Yok artık: Meğer IŞİD solcuymuş

~ 20.11.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

Hükümete yakın Sabah gazetesi yazarı Emre Aköz, IŞİD'in aslında solcu olduğunu iddia etti.

Hükümete yakın Sabah gazetesi yazarı Emre Aköz, IŞİD'in aslında solcu olduğunu iddia etti. Aköz "Mesela IŞİD'in pervasızca uyguladığı şiddeti bir an için paranteze alırsak... Karşımıza sol bir İslamcılık çıkmıyor mu?" sorusunu sordu.

"Türkiye bir İslamcıya, 'Sen solcu musun' diye sorsanız... Cin çarpmışa döner, cevap verirken lafa 'Haşa' diye başlar. (Çünkü sol bizde dinsizlikle özdeş görülür.) Ama sonra kapitalizmi yerden yere vuran gayet eşitlikçi bir söylev çeker" diyen Aköz, ardından şu ifadeleri kullandı:

Tam bu noktada soralım: Acaba İslamcı hareketleri sol ve sağ diye ayırmak mümkün mü?

Sağ İslamcılık: Sermaye birikimine önem veren, bireysel girişimi destekleyen, bu süreçte işçi haklarını pek önemsemeyen, söylemde eşitlikçi ama uygulamada liberalizm ağırlıklı bir yaklaşım.

Sol İslamcılık: Eşitlikçi, refahı devlet eliyle paylaştırma yanlısı, lüks ve gösteriş karşıtı, piyasayı kontrol etme çalışan bir yaklaşım.


Olaylara bu eksende bakarsak... Mesela IŞİD'in pervasızca uyguladığı şiddeti bir an için paranteze alırsak... Karşımıza sol bir İslamcılık çıkmıyor mu?

Bu da çok ilginç bir durum: Yakın tarihlere kadar siyasetle uğraşanlar sağ-sol ayrımının demode olduğunu, açıklayıcı özelliğini kaybettiğini söylüyorlardı.

Halbuki eşitlikçi sol, söylem ve kılık değiştirmiş olarak karşımızda durmakta. Yanlış mı?

Kaynak: odatv.com

 

Hits: 677