Adana Baro Başkanı'na saldırı

~ 16.03.2016, Yeni Yaklaşımlar ~

Ankara'daki terör saldırısı protesto edilirken Adana Baro Başkanı Av.Mengücek Gazi Çıtırık, polisin gazlı müdahalesiyle hastaneye kaldırıldı.  Olay, Adana Büyükşehir Belediyesi önünde yaşandı.  

Adana'da  sivil toplum kuruluşları, Ankara'daki bombalı saldırıyı protesto için toplandı. Atatürk Parkı'na yürüyüşe güvenlik görevlileri izin vermedi.  CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş in de destek verdiği eylemde yürüyüş yapmak için direnen insanlara polis gazlı müdahalede bulundu. Birçok avukatın da katıldığı eylemde,  çok sayıda insan gözlerine sıkılan gazdan rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Çevredeki hastanede tedavi altına alınan Adana Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık'ın sağlık durumu iyi.

Adana Baro Başkanı Av.Mengücek Gazi Çıtırık, yaptığı açıklamada, siyasi iktidarın muhalif seslere tahammül edemediğini , il valisi, emniyet müdürü'nü istifaya davet etti. Türkiye'nin polis devleti olduğunun bir kez daha kanıtlandığını sözlerine ekledi. Olayın ardından 15 insanın sıkılan gaz neticesinde hastaneye kaldırıldığına da dikkat çekti.

YARSAV'dan KINAMA

YARSAV YÖNETİM KURULU

ADANA BAROSU BAŞKANINA YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ

Adana Barosu ile sivil toplum kuruluşlarının, Ankara Kızılay'da meydana gelen katliamı protesto etmek için Adana'da yaptığı protesto gösterisine polis gaz sıkarak müdahale etti. Yaşanan olaylarda Adana Barosu Başkanı meslektaşımız Av. Mengücek Gazi Çıtırık da yaralandı. Yurttaşların güvenliğini sağlayamayanlar, kendilerine yönelik eleştirileri engellemek ve sorumluluklarını örtmek için "teröre karşı birlik olmak gerekli" söylemine sığınıyor. Kendilerine yönelik en küçük eleştiri ve protestoya tahammül edemeyenler, bir baro başkanının yüzüne yakın mesafeden biber gazı sıkmaktan çekinmiyor. Hukuk tanımazlık her yerde karşımıza çıkıyor. Teröre ve şiddete karşı çıkmak ve barışı savunmak hepimiz için görevdir. Bu görevimizi yerine getirirken, yaşananların sorumlusu olanlara sorumluklarını hatırlatmak ta görevimizdir. Anayasal toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkını kullanmaya çalışan Adana Barosu Başkanı ile meslektaşlarımıza yapılan saldırıyı kınıyor, geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

AYDIN BAROSUNDAN KINAMA


 

 

Hits: 809