Sanat Haberleri

~ 09.02.2012, Av. B. Ayşegül TANSEN ~

Yeni Yaklaşımlarda yeni başlayan “Okuru/İzleyeni  haber-dar etme” sürecinde bu köşede sizlere bazı  “Sanat Haberleri”ni aktaracağız, ilginç bulduklarımızı paylaşıp, bazılarını da hatırlatacağız. Bu çerçevede sizlerin de bu köşeye katkı vermesini bekliyoruz. Geçtiğimiz günlerden bazı sanat olayları ile önümüzdeki süreçte yer alacak olan faaliyetlerden bir demet yaptık; aşağıda bilgilerinize sunuyor; bol sanatlı, günler diliyoruz.

 
·                    Önce Müzikle Başlayalım; Bach dinlemek acıları dindiriyor;  
 
BBC’nin 11 Ocak 2012 tarihli haberine göre Uzmanlar, J. S. Bach'ın hastanın dikkatini dağıttığını, böylece acı duygusunun da azaldığını söylüyorlarmış.
Araştırmaya 88 erkek denek katılmış. Araştırma kapsamında ilk grup kulaklık kullanmamış, ikinci gruba dış sesleri engelleyen kulaklıklar verilmiş,  ancak müzik dinletilmemiş, üçüncüsü grup ise hem dış sesleri engelleyen kulaklık kullanmış hem de Bach dinlemiş. Araştırma sonucunda müzik dinletilmeyen ilk iki grubun operasyon sonrası diyastolik kan basıncı yüksek kalmış.
Üçüncü grupta ise herhangi bir artış gözlenmiyor. Müzik dinleyen hastalar ayrıca acılarının da azaldığını da söylemişler
 
·                    İlginç bir ülkede yaşıyoruz. Genellikle heykellere karşı pek sevecen davrandığımız söylenemez ama bakın, Midyat’ a  kimin heykelini dikiyoruz;
 
Midyat’ın Mercimekli Köyü'nde “popun kralı” için bir anıt dikiliyor. Mardin'in Midyat ilçesinde Mıhallemi Dinler Arası Diyalog Derneği, ünlü pop müzik yıldızı Michael Jackson'ın anıtını yapıyor. Jackson'ın gıyabi cenaze namazını kılan ve helva dağıtan ve ölüm yıldönümünde mevlit okutan dernek yöneticileri, anıtı Mercimekli Köyü'nde 14 Şubat Dünya Sevgililer Günü'ne yetiştirmeyi planlıyor. Dernek Başkanı Mehmet Ali Aslan, sponsor bulmaları durumunda anıtın açılış törenine Michael Jackson'ın ailesini de davet edeceklerini söyledi.
 
 
 
 
Açılışı 14 Dünya Sevgililer Günü'nde yapılacak.                                                                                                  
 
·                    “Şiirin Mozart'ı sustu”; Bütün basın yayın organları bu haberi aynı başlıkla
 verdi;
 
Nobel ödüllü Polonyalı şair Wislawa Szymborska, 02.02.2012 günü 88 yaşında Krakau’da hayatını kaybetti.
 
