Anayasa'da Allah olmalı

~ 20.11.2015, Yeni Yaklaşımlar ~

AKP’nin Meclis Başkanı adayı İsmail Kahraman, “Yeni Anayasa’da Allah lafzı mutlaka yer almalıdır” diyen ve İslam hukukunu kastederek ‘genlere uygun anayasa’ isteyen bir isim

 

BirGün/Ankara

Yeni anayasa tartışmalarının en önemli gündem maddeleri arasında yer alacağı TBMM’nin 26’ıncı dönemi için AKP’nin Meclis Başkan adayı olan İsmail Kahraman’a göre, “Yeni Anayasa’da Allah lafzı mutlaka yer almalı.”

Erdoğan’ın isteğiyle AKP’nin Meclis Başkanı adayı olarak açıklanan İsmail Kahraman, geçmişte tartışma yaratan açıklamalara ve uygulamalara imza attı. AKP’nin kuruluş sürecinde önemli rol oynayan Kahraman, partinin isim babası. Hemşehrisi Erdoğan’ın ‘Ağabey’ diye seslendiği belirtilen Kahraman, REFAHYOL hükümeti döneminde bir süre Kültür Bakanı olarak görev yaptı. Kahraman’ın bakanlığı döneminde destek verilen filmler ve tiyatroların, yayınlanan kitapların seçiminde ‘dinsel ögeler’ öne çıkarken, bakanlık kadrolarında önemli değişiklikler yaşanmıştı.

'Genlere uygun anayasa'
İsmail Kahraman, yeni anayasa konusundaki ilginç çıkışlarıyla da dikkati çekiyor. Kahraman daha önce “Allah lafzının Anayasa’da yer alması” gerektiği yolunda açıklamalar yapmış, bu öneri kurucusu olduğu Birlik Vakfı’nın kendisinin başkanlığında hazırladığı anayasa teklifinde de yer almıştı. Kahraman, katıldığı televizyon programında yeni bir hukuk sistemi gerekliliğini şu sözlerle ifade etmişti: “Kulağına ezan okunarak İslam hukukuna göre doğuyorsun, büyüyorsun; İsviçre Medeni Kanunu’na göre muamele görüyorsun, suç işliyorsun; İtalyan kanunlarına göre ceza alıyorsun; ticareti Alman ticaret kanununa göre yapıyorsun; Fransız idare sistemine göre idare ediliyorsun ve ölüyorsun; yine İslam hukukuna göre musalla taşına konup, defnediliyorsun. Sadece doğum ve ölüm esnasında kendimize ait bir hukuk var. Adil bir Türkiye için hukuk sisteminin baştan dizayn ederek, kendimize ait, genlerimize uygun bir anayasanın yapılması gerekiyor.”

Erdoğan’lı altın sikke
Kahraman, Türk Talebe Birliği ve Birlik Vakfı’nın düzenlediği kompozisyon yarışması ödül töreninde o dönem başbakan olan Erdoğan’a üzerinde resmi bulunan 22 ayar altın sikke hediye etmişti. Sikkeyi “Devlet başkanımıza takdim ediyorum. Lütfen kabul buyursunlar” diye sunan Kahraman, “Dilinin sürçmediğini” belirterek, Erdoğan’a “İnşallah 10 Ağustos’tan itibaren de Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet başkanı olacaksınız” demişti.

'Modaya uymayın'
Kahraman, memleketi Rize’de Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nde düzenlenen bir törende genç kızlardan modaya uymayarak inançlı olmalarını isteyerek şöyle seslenmişti: “İyi bir anne olmak lazım. İnançlı olmak lazım. Modaya uymayacağız. Moda geçicidir, gündelik bir hadisedir.”

http://www.birgun.net/haber-detay/anayasa-da-allah-olmali-95566.html

 

Hits: 864