İnternet sitesi 'abluka' altındaki Cumhuriyet, erişimin yollarını yazdı

~ 17.01.2016, Yeni Yaklaşımlar ~

Son birkaç gündür herhangi bir erişim engelleme olmamasına rağmen internet sitesine girilemeyen Cumhuriyet gazetesi, okuyucularına siteye erişebilmelerinin yollarını yazdı.

Zorunlu kısıtlama mı abluka mı?

Konuyu birinci sayfasında ‘Abluka’ başlığıyla duyuran Cumhuriyet, “Gazetemizin internet sitesi www.cumhuriyet.com.tr’ye yönelik sansür dün de devam etti. Okurlar, yurtdışından ve yurtiçinden telefonla gazetemize ulaşıp siteye erişemediklerini söyledi. Site, daha önce pek çok kez sansüre uğradı. Telekom’dan önceki gün yapılan açıklamada ise siteye yönelik yoğun saldırılar nedeniyle zaman zaman zorunlu olarak kısıtlamanın yaşandığı belirtilmişti” açıklamasını yaptı.

Gazete, kendi sistemlerinde ve serverlarında bir problem olmadığını kaydederken, okuyuculara da siteye girebilmeleri için teknik uyarılarda bulundu.

Cumhuriyet’in siteye girebilmek için madde madde özetlediği yöntemler şunlar:

“Cihazın internete erişimini kontrol edin.

Cihazla ilgili veya kullanılan tarayıcıyla ilgili veya tarayıcıdaki bir eklenti nedeniyle cumhuriyet.com.tr açılamıyor olabilir.

Bedelini ödediğiniz internet hizmetini, cumhuriyet. com.tr için alamıyor olabilirsiniz. Eğer üçüncü sorunu yaşıyorsanız, TTNET, Pttcel gibi bir internet sağlayıcısı tarafından cumhuriyet. com.tr’ye girişiniz engellenmiş demektir. Ya da bu internet sağlayıcılarına da altyapı hizmeti sağlayan Telekom’un cumhuriyet.com. tr’yi engellemesi söz konusudur.

Üçüncü sorunu yaşadığınıza emin olduğunuzda, parasını ödediğiniz hizmeti alamadığınız için ilgili kuruma şikâyette bulunmalısınız.”

 

diken

 

Hits: 658