Yıllardır akciğer kanseri ile mücadele eden Szymborska’nın, son günlerine kadar şiir yazdığı belirtiliyor. Wislawa Szymborska, 1996 yılında Nobel edebiyat ödülüne layık görülmüştü. Nobel Komitesi’nin “Şiirin Mozart’ı” olarak nitelendirdiği Szymborska’nın şiirlerini, insanlığa dair gerçekliği tarih çerçevesinde ironik ve hassas bir biçimde aydınlığa kavuşturduğu gerekçesiyle ödüllendirdi. Szymborska, aşk, ölüm ve geçmiş gibi karmaşık konuları, basit objeler ve sıradan resimlerle tasvir etmesiyle tanınıyor.
1923 yılında Polonya’nın batısındaki bir köyde dünyaya gelen Wislawa Szymborska, sekiz yaşında ailesi ile birlikte taşındığı Krakau’dan ayrılmadı. Szymborska, 1939 yılında Naziler Krakau’yu ele geçirdiğinde Yahudilerin toplama kampına gönderilmelerini engellemek için demiryollarında işçi olarak çalışmaya başladı.
'ŞİİR SUSKUNLUKTA DOĞAR'
Çalışırken gizli gizli üniversiteye giden Polonyalı şair Szymborska, savaştan sonra sosyoloji ve edebiyat eğitimi aldı ama üniversiteyi bitiremedi. Szymborska’nın, ilk şiirlerinde sosyalizmin etkisi görülür. Daha sonra sosyalizmden duyduğu hayal kırıklığını dile getirmekten çekinmeyen Szymborska, kamuoyundan uzak yaşamasını seyrek verdiği bir röportajda, “ben kültürel bir kurum değilim. Kendimi sürekli gösteremem. Sabah sekizden akşam ona kadar konuş, konuş, konuş… Susmak için zamana ihtiyacım var. Çünkü şiir suskunlukta doğar” sözleriyle gerekçelendirdi.
Fulya CANŞEN
Ntvmsnbc
 
·                    Boston'da Derviş Zaim toplu gösterimi;
 
Derviş Zaim’in yönetmenliğini yaptığı altı film ABD’nin önde gelen müzelerinden “Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde gösterilecek. Şubat ayının 23-26 tarihleri arasında yapılacak olan gösterimlerde yönetmenin bilinen filmlerinden ‘Tabutta Röveşata’, ‘Filler ve Çimen’, ‘Çamur’, ‘Cenneti Beklerken’, ‘Nokta’,‘Gölgeler ve Suretler’ isimli filmleri seyircileriyle buluşacak. 

Gösterimler sırasında Zaim’in sinemasının tartışılacağı söyleşiler de gerçekleştirilecek. Bu süre içinde Boston’da bulunacak olan Derviş Zaim ayrıca, 1-4 Mart 2012 tarihleri arasında Los Angeles’ta düzenlenecek olan Türk Film Festivali’nin de jüri başkanlığını üstlenecek.
 
 
·                    Sinema Genel Müdürü Mesut Cem Erkul’un, sinemaya verilecek desteklerin
ağırlıklı olarak ‘gişe’ ve ‘aile filmlerine’ yönelik olacağını açıklaması üzerine
sinemacılar bir bildiri yayınladı;
 
Aralarında Semih Kaplanoğlu, Zeki Demirkubuz, Tuncel Kurtiz, Ümit Ünal, Taylan Biraderler gibi birçok ismin bulunduğu 82 sinemacı, ortak bir bildiri yayınlayarak, bakanlığın ağırlıklı olarak ‘gişe’ ve ‘aile filmlerine’ destek vereceği açıklamasına tepki gösterdi.
Kaynak :http://www.ntvmsnbc.com/id/25315811/
 
·                    Çektiği ve çekemediği fotoğraflarıyla Sabahattin Ali / 3 Şubat – 3 Mart
 
“Bir Fotoğraf Camı” sergisinde, Sabahattin Ali’nin yaşamında önemli yeri olan insanlar, gezdiği, gördüğü yerler, görüntülediği fotoğraflar yer alıyor. 
 
.
Başta Ankara olmak üzere 1930’lu yılların Anadolu sokaklarının ve insanlarının yer aldığı bu fotoğraflar, usta yazarın edebi kimliğine de ışık tutuyor. “Bir Fotoğraf Camı” Çektiği ve Çekemediği Fotoğraflarıyla Sabahattin Ali Sergisi, 3 Şubat – 3 Mart tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.
 
3 Şubat – 3 Mart 2012 tarihlerinde görülebilecek sergi kapsamında, 18 Şubat tarihinde ise yazarın kızı Filiz Ali kitaplarını imzalayacak.
 
