Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tazminat cezası

~ 06.03.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, heykeltıraş Mehmet Aksoy'un Kars'ta yıktırılan ''İnsanlık Anıtı" eserine "ucube" dediği gerekçesiyle 10 bin lira tazminat ödemesine karar verildi.

''Ucube heykel'' davasında karar açıklandı.

İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmaya, davacı Aksoy'un avukatı Turgut Kazan ve davalı Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız katıldı.

Avukat Kazan, müvekkilinin sanatçı kimliği ve eserlerine ilişkin bilgilerin dosyaya sunulduğunu anlattı. Müvekkilinin dava konusu olaydan üzüntü duyduğunu dile getiren Kazan, davanın kabul edilmesini istedi.

Turgut Kazan, "Davalı, New York'taki 'Özgürlük Heykeli olsa neyse' demektedir. Söz konusu heykel, Süveyş Kanalı'na dikilmek üzere dönemin Osmanlı Padişahı tarafından sipariş edilmiş ve peşinatı ödenmiştir. Daha sonra kanala dikilirse uğursuzluk getireceği düşüncesiyle alımından vazgeçilmiştir. İlerleyen zamanlarda Amerika'da bir heykel düşünülünce götürülüp şu anki yerine dikilmiştir. Benim müvekkilimin davaya konu heykeliyse santim santim kesilmiştir" diye konuştu.

Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız ise "ucube" kelimesinin hakaret değil, eleştiri olduğunu söyledi.

Kelimenin "garip bir şey" anlamında kullanıldığını belirten Ferah, "Türk Dil Kurumu'nun cevap yazısı da dosya arasında mevcuttur. Heykel, usulsüz işlemler nedeniyle idare mahkemesi ve Danıştay'ın, ayrıntıları dosya içerisinde açıklanan kararlarıyla yerinden kaldırılmış ve davanın iadesine hükmedilmiştir. Davalının talimatı ile kaldırıldığı şeklindeki beyanlar gerçek dışıdır. Usulsüz işlemler ve ihaleler nedeniyle Hazine arazisine ait yer üzerine heykelin dikilmesi sebebiyle ilgilileri ceza mahkemesinde yargılanmış ve ceza almışlardır. Davanın reddine karar verilmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Hakim Zarife İlhan, 100 bin lira tazminat talepli davanın kısmen kabulüne karar vererek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 10 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.http://www.ntv.com.tr/turkiye/ucube-davasinda-cumhurbaskani-erdogana-tazminat-cezasi,UaWMZfF1I0Owo2EZeuIJTA

Hits: 961