı olması gereken hakim, savcı ve avukatların aranmaması ayrıcalık değil güvencedir.

Adliyelerin güvenliği; yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesi ile savunma makamının dokunulmazlığını sağlamaya yönelik bir araçtır. Bu nedenle güvenliği sağlama adına, yargı bağımsızlığına, savunma dokunulmazlığına vesaygınlığa gölge düşürecek uygulamalar kabul edilemez.

Bu üç meslek grubu da güven mesleğidir. İçinde adil bir yargılama yapıldığına güven duyulmayan adliyelerin güvenliği bir anlam ifade etmez.

Devlet yargı mensuplarına güvenmiyorsa güvenebileceği hiçbir kurum, organ kalmamış demektir. Bu da hukuk devletinin iflası anlamına gelir.

ARANMAYA HAZIRIZ DİYENLER…

Aranmaya hazırız diyenler, aramayı tarama diye yutturmaya çalışanlar, x-ray cihazları alıp adliyeye hibe edenler!

Yargının bağımsızlığı, yargıç güvencesi, savunma makamının dokunulmazlığı gibi evrensel ilkeler sizin için bir anlam ifade ediyor mu?

Herkes aransın olay kapansın diyenler! Sefalette mi yoksa evrensel hukuk ilkeleri ışığında, mesleğe yaraşır bir konumda eşitlik mi?

Bizler adil yargılamanın güvencesi olan bağımsızlığımızı ve insanı merkeze alan anlayışımızı, hem siyasi iktidara, hem yargı iktidarına hem de sorunun özünü anlamayan meslek örgütlerine karşı savunmaya devam edeceğiz ve asıl tartışılması gerekenlerin avukat ya da hakim savcı cübbesi ile örtülmesine izin vermeyeceğiz

 

 

http://haber.sol.org.tr/turkiye/yarsav-yargi-bagimsizligi-size-bir-sey-ifade-ediyor-mu-113505

 

 

 

Hits: 1071