Yargıtay, bankaların şirketlerden aldığı masraflar hakkında emsal bir karar verdi.

~ 17.03.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Daha önceden Tüketiciden alınan, dosya masrafları ve komisyonların iadesi şimdede şirketler için geçerli oldu , bunun için Yargıtayın  verdiği emsal kararla şirketlerin bankalara son 10 yılda ödediği masrafları ticari temerrüt faiziyle geri alabilecek. 

Bir şirketin Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dava açtması sonucu. Davacı şirket bankanın, operasyon masrafı, tahsis masrafı, teslim masrafı, mesaj gönderme komisyonu, komisyon ücreti, devre sonu operasyon ve bankacılık hizmet masrafı, operasyon komisyon masrafı gibi isimler altında haksız ödemeler tahsil ettiğini belirterek, bu tutarların geri ödenmesini talep etti. Bankanın avukatı davanın reddini istedi. Yargıtayın  verdiği karar da yerel mahkeme ile aynı doğrultuda oldu. Toplamda 10.000 TL’yi bulan masrafların ticari temerrüt faizi ile birlikte şirkete ödenmesine karar verildi. 

Yargıtay’ın  Bu kararı emsal niteliği taşıyor. Şirketler, bankalara ödedikleri masraflar ile ilgili dava açarak bu bedelleri ticari temerrüt faiziyle birlikte geri alabilir.


 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.aktifihale.com/haberler.php?oku=103

Hits: 921