Genç Avukat Hindu Tanrısına Dava Açtı

~ 11.02.2016, Yeni Yaklaşımlar ~

Hindistan'da bir avukat, Hindu Tanrısı Ram'e ''karısı Sita'ya adil davranmadığı'' gerekçesiyle dava açtı.

BBC'ye konuşan avukat Chandan Kumar Singh, "Tanrı Ram'ı karısı Sita'ya adil davranmadığı için" dava etmeye karar verdiğini söyledi. Singh ülkenin doğusundaki Bihar bölgesinde bir mahkemenin "bu gerçeği kabul etmesini" istediğini de ekledi. Mahkeme geçen hafta Singh'in talebini uygulanabilir bir dava olmadığı gerekçesiyle reddetti.

REKLAM YAPMAKLA SUÇLANDI

Öte yandan Singh'in bir grup meslektaşı, avukatı "reklam yapmakla" suçladı ve içlerinden biri Hintlileri aşağıladığı gerekçesiyle Singh hakkında iftira davası açtı. Ram Tanrısı Sanskrit dilinde yazılmış 24 bin kıtalık Ramayana destanının kahramanı.

MİLYONLARCA İNSAN TAPIYOR

Ram Tanrısına Hindistan'da ve dünya genelinde milyonlarca insan tapıyor. Singh davasının geçerli olduğuna inanıyor ve bunu ispatlamak için dini yazıları örnek gösteriyor. Singh "Ram Sita'dan onu şeytani kral Ravana'nın elinden kurtardıktan sonra kirlenmemiş olduğunu ispatlamasını istiyor. Sita'ya güvenmiyor." diye konuştu.

KADINLAR İÇİN ADALET ARIYOR

Singh ayrıca, "Ram'ın Sita'ya davranışı eski zamanlarda bile kadınlara saygı gösterilmediğini ortaya koyuyor. Bu dava pek çok kişiye saçma gelebilir ama eski din tarihini tartışmalıyız. Yeniden dava açacağım çünkü Hintlilerin Ram'ın Sita'ya kötü davrandığını bilmesini istiyorum." dedi. Singh davayla kadınlar için adalet aradığını savunuyor.

Hintlileri aşağıladığı yönündeki eleştirileri kabul etmeyen Singh "Ben de Ram'a tapıyorum. Kırılan kişilerden özür dilerim ama Sita'ya saygısızlık yapıldığı gerçeğini göz ardı edemem" diyor.


http://www.haberler.com/genc-avukat-hindu-tanrisina-dava-acti-8140079-haberi/

Hits: 955