SERGİ, SERGİ GEZİSİ, SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ TARİHLERİ:
 
“Bir Fotoğraf Camı” Çektiği ve Çekemediği Fotoğraflarıyla Sabahattin Ali sergisi: 3 Şubat – 3 Mart 2012

Sergi gezisi: 18 Şubat 2012, saat: 13.00 – 14.30 

Söyleşi: 18 Şubat 2012, saat: 15.00 – 16.30
Konuşmacılar: Filiz Ali, Sevengül Sönmez

İmza günü (Filiz Ali): 18 Şubat 2012, saat: 17.00 – 18.00
 
Yer: Caddebostan Kültür Merkezi CKM – Sanat Galerisi
Adres: Haldun Taner Sok. No:11
Caddebostan-Kadıköy                                                                       
Tel: 0 216- 3862681
 
 
·                    Bursa Kitap Fuarı 10 yaşında;
 
“Tema”sı 'Bursa’yı Yazmak' olarak belirlenen Bursa Kitap Fuarı’na 230 yayınevi katılacak.Bursa 10. Kitap Fuarı 10-18 Mart tarihleri arasında TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde okurlarla buluşmaya hazırlanıyor.Dokuz gün süresince 65 kültür etkinliği ve imza günlerinde 500 yazar okurlarıyla bir araya gelecek.
 
Bu yıl İstanbul Kitap Fuarı’nın Onur Konuğu olan Hollanda tüm yıla yayılan etkinlikler kapsamında Bursa Kitap Fuarı’na da katılıyor. Hollanda standında Hollanda edebiyatından Türkçeye çevrilen kitaplar yer alacak.
 
Bursa 10. Kitap Fuarı, 10-17 Mart tarihleri arasında 10.00-19.30, kapanış günü olan 18 Mart tarihinde ise 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Fuara giriş ücretsiz.
 
·                    Sinema sanatçısı Tarık Akan, Türkiye-Almanya Film Festivali'nde ''Onur Ödülü''    
Alacak;
 
17. Türkiye-Almanya Film Festivali, 1-11 Mart tarihleri arasında Nürnberg'de düzenlenecek. Şubat ayının ilk haftasında açıklanacak programın doruk noktalarından birini oluşturan ''Onur Konuğu'' da belirlendi.
 
Festivalin bu yılki ''Onur Ödülü'', Türkiye'de sinema sanatının gelişimine ve uluslararası alanda tanınmasına yaptığı kalıcı katkılarından dolayı Tarık Akan'a verilecek.
 
Tarık Akan, ''Onur Ödülü''nü, festivalin 1 Mart'ta Tafelhalle'de yapılacak açılış töreninde alacak. Festival kapsamında filmlerinden bir seçki de sunulacak olan sanatçı, 2 Mart'ta düzenlenecek bir söyleşide de sinemaseverle buluşacak.
 
Kaynak : AA
 
·                    40. İstanbul Müzik Festivali, Hélène Grimaud’dan Anne-Sophie Mutter’e,
Miloš’tan Gidon Kremer’e, Viyana-Berlin Oda Orkestrası’ndan Varşova Filarmoni Korosu’na, klasik müziğin birçok yıldızını İstanbul’da ağırlıyor
İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) ilk festivali olan İstanbul Müzik Festivali, 2012’de 40. yılını kutluyor. Bugüne kadar 3 bine yakın gösteriyle, Türkiye'den ve yurt dışından 40 bini aşkın sanatçıyı ağırlayan İstanbul Müzik Festivali’nin 40. yılına özel hazırlanan programı,Festival sponsorlugunu 2006 yilindan beri Borusan Holding’in üstlendigi 40. Istanbul Müzik Festivali, 31 Mayis–29 Haziran tarihleri arasinda 750’nin üzerinde yerli ve yabanci sanatçiyi Istanbul’da agirlayarak klasik müzikseverlere yine dopdolu bir Haziran ayi yasatacak.
Programı bu linkden öğrenebilirsiniz: http://www.ntvmsnbc.com/id/25316372/

 

Av. B. Ayşegül TANSEN | Tüm Yazıları
Hits: 12408