Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ümit Kocasakal'a; Ey Baro Başkanı

~ 08.04.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Ak Saray’ında bir kez daha muhtarları ağırladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çağlayan Adliyesi'nde avukatların hukuka aykırı aranmalarına karşı çıktığı için Baro Başkanı Ümit Kocasakal'a sert sözlerle yüklendi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

- Eyyy baro başkanı sen de teröristlerle görüştün hangi neticeyi aldın? Hani sözün çok dinleniyordu. Bu terörist bu olayın faillerinin terörist olduğunu göreceksin.  

-Sen de bulunduğun makam sebebiyle gazetelere ilan vermekle kimseyi ürkütemezsin. O hareketler eski Türkiye'deydi. Sen ayrıca tüm avukatları temsil etmiyorsun. Yargı olayının üçte birinin bir bölümünü temsil ediyorsun. 'Yargı adına konuşuyorum' havasına girme.

-Teröriste terörist diyemeyen de teröristtir.

-Güvenlik güçlerini tebrik ediyorum. Onlar gerekenleri yaptılar. Savcımızı 8 saat koli bandıyla bağlayıp alıkoyuyorlar... Hiçbir netice alınamadı. Bunların bağlı oldukları yerler var. Çeşitli meslek odalarının da bu tavır içerisinde olduklarını görüyoruz. Hiçkimsenin sıfatı terör destekçisi olduğunu ortadan kaldıramaz. 

-Onları destekleyenlerin de sıfatı aynıdır: Terörist...

- 'Adliye saraylarına giren tüm insanlar, avukatlar da dahil hepsi aranmalıdır' dedim. Vakanın olduğu günde adalet sarayına girerek 'Bizi arayamazsınız' türü ifadeler kullanmaya başladılar. Bağlı oldukları baro ve barolar da 'Asla buna müsaade etmeyeceğiz' dedi. 'Yargının susturulması' dediler. Çok açık söylüyorum evet herkes aranacak, aranmalıdır. 

-Bir duruş sergilemek için o gün siyasiler camiide saf tutmak gerekmezmiydi.. Niye gelmediler, hayati bir şeyleri mi vardı.

-Artık yasama, yürütme ve yargının da üzerine düşeni yapması gerektiğine inanıyorum.

-Bunu aşarız, neyle Başkanlık sistemiyle...Türkiye'nin bugüne kadar elde ettiği tüm kazanımlar geçen 30 yılın devamıdır.Yeni Türkiye bu temeller üzerinde yükselmektedir. Birlerinin tüyleri diken diken oluyor. Neden ya? 10 yılda bir bu ülkede ihtilaller oluyordu. 

-Türkiye'ye mahsus başkanlık sistemi olmazmı?, neden olmasın? Seçimi yapacak olan millet değil mi? Millet. Buna karşı çıkanlar milli iradeyle karşılaşmaktan korkuyorlar. Yıllarca gizli iktidarlığını sürdürenler bu eylemleri biteceği için korkuyorlar.<
Erdoğan: Ey Baro başkanı ikna etseydin ya paylaşan: cumhuriyet>

 

 

Cumhuriyet

 

Hits: 901