İstanbul'un 16 ilçesinde çok sayıda avukat gözaltına alındı

~ 16.03.2016, Yeni Yaklaşımlar ~

ELÇİN YILDIRAL

İstanbul'da aralarında Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) avukartlarının da bulunduğu çok sayıda avukat evlerine baskın düzenlenerek gözaltına alındı.

İstanbul'da, Terörle Mücadele Şubesi polisleri, özel harekat ve çevik kuvvet, polis helikopterinin de desteğiyle 16 ilçede ÖHD'li avukatların da aralarında bulunduğu adreslere ev baskını düzenlendi. Bağcılar, Beyoğlu ve Maltepe'nin de aralarında bulunduğu 16 ilçede çok sayıda avukat gözaltına alındı.

Sabah erken saatlerde Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda eve baskın düzenlendi. Avukatların evlerinde aramalar sürüyor. Evlerinde arama yapılan ismi öğrenilen avukatlar şöyle: Hüseyin Boğatekin, İrfan Arasan, Adem Çalışçı, Ayşe Acinikli, Ayşe Başar, Şefik Çelik, Tamer Doğan, Ramazan Demir.

Ev aramalarına tanıklık eden avukatlar, gözaltına alınan avukatlardan kan, tükürüt ve kıl örneği alınması için izin alındığını, gözaltındakilerin ise 'bu örneklerin alınmasına izin vermeyeceğiz' dediklerini aktardı.

istanbul-un-16-ilcesinde-cok-sayida-avukat-gozaltina-alindi-121124-1.

Soruşturmada gizlilik kararı var.

Edinilen bilgiye göre, avukatlar, 2014'te açılan bir soruşturma kapsamında örgüt üyeliğinden gözaltına alındı. Operasyon dün İstanbul 6. Sulh Ceza mahkemesinin arama kararına dayandırılarak yapılıyor. Suçlama ise arama kararında belirtilmiyor.

Avukat Tamer Doğan'ın evinde arama yapan polislerin evden bilgisayar ve hard disk dışında baret ve gaz maskesi de aldığı bildirildi.

istanbul-un-16-ilcesinde-cok-sayida-avukat-gozaltina-alindi-121125-1.

Aramaya eşlik eden ÇHD'li avukatlardan Bülent Şimşek, "Suçlamanın ne olduğunu arama sonlanana kadar bilmiyorduk. Buna aramada yer alan savcı da dahil. Arama sonlanınca örgüt üyeliğinden arama yaptıklarını söylediler" dedi.

ÖHD, baskın ve gözaltıları Twitter hesabından duyurdu.

istanbul-da-16-ilcesinde-cok-sayida-avukat-gozaltina-alindi-121102-1.

 

birgün

 

Hits: 1451