Danıştay'dan hakim ve savcıları üzecek karar!

~ 10.03.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Danıştay, hakim ve savcıları üzecek bir karar imza attı. Malatya Cumhuriyet Savcısı Yılmaz Amil'in havalimanlarındaki VIP hizmetten, hakim ve savcıların da yararlanması talebiyle Danıştay'a yaptığı başvuru reddedildi.

Hukukihaber.net'in ulaştığı karara göre; Havalimanlarında VIP hizmetten, hakim ve savcıların da faydalanmasıyla ilgili birinci sınıf Malatya Cumhuriyet Savcısı Yılmaz Amil, Danıştay'a başvurdu. Danıştay 2010 yılındaki bu başvuruyu Aralık 2014'te oy birliğiyle karara bağladı. Danıştay, talebin, VIP uygulamasının amacının sapmasına, hizmetin aksamasına ve güvenlik sorununa yol açabileceği gerekçesiyle reddine karar verdi. Hakim ve savcılar, Adalet.org üzerinden karara tepki yağdırdı.

Haber: Mehmet Ali AY / Hukukihaber.net


İşte o tepkilerden bazıları;


- Güler misin Ağlar mısın. Neymiş efendim hakim ve cumhuriyet savcıları vip hizmetinden faydalanırsa güvenlik sorunu doğarmış. Bunu söyleyenler de Hukukçu işte

- İllaki kabul edin diyen yok ama makûl ve mantıklı gerekçeler yazsanız da sosyeteye rezil olmasak...

- Nerden baksan tutarsızlık...

- Biz bu hakkı Cumhuriyet Başsavcılarına dahi tanımadık DÜZ Cumhuriyet Savcılarına mı tanıyacağız?

- Kararın sonucu çok önemli değil.. Ama içeriği/gerekçesi vahim.. Meslek adına çok üzücü.. İdarenin takdir yetkisi var denilse idi daha az tahribat yapardı..

- Merak ettim bu kararı verenler yüksek Yargıç olarak V.İ.P. hizmetlerinden yararlanıyorlar mı, yargı mı yoksa bürokrasi kökenliler mi?

- Bir şey haksa/olmalıysa bunu çok kişinin kullanacak olmasının onu hak olmaktan çıkaracağına hükmetmiş yüksek yargı. Bu nasıl hukuk anlayışı hayret doğrusu. Dünyada 7 milyar insan yaşıyor, hepsi birden yaşarsa dünyada açlık olur, o halde bazılarının yaşam haklarını ellerinden alalım gibi bir şey bu. Karar hukuken doğru olabilir ama kimse gerekçenin kabul edilebilir olduğunu savunamaz.

- Davanın dört senede sonuçlanmış olması dikkate değer tek husus...

- İdari yargıda hukukçu olmayan çok hakim var.

- Gerekçe gerçekten de vahim....

- Allah sırattan vip geçmeyi nasip etsin. Yargıya güven yapmışken dip, vip olsan ne olmasan ne. Boşverin anam.

- Gerekcelerin hukukculara ait olmadigini soylesin birisi

- PKK'lılar VIP'ten yararlanıyor mu? Yararlanıyorsa güvenlik sorunu yaratmıyor mu? Onların bile yaratmadığı güvenlik sorununu gariban bir hakim mi yaratacak?

- İyi bir çalışma olmuş , fakültelerde okutulup emsal karar olarak tartışılabilir.

-Danistay in baya baya baya....... idari yönü ağır basmış. Bundan sonra idarenin yerinde olsam her duzenlemede Danistay'in fikrini sorar daha saglam duzenlemeler yapardim  

- Danıştay Tetkik Hakiminin değindiği güvenlik sorunu herhalde hakim ve cumhuriyet savcılarına MKE'nin kampanyası sonucu satılan silahlardan olsa gerek. Hakim ve Cumhuriyet Savcısının VIP'te güvenlik sorunu yaratacağı düşünülüyor, ne yapayım aklıma başka bir şey gelmiyor. Halihazırda bu hizmetten yararlananların bir güvenlik sorunu yaratmayacağı düşünüldüğüne göre sorun bizde. Hakim ve Cumhuriyet Savcılarına güvenilmiyor, hepinizi silahsızlanmaya davet ediyorum değerli meslektaşlar.

İşte o karar;


Hukuki Haber

 
Hits: